Nokia S^3 Telefonlara Nasıl Flash Atılır? ( N8 üzerinden anlatılmıştır)

Sponsorlu Bağlantılar

TheORCUN

TheORCUN

Üye
    Konu Sahibi
Nokia S^3 Telefonlara Nasıl Flash Atılır? ( N8 üzerinden anlatılmıştır)
Konu; 24.1 sürüm koduna göre göncellenmiştir (En güncel sürüm) :oke: Forumda daha üst sürümler bulunmakta. Fakat orjinal Türk sürümü olmadığı için; onları paylaşmadım. Türkiye'de resmi olarak sunulan en son sürüm bu 24.1 (Anna'dır)

Bu işlem, herhangi bir Hack değildir; dosyalar, orjinal Nokia Serverlarından alınan yazılım dosyalarıdır, telefonu garanti dışına çıkarmaz...

Merhaba MaxiCep sakinleri...

KONU, TÜM SYMBIAN S^3 CİHAZLARI İÇİN GEÇERLİDİR, BURADA YALNIZCA N8 İÇİN ANLATILMIŞTIR, DİĞER CİHAZLAR İLE TEK FARKI RM VE PRODUCT CODE'LARI DIR...
En başta bu işlemle yapılacak bir hatadan kendimi sorumlu tutmam... Her şey doğru ve net, ama kendi riskinizi kendiniz alın...

İlk olarak adresinden Navifirm Plus programını ve veya adresinden Phoenix 2011 programını bilgisayara indirip kuruyoruz... Daha sonra;

1-) NaviFirm'i açıp sol üstten Nokia Care Suite seçip, aşağıda Products bölümünden Nokia N8 (RM-596) veya C7 (RM-675) seçip sağ tarafta çıkan Releases bölümünden 24.1i tıklıyoruz.

2-) Daha sonra bir sağındaki Variants bölümünün alt kısmında Insert Text here kısmına telefonmuzun Product Code'unu giriyoruz...
Product Code'lar => Siyah N8 için = 059D576
Mavi N8 için = 059D9S7
Yeşil N8 için = 059D956
Turuncu N8 için = 059D9S5
Gümüş N8 için = 059D954

Siyah C7 için = 059G803
Gri C7 için = 059H320

3-) Variant'ımızı da seçtikten sonra son olarak en sağda Files bölümündeki gerekli dosyları seçip Masaüstünde bir klasör oluşturarak oraya indiriyoruz. Zaten gerekli olan 8 dosyayı otomatik seçiyor. En alttaki 1GB'lık dosya resim ve videolar içindir... (Download from FiRe)...

Uploaded with

4-) Navifirm ile indirme tamamlandıktan sonra indirme yaptığınız klasördeki dosyaların tümünü(8 tane olmalı) C:\Program Files\Nokia\Phoenix\Products\RM-596 (eğer C7 ise RM-675) klasörüne yapıştırın, eğer RM-596
(eğer C7 ise RM-675) klasörü yoksa kendiniz oluşturun ve yapıştırın. Bu arada benim bilgisayarımda Nokia C: ye yüklü, o yüzden buraya C yazdım, sizde farklı olabilir; Phoenix\Products.... klasörleri Nokia'nın yüklü olduğu klasörde bulunur...]Resimde görünen dosyalar 11.12 dosyaları, sizin dosyalarınız 24.1 olacak ve eğer resim-videoları da indirdiyseniz 9 adet olacak...

Uploaded with

5-) Son olarak telefonunuzu USB ile Ovi Suite modunda bilgisayara bağlayın ve Phoenix'i açın, File->Scan Product tıklayın, (alt tarafta cihazı bulunca bilgileri gösterecektir ve üst tarafta bir satır oluşacaktır).

Uploaded with

6-) Son olarak Flashing->Firmware Update tıklayın ve karşınıza çıkan sayfada Refurbish butonuna tıklayın [Eğer dosyaları otomatik olarak bulamazsa "..." butonuna tıklayın ve kendiniz seçin], eksik bir dosya uyarısı çıkarsa, Yes'e tıklayın, telefonunuza aynı Nokia Suite'de yaptığınız gibi yazılım yüklemeye başlayacaktır... Bu arada aşağıdaki fotoğraf, eski sürüm v11.12 dosyalarının Flash öncesi halini göstermekte; sizde 24.1 görünecektir....

Uploaded with
0 %40... şeklinde ilerler, tamamlandıktan sonra Succeeded penceresi karşınıza çıkar.
Artık telefonunuz fabrikadan ilk çıktığı gibi [Orjinal] N8-C7'nizdir. Yani Canavar kendine gelmiştir:D Ve tüm eksik dosyalar geri gelmiştir(Ovi Mağaza, Ovi Haritalar, Fotoğraf, Videolar vs.)... Güle güle kullanın... :oke:

Bir de öneri: Telefonu flashlamadan önce her şeyinizi yedekleyin, sonra yığın hafızanızı biçimlendirin ve telefona son bir kez daha hard format atın ne olur ne olmaz :)...
Ve bu arada.. Eğer işlemi harfiyen doğru yapmazsanız, ve başarılı olmazsa, cihaz bir daha açılmayabilir, Dead Phone USB Flashing yapmanız gerekecektir, bu da teknik servis tarafından farkedilebilen bir işlemdir, cihaz garanti dışı kalır... Ayrıca HARD FORMAT YAZILIMA ZARAR VERMEDİKÇE, VERSE DE DÜZELTİLMEDİKÇE SERVİSE GİDERSE GARANTİ DIŞI KALIR, O YÜZDEN TELEFONU DÜZELTİN, ÖYLE SERVİSE VERİN, BİR ŞEY DEMESİNLER :oke:

Eğer işinize yaradıysa ne mutlu bana :bye2:, Teşekkürlerinizi beklerim... :bye2:

• Beğen
Tepkiler: infazcı-konan, R.BEDRAN, karadag63 ve 108 diğerleri

balkonkusu

balkonkusu

Üye
çok güzel anlatmışsınız bunun için teşekkürler ama aklıma takılan şey sonradan orijinal yazılmıa dönebilir miyz yani ovi sutire ile güncelleme yapabilir miyiz :)

• Beğen
Tepkiler: >Lips Of AngeL< ve Silinen Üye 627977
balkonkusu

balkonkusu

Üye
bir de benim telefon dark grey ve orda iki tane kod var dün indirmiştim içinde 7 dosya hangisini indireceğimi anlamadım :)

• Beğen
Tepkiler: Silinen Üye 627977
TheORCUN

TheORCUN

Üye
    Konu Sahibi
Arkadaşlar bu yazılım Navifirm tarafından nokia serverlarına bağlanılarak alınıyor. o yüzden orjinal yazılım. Zaten ovi suite'yi açtım ve yazılımı üstüne tekrar yükledim deneme amaçlı. Her şeyi legal, Nokia teknisyeninden de OK i aldı :) o yüzden sorun yok :oke:

Bunlar Dogru olan dosyalar :

Uploaded with

Bunlar Yanlıs olanlar :

Uploaded with

selly1310

selly1310

Üye
arkaşadaşım dedigin gibi yapıyorum ama olmuyor.
produk dan n8 (rm596) seciyorum Daha sonra bir solundaki Variants bölümünün alt kısmında Insert Text here kısmına telefonmuzun Product Code'unu giriyorum 059D576 olarak. ama sonra senin dedigin gibi file bölümünde hic birşey cıkmıyor arkadaşım..

sana ekran görüntüsü yolluyorum
yardımı olursan cok sevinirim.

bu böyle kalıyor hic birşey gelmiyor.nerde yanlış yapıyorum

TheORCUN

TheORCUN

Üye
    Konu Sahibi
Releases kısmında bekle 11.12 seciceksin oraya bir şey yazmadan. 11.12 sectikten sonra biraz bekle solunda bir sürü secenek cıkacak. oranın altına yaz kodunu... Böyle olacak:

Uploaded with

mathman20

Üye
arkaşadaşım dedigin gibi yapıyorum ama olmuyor.
produk dan n8 (rm596) seciyorum Daha sonra bir solundaki Variants bölümünün alt kısmında Insert Text here kısmına telefonmuzun Product Code'unu giriyorum 059D576 olarak. ama sonra senin dedigin gibi file bölümünde hic birşey cıkmıyor arkadaşım..

sana ekran görüntüsü yolluyorum
yardımı olursan cok sevinirim.

bu böyle kalıyor hic birşey gelmiyor.nerde yanlış yapıyorum

Server yoğunluğuna bağlı olarak listenin açılması biraz zaman alabiliyor.Bu süre içinde beklemeniz gerekir.Bekleme esnasında navifirm menüsünde birşeyle uğraşmamanızı öneririm.

• Beğen
selly1310

selly1310

Üye
Releases kısmında bekle 11.12 seciceksin oraya bir şey yazmadan. 11.12 sectikten sonra biraz bekle solunda bir sürü secenek cıkacak. oranın altına yaz kodunu... Böyle olacak:

Uploaded with

ok .oldu.şimdi bu cıkan 2 secenekdan(siyah n8 icin) hangisini secmem gerekiyor arkadaşım.yani hangi varitionu.onu yazarsan cokyardımcı olursun.şimdiden teşeküür ederim

• Beğen
TheORCUN

TheORCUN

Üye
    Konu Sahibi
Benim sectiğimi sececeksin işte. üstteki üç tanesinde _001 olanları var _002 olanları var. _002 olanları seç. Benim fotoğrafta gösterdiklerimin aynılarını yani...

• Beğen
selly1310

selly1310

Üye
yardımın ve bilgi paylaşımın icin cok teşekkür ederim allah razı olsun arkadaşım.sayende adım adım ilerliyorum.Şimdilik cözdüm işi.yardım gerekirse burdan sana yazabilirmiyim arkadaşım???

teşekkür ederim

TheORCUN

TheORCUN

Üye
    Konu Sahibi
Burdan her şeyi danışabilirsin bana bu konu ile ilgili ama en fazla 30 dakikan var cıkacağım :)

selly1310

selly1310

Üye
Son olarak telefonunuzu USB ile Ovi Suite modunda bilgisayara bağlayın yazıyorsun. Bu Ovi Suite modu dedigin ne ve nasıl oluyor..teşekürler

TheORCUN

TheORCUN

Üye
    Konu Sahibi
Eğer N8'inde ayar değiştirmediysen zaten usb yi pc ile bağlayınca sol üstte bağlandı(pc - ovi suite ) gibi bir yazı çıkar. ya da sana sorar: depolama mı? ovi suite mi falan diye..
Şimdi sıfırdan bir tak telefonu pc'ye, üst tarafında direk pc suite ya da ovi suite modunda bağlandı yazıyorsa elleme normaldir...

selly1310

selly1310

Üye
kardeşim özelden yazamıyorum .cünkü mesaj sayım yetmiyor.burdan sana teşekür ederim.allah senden razı olsun.ayriyetten bana gösterdigin sabrın icin sana teşükkr ederim.sorunum hal oldu

TheORCUN

TheORCUN

Üye
    Konu Sahibi
Tamam mıdır ovi mağaza? Hadi geçmiş olsun dostum:) Garanti konusunda meraklanma bu arada, bu da orijinal yazılım, sadece daha kapsamlı ve telefonda gömülü olan uygulamaları da yüklüyorsun :) o yüzden biraz da zor... Bir şey değil bu arada pc de boş boş dolaşırken birilerine de yardımcı olmak mutlu ediyor beni:) Tabii bir teşekkür butonuna basmanı da beklerim :)

• Beğen
Tepkiler: MertcaN9 ve Nashhh
elektronikmüh

elektronikmüh

Üye
c7 için ne yapacagız ? product kodu felan. c7 içinde anlatır mısın *

TheORCUN

TheORCUN

Üye
    Konu Sahibi
C7 için de her şey aynı, 2 3 işlem farklı; Products kısmında C7(RM-675) olacak ve Phoenix klasöründe RM-675 klasörü oluşturacaksın, Releases'te 12.4 seçeceksin; bir de Variants'ta aşağıya kendi Product Code'unu yazacaksın; fakat C7'nin product code'larını bilmiyorum...
Telefonunda *#0000# tuşlayarak çıkan sayfada Ürün Kodu olarak görebilirsin...

--------------- Ekleme ---------------

Aynen katılıyorum bir deneme yapma imkanınız varmı pc ye takıp aşşağıdaki gibi güncelleme yapılabiliyormu ?

http://www.maxicep.com/symbian-3-de...-anlatimi-sorun-yasayanlar-buraya-436268.html

Evet dostum bir sorun yok denemiştim bir daha denedim senin için:) Bu Navifirm ile indirdiğimiz dosyalar zaten telefonun orijinal yazılım dosyaları; Nokia Server'larından indiriliyor. O yüzden bir problem olmaz... Kendim de denedim, telefonu götürdüm Nokia Shop'a sordum incelediler yarım saat bir şeyi yok garanti de dediler(tabii yaptığımı söylemedim bi uygulama yükledim sapıttı telefon dedim :D)

GrafiXer

GrafiXer

Üye
C7 için de her şey aynı, 2 3 işlem farklı; Products kısmında C7(RM-675) olacak ve Phoenix klasöründe RM-675 klasörü oluşturacaksın, Releases'te 12.4 seçeceksin; bir de Variants'ta aşağıya kendi Product Code'unu yazacaksın; fakat C7'nin product code'larını bilmiyorum...
Telefonunda *#0000# tuşlayarak çıkan sayfada Ürün Kodu olarak görebilirsin...

--------------- Ekleme ---------------

Evet dostum bir sorun yok denemiştim bir daha denedim senin için:) Bu Navifirm ile indirdiğimiz dosyalar zaten telefonun orijinal yazılım dosyaları; Nokia Server'larından indiriliyor. O yüzden bir problem olmaz... Kendim de denedim, telefonu götürdüm Nokia Shop'a sordum incelediler yarım saat bir şeyi yok garanti de dediler(tabii yaptığımı söylemedim bi uygulama yükledim sapıttı telefon dedim :D)
çok teşekkürler bende cihazıma yeni yazılımı yükledim ve gayet stabil ve sorunsuz tavsiye ederim hepinize .:oke:

bronxanarchy

bronxanarchy

Üye
arkadaslar ben yaptım oldu gerı geldı butun hersey, fakat firmware yukledıkten sonra tekrardan telefonu kapatıp bı acın, olmazsa ıkı uc kere hard reset atın ben oyle yaptım oyle duzeldı cunku, unutmayın sonu 002 olanı ındıreceksınız

Üst Alt