Nokia Cooker V.3.3 + ''C'' Hafızasını Artırma

Sponsorlu Bağlantılar

kcr

Üye
Teşekkürler; önemli bir eksik daha giderilmiş. Uda app cleaner ile gereksizleri silerken bunu da yapayım dedim ama olmadı. Telefona attığımda hafıza yine aynı oluyor. Uac temizlik sırasında bir backup dosyası oluşturuyor. Yedek olarak bunu mu alacağız yoksa udanın orjinal halini mi? Bir de cookier ile aldığımız yedeğin içindeki dosyaları geri yerine koymak için uda dosyalarını birebir mi değiştiriyoruz yoksa bir program aracılığıyla içindeki dosyaları mı transfer ediyoruz?

haqanguven

haqanguven

Üye
    Konu Sahibi
Teşekkürler; önemli bir eksik daha giderilmiş. Uda app cleaner ile gereksizleri silerken bunu da yapayım dedim ama olmadı. Telefona attığımda hafıza yine aynı oluyor. Uac temizlik sırasında bir backup dosyası oluşturuyor. Yedek olarak bunu mu alacağız yoksa udanın orjinal halini mi? Bir de cookier ile aldığımız yedeğin içindeki dosyaları geri yerine koymak için uda dosyalarını birebir mi değiştiriyoruz yoksa bir program aracılığıyla içindeki dosyaları mı transfer ediyoruz?

nokia cooker u aç direk boyut artırmayı yap. Ondan önce işlem yaparsan cooker ile olmaz

kcr

Üye

nokia cooker u aç direk boyut artırmayı yap. Ondan önce işlem yaparsan cooker ile olmaz

Dustojnik'in açtığı konu biraz daha açıklayıcı olmuş: http://www.maxicep.com/modifikasyon...-v3-2-beta2-ile-c-surucusu-uzatma-725572.html
Önce hiçbir şey yapmadan uda'dan istemediğim uygulamaları kaldırdım. Sonra uda'nın içindeki dosyaları ayrı bir klasöre kopyaladım. Ardından boyutlandırmayı yaptım. Tarif edildiği gibi üçünden de teker teker alıp uda'ya verdim. (N8) Uda 307 mb oldu. Cooker'dan çıktıktan sonra tekrar girip içi boş uda'yı açtım. Ayrı klasöre kaydettiğim dosyaları içine kopyaladım. Flash attıktan sonra cihaz 245 mb gösteriyor. Boyutlandırma işe yaradı mı bilemedim yine de. Bu arada uda'nın boyutlandırmadan önceki boyutu 262 idi. Onu da eklemiş olayım.

haqanguven

haqanguven

Üye
    Konu Sahibi
cooker u açıp işlem yapıp kapatıp tekrar açmazsan boyut arttırma yine olmaz.. Burda kafa karıştırmayalım.. İstediğiniz işlemi yapın boyut arttırmaya gelince cookerı kapatıp açıcaksınız... Anlıycanız şuki boyut artırmadan önce başka işlem yapmıycaksınız olay burda bitiyor...

kcr

Üye
cooker u açıp işlem yapıp kapatıp tekrar açmazsan boyut arttırma yine olmaz.. Burda kafa karıştırmayalım.. İstediğiniz işlemi yapın boyut arttırmaya gelince cookerı kapatıp açıcaksınız... Anlıycanız şuki boyut artırmadan önce başka işlem yapmıycaksınız olay burda bitiyor...

Bakın kafa karıştırmak için değil, derdimi iyi anlatayım diye uzun uzun yazıyorum. Özellikle yazmışım ki cooker'dan çıktım, şunu şöyle yaptım diye. Herkes sizin kadar bilgili olmayabilir. İstediğim iki satırlık açıklama sadece. Biraz daha anlayış lüften! Zaten boyut artırma yapınca uda siliniyor. Ondan önce uda'ya işlem yapılsa da kıymeti yok. Dediğiniz gibi de denedim; sonuç: Evet boyut artırma işe yaramış. Teşekkürler...

DustoJniK

DustoJniK

Üye
özetle: İlk başta Siz kendinize özel firmwareyi yapın. Çünkü mesela rofs2 de gereksiz silinmesi gereken diller var buda bayağı ( en az 14 Mb falan) yer kaplıyor. İlk önce bunları yapacaksınız ki udaya biraz daha hafıza atabilesiniz. sonra modlamaları yapın. rofs2 ye ne atacaksınız artık. dolby den tutunda arama daki titreşim moduna kadar.

sonra rofs3 e ekleyebileceğiniz uygulama olur mod olur bunları yapın. daha sonra udadan gereksiz tüm uygulamaları silin widget atın özel ne yapacaksınız işlemleri yapın ve udanın yedeğini de almayı unutmayın daha sonra core kilidini kırıp içine hack dosyasını atın.

bu cooker ile yaptığınız dosyaları bir klasör içinde toplayacaksınız. sonra yeni baştan cookeri açıp udanın hafızasını rahatlıkla artırabilirsiniz. çünkü ilk önce artırırsanız zaten modlama yapamazsınız. sadece modu uda yapabilirsiniz buda birşeyi ifade etmez. çünkü diğer ( core,rofs2,rofs3) dosyaların hafızasını kıstığınız için gerekli yeri bulamazsınız.

- - - Eklendi - - -

unutmadan cookeri kapatmazsan zaten vpl dosyasını seçemezsin. hata verir. buraları unutmayalım.

kcr

Üye
özetle: İlk başta Siz kendinize özel firmwareyi yapın. Çünkü mesela rofs2 de gereksiz silinmesi gereken diller var buda bayağı ( en az 14 Mb falan) yer kaplıyor. İlk önce bunları yapacaksınız ki udaya biraz daha hafıza atabilesiniz. sonra modlamaları yapın. rofs2 ye ne atacaksınız artık. dolby den tutunda arama daki titreşim moduna kadar.

sonra rofs3 e ekleyebileceğiniz uygulama olur mod olur bunları yapın. daha sonra udadan gereksiz tüm uygulamaları silin widget atın özel ne yapacaksınız işlemleri yapın ve udanın yedeğini de almayı unutmayın daha sonra core kilidini kırıp içine hack dosyasını atın.

bu cooker ile yaptığınız dosyaları bir klasör içinde toplayacaksınız. sonra yeni baştan cookeri açıp udanın hafızasını rahatlıkla artırabilirsiniz. çünkü ilk önce artırırsanız zaten modlama yapamazsınız. sadece modu uda yapabilirsiniz buda birşeyi ifade etmez. çünkü diğer ( core,rofs2,rofs3) dosyaların hafızasını kıstığınız için gerekli yeri bulamazsınız.

- - - Eklendi - - -

unutmadan cookeri kapatmazsan zaten vpl dosyasını seçemezsin. hata verir. buraları unutmayalım.

Açıklama için teşekkürler. Bir de şunu sorayım. Diller içerisinden diğerlerini silerken başka bir dil de ekleme imkanımız var mı? Örneğin bazen Arapça lazım oluyor. Ekleyebiliyor muyuz Arapça'yı?

DustoJniK

DustoJniK

Üye
evet tabiki ekleyebilirsin NFE Editör ile dil silip dil ekleyebilirsiniz.

kcr

Üye
evet tabiki ekleyebilirsin NFE Editör ile dil silip dil ekleyebilirsiniz.

Eminsiniz değil mi? İşletim sistemini tamamen Arapça'ya ayarlayabiliyor yani. Türkçe ile de birlikte çalışabiliyorsa çok iyi. Windows'ta bile sorunken nokia hallettiyse bravo, ne diyeyim.

DustoJniK

DustoJniK

Üye
evet kullanabilirsin buna klavye de dahil...

• Beğen
Tepkiler: kcr

kcr

Üye
evet kullanabilirsin buna klavye de dahil...

Evet üstad, telefonu öldürdük öldürdük dirilttik ama hafıza artırma işini de lazım olmayan dilleri silerek Arapça komple dil desteğini de yükledik. Beni epeyce uğraştıran ince bir noktayı da yazayım ki aynı şey başına gelen olursa bu yolu da denesin. Şöyle ki; dil dosyalarını nokiafirmwareeditör'de düzenledikten sonra rofs2 içeriğini yine nfe ile paketlememek gerekiyor. Tüm içeriği ayrı bir klasöre çıkartıp nfe'yi kaydetmeden kapattım. Nokiacooker'la rofs2'yi tekrar açarak içeriğin hepsini sildim. Nfe'den çıkardığım içeriği cooker'a kopyaladıktan sonra paketledim. Aksi takdirde telefon death oluyor, açılmıyor. Tekrar teşekkürler...

DustoJniK

DustoJniK

Üye
Aynen öyle işi çözmüşsün.... :)

kcr

Üye
Aynen öyle işi çözmüşsün.... :)

Yalnız şöyle bir sorun oldu; sistem komple dil değiştiriyor, ancak tuş takımıyla yazmaya gelince eklenen dili desteklemiyor. Dil eklerken .lang uzantılı dosyanın dışında bir şey ekliyor ya da değiştiriyor muyduk?

DustoJniK

DustoJniK

Üye
eloc.r... Dosyasını da ekleyeceksin.

kcr

Üye
eloc.r... Dosyasını da ekleyeceksin.

Sorun tamamıyla çözüldü. O dosya zaten eklenmiş gözüküyor. Yazım dili ve tahminli yazım için şu konuda anlatılan dosyaları da kopyaladım: http://www.maxicep.com/symbian-3-ge...ekleme-ve-cikarma-resimli-anlatim-540011.html
Yalnız arkadaş yazmayı unutmuş; eklenen dil dosyalarındaki ecom-2-0.spi dosyasının adını ecom-2-1.spi olarak değiştirilmesi gerekiyor. Yoksa Türkçe yazım dilinden kalkıyor. İng+Tr+Ar okuma da yazma da on numara oldu. Sağolasın...

PremiumWork

PremiumWork

Üye
:tşk:

amedli2117

amedli2117

Üye
uda yı nasıl yedekleyecez

Van Hohenheim

Van Hohenheim

Üye
c5-03 de denendimi çalışıyormu

gardi

gardi

Üye
öncelikle güzel konu teşekkürler.yalnız bir sorun var ben bu işlemi yaptım uda daki haritalar,sosyal ağlar,mağazayoutube office adobe vb uygulamalar silindi yani telefon acılınca uygulamar yok olmuş,ben bu uygulamarın silimesini istemiyorum .nasıl yapabilirim ???

Üst Alt