N9 mu lumia 800 mü ?

Sponsorlu Bağlantılar

pRime.

pRime.

Üye

onu bende anlamadım vınn telefondaki paket veriden çok yavaş bunu çok duydum ve denedim nerdeyse üç kat fark var muhtemelen vınn daki modemle alakalı birşey fiyat olarakta haklı olabilirsiniz ama bu turkcellin daha kaliteli ve iyi hizmet verdigini degiştirmez burada firmaları savunmak ve yermek degil bizim amacımız ama ben gördügümü söylüyorum ayrıca fiyat konusunda avantaj kampanyalarını takip edenler (örnek ben) gayet uygun fiyata kullanabiliyor
valla diğer firmalar daha kötü olmasa turkcell'i bir an kullanamam ama mecbur kara mehmet'in para akışına destekte bulunuyoruz.

papakudioflu

papakudioflu

Admin

valla diğer firmalar daha kötü olmasa turkcell'i bir an kullanamam ama mecbur kara mehmet'in para akışına destekte bulunuyoruz.

valla ben karamehmet in ticaret kafasına hastayım feyz almak lazım adam şirketin %83ünü sattı ama hala hakim ortak kendisi

klongs

klongs

Üye

valla ben karamehmet in ticaret kafasına hastayım feyz almak lazım adam şirketin %83ünü sattı ama hala hakim ortak kendisi

turkcellin hisseleri arap saçı gibi güya çoğunluk ruslarda alamadılar şirketi

papakudioflu

papakudioflu

Admin
turkcellin hisseleri arap saçı gibi güya çoğunluk ruslarda alamadılar şirketi

çogunluk ruslarda degil italyan telia sonera %42 hissye sahip rus alfa %38 olması lazım tam hatırlamıyorum

bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
Lumia 800 evet Nokia nin yeni fenomeni!! Kime gore neye gore!!
Sadece ozellikleri uzerinden gidicem... Evet felaket bi hiz .. Gercekten inanilmaz hizli dokundugun anda gitmek istedigin yerdesin. cok karisik ve yorucu bir menu secenegi hersey icice gecmis gibi.. tamamiyle bir sosyal paylasim telefonu yapilmis tum sosyal alanlarin elinin altinda sanki butun hayatimiz twitter , facebook windows live uzerine kuruluymuscasina..

Ben Lumia 800 almayı düşünüyorum donanımsal özellikleri ve WP işletim sistemi nedeniyle.
Ancak beni korkutan yanı da, telefonda herşeyin internete ve sosyal paylaşıma dayalı yapılmış olması.
Almakta hala kararsızım.
O yüzden koyu renkle belirttiğim cümlene aynen katılıyorum arkadaşım.
Yabancı ülkelerde cepten internete girmek Türkiyedeki kadar maliyetli değil.
Kaldi ki ben herhangi bir cep internet paketi de kullanmıyorum.
Hal böyle olunca her menüsü internete, facebook'a ve twitter'a bağlı çalışan, her menüde web ve internet arayan telefonu ne yapayım!
Sözün özü;
Donanımsal olarak çok güzel bir telefon, ama her menüsünün internet, web ve sosyal paylaşıma dayalı olması, Türkiye'nin şu anki şartlarına uygun değil bence.

papakudioflu

papakudioflu

Admin
Ben Lumia 800 almayı düşünüyorum donanımsal özellikleri ve WP işletim sistemi nedeniyle.
Ancak beni korkutan yanı da, telefonda herşeyin internete ve sosyal paylaşıma dayalı yapılmış olması.
Almakta hala kararsızım.
O yüzden koyu renkle belirttiğim cümlene aynen katılıyorum arkadaşım.
Yabancı ülkelerde cepten internete girmek Türkiyedeki kadar maliyetli değil.
Kaldi ki ben herhangi bir cep internet paketi de kullanmıyorum.
Hal böyle olunca her menüsü internete, facebook'a ve twitter'a bağlı çalışan, her menüde web ve internet arayan telefonu ne yapayım!
Sözün özü;
Donanımsal olarak çok güzel bir telefon, ama her menüsünün internet, web ve sosyal paylaşıma dayalı olması, Türkiye'nin şu anki şartlarına uygun değil bence.

o ayarları yönetebiliyorsun yani interneti kullanmadan da kullanabiliyorsun ama internet paketin yoksa ve kullanmıyacaksan lumia cihaz sana göre degil bu cihazlar internet ve multimedya cihazları

bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye

o ayarları yönetebiliyorsun yani interneti kullanmadan da kullanabiliyorsun ama internet paketin yoksa ve kullanmıyacaksan lumia cihaz sana göre degil bu cihazlar internet ve multimedya cihazları

Cep telefonundan internete pek girmiyorum. Çok nadiren kendi evimde yada herhangi bir kurumda ücretsiz wi-fi üzerinden web'de geziniyorum. Yani telefondaki herşeyin sosyal ağlarla ilişkili olması beni rahatsız eder, internet olsa da olmasa da.

Bu özellikler (sosyal paylaşım ilişkilendirmeleri, mail, live games, live movie, live music menüleri v.s) engellenince telefon Nokia 5110'a dönecekse de kalsın istemez :D

Örneğin ben rehbere girdim sadece kişinin ismini ve numarasını göreyim yeter. Bana ne facebook'ta, twitter'da ne yaptığından :) Onları evde pc'den görüyorum zaten.

Yada benim ne işim olur "XboxLive Games" menüsüyle, Yada "online" film, müzik menüsüyle.
Ben filmi de müziği de telefonun kendisinden izler yada dinlerim.
"Multimedya telefonu" kısmı kabul, ben de çok kullanıyorum. Ama internet ve sosyal paylaşım ağırlıklı telefon olması ve onları çıkardığında yavan kalması bana uymaz.

Sanırım en iyisi biraz daha beklemek ve Symbian'ın hantallığına rağmen C6-01'le devam etmek.
Yada Android'e mi geçsem :S

papakudioflu

papakudioflu

Admin
neden degil serdar 8mp kamerasıyla piyasadaki çogu cihazdan daha kaliteli resimler çektigini karşılaştırmalarda gördük video oynatırken malum dört çekirdekli cihazlar gibi işlemci yorulmasından dolayı görüntü kalitesinin bozulmadıgını da gördük dolby ses kalitesi oldugunu da hatırlatayım

bunlarda destekledigi formatlar MP4/H.264/H.263/WMV player, MP3/WAV/WMA/AAC player, belki video formatları zayıf olabilir ama uygulamalarla o sorunda gideriliyor zaten
piyasadaki çogu multimedya cihazdan daha iyi performans verdigi gerçek

[ENGİN]

[ENGİN]

Üye
meego yada aynı destegı vermelıydı nokia ama nedense pas geçti

papakudioflu

papakudioflu

Admin
meego yada aynı destegı vermelıydı nokia ama nedense pas geçti

gücü yoktu satışlar düşmüş ve 5yılda 70milyar € zarar etmiş bir firma meego ya nasıl destek versin wp de mictosoft destegiyle yol almaya başladı ayrıca ms nin nakit destegide oldu nokiaya bundan üç dört sene önceki gücü olsaydı meego bugün uçuyordu

pRime.

pRime.

Üye
neden degil serdar 8mp kamerasıyla piyasadaki çogu cihazdan daha kaliteli resimler çektigini karşılaştırmalarda gördük video oynatırken malum dört çekirdekli cihazlar gibi işlemci yorulmasından dolayı görüntü kalitesinin bozulmadıgını da gördük dolby ses kalitesi oldugunu da hatırlatayım

bunlarda destekledigi formatlar MP4/H.264/H.263/WMV player, MP3/WAV/WMA/AAC player, belki video formatları zayıf olabilir ama uygulamalarla o sorunda gideriliyor zaten
piyasadaki çogu multimedya cihazdan daha iyi performans verdigi gerçek
hayır abi dolby yok malesef, yine bilemedin. kamerada ise iphone 4s ile birebir. ben buna başarı demem.

-bluetooth dosya aktarımı yok, medya paylaşımı yok.
-avi, mkv yok, dakikalarca, saatlerce convert etmeyle uğraşmadan film izlemek yok.
-usb data storage desteği yok, istediğin medyayı istediğin şekilde saklamak yok
-dosya yöneticisi yok medyalarını yönetmek düzenlemek yok
-dlna yok, nokia play to yok, medyalarını tvde medya görüntüleme yok
-tv out desteği yok, tvde medya görüntüleme yok

nokia play to hariç yukarıda bahsettiklerimin hepsini n9 yapabilmektedir. play to dahil ise n8 808 ve türevi cihazlar yapabilmektedir. gerçek multimedya cihazları symbianlı cihazlardır abi. bunu lütfen daha uzatma lumialar. sadece internette ve arayüzde hızlı.
ikisi bir arada bir cihaz istersen n9 işini gayet iyi görecektir.

papakudioflu

papakudioflu

Admin
nokia play to var dlna da var keşke iyice baksaydın ayrıca dosya saklama konusunda iphonedan daha iyi oldugu kesin

---------- Eklendi @ 14:34:04 ---------- Yazıldı @ 14:32:06 ----------

ayrıca dosya yöneticiside var yakında yeni açılan bölümde onu paylaşıcam yok bildiklerinizin çogu var uygun bölüm olmaması yüzünden paylaşamadım bugünden sonra wp forumunda uygulsmaları görüceksiniz

pRime.

pRime.

Üye
nokia play to var dlna da var keşke iyice baksaydın ayrıca dosya saklama konusunda iphonedan daha iyi oldugu kesin

---------- Eklendi @ 14:34:04 ---------- Yazıldı @ 14:32:06 ----------

ayrıca dosya yöneticiside var yakında yeni açılan bölümde onu paylaşıcam yok bildiklerinizin çogu var uygun bölüm olmaması yüzünden paylaşamadım bugünden sonra wp forumunda uygulsmaları görüceksiniz
nerde dlna abi? nokia developer linki veriyorum hala var diyorsun?
dosya yöneticisi olsun tamam da bluetooth yok, nasıl kullanmayı düşünüyorsun zune dışında hiçbir yere dosya vermeyen telefonda?
yok bildiklerimizin çoğu yok abi kusura bakma.

Del Rey

Del Rey

Üye

nerde dlna abi? nokia developer linki veriyorum hala var diyorsun?
dosya yöneticisi olsun tamam da bluetooth yok, nasıl kullanmayı düşünüyorsun zune dışında hiçbir yere dosya vermeyen telefonda?
yok bildiklerimizin çoğu yok abi kusura bakma.

Nokia Developer'daki bilgiler çoğu zaman eksik veya güncellenmemiş oluyor. Lumia cihazlarda DLNA özelliği var. Fakat henüz çok yeni olduğu için eklenmemiş olabilir. Bluetooth yok mu? Lumia cihazlarda Bluetooth var. Ancak iOS gibi kısıtlı.

Nokia N9'u ne için alırsın biliyor musun?
Swipe harika.
Multitask muhteşem.
Flash desteği var.
Android yükleyebiliyorsun, bu sayede uygulama sayısı fazla.
Kamerası gayet güzel.
Açık kaynak desteği.
Cihaza her türlü işkence yapmayı seviyorsan N9 senin olmalı.

Nokia Lumia 800'ü ne için alırsın biliyor musun?
Live Tiles.
XBOX Live desteği.
IE 9 hızı.
Kamerası gayet güzel.
Çok, çok ama çok hızlıdır. Çok güzel hava atabilirsin, iPhone kullanıcılarına dahi.
Sosyal Paylaşım Ağlarında çok iyi bağlıdır ve internete her an senkronizedir.
MS Office desteği muhteşem.
Cihazımı çok kurcalamam, çok hızlı olsun, Twitter'a gireyim yeter dersen Lumia 800 senin olmalı.

pRime.

pRime.

Üye
Nokia Developer'daki bilgiler çoğu zaman eksik veya güncellenmemiş oluyor. Lumia cihazlarda DLNA özelliği var. Fakat henüz çok yeni olduğu için eklenmemiş olabilir. Bluetooth yok mu? Lumia cihazlarda Bluetooth var. Ancak iOS gibi kısıtlı.

Nokia N9'u ne için alırsın biliyor musun?
Swipe harika.
Multitask muhteşem.
Flash desteği var.
Android yükleyebiliyorsun, bu sayede uygulama sayısı fazla.
Kamerası gayet güzel.
Açık kaynak desteği.
Cihaza her türlü işkence yapmayı seviyorsan N9 senin olmalı.

Nokia Lumia 800'ü ne için alırsın biliyor musun?
Live Tiles.
XBOX Live desteği.
IE 9 hızı.
Kamerası gayet güzel.
Çok, çok ama çok hızlıdır. Çok güzel hava atabilirsin, iPhone kullanıcılarına dahi.
Sosyal Paylaşım Ağlarında çok iyi bağlıdır ve internete her an senkronizedir.
MS Office desteği muhteşem.
Cihazımı çok kurcalamam, çok hızlı olsun, Twitter'a gireyim yeter dersen Lumia 800 senin olmalı.

güzel yazmışsın ama nokia developer'da şu ana kadar hiç bilgi yanlışı olmadı, burada hatalısın. orası ilk bilgileri ekledikleri yer. geliştirici sayfası adı üstünde cihaz bilgileri tam girilmeli ki geliştirici adam ne yapacağını bilsin.

bluetooth yoktan kastımı pekala siz de biliyorsunuz, donanım yok demiyorum, dosya aktarımı yok.

diğerlerini de çok güzel bir şekilde açıklamışsın zaten ama bu n9'un yavaş olduğu anlamına da gelmez. en az lumia kadar seri.

Del Rey

Del Rey

Üye

güzel yazmışsın ama nokia developer'da şu ana kadar hiç bilgi yanlışı olmadı, burada hatalısın. orası ilk bilgileri ekledikleri yer. geliştirici sayfası adı üstünde cihaz bilgileri tam girilmeli ki geliştirici adam ne yapacağını bilsin.

bluetooth yoktan kastımı pekala siz de biliyorsunuz, donanım yok demiyorum, dosya aktarımı yok.

diğerlerini de çok güzel bir şekilde açıklamışsın zaten ama bu n9'un yavaş olduğu anlamına da gelmez. en az lumia kadar seri.

Nokia Developer, bazen eksik bilgi verebiliyor, buna şahit oldum birkaç kez. Konumuzla ilgili olanı söyleyeyim, Nokia Play To uygulaması ile birlikte Lumia cihazlar da DLNA paylaşımı yapabiliyor. Kanıtlar:

N9 da seri, ancak Lumia 800 çok daha seri çalışıyor. Arayüzü iOS'ten bile daha hızlı ve akıcı. Ancak N9'un hakkını yemeyelim, o da çok hızlı bir cihaz.

pRime.

pRime.

Üye
Nokia Developer, bazen eksik bilgi verebiliyor, buna şahit oldum birkaç kez. Konumuzla ilgili olanı söyleyeyim, Nokia Play To uygulaması ile birlikte Lumia cihazlar da DLNA paylaşımı yapabiliyor. Kanıtlar:

daha yeni çıkmış ama. öncesinde yoktu.
neyse, bu lumia'nın bir multimedya cihazı olmadığı gerçeğini değiştirmez.

Del Rey

Del Rey

Üye

daha yeni çıkmış ama. öncesinde yoktu.
neyse, bu lumia'nın bir multimedya cihazı olmadığı gerçeğini değiştirmez.

Tamam da, yeni çıksa bile Nokia Developer'ın bunu haftalar öncesinden bilmesi gerekir. Sonuçta, bu uygulama geliştirilirken yardımları alınıyor veya alınmasa bile haber veriliyor. Multimedya konusuna gelirsek, ansiklopedik bilgi şu şekilde:

Çoklu ortam; metin, görüntü, grafik, çizim, ses, video ve animasyonların bilgisayarda gösterilmesi, dosyalarda saklanması, bilgisayar ağından iletilmesi ve sayısal olarak işlenmesi ile ilgili bir kavramdır. Çoklu ortam dediğimiz zaman, çeşitli türdeki bilgi kaynaklarının bir arada olması anlaşılmaktadır. Bir örnekle açıklarsak; sadece ses veya görüntü, bilginin gösterildiği birer ortamdır; bunlar bir araya getirildiğinde ise çoklu ortam olarak adlandırılmaktadır. Bu durumda; metin, görüntü, grafik, çizim, ses, video ve animasyonların birden fazlasının bir arada bulunmasına çoklu ortam denir.

Bunu Lumia 800'e uyarlarsak:

Metin: Microsoft Office her türlü metin dosyası ihtiyacını karşılıyor.

Görüntü: Görüntü formatları konusunda da bir sıkıntı yok. 8* format destekliyor. Aynı şekilde Nokia N9 da 8* format destekliyor.

Grafik ve Çizim: Bunu tam olarak anlatabilmek için GPU performanslarına bakalım, çünkü grafikler her cihazda çizilebilir. Nokia N9'un GPU'su PoverVR SGX530* Nokia Lumia 800'ün GPU'su ise Adreno 205 GPU. yapılan karşılaştırmaya göre PowerVR Hummingbird işlemcilerde kullanılmadığı sürece yüksek performans elde edemiyor Adreno 205 GPU'ya karşı. Hemen bakalım N9'un ana işlemcisine: ARM Cortex-A8 SoC - Texas Instruments OMAP3630 Kısaca, Hummmingbird türü işlemci değil. Grafik açısından Lumia 800 önde.

Ses: Nokia N9 16 farklı ses formatı destekliyor. Aynı zamanda Dolby Digital Plus ve Dolby Kulaklık teknolojilerine sahip. Nokia Lumia 800 15 farklı ses formatı desteklerken N9'da bulunan Dolby Digital Plus ve Dolby kulaklık teknolojilerine sahip değil. N9 daha iyi.

Video: Bu kısımda ekranları da dahil ederek karşılaştırma yapacağım çünkü ekran kalitesinin etkisi büyük. Nokia N9 10 format destekliyor. Lumia 800 ise yalnızca 6 format. Lumia 800 video sabitleme teknolojisine sahipken N9 sahip değil. Nokia Lumia 800'ün ekranı AMOLED, ClearBlack, Corning® Gorilla® Glass. N9'un ekranı ise yalnızca AMOLED, Corning® Gorilla® Glass. Bu konuda ikisi de video konusunda iyi sayılabilir çünkü belirgin bir üstünlükleri bulunmuyor.

Animasyon:
Bunu nasıl karşılaştıracağımı bilmiyorum, şöyle yapalım: Cihaz animasyonları ikisinde de gayet güzel, akıcı. Bu sayede beraberlik.

Kısaca, Lumia 800 da gerçek multimedya özelliklerini hemen hemen taşıyor.

*Daha fazla bilgilendirme, kaynak ve iki cihaz hakkında bilgi: -

papakudioflu

papakudioflu

Admin
ya bunların hepsi güzelde ben zaten wp bölümünde 20gün önce linkiyle beraber paylaşmışım nokia play to yu şimdi bölüm taşındıgı için konu uçmuş yeniden paylaşıcam