Meego 1.1 N900 Üzerinde kolay kurulum anlatımı

Sponsorlu Bağlantılar

murattiy

murattiy

Üye
    Konu Sahibi
Meego 1.1 N900 Üzerinde kolay kurulum anlatımı
Öncelikle kuracağınız meego iletim sisteminin 1.1in son kullanıcı için olmadığını kurduktan 2 dakika sonra hiç bir işe yaramayacağını gördükten sonra kaldıracağınızı bu kadar emeğe değermiydi diyenler hiç başlamasın .Ama ben denemek istiyorum ileride 1,2 çıkınca kurarım meraklıyım diyorsanız buyrun ;
Öncelikle aşağıdaki adresten bu adrese girerek

1.dosya
2.dosya

bu adreste karşınıza çıkan yukarıda ismi verilen iki dosyayı indirin
1. indirdiğiniz dosyayı zipten çıkartın ( bu dosya ) ve dosya ismini "meego.img "olarak tekrar adlandırın
2.dosyanızıda (bu dosyayı ) olarak tekrar adlandırın

Daha sonra bu adresten
Karşınıza ilk çıkacak sayfanın en üstünde yer alan aşağıdaki iki dosyayı indirip kurun
( )
( )

ve bilgisayarınızda kısaca flasher denen program yoksa aşağıdaki siteden bu dosyayı indirip kurmalısınız

Geldik kuruluma ;

meego.img olarak yeniden isimlendirdiğimiz dosyayı "win32diskimager-source" klasörünün içine atın ardından
Hafıza kartını Telefondan çıkartarak uygun adaptörle pc nizin usb girişine bağlayın
ve kurduğumuz "Win32DiskImager " adlı programı çalıştırın image file dosyası kısmında meego.img görünmeli görünmüyorsa dosyayı bulup seçin daha sonra device kısmına ise adaptörle usb ye bağladığımız hafıza kartının (F-G-H olabilir) bulunduğu alanı seçip "write " i seçerek yazılmasını bekleyin (4-5 dakikanızı alabilir 1,81 gb dosyadır.)

bu işlembittiğinde telefonunuzun pilini çıkartın ardından hafıza katını taktıktan sonra pili yerine takın telefonu açmayın bekleyin .

Sonradan isimlendirdiğimiz isimli dosyayı "fasher-3.5" dosyasının içine atın
daha sonra

Bilgisayarınızdan Başlat > Tüm Programlar > Donatılar > Çalıştır' a tıklayınız. Yada kısa yoldan Windows tuşu ile birlikte R tuşuna basınız gelen ekrana CMD yazınız ve ENTER tuşuna basınız. Win+R = CMD ve ENTER

Bu işlemi yaptıktan sonra karşınıza
siyah bir ekran çıkacak. Vereceğim kodları buraya yazacaksınız. Yada kopyala / yapıştır yapacaksınız.

Birinci komut:

cd C:\Program Files\maemo\flasher-3.5
ikinci komut ;
C:\flasher-3.5\flasher-3.5 -l -b -k meego.3-n900
bunuda kopyalayıp enter ladığımızda not found waiting yazacak
şimdi N900 elimize alıp (telefonu açmayın ) u tuşuna basılı tutup usb kablosuyla pc ye bağlayın pc telefonu görüp dosyayı kurmaya başlayacak sakın u tuşundan elinizi çekmeyin yaklaşık 5-6 dakika o şekilde tutmalısınız kurulum bitti yazsa bile elinizi çekmeyin 5 dakika içinde ekrana meego gelecek

bunun rusça youtube linki aşağıda verilmiştir

• Beğen
Tepkiler: emin0005, kaan dean ve mitik94

ziya68

ziya68

Üye
emegine saglik kardes güzel paylasim

mitik94

mitik94

Üye
bu sekılde hafıza kartına nasıl kuruluyor acaba

kaan dean

kaan dean

Üye
oncelikle tesekkurler.acikcasi telefonumda gormeyi cok istiyorum bu sistemi ama daha ne artisi olucak yada neler katicak telefona bilmiyorum nedense garip bi sekilde cazip geliyor.

kezman_796

Üye
daha sonra nasıl oluyo kullanımı bunun hakkındada bilgi verir misin?
telefonu açtığımızda bize sorucak mı meego mu maemo mu diye

sanal alem

sanal alem

Üye
anlatım güzel emeğe sağlık..
şimdi bir kaç sorum olacak:
1. hafıza kartım yok ve ne kadarlık bir hafiza kartı yeterli olur?
2. hafiza kartı yerine direk sisteme kurma imkanımız var mı?
3. kullanan arkadaşlar görüşlerini yazarsa sevinirim?

Saygılar..

murattiy

murattiy

Üye
    Konu Sahibi
meego ile çakışmaması için hafıza kartına kuruluyor .
Maemo işletim sistemi Meego ile yeni biçimlendirilmiş hafıza kartını tanımıyor.
2 gb kart yeter 1,81 gb bir veri kaydediliyor .
Henüz açılışta seçim yapma kısmını bulamadım
henüz yelefona hiç bir artı katmıyor çünkü meego yazılım olarak henüz hazır değil ama hazır olduğunda intelinde bu projeyi desteklediğini düşünürsek yetim kalmayacak maemo gibi
1 senedir kullanıyorum n900 ü daha 3 g dikey mod gelmedi ama bu durum geliştirme aşamasında meego da var

--------------- Ekleme ---------------

kullanım hakkında bilgi derken kullanacağın hiç bir şey yokki stabil değil hatalar veriyor zaten kurmamdaki amaç da n900 ün gerçek kullanıcı ruhuna sadık kalmamla ilgili kısaca :merak , uykusuz kalmanın sonucunda çalıştırmayı başardığımda , duyduğum ufak mutluluk .

kezman_796

Üye
peki çalışması nasl olacak hafıza kartını takp açtığmzda meego hafıza kartını çıkrdğmzda maemo mu olucak ?

Ue-Gazi

Ue-Gazi

Emekli Yönetici
zaten kurmamdaki amaç da n900 ün gerçek kullanıcı ruhuna sadık kalmamla ilgili kısaca :merak , uykusuz kalmanın sonucunda çalıştırmayı başardığımda , duyduğum ufak mutluluk .

İşte N900 böyle birşey... :ehe

mustif

mustif

Üye
telefonu açtığımızda bize sorucak mı meego mu maemo mu diye

Extras-devel catotogun aciksa U-boot programini kurarak dual boot yapabilirsin VELAKIN bu program SADECE VE SADECE PR1.3 kernelinde calisiyor ve digerlerinde kesinlikle denemeyin
Bu programi kurmadan once bu kodlari yazarak X-Terminal'de kernelinizi kontrol edin derim.

"uname -a" yazinca bunu gormeniz gerek:

Kod:
Linux Nokia-N900 2.6.28-omap1 #1 PREEMPT Fri Aug 6 11:50:00 EEST 2010 armv7l unknown

ve

"dpkg -l | grep kernel-modules" yazinca bunu görmeniz lazim:

Kod:
2.6.28-20103103+0m5.

Meego yu kartiniza kurduktan sonra N900é takip Restart yaptiginizda boot secenekleri ekrana cikacak

Son olarak derim ki suan ki Meego Meamo'nun onda biri olmaz.

sanal alem

sanal alem

Üye
meego ile çakışmaması için hafıza kartına kuruluyor .
Maemo işletim sistemi Meego ile yeni biçimlendirilmiş hafıza kartını tanımıyor.
2 gb kart yeter 1,81 gb bir veri kaydediliyor .
Henüz açılışta seçim yapma kısmını bulamadım
henüz yelefona hiç bir artı katmıyor çünkü meego yazılım olarak henüz hazır değil ama hazır olduğunda intelinde bu projeyi desteklediğini düşünürsek yetim kalmayacak maemo gibi
1 senedir kullanıyorum n900 ü daha 3 g dikey mod gelmedi ama bu durum geliştirme aşamasında meego da var

--------------- Ekleme ---------------

kullanım hakkında bilgi derken kullanacağın hiç bir şey yokki stabil değil hatalar veriyor zaten kurmamdaki amaç da n900 ün gerçek kullanıcı ruhuna sadık kalmamla ilgili kısaca :merak , uykusuz kalmanın sonucunda çalıştırmayı başardığımda , duyduğum ufak mutluluk .

teşekkürler. umarım dediğiniz gibi olur da maemo'daki eksikleri meego da gideririz :oke:

emin0005

emin0005

Üye
hafıza kartına kurunca hata verıyor anlamadım. an error occurred when attempting to get a handle on the file error 8: hatası verıyor dosyayı zıpten cıkarıp sonuna .img ekledım onları yaptım yanı ytardımcı olursanız sevınırım

murattiy

murattiy

Üye
    Konu Sahibi
hafıza kartına dosyayı göndermede dosya türü çok anlamlı değil .Kısaca sendeki sorun farklı ,hafıza kartını telefonun dışında uygun bir adaptör yada pc in buna müsaitse direk takıp Win32DiskImager ile kurduğunda sorun olmamalı

emin0005

emin0005

Üye
zaten ben leptopun kart okuyucusuna takıyorum bu cvpı alıyorum

murattiy

murattiy

Üye
    Konu Sahibi
bu adresten kurulma dair şekilli örneklere bakarmısın .

emin0005

emin0005

Üye
pekı bu ımaj dosyasını acıp oyle hafıza kartna atsak olmaz mı

murattiy

murattiy

Üye
    Konu Sahibi
olmaz

waitforme

Üye
yardım edebilcek biri varmı diskimager programı ile image file açarken meego.img die deiştigimiz dosya winamp dosyası görüküyo bende

emin0005

emin0005

Üye
ole gorunmesı sorun olacagın sanmıyorum sen yıne yapılması gerektıgı gıbı yoluna davet et olur.ama cok da degıstırmek ıstıyorsan sağtus özellıkler genel sekmesınde ıken degıstır var ordan programı secıp degitire biliyorsun..

ahh bide ben yapabılsem sunu gıcık oldum yaa :S kuramıyorum hata verıyor baska bir program yokmu bunun gıbı arkadaslar dıscmanager gibi yardımcı olursanız sevınırım

saygılarr

waitforme

Üye
kardeş derdimi anlatamadım galiba diskimager adlı programdan image file kısmına dosyayı gösteremiyom şimdi diyecen neden gösteremiyosun indirdigim winrar dosyasının içinden çıkan dosya image olarak görünmüyo mp3 gibi görüküyo