Lumialar Neden Piyasada Yok / Türkiye'deki Durum

Sponsorlu Bağlantılar

ferit.61

ferit.61

Üye
Adamların 7 senelik işletim sistemi vardı hatta ilk gerçek Mobil işletim sistemi diyelim neden değişti?? Windows Mobile 6 ya kadar zaten Microsoftun mobil işletim sistemi vardı ancak bu sürümler Windows Vista ve üzeri sürümler çıkınca yazılım geliştiriciler sorunlarla karşılaştı bunun nedenide Kernel sorunu idi yani Windows Xp yada Windows Me gibi sisemlerde Kodlanan Windows Mobile yazılımları Mobil işletim sisteminde sorunsuz çalışıyordu ancak Windows vista windows 7 gibi işletim sistemlerinde yazılan kodlamalar sorun teşkil ediyordu bunun nedeni Windows Vista ile gelen Köklü kernel değişimi idi Yazılımcılar bilirler ki Bir işletim sisteminin ana Kökü Kerneldir Kerneli değiştirmek demek yazılımı Komple yazmaktan daha zor ve sorunlu iş demek adamlar bununla uğraşmak yerine 2 yıllık çalışma ile Windows Phone 7 yazdı sıfırdan ve sorunsuz ilk cihazda Nokia Lumia 900 ve 800 oldu sonra bu cihazlar satışa sunuldu tabiki iyi reklam ve diğer rakiplere göre reklam yapılmadı ancak sadece 8 ara sürümde şimdi kullandığımız Windows Phone 8 geldi ve sadece 3 ana güncelleme ile Windows phone 8.1 ve üzeri şekillendi yani Bu aslında çok büyük başarı bakın Google ram ve Cpu sorununu dalwik ten vaz geçerek yapmayı planladı ama yapamadı neden işin içine kernel girdiğinde bu ister Linux olsun ister ios ister windows köklü sorunları getirir o yüzden ya sıfırdan kerneli yazarsın ona göre gidersin yada yıllarca sorunlarla uğraşmaya devam edersin işletim sistemi konusunda Microsoftun başarısı zaten ortada ve Microsoftun diğerlerinden Apple dahil farkı şu değişik Donanım ve Cihazlara her şekilde optimize ve stabilize olanakları yani İşletim sisteminin donanım ile uyumu demek performans demek önemli olan budur bilgisayarlarda aslında bu mantıkla çalışırlar yani elinizde bir AMD 4 çekirdek vardır diğer elinizde İntell 7 işlemci vardır ancak Güç ve performans konusunda duyduklarınızın aksine i7 aslında çokta güçlü bir yapı değildir bunu anlamak için doğru parçalarla AMD işlemciyi birleştirmek gerekir İntell zoru gördüğünde kendini kasar ya ram ı yakar ya ekran kartını yada işlemciyi ama AMD öyle değildir AMD Oyun oldun yüksek performans olsun tık demez yani mantık şu doğru donanım ve işletim sistemi ile 100 kiloyu taşımak var birde zorlana zorlana 100 kiloyu taşımak var mantıklı olunuz herşey market demek değildir bugün kötülenen Windows Phone daha öncede dediğim gibi 5 yıl içinde Tek olacak Bilgisayarlarda olduğu gibi düzen olacak 1. Windows 2. Mac Os 3. Linux Mobil pazarda tamam Şimdilik android olabilir ancak Karşısında Jolla var Ubuntu Os var Firefox Os var Ama en güçlüsü tartışmasız Nokianın işten çıkarttığı Meego geliştirici ekibin kurduğu Sailfish Os yani Jolla olacak gerçek yüzde yüz Linux kullandığını sananlar bence android kullanmasın bence Ubuntuyu görseler yada Sailfish os u derlerki android hamallıkmış derler zaten Sailfish osun en büyük özelliği direk android marketi kullanacak olması videoları var araştırın neyse konuyu sapıtmayalım anlamak istemeyenler zaten okumadan şak yorum yapıyorlar.

Tek kelime ile tebrik ederim inan.
Senin yazdıkların ve savundukların kadar MICROSOFT! da bu zihniyet te olsaydı da daha kısa zamanda daha iyi yerlere gelseydi.

Bu kısmı genel olarak yazıyorum.
Bir de şunu farkettim, her kim hangi telefonu kullanıyorsa keyfini çıkarsın olduğu kadar, çok da sorun etmesin :)
Madem ki kendimiz yazılım veya yeni bir cep telefonu üretmiyoruz, o zaman kasmayalım...

• Beğen
Tepkiler: suyunsesi, BLasTeaR ve merlin19
merlin19

merlin19

Üye
    Konu Sahibi
Kernel wp8 ile değişmedimi. Wp7 yanılmıyorsam Wm6.5 ile ayni kerneldi. Sadece sorunlar giderilmiş bir şekilde ve wp8deki asıl değişikliğin hazırlığı yapılmıştı.
Benim bildiğim böyledir ama yanlış olabilir.
Konuyu sapıtmamak için senin dediğin gibi linux, android ve jolla konusuna girmeyeceğim. :)
Hayır Windows Mobile 6.5 ten sonra Sorunlar çıktı ve Microsoft köklü değişikliğe gidip Window Mobile olayını sonlandırdı ve Kerneli sıfırdan kodlayıp yeni yapı ile Windows Phone 7 doğdu yani o değişiklik Windows Phone 7 ile başladı sonra 7.8 9 geldi ve Çekirdek yapıda oynalamalar yapıldı daha iyi işlemci destekleri geldi yani wp 8 in yolu açıldı sonraki clayn güncellemesi ilede wp 10 yani 64 bit olayına geçiş olacak herkesin aksine umudum 2015 te 64 li wp 10 ları göreceksiniz Baı arkadaşlarım Kızmasın ama Çoğu bu ülkede Linux adınıda Açık kaynak adınıda Androidle duydu onları 1997 lere alalım :D 20 yıldan fazladır bu işlerdeyim ve kullanmadığım işletim sistemi yok Linux'un her türevini kullandım özellikle Server olarak
Wp7 telefonun olsaydı wp8 güncellemesi ile çok duyardın ;)
hehehe Bilgisayarın ve işletim sistemlerinin Temeli Kerneldir yani kerneli ( ana omurga yani bizdeki iskelet yapı diyelim ) olmadan olmaz tabi windows Linux Mac os nereden doğdu dersek :) Unix = Linux = Windows = Mac Os = Diğerleri buradaki olay Unixten kopan steve jobs ve Bil amcan gider kendi işletim sistemlerini yazarlar C ve C++ dileride zaten Unix altında türediğinden dünyadaki tüm işletim sistemlerinin anası Unix'tir neyse konuyu fazla dağıtmayak :D

wpfurkan

wpfurkan

Üye
Wp7'nin kernel'i windows ce aynı wm6.5 gibi. Asıl kernel değişikliği yani windows ce den nt'ye geçiş wp8 ile oldu ve bu yüzden wp7'li cihazlar güncelleme alamadı.
Yani iskelet olarak wm6.5 ve Wp7 hemen hemen aynı oluyor.
Bu saçmalık değil mi? Yani teknik olarak bakarsak wp7 bir tür Windows phone görünümlü ve uygulamalar bazında geliştirilmiş bir windows mobile.
Bu wp7'i de alıp yeni iskelet olan windows nt'ye geçirilmiş oluyor değil mi?
Şöyle baktım mı aslında Microsoft'a taş atılamaz valla.

Emre

Üye
WP Yakında Nokiasız Küçük Emraha Dönecek...

Rainesto

Rainesto

Üye
O bu değilde burda Microsoft'u kötüleyenlerin Windows işletim sistemli bir bilgisayarlarının olması çok ilginç

Emre

Üye
  • Beğen
Tepkiler: StartTheGame
ogzhnoTr

ogzhnoTr

Üye
Açıkçası ben w10 u bekliyorum, beklediğim gibi olmazsa bozulana kadar kullanır sonra alırım bi ayfon :D

• Beğen
Tepkiler: StartTheGame ve lazye
mrzstyl

mrzstyl

Üye
arkadaşlar yakın zamanda lumia almayı düşünüyorum ama ortalıkta hiç lumia telefon yok özellikle 1520 930 1320 modellerinden birini alıcam ama ortalıkta teşhir ürünü bile yok ya çıkmayacakmı bunlar daha ?

Nextman

Nextman

Emekli Yönetici
Stok sıkıntısı var diye biliyorum olanların da renk seçeneği yok .

bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
Sanırım şu an Nokia markası ile üretim devam etmediği için ülkelerde mevcut Nokia stokları eritiliyor.
Türkiye'deki stok da azaldığı ve yenileri gelmediği için mağazalarda kolay kolay bulunmuyor olsa gerek.
(Getirirse ithatlatçı firmalar getiriyor)
Fiyatlar da bu yüzden düştü.
Microsoft markalı yeni Lumialar gelene kadar ortalıkta Lumia bulmak kolay olmayacaktır diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Krnl386 ve dilmenibrahim
dilmenibrahim

dilmenibrahim

Üye
Sanırım şu an Nokia markası ile üretim devam etmediği için ülkelerde mevcut Nokia stokları eritiliyor.
Türkiye'deki stok da azaldığı ve yenileri gelmediği için mağazalarda kolay kolay bulunmuyor olsa gerek.
(Getirirse ithatlatçı firmalar getiriyor)
Fiyatlar da bu yüzden düştü.
Microsoft markalı yeni Lumialar gelene kadar ortalıkta Lumia bulmak kolay olmayacaktır diye düşünüyorum.
bu konuda haklısın

suyunsesi

suyunsesi

Üye
Açıkçası ben w10 u bekliyorum, beklediğim gibi olmazsa bozulana kadar kullanır sonra alırım bi ayfon :D
Valla W10 bi halta yaramasa dahi ben yine de bir Iphone alacağımı sanmıyorum. :) Kişisel zevk, hani kötü olduğundan değil bir türlü ısınamadım merete. Çokta pahalı orası ayrı tabi. Hani olmaz ya tutupta Nokia yada Microsoft bir IOS sistemli telefon çıkarsalar, onları da almam. Galiba benim ısınamadığım IOS sistemi. :D

• Beğen
Tepkiler: ceza87 ve ogzhnoTr
ogzhnoTr

ogzhnoTr

Üye
Valla W10 bi halta yaramasa dahi ben yine de bir Iphone alacağımı sanmıyorum. :) Kişisel zevk, hani kötü olduğundan değil bir türlü ısınamadım merete. Çokta pahalı orası ayrı tabi. Hani olmaz ya tutupta Nokia yada Microsoft bir IOS sistemli telefon çıkarsalar, onları da almam. Galiba benim ısınamadığım IOS sistemi. :D

Sosyal açıdan kullandığım için ios androidden daha iyi geliyor açıkçası

• Beğen
Tepkiler: suyunsesi
ponçikEnişte

ponçikEnişte

Üye
aynı durum bende de var, IOS denen sisteme ısınamadım, kötü olduğundan değil, kişisel bi durum, sistemden elektrik alamıyorum yahu :D

• Beğen
Tepkiler: suyunsesi
papakudioflu

papakudioflu

Admin
Stok sıkıntısı var diye biliyorum olanların da renk seçeneği yok .

arkadaşlar yakın zamanda lumia almayı düşünüyorum ama ortalıkta hiç lumia telefon yok özellikle 1520 930 1320 modellerinden birini alıcam ama ortalıkta teşhir ürünü bile yok ya çıkmayacakmı bunlar daha ?
Almak isteyip bulamadığını cihaz olursa bana özelden iletişim bilgilerinizi ve bulunduğunuz şehri yazın ben yardımcı olurum.

• Beğen
Tepkiler: Krnl386
dilmenibrahim

dilmenibrahim

Üye
Almak isteyip bulamadığını cihaz olursa bana özelden iletişim bilgilerinizi ve bulunduğunuz şehri yazın ben yardımcı olurum.
Benim varda daha çıkmadı :) yeni bir amiral gemi bekliyorum sence ne kadar zaman alır 920 ile idare ediyorum sırf bu yüzden

papakudioflu

papakudioflu

Admin
Benim varda daha çıkmadı :) yeni bir amiral gemi bekliyorum sence ne kadar zaman alır 920 ile idare ediyorum sırf bu yüzden
Takvimine bu tarihleri işaretle. Cevabı orada bulacaksın.

• Beğen
Tepkiler: Aybin.Kilic

Üst Alt