laptop mu alacaksınız ?? kesinlikle okumalısınız !!(Laptop Öneri-Yardım Konusu)

Sponsorlu Bağlantılar

alpharry

alpharry

Üye
    Konu Sahibi
laptop mu alacaksınız ?? kesinlikle okumalısınız !!(Laptop Öneri-Yardım Konusu)
PC Mİ ALACAKSINIZ? MUTLAKA OKUYUN!
PC alırken ilk dikkat etmemiz gereken nokta işlemcidir.İşlemcilere baktığımızda çok çeşitli seçenekler görüyoruz.İntel in core duo i3 i5 i7 amd nin athlon phenom türleri var.Peki bunlardan hangisi bizim için daha iyi ? Bu soruya cevap verebilmek için aralarındaki farkı bilmek gerekir.İntel e bakarsak core duo çift çekirdek teknolojisidir.İ serisi ise duo core ye göre yenidir.i3 yeni nesil işlemci serisinin ilk seviyesidir.i5 de çift çekirdeklidir ve ht teknolojisiyle dört işlemi aynı anda yapabilmektedir.i7 ise 4 çekirdekten oluşur ve ht teknolojisiyle 8 işlemi aynı anda yapabilmektedir.i3 internetle içiçe olan müzik dinleme video izleme gibi genel uygulamalar için iyi bir performans gösterir.Günlük kullanımda sıkıntısız bir performans için i5 uygundur.Ayrıca turbo-boost teknolojisiyle 2.9 a kadar çıkan hızıyla iyi bir ekran kartının da yardımıyla çok rahat oyun oynanabilir.i7 ise en iyi performans isteyenler içindir.Amd athlon çift çekirdek phenom 4 çekirdeklidir.Fiyat olarak amd işlemciler daha uygundur.Aynı parayla intelden daha iyi amd alabilirsiniz.Fiyat/Performans olarak incelediğimizde i5 en uygun işlemcidir.

Sıra geldi 2.önemli noktaya.Bu noktada bakmamız gereken yer ekran kartıdır.Genel olarak internete girmek film izlemek gibi işlemler için normal bir ekran kartı yeterlidir.Ama oyun oynamayı yada çizim yapmayı veya ağır multimedya proğramlarını kullanmayı düşünüyorsanız 2.sınıf bir ekran kartı tavsiye edilir.Ekran kartlarının modelini söylerseniz sizin için sınıf değerlendirmesi yapabilirim.Call Of Duty:Black Ops,Crysis 2 Fifa 2011,Gta IV gibi son çıkan oyunları yüksek seviyede oynamak istiyorsanız iyi bi ekran kartı almalısınız.Ati Radeon HD5650 ve üstü Nvidia GeForce GT540M ve üstü sizin işinizi görecektir.

3.önemli noktaya geldik.Herkes ram veya başka bir şey olmasını bekliyor olabilir ama bence önemli olan tabii notebook için söylüyorum ‘ısınma sorunu’.Her laptop ısınır ama aşırı ısınma hem pcye zarar verir hem de verimi düşürür.Çok iyi donanıma sahip bir laptop bile ısınma sorunu varsa istenen performansı asla gösteremez.Peki hangi laptoplar ısınıyor? Genel olarak insanların şikayet ettiği HP ve Packard Bell laptoplardır.Zaten bu laptopların fiyatına baktığımız zaman aynı özellikte bir toshibadan yaklaşık 400 tl fiyat farkı görürüz.Tüm modellerinde ısınma var demiyorum ama bu laptoplar çok şikayet alıyor.Benim tavsiye ettiğim modeller ise durumunuz uygunsa toshiba sony yoksa asus veya dell dir.Asuslarda pek ısınma olmaz zaten asusun ice cool teknolojisi var.Dell de yerinde servis olanağı ile öne çıkıyor.Bir de Türkiye de pek tutulmayan bir model var LG.LG lerde ısınma sorunu gözlenmemiştir ve dizayn olarak hoş ve kalitelidir.520m serisi Türkiye ye yeni geldi sayılır.i7 işlemcili serisini ise bulmak zor.Bence LG henüz farkedilemeyen yıldız.

RAM konusuna gelirsek 3gb ram bile yeterlidir harici ekran kartına sahip laptoplarda.Zaten maximum 3 gb bile kullanamıyor pcler.Ama rahatlık ve hız açısından 4 gb idealdir.Bilgisayar firmaları 6 8 gb ram koyup fiyatı çok fazla artırıyorlar gerek yok israf.Film ve oyun için artık pc harddiskleri yetersiz kalıyor tavsiyem en azından 1 tb harici harddiskler.Pc de 500 gb olsun yeterlidir.Ama dizi film izliyorsanız kesinlikle bir harddisk almalısınız.Pc nin harddiskini ağzına kadar doldurmak performans düşüklüğüne sebebiyet verir.Genel olarak dikkat edilmesi gerekenler bunlardır.Parmak izi okuyucu olan pcler de sizi rahatlatacaktır.Çünkü otomatik olarak veb sitelerinde oturum açmanıza yardımcı oluyorlar.2.nesil i5 2410m 1 gb gt 540m 4 gb ram le son oyunları en yüksek seviyede rahatlıkla oynayabilirsiniz tabi isınma sorununuz yoksa.Pcde oyun oynamayı düşünmüyorsanız bi netbok alın rahatınıza bakın.Hem taşıma derdi de olmaz hem de fiyatları uygunludur.

arkadaşlar alıntı değildir her kelimesi bana aitdir kendim yazdım belki faydalı olur diye inşallah işinize yarar

Ekran Kartı Sınıf sıralamasını kaldırdım çok uzun olduğu için okuyucuyu korkutuyordu:D İsteyen bana burdan ekran kartının sınıfını sorabilir.

• Beğen
Tepkiler: ÇaRşI 2387, xxgsliemrexx, KaptanSaMSuN ve 18 diğerleri

uribaju

uribaju

Üye
gerçekten kapsamlı bir yazı olmuş teşekkürler umarım yeni bilgisayar alacaklara faydalı olur :oke:

DPool

DPool

Üye
Benim ekran kartım 3.sınıf mıydı :cry: GT 320M. Neyse :tşk:

Amaru Shady

Amaru Shady

Üye
:tşk:

alpharry

alpharry

Üye
    Konu Sahibi
gerçekten kapsamlı bir yazı olmuş teşekkürler umarım yeni bilgisayar alacaklara faydalı olur :oke:

teşekkürler o amaçla yazıldı zaten:good:

----------Eklendi @ 13:47:36 ---------- Yazıldı @ 13:47:12 ----------

faydalı olur inş :)

----------Eklendi @ 13:48:50 ---------- Yazıldı @ 13:47:36 ----------

Benim ekran kartım 3.sınıf mıydı :cry: GT 320M. Neyse :tşk:

.5 sınıf var zaten ekran kartın çok kötü değil.benim eski pc gt240m crysis warhead i yüksek düzeyde oynuyordum :)

Amaru Shady

Amaru Shady

Üye
teşekkürler o amaçla yazıldı zaten:good:

----------Eklendi @ 13:47:36 ---------- Yazıldı @ 13:47:12 ----------

faydalı olur inş :)

----------Eklendi @ 13:48:50 ---------- Yazıldı @ 13:47:36 ----------

.5 sınıf var zaten ekran kartın çok kötü değil.benim eski pc gt240m crysis warhead i yüksek düzeyde oynuyordum :)

tabii ki faydalı oldu.
:D

mehmetkabaoglu

mehmetkabaoglu

Üye
teşekkürler çok emek harcanmış bir çalışma :good:
ancak ben ekran kartımın 1. sınıf olduğunu düşünüyordum
550m :hmmm

alpharry

alpharry

Üye
    Konu Sahibi
teşekkürler çok emek harcanmış bir çalışma :good:
ancak ben ekran kartımın 1. sınıf olduğunu düşünüyordum
550m :hmmm

rica ederim.GT540m ve GT550M 1.sınıf ekran kartı kadar performans gösteriyorlar rahatlıkla 1.sınıftakilerden bi eksiği yok.:good:

heegg

heegg

Üye
harika yazı devamını da beklerim.
:oke:

mehmetkabaoglu

mehmetkabaoglu

Üye
rica ederim.GT540m ve GT550M 1.sınıf ekran kartı kadar performans gösteriyorlar rahatlıkla 1.sınıftakilerden bi eksiği yok.:good:

eywallah üstadım çok rahatladım çalışmalarınızın devamını görmek dileğiyle...:alkis

'PESIMIST'

'PESIMIST'

Üye
çok işime yaşadı sağol..:)

brqsalvo

brqsalvo

Üye
MSI CX640-098TR i3-2310M 4GB 320GB 15.6 W7P 1GBVGA
CPU Cinsi - Hızı Intel® Core™ i3-2310M 2.1GHz 3MB Önbellek
Ekran Boyu Boyut : 15.6" - Çözünürlük : 1366x768 piksel
Ekran Tipi HD LED backlight
Ekran Kartı Nvidia GeForce GT520M 1GB DDR3 VRAM Harici
Bellek 4 GB max : 8GB
Bellek Tipi DDR3 1066 MHz
Sabit Disk 320GB bu laptop un oyun performansı nasıldır? bilgilendirirmisiniz?

onurgunay35

onurgunay35

Üye
Elinize sağlık.

alpharry

alpharry

Üye
    Konu Sahibi
çok işime yaşadı sağol..:)
yardımcı olabildikse ne mutlu:)

----------Eklendi @ 01:25:23 ---------- Yazıldı @ 01:25:02 ----------

Elinize sağlık.
saol:)

----------Eklendi @ 01:30:17 ---------- Yazıldı @ 01:25:23 ----------

MSI CX640-098TR i3-2310M 4GB 320GB 15.6 W7P 1GBVGA
CPU Cinsi - Hızı Intel® Core™ i3-2310M 2.1GHz 3MB Önbellek
Ekran Boyu Boyut : 15.6" - Çözünürlük : 1366x768 piksel
Ekran Tipi HD LED backlight
Ekran Kartı Nvidia GeForce GT520M 1GB DDR3 VRAM Harici
Bellek 4 GB max : 8GB
Bellek Tipi DDR3 1066 MHz
Sabit Disk 320GB bu laptop un oyun performansı nasıldır? bilgilendirirmisiniz?
msi marka olarak kalitelidir ama fiyatları pahalıdır.oyun oynamak isterseniz bu pc yetersiz kalacaktır.GT520M giriş seviyesi ekran kartıdır oyunları min seviyede çalıştırır.i3 işlemci de oyun için tavsiye edilmez.kısacası son oyunları(crysis 2 cod:black ops assa creed gibi) oynamak için yetersiz kalacaktır.ya da ileriye dönük gelecek vaadetmez.futbol oyunlarını biraz oynayabilirsiniz.fiyatını söylerseniz fiyat/performans değerlendirmesi yapabiliriz.tavsiye isterseniz ve fiyat aralığını belirtirseniz laptop önerisi için yardımcı olmaya çalışırım.

brqsalvo

brqsalvo

Üye
ben o kadar high en yüksek isteyenlerden değilim ama oyunları da çalıştırır dimi?

smlator

smlator

Üye
Benim oyunla işim yok sadece 3d tasarım programları ve izleyeceğim filmler var bunlar için en ideali netbook mudur ?

alpharry

alpharry

Üye
    Konu Sahibi
ben o kadar high en yüksek isteyenlerden değilim ama oyunları da çalıştırır dimi?
günümüz oyunlarını düşük-orta seviyede çalıştırır ilerisi için aynı şeyi söylemek zor ama:)

----------Eklendi @ 21:30:08 ---------- Yazıldı @ 21:28:56 ----------

Benim oyunla işim yok sadece 3d tasarım programları ve izleyeceğim filmler var bunlar için en ideali netbook mudur ?
kardeş tam bilemiyorum ama 3d tasarım için netbook yetersiz kalır

brqsalvo

brqsalvo

Üye
Tamam çok sağol bilgilendirdiğin için :tşk:

Üst Alt