[KERNEL][CM11][Khan Kernel][TRİM Destekli]

Sponsorlu Bağlantılar

sir mordred

sir mordred

Üye
    Konu Sahibi
[KERNEL][CM11][Khan Kernel][TRİM Destekli]
Herşeyden önce kerneli derlediği için Hakan kardeşime(@lafactorial ) teşekkürlerimi bir borç bilirim o olmasa yapamazdım

Bu kernel Khan kernel taban alındığı için Khan kernelin tüm özelliklerini içeriyor :)

Ek olarak birazdan anlatacağım TRİM desteğini içeriyor

TRİM nedir:

android cihazlar NAND depolama birimine sahiptir(NAND ismi depolama biriminin bir çeşididir) bu depolama birimi 3 bölüme(partition) bölünmüştür 1- /data bölümü 2- /system bölümü 3- /cache bölümü
cihazlarımızı kullandığımızda bu bölümlerde sürekli bir yazma/silme işlemi gerçekleşir
ama bazen silinen veriler tam olarak silinmezler ve bu silinmeyen veriler sistem üzerinde karmaşık bir iş yükü oluşturduğu için android cihazları yavaşlatırlar işte her zaman yakındığımız romu ilk kurduğumzdaki performans ile 3 ay kullandıktan sonraki performansın aynı olmaması bu sebeptendir.

TRİM desteği bu silinmiş verilerin tam olarak silinmesini sağlayarak bir nevi temizlik sağlar ve bu sebebten cihazın üzerindeki bu karmaşık iş yükünü sıfırlar. bu sebepten cihazı hızlandırır ve sürekli ilk gün ki performansını korumasını sağlar

TRİM desteğini şuan hiçbir kernel desteklemediği için şuan hiçbir wonder'da bu özellik yok isterseniz deneyip gözlerinizle görebilirsiniz bunun için 2 method var:

1-lagfix(fstrim) uygulamasını kullanarak playstore linki:
2-terminal emülatörü açın aşağıdaki komutları sırasıyla girin
su
fstrim -v /cache

aşağıdaki gibi bir sonuçla karşılaşacaksınız

Ama TRİM destekli kernelden sonra şöyle bir sonuçla karşılacaksınız :)

TRİM çalışıyor :)

aynı şekilde 1.yöntemdeki lagfix adlı uygulamayı kullanırsanız "operation not supported(işlem desteklenmiyor)" türünden bir uyarıyla karşılacaksınız tabi TRİM destekli kerneli yüklemediyseniz.. TRİM destekli kerneli yükledikten sonra lagfix uygulamasıda çalışacak. :)

Yukardaki methodlar TRİM'i çalıştırmak için manuel methodlar ama Google TRİM desteğini android 4.3 ile birlikte sistemin içine ekledi yani telefon,android sistemi sizin haberiniz olmadan belirli bir zamanlama ile otomatik trimliyor bu sebeptende cihazın performansı ilk günki gibi oluyor

yukardada dediğim gibi TRİM android 4.3'den sonra(yani cm10.2'den sonra) otomatik bir işlem haline geldi ve bu TRİM destekli kernelde CM11(android 4.4) kerneli olduğu için kerneli yükledikten sonra yukardaki 2 methodu kullanmanıza gerek yok android sistemi otomatikman ve belirli döngülerle TRİM yapacaktır fakat yine isterseniz yukardaki 2 methodu kullanarak manuel olarakda TRİM yapabilirsiniz

TRİM desteği hakkında daha açıklayıcı bilgiler içeren türkçe bir kaynak:

Kernel İndirme linkleri:
360mb bigmem kernel:

Sildim
Stock ram(340mb) kernel:
Sildim

Silinme nedeni:artık bu kernel eski ve yeni rom sürümleriyle kullanılamıyor başka custom kerneller kullanın

Nasıl yüklenir:
-indirdiğiniz kernel zip dosyasını sd kartınıza atın
-cwm'yi açıp wipe cache ve wipe dalvik cache işlemlerini yapın
-kerneli install zip from'dan flaşlayın
-daha sonra yine wipe cache ve wipe dalvik cache yapın
bu kadar :)

NOT:Kernel sadece CM11 içindir! Unutmayın!

kendinize iyi bakınArkadaşlar biraz uzun yazdım kusura bakmayın ama sizden ricam yazının hepsini okumanız

kernel xda'da paylaşılmadı.Hakan kardeşim belki sonra paylaşır

yada hep bizmi xda'ya bakıcaz birazda onlar buraya baksınlar :) hep bizmi onların konuşmalarını çevirecez birazda onlar bizim konuşmalarımızı çevirsinler :)
türklerin birşeyler yapabildiklerini görsünler

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: -aLoNeDarK-, fecral, ONUR5544 ve 19 diğerleri

MeeksTR

MeeksTR

Üye
:tşk: @sir mordred & @lafactorial

• Beğen
Tepkiler: aJHier, bayfeat ve sir mordred
alieroglu04

alieroglu04

Üye
Hocam sağolun siz olmasanız bizim telefonla ilgilenip geliştirecek kimse olmaz bu forumda. Yaptığınız çalışmaları takdir ediyorum. :evet:

• Beğen
kosovali41

kosovali41

Üye
Yapacağız yapacağız dediniz ve yaptınız. Çalışmalarınız için gerçekten çok teşekkür ederim @sir mordred ve @lafactorial . İnşallah, öncelikle sizin sağlığınız sonra ise Galaxy Wonder'ınızın donanımı bozulmaz :) Hemen yükledim ve sonuç başarılı. Tekrardan teşekkür ederim, emeğinize sağlık.

Before

After

• Beğen
sir mordred

sir mordred

Üye
    Konu Sahibi

Hocam sağolun siz olmasanız bizim telefonla ilgilenip geliştirecek kimse olmaz bu forumda. Yaptığınız çalışmaları takdir ediyorum. :evet:

rica ederim
teşekkürler :)
Yapacağız yapacağız dediniz ve yaptınız. Çalışmalarınız için gerçekten çok teşekkür ederim @sir mordred ve @lafactorial . İnşallah, öncelikle sizin sağlığınız sonra ise Galaxy Wonder'ınızın donanımı bozulmaz :) Hemen yükledim ve sonuç başarılı. Tekrardan teşekkür ederim, emeğinize sağlık.

Before

After

rica ederim kardeşim :)
deneyip sonucu göstermen ise çok iyi olmuş teşekkür ederim :)

• Beğen
Tepkiler: aJHier, bayfeat, kosovali41 ve 1 kişi daha
bayfeat

bayfeat

Üye
adamın hasss dibisiniz :D helal olsun kardeşlerim. Allah başarılarınız devamını versin. :turkiye::dance:

• Beğen
Tepkiler: aJHier, sir mordred ve kosovali41
stackbyte

stackbyte

Üye
paşam bu otomatik kendi temizleyecek mi hep ?

• Beğen
Tepkiler: sir mordred, kosovali41 ve aJHier
aJHier

aJHier

Üye
+1usta bu trim desteği khan kernele bir yama gibi mi?
örneğin Khan kernelin yeni sürümlerinde kullanılabilir mi .
yoksa başlı başına kernelin kendisi mi.?

• Beğen
Tepkiler: sir mordred
burak_102

burak_102

Üye
hocam çok teşekkürler iyi ki varsınız

• Beğen
Tepkiler: sir mordred ve aJHier
hasaneness

hasaneness

Üye
Cok tesekkurler yine oguzhan yine hakan alistirsiniz ama :) :)

• Beğen
Tepkiler: bayfeat ve sir mordred
sir mordred

sir mordred

Üye
    Konu Sahibi
paşam bu otomatik kendi temizleyecek mi hep ?

Aynen kendisi temizleyecek kardeşim
+1usta bu trim desteği khan kernele bir yama gibi mi?
örneğin Khan kernelin yeni sürümlerinde kullanılabilir mi .
yoksa başlı başına kernelin kendisi mi.?

Evet kardeşim Trim desteğini kernele eklenen bazı birkaç kodla sağladık(yani kernel yamasıda denilebilir) bu sebepten khan kernelin yeni versiyonunada kolaylıkla eklenebilir

• Beğen
Tepkiler: kosovali41 ve aJHier

rea_kod

Üye
helal behocam bu lagfix in işe yaradığını nasıl anlıyoruz?
finished hurray yazıyo :D yani ne olmuş oldu şimdi

• Beğen
Tepkiler: aJHier ve sir mordred
sir mordred

sir mordred

Üye
    Konu Sahibi
helal behocam bu lagfix in işe yaradığını nasıl anlıyoruz?
finished hurray yazıyo :D yani ne olmuş oldu şimdi

Partition trimmed yada dediğin gibi finished hurray mesajı beliriyorsa işlem tamam demektir :)Trim'in ne kadar işe yaradığını anlamak için ne kadar benchmark uygulamalarina güvenmesemde yinede bir benchmark alayim dedim
Sonuçlar:

Trimlemeden önce:

Trimledikten sonra:

Random write yani rastgele yazma hızında belirgin bir artış var gibi duruyor :)

tabi benchmark olduğu için her testte farklı değerler çıkabilir
Yinede bu düzeyde(%30 civarı) bir oynama sistemde iyi giden birşeylerin olduğunu gösteriyor :)
Bu arada hayırlı akşamlar herkese

• Beğen
Tepkiler: bayfeat ve kosovali41

emrah166

Üye
Yine harikasiniz basarilanizin devamini dilerim :)

• Beğen

rea_kod

Üye
Partition trimmed yada dediğin gibi finished hurray mesajı beliriyorsa işlem tamam demektir :)Trim'in ne kadar işe yaradığını anlamak için ne kadar benchmark uygulamalarina güvenmesemde yinede bir benchmark alayim dedim
Sonuçlar:

Trimlemeden önce:

Trimledikten sonra:

Random write yani rastgele yazma hızında belirgin bir artış var gibi duruyor :)

tabi benchmark olduğu için her testte farklı değerler çıkabilir
Yinede bu düzeyde(%30 civarı) bir oynama sistemde iyi giden birşeylerin olduğunu gösteriyor :)
Bu arada hayırlı akşamlar herkese
Ayni deneyi biraz once yaptim ;) sonuc basarılı!

aJHier

aJHier

Üye
Usta bu 3.4.83 e uygulanmiz galiba ama son khan kernel 3.4,87
Yani yeni surumlerde eklencek mi.?

• Beğen
Bysalih41

Bysalih41

Üye
@sir mordred ve hakan kardesim elinize saglik yureginize saglik gelde simdi rom duzenleme bu kernelin ustune gelde cm11 rom duzenleme arkadas;)

• Beğen
Tepkiler: bayfeat, sir mordred ve alieroglu04
sir mordred

sir mordred

Üye
    Konu Sahibi
Usta bu 3.4.83 e uygulanmiz galiba ama son khan kernel 3.4,87
Yani yeni surumlerde eklencek mi.?

Hakan boş olduğu zaman bir ara derler bende konuya eklerim kardeşim merak etme
(Aslında derlemeyide ben yapmayı düşünüyorum sizlere daha hızlı kernel çıkarmak için ama malum laptop hala daha serviste ekran yanmış dediler ekran kartını değiştirdiler bu seferde görüntü pembe olarak geliyor 1-2 haftaya yeni bir laptop alacam inşallah bakalım)

• Beğen
Tepkiler: bayfeat, Bysalih41 ve aJHier

scope_123

Üye
Hocam şimdi Galaxy W i8150 Wonder - [MOD][KK][4.4.2] CM-11 20140323 + KhaN Kernel 3.4.84 (Performans & Batarya & Stability) Yükseltme - MaxiCep bu konudaki rom ve gapss yeni gpu driverlar ve bu kernelle nasıl bir performans elde ederim benim cm11 kullanmamamın sebebi arayüz ve uygulama geçişleri kasmalarıydı bunlar kalkar mı ortadan?
Hicbir ekleme yapmasan bile gecislerde takilma ben hicbir zaman yasamadim. Takilma yasamana sasirdim dogrusu. Khan kernel ve gerekli birkac performans ayarlariyla takilma yasmazsin konudakilerle.

• Beğen

Üst Alt