Kardeş Katli

Sponsorlu Bağlantılar

System X

System X

Üye
    Konu Sahibi
Kardeş Katli
merhaba.
bu sene çalıştığım kpss serüveninde daha önce bilmediğim bir konuyla karşılaştım.kardeş katli...
padişahların taht kavgalarını engellemek ve böylece ülkenin siyasi birliğini koruma amacı güden bir uygulamaymış. hatta muhteşem yüzyıl dizisine bile konu olmuş.(dizi felan izlemem)
araştırdım kadarıyla kimileri buna doğru bir karar olduğu görüşünde
kimileri bunun bir fedakarlık olduğunu bile söylüyor
kimileri fatih kanunnamesini inkar ediyor
kimileri bunun zaten mevcut bir uygulama olduğunu söylüyor.

biraz daha araştırınca I.murat dan başlayan ve sanırım I.ahmete kadar giden bir uygulama olduğunu anladım.ancak içerisinde dedenin kundaktaki bebeğin katli de söz konusu olduğu öğrendim.hatta fatih zamanında bununla ilgili islami fetva bile verilmiş.

evet tarihi yeni öğreniyorum ama yıllardır osmanlıya karşı bir sempatim vardı.ancak bu islam dışı uygulama ciddi şekilde beni rahatsız etti.hatta fatihin fethine yönelik olan hadisin kesinkes hurafe olduğunu düşünüyorum.osmanlı sorularını çözmekten tiksindim o derece...

bu konuya islami açıdan bir açıklama getirebilecek biri varsa duymak isterim.aksi halde öyle görünüyorki geçmişte islam çok farklı algılanmış. bir şey olmalı ki bu padişahların ismi köprülere bile verilebilsin.

İhtiyar007

İhtiyar007

Üye
1. Kısas: Allah Teâlâ, “Ey iman edenler! Adam öldürmelerde kısas size farz kılındı: Hüre hür, köleye köle, kadına kadın…” (Bakara, 2/178) buyurarak haksız yere adam öldürenlerin öldürülmeleri gerektiğini bildirmiştir.
2. Savaş:
Allah Teâlâ, birçok ayette Müslümanlara savaş açanlarla savaşmayı farz kılmıştır. (Bkz: Bakara, 2/190, 244; Tevbe, 9/36)Bu, savaş meydanlarında düşmanların öldürülmesinin “haklı bir sebebe dayanan adam öldürme” olduğunu göstermektedir. Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:
“Savaşta kâfirlerle karşılaştığınız zaman boyunlarını vurun…” (Muhammed, 47/4)
3. Terör ve yol kesme suçu: Bununla ilgili olarak da şöyle buyurulmuştur:
“Allah’a ve elçisine karşı savaşan ve yeryüzünde bozgunculuk çıkarmaya çalışanların cezası, öldürülmeleri veya asılmaları yahut ellerinin ve ayaklarının çapraz olarak kesilmesi ya da bulundukları yerden sürülmeleridir. Bu, dünyada uğrayacakları rezilliktir. Ahirette ise onları büyük bir azap beklemektedir.
Ele geçirmenizden önce tevbe ederlerse başka. Bilin ki Allah bağışlar ve ikramda bulunur. ”
(Mâide, 5/33-34)
Allah Teâlâ’nın dokunulmaz kıldığı canlara ancak bu üç haklı sebeple dokunulabileceği, bunun dışında şüphe ve ihtimallere dayanarak hiç kimsenin öldürülemeyeceği, gayet açık bir şekilde görülmektedir.
Bize düşen, bu konuda kimin doğru, kimin yanlış yaptığını söylemek ve insanları buna göre yargılamak değil, Kitap ve Sünnet’te tarif edilen doğruları saklamadan, gizlemeden, olduğu gibi söylemektir. Anamız, babamız ve ecdadımız da olsa insanları amellerine göre yargılayacak olan, sadece Allah Teâlâ’dır. Bu gibi konularda fetvalar veren, kitaplar yazan âlimler ve bu fetvaları uygulayan sultanlar, halifeler ölmüşlerdir. Bizler onları mü’min bildiğimiz için bağışlanmaları için arkalarından hayır dualar etmeliyiz. Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:
“Onlardan sonra gelenler: «Rabbimiz! Bizi ve bizden önce inanmış olan kardeşlerimizi bağışla; kalbimizde müminlere karşı kin bırakma. Rabbimiz! Şüphesiz Sen şefkatlisin, merhametlisin» derler.” (Haşr, 59/10)

kartal2378

kartal2378

Üye
Sevgili kardesim sana tek tavsiyem tarihci yazar Yavuz BAHADIROGLU nun kitaplarina bakmandir. Bu degerli yazar kafandaki soru isaretlerini tamamen giderecektir ve atalarimizla 10 kat daha fazla gurur duyacaksin

Mesela Kayit disi tarihimiz isimli kitabini yada tarihimizin arka odalari isimli kitaplari tavsiyemdir. Ondan sonrasi gelecektir

Yönetici tarafından düzenlendi:
System X

System X

Üye
    Konu Sahibi
elbetde herkesin günahı kendine ama bu bu günahında ötesinde bir insanlık suçu resmen.bence bunu herkes bilmeli ve bir ders çıkarmalıdır.türklerin islamiyeti kabulü başlığından sonra hangi islamiyetin kabulü diye ayrı bir başlık açılması lazım.islamiyetle yakından uzaktan bir ilişkisi olmayan bir uygulamanın İslamiyetle beraber işlenmesi çok ama çok yanlış bir uygulamadır. dahası bunun içine hadis de karışmış durumda...neyse artık belki bize anlatılan yazılan gibi değildir diyip arada bir hata payı olmasını ümid ediyorum.
Mesela Kayit disi tarihimiz isimli kitabini yada tarihimizin arka odalari isimli kitaplari tavsiyemdir. Ondan sonrasi gelecektir
tavsiye ettiğin kitap bu suçların geçerli bir nedeninimi anlatıyor yada böyle bir şey olmadığını mı?
bu suçlar hiç bir şekilde örtülemeyecek kadar ciddi şeyler...o yüzden ikinci olasılık dahilinde okuyabilirim.

kartal2378

kartal2378

Üye
Ozeti sudur. Hic bir padisah bu kararlari kendisi almamistir. Fetret devri gibi bir ornekten sonra osmanli mekanizmasi ayni kotu duruma dusmemek icin bu onlemi almistir. Bu onlem sadece kendini dusunme degildir. Osmanli ulkesine memaliki osmaniye askerine asakir i islam padisahina islam halifesi din gorevlisine seyhulislam denirdi ve islam=osmanli idi. Herhangi bir devlet badiresi ve tehlikesinde islam tehlikeye dusecegi icin( ki osmanli sona erince halife bitince ornegini gorduk, islam cografyasi halen kan ve gozyasindan ibaret) padisahlar kendi ailelerini evlatlarini devlet ve islam icin feda etmislerdir. On binlerin evladi olecegine benim evladim feda olsun demislerdir. Hangimiz bu fedakarligi su an yapabiliriz. Ayrica bu karari tek basina degil ulema vr seyhulislam alarak padidah uygulama zorunda kalmistir

Kitaplar bunlarin olmadigini degil neden oldugunu ve baska bir caresinin olmadigini mantik cercevesinde anlatiyor. Yavuz sultan selim hanin hayatini okursaniz nasil bu kararlara direndigini nasil mecbur kaldigini( ozellikle abisi sehzade korkut orneginde) gozpinarlarinin kurumadigini ama devletin sinirlarini 8 yilda( aslinda iki yili taht kavgasi ile gecmistir 6 yil daha dogrudur) 2 bucuk kat artirdigi muazzam basarilar kazandigini ve nasil bu kadar kisa surede bunlari yaptigini tarihcilerin aciklamada aciz kaldigini rahatlikla gorebiliriz

Yönetici tarafından düzenlendi:
  • Beğen
Tepkiler: Dede
System X

System X

Üye
    Konu Sahibi
Kitaplar bunlarin olmadigini degil neden oldugunu ve baska bir caresinin olmadigini mantik cercevesinde anlatiyor. Yavuz sultan selim hanin hayatini okursaniz nasil bu kararlara direndigini nasil mecbur kaldigini( ozellikle abisi sehzade korkut orneginde) gozpinarlarinin kurumadigini ama devletin sinirlarini 8 yilda( aslinda iki yili taht kavgasi ile gecmistir 6 yil daha dogrudur) 2 bucuk kat artirdigi muazzam basarilar kazandigini ve nasil bu kadar kisa surede bunlari yaptigini tarihcilerin aciklamada aciz kaldigini rahatlikla gorebiliriz
halifelik osmanlıya yavuz sultan selim döneminde geçmedi mi ben mi yanlış biliyorum.yavuz sultandan önceki padişahların gerekçeleri halifelikmiydi peki?
hepsini geçtim madem Osmanlının parçalanmamasına bu kadar önem veriliyordu da kundaktaki bebeğin ne tehditi vardıki?
yada isyan çıkarır belki diyip öteki tarafa yollanan kardeşler?

madem bu kadar önemli bir konuydu parçalanmamak neden padişahlar kardeşine kıyıcağına kendisine kıysaydı ya?
nasıl fedakarlık diyebiliyorsun ki bu kardeş bebek katlerine? yada ne bileyim tahtdan vazgeçseydi yada oturup I Ahmet gibi yaşlı ve tecrübeli kriteri getirilseydi?ölümden önce daha doğrusu katillikten insansızlıktan önce bir sürü çözüm üretilebilirdi...Ölümden başka herşeyin çaresi var da nasıl birşeyse bu ölümden başka çaresi yoktu...

insanlığın olmadığı yerde varsın insan da olmasın kardeş.
Atatürk ne demişti bi konuşmasında çok hoşuma gitmişti...
"toprağın üstünde şerefsizce yaşamaktansa toprağın altında yatmayı şeref sayarız"

kartal2378

kartal2378

Üye
Kundaktaki bebekten kotkulmadiki zaten bebegi alet ederek isyan ve fitne cikarilmasindan korkuldu ve boyle bir suru ornek vardir. Mesela sehzade mustafa bogdurulunca taraftarlari yeniceri gurubu sehzade oldu ama oglu yasiyor denilerek isyana giristiler. O yuzden alelacele torununu bogdurmak zorunda kaldi kanuni. Yine fitne atesi devam etti bu sefer duzmece mustafa isyani cikti ve sehzadeye benzeyen birini bulup yenicerilerle istanbula yuruduler. Ayrica Mustafa kemal den bahsedeceksen cinayetten bol hicbirsey bulamassin inan( ali sukru bey, topal osman ve ismini hatirlamadigim bizzat mecliste mustafa kemale ruslardan ele gecirdigimiz altinlara ne oldu dedigi icin oracikta kursude katledilen mebus)
Demem o ki o zamanlardada simdiki gibi guruplar vardi. Hangi sehzadenin gurubu kazanirsa digerleri isyan ediyordu. Sayamayacagim kadar cok ornek var kitaplari okumadan bilgi sahibi olamazsin. Zaten bizim en buyuk eksigimiz bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamizdir. Ama illede yavuz padisahin hayatini ogrenmeni tavsiye ederim

• Beğen
System X

System X

Üye
    Konu Sahibi
Kundaktaki bebekten kotkulmadiki zaten bebegi alet ederek isyan ve fitne cikarilmasindan korkuldu ve boyle bir suru ornek vardir. Mesela sehzade mustafa bogdurulunca taraftarlari yeniceri gurubu sehzade oldu ama oglu yasiyor denilerek isyana giristiler. O yuzden alelacele torununu bogdurmak zorunda kaldi kanuni. Yine fitne atesi devam etti bu sefer duzmece mustafa isyani cikti ve sehzadeye benzeyen birini bulup yenicerilerle istanbula yuruduler. Ayrica Mustafa kemal den bahsedeceksen cinayetten bol hicbirsey bulamassin inan( ali sukru bey, topal osman ve ismini hatirlamadigim bizzat mecliste mustafa kemale ruslardan ele gecirdigimiz altinlara ne oldu dedigi icin oracikta kursude katledilen mebus)
Demem o ki o zamanlardada simdiki gibi guruplar vardi. Hangi sehzadenin gurubu kazanirsa digerleri isyan ediyordu. Sayamayacagim kadar cok ornek var kitaplari okumadan bilgi sahibi olamazsin. Zaten bizim en buyuk eksigimiz bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamizdir. Ama illede yavuz padisahin hayatini ogrenmeni tavsiye ederim
olasılık dahilinde bir bebeğin öldürülmesinde bir problem yok yani?
kardeşleri saymıyorum bile...

devleti için fedakarlıkta bulunan ve dahası islama hizmet etmek isteyen bir kişi önce kendinden başlar aynen şehitlerimiz gibi...ne yazıkki isyanların ha çıktı ha çıkacak kaygısıyla çoluk çocuk yaşlı genç kardeş dede demeden sinsice planlıca katledilmesi tek bir şeyi gösterir: taht kaygısı... bu ne cürettir ki bunu meşrulaştırıp fetva verdirmek.
islam anlaşılan 10 beden büyük gelmiş.islam bir insanı öldüren tüm insanlığı öldürmüş gibidir der.bir gram ders alamamışız yazık.

mustafa kemal için ben herhangi bir kardeş katli okumadım bu ders kitaplarında.ki öyle birşey olsa bile kardeşini öldüren bir saltanat yerine bu katllerin kökünü kazıyarak cumhuriyeti getiren bir geçmiş çok çok daha makul olurdu doğrusu gerek insanlık gerekse islami açıdan...

kartal2378

kartal2378

Üye
Sustum

• Beğen
kartal2378

kartal2378

Üye

Mesut Aktaş

Mesut Aktaş

Co-Admin
birçok şey yazılmış artık anlayan gidip okur ne diyelim :)

System X

System X

Üye
    Konu Sahibi
yazıyı inceledim.bazı ayrıntılar daha mide bulandırıcı... neymiş talihi iyi olan tahta geçermiş.allahın verdiği can bir kumar masasında harcanıyor da buna kulp uydurmaya çalışanlar var.hem kardeşinin tahtdaki hakkını ye hemde öldürerek yaşama hakkına da tecavüz et sonra da buna fedakarlık de ya da devletin bütünlüğü...allah devletin büyük olup olmasına göre mi değerlendiriyor?varsın parçalanacaksa parçalansın? sanki kardeşler öldüde parçalanmadımı?
hani nerde devletin bütünlüğü uygulandı da noldu? bir milliyetçilik akımı ile bi Anadolu kaldı. kurtardımı seni hoşgörülü politikan..kurtardımı seni Hristiyanlara verdiğin ayrıcalıklar?kurtardımı merkeziyetçi sevdan? ölen öldü de bi işe yarasa bari...detaylar bize devletden çok taht kavgasının ön planda olduğunu gösteriyor.devlet hiç bir şekilde paylaşılmak istenmemiş.

herneyse sonuç olarak bu uygulama hiç bir suretle islamla bağdaşmamakta olup hiç bir nedenle de aklanamaz.günümüz insanlarından bir maden işçisi bile canı pahasına çalışıp ailesini korumaya bakmaya çalışıyorken kardeşini en ufak bir hatada öldürten bir padişahın islam içerisinde yer alması mümkün değildir.iki padişah daha doğrusu iki kardeş oturup anlaşamamışlar da çözümü birbirlerinin kuyusunu kazmakta bulmuşlar.bu kin bu şiddet kundaktaki çocuğa kadar uzanmış.bunun adı cahillik bunun adı akılsızlık bunun adı vicdansızlık insansızlık artık gerisini siz tamamlayın.

bu tamamen iyiniyet üzerinden yapılmış bile olsa bu sonucu değiştirmez çünkü islamda bu konu çok açık ve netdir.

gerçi insani bir tarafı da yok
eskiden tarihi sevmezdim şimdi nefret ediyorum.

• Beğen
Tepkiler: Mertcenkk
kartal2378

kartal2378

Üye
Her donem kendi zamaniyla degerlendirilmelidir. Tarihimizle barismazsak tarihimizi kotulemeye devam edersek hicbiryere varamayiz. Ingiltere abd fransa gibi ulkelerin tarihiletinde oyle utanc verici seyler vardirki soylemeye dilim varmiyor. Daha yuzyilin basinda belcikanin afrikalilara yaptiklarini bir arastir. Abd nin kizilderililere veya onu birak 1950 lerde zencilere yaptiklari hakeza. Ingiltereye daha gelmedik dikkatini cekerim. Osmanliyi bu dediklerin yikmamistir. Mustafa kemal in cumhaurbaskanligi seciminde 400 kisilik meclisten 158 milletvekinin oyuyla baskin yapilarak secildigi ve cumhuriyetin kuruldugunu ulkemizde cok az kisi bilir. Diger milletvekillerinin ise evlerinin onune polisler dikilerek oylamaya meclise gelmesi engellenmistir. Osmanli arsivinin yuzde yirmisi acilmamistir henuz. 1930 larin basinda tren vagonlarina yuklenerek hurda kagit olarak bulgaristana satilan osmanli arsivlerini vererek gecmisten kurtuldugunu zannetmislerdir. Kurtulus savasini yapan 5 komutan kazim karabekir rauf orbay refet bele ali fuat cebesoy ve bir cok komutan daha sonra idamla yargilanmistir cumhuriyetten sonra. Yedi duveli yendik deriz yunanlilardan baska savastigimiz yok. Ingilizlerle tek mermi atilmamistir ve kendi istekleriyle gitmislerdir. Fransa ingiltere abd italya hepsi ulkemizi isgal etmedilermi. Ingiltere neden en zayif zamanimizda yunanlar polatli onune kadar gelmisken isgallerini anadoluya yaymadilar,ne verildi onlara da kendiliginden gittiler. Neyin taahhutu verildi. Fransizlardan cumhuriyet latinlerden alfabe isvicreden hukuk vb.aliniyor ama adi Turk devrimi oluyor . Polis teskilati 160 jandarma 170 itfaiye ,ptt 150 200. Kurulusunu kutluyor ama Ataturk bizi yoktan var etti diyoruz. Genclik bilincleniyor arkadaslar tarihe merak var. Hicbirsey gizli kalmiyor ve kalamaz. Vahidettinin hain olmadigini artik eski tufek solcu bildigimiz bulent ecevit gibileri bile itiraf etmek zorunda kaliyorlar. Gibi gibi gibi.....

• Beğen
System X

System X

Üye
    Konu Sahibi
Her donem kendi zamaniyla degerlendirilmelidir. Tarihimizle barismazsak tarihimizi kotulemeye devam edersek hicbiryere varamayiz. Ingiltere abd fransa gibi ulkelerin tarihiletinde oyle utanc verici seyler vardirki soylemeye dilim varmiyor. Daha yuzyilin basinda belcikanin afrikalilara yaptiklarini bir arastir. Abd nin kizilderililere veya onu birak 1950 lerde zencilere yaptiklari hakeza. Ingiltereye daha gelmedik dikkatini cekerim. Osmanliyi bu dediklerin yikmamistir. Mustafa kemal in cumhaurbaskanligi seciminde 400 kisilik meclisten 158 milletvekinin oyuyla baskin yapilarak secildigi ve cumhuriyetin kuruldugunu ulkemizde cok az kisi bilir. Diger milletvekillerinin ise evlerinin onune polisler dikilerek oylamaya meclise gelmesi engellenmistir. Osmanli arsivinin yuzde yirmisi acilmamistir henuz. 1930 larin basinda tren vagonlarina yuklenerek hurda kagit olarak bulgaristana satilan osmanli arsivlerini vererek gecmisten kurtuldugunu zannetmislerdir. Kurtulus savasini yapan 5 komutan kazim karabekir rauf orbay refet bele ali fuat cebesoy ve bir cok komutan daha sonra idamla yargilanmistir cumhuriyetten sonra. Yedi duveli yendik deriz yunanlilardan baska savastigimiz yok. Ingilizlerle tek mermi atilmamistir ve kendi istekleriyle gitmislerdir. Fransa ingiltere abd italya hepsi ulkemizi isgal etmedilermi. Ingiltere neden en zayif zamanimizda yunanlar polatli onune kadar gelmisken isgallerini anadoluya yaymadilar,ne verildi onlara da kendiliginden gittiler. Neyin taahhutu verildi. Fransizlardan cumhuriyet latinlerden alfabe isvicreden hukuk vb.aliniyor ama adi Turk devrimi oluyor . Polis teskilati 160 jandarma 170 itfaiye ,ptt 150 200. Kurulusunu kutluyor ama Ataturk bizi yoktan var etti diyoruz. Genclik bilincleniyor arkadaslar tarihe merak var. Hicbirsey gizli kalmiyor ve kalamaz. Vahidettinin hain olmadigini artik eski tufek solcu bildigimiz bulent ecevit gibileri bile itiraf etmek zorunda kaliyorlar. Gibi gibi gibi.....
illaki bilmediğimiz bizden gizlenen şeyler de vardır.sonuç olarak kimin aleyhine olursa olsun herşey gerçekleriyle ortaya dökülmelidir.sonuçta kimse dört dörtlük olamaz.her yönetici hata yapabilir.ama arada insanlık suçları kabul edilemez bir durum.bunun adı tarihi kötülemek değil tarihimizle yüzleşmektir.ben kimsenin taraftarı felan da değilim.bilinenler içinden değerlendiriyorum.yarınbirgün farklı şeyler çıkarsa aynı tavrı orda da sergilerim.ama tabiki söz konusu tarih olunca herşeye temkinli yaklaşmak çok daha doğru olur ve her zaman bir hata payı bırakılabilir.belkide fatih kanunnamesi gerçekten yayınlanmadı gibi...
diğer yandan bu gibi şeyler başkalarının kötü emellerin oyuncağı olmamıza neden olabilir.geçmişimiz kötü diye geleceğimizin de kötü olması gerekmez.dikkat etmek lazım. bugünlere kolay gelmedik sonuçta...

kartal2378

kartal2378

Üye
Bende genel olarak bunu savunuyorum kardesim. Cok zevk aldim bu konuyu tartisirken. Agzina saglik tesekkurler

mürteza16

mürteza16

Üye
:tşk:

Invoke

Invoke

Üye
İslami açıklama yapacak halim yok ama şunları söyleyebilirim.

Doğru dürüst gibi tarihçilerden konuyu okuyun. Tabiki.fedakarlıktır. Osmanlıyı bilmeyen zihniyet, batıya özenen zihniyet hep boş konuşur bu konuda. Bu konuda batı daha vahim durumdadır. Onlarda taht kavgası daha kötüdür.

Oğlunu, torununu kendi kanını canını öldürmek kolay iş değildir. Bu adamlar Allah yolunda cihad eden, ince düşünen kimselerdir. Türk töresinde devlet her şeyden önce gelir. Devletin bekası her şeyden mühimdir, bu en başından beri böyledir.

Ayrıca sürekli olmaz bu olay. Şehzade isyan eder ya da yeni çeri isyan eder. Padişaha "seni tanımıyoruz,... Şehzadeyi tanırız" derler. Yeniçerinin saray basıp küçücük çocuğu tahta çıkarmaya çalıştığı zamanda olmuştur. Devrin hükümdarı şehzadeyi öldürtür, olayı çözer. Başka yapacak bir şey yoktur.

Ortada bir taht birden çok aday vardır ve o adayların bir sürü destekçisi vardır. Her taht değişeceğinde bir sürü olay çıkar. Devlet böyle yürüyemez. Yıkılır, gider. Bir şeyler yapılmak zorundadırlar. Bir şeylerden feragat edilmek zorundadırlar.

Kendisine kıyarak olmaz bu iş. Padişah kendine kıysa. Oğullar birbirine girer.
Padişah bu oğlum, çıkacak diyerek veliaht gösterse -ki bu Osmanlı töresine uygun değildir, devlet hanedanın malıdır, hepsinin hakkı vardır.- diğerlerinin hakkı olduğundan bu sefer diğerleri padişaha isyan ederler. Örnekleri de vardır, Osmanlı tarihinde.

Fatih'in kanunnamesi gerçektir. Kardeş katli yasal olmuştur. Öncesinde çünkü kötü vakalar olmuştur, kardesler arasında. Devlet ileri değil geri gitmiştir. İstanbul'un fethi gecikmiştir. Fatih çok büyük bir hükümdardır ve büyük kararlar almıştır. (kişisel: En sevdiğim osmanlı padişahlarından biridir. :D Allah rahmet eylesin.)

Şunu da unutmayın devlet yönetmek kolay değildir. Hele osmanlı gibi sınırları aşmış taşmış, içinde her çeşit milletten her çeşit dinden olan bir devleti yönetmek hiç kolay değildir. Padişah daha hanedandaki sorunu çözemezse devletin içindeki sorunları da çözemez ki bir de dış meselelerle uğraşsın.

Son düzenleme:
  • Beğen
Invoke

Invoke

Üye
Yazdıklarınızın tamamını okumadım, pcde olsam okurdum ve daha da yazardım ama şöyle bir göz gezdirmeme şunu söyleyeyim.

Kardeşin ölmesin varsın devlet parçalanmasın diye bir olay yoktur. Devlet, toplumu korumak için vardır. Temelde böyledir, o zamanda böyleydi. Bu adanların topluma karşı sorumlulukları da vardır.

Değdi mi? Hristiyanlara verdiğiniz ayrıcalıklar vs... Noldu yine parçalandı? Parçalandı ama ne zaman parçalandı? Onlar hep ölümü erteleyen ilaçlardı. Diyorum ya, devletin bekası mühimdir. Peki neden? Devlet olmasa ne olacak? İngilizler yönetse bizi daha mı güzel olacak? Amerikan bayrağı olsa sokaklarda... Ezan okunmasa... Namaz yasak olsa... Oruç yasak olsa...

Ayrıca ders kitaplarından tarih öğrenemezsiniz

Değdi mi? Kardeşin öldü? Devlet yine yıkıldı. Ee kardeşi de yine ölecekti. Zaten sonsuza kadar yaşamayacaktı. Böyle mantığa böyle mantık. Devlet de sonsuz değil, kardeşi de. Ayrıca değdi. Çanakkalede kaç binler şehid oldu? Değmedi mi? Ki çanakkale bizim tarihimiz için küçüktür bile. Kimler öldü? Değdi mi? Değdi tabi.

kartal2378

kartal2378

Üye
Elestirilen Kanuni sultan suleymanin lakabi kanunidir. Dunyanin sayili kanun koyucularindandir ve amerikan temsilciler meclisinde de 16 buyuk kanun insanindan birisidir diyerek giriste heykeli vardir. Bu insan kanunsuzluk yapti haksizlik yapti sehzade mustafa ya diyolar. Varin cahilligi siz dusunun artik

Oğuzhan

Oğuzhan

Üye
Aramizda kani fazla kaynayan cahil bir arkadasimiz varmis anlasilan.
Kocum sen once git bir Osmanli tarihini adam akilli ogren. Senin bu hakkinda atip tuttugun, mide bulandirici insanlari ogren. Bazi konularda insan hata yapabilir ama mecburiyet durumlarini bir ogren.
Burada hicbir sey bilmeden gelip sallama.
Hep soylemisimdir. Tarihimizden bu kadar cok utanan insan oldugu icin bu hale dustuk biz. Bizim kadar da atalarina saydiran bir millet yoktur.

• Beğen
Tepkiler: Türk-X, Dede, OttomaN TigeR ve 2 diğerleri