Haber İlk Blackberry cihaz 18 yıl önce dün geldi

Kingmortall

Kingmortall

Üye
    Konu Sahibi
Teknoloji dünyasında önemli isimlerden birisi de Kanada merkezli Blackberry olmakta. Firma bir zamanlar QWERTY klavyeli modelleri ile pazarda özellikle de iş dünyasında büyük ilgi görürken, Apple ve Samsung gibi firmaların tamamen dokunmatik ekranlı akıllı telefon modelleri karşısında başarılı olamadı.Blackberry için dün oldukça önemli bir tarihti. Firmanın ilk cihazı 19 Ocak 1999 tarihinde ilk olarak pazara sunulmuştu. Research In Motion yani RIM üzerinden gelen bu ilk cihaz bir elde taşınır cihazdı. QWERTY klavye içeren ve Blackberry 850 olarak adlandırılan cihazın 32-bit Intel 386 işlemcisi, 2MB Intel flaş belleği, kablosuz modemi, tüm günü çıkartabilen AA pili bulunuyordu.

Blackberry, geçtiğimiz seneye kadar kendi geliştirdiği işletim sistemi üzerinde çalışan modeller sunuyordu. Ancak 2015 senesinde Android'e geçiş yapan firma ilk akıllı telefonunu Blackberry Priv adı ile sundu.

Diğer taraftan geçtiğimiz sene de firmadan iki akıllı telefon modeli daha geldi. Android işletim sistemine sahip olan bu akıllı telefonlar Blackberry DTEK50 ve DTEK60 olarak adlandırılırken, özgün tasarım değil, TCL Corp'un Alcatel Idol 4 ve TCL 950 akıllı telefon modelleri tabanlı olarak geldi.

Blackberry CEO'su John Chen kısa süre önce firma olarak donanım geliştirmeyi bıraktıklarını açıklamışlardı. TCL Corp ile işbirliği gelirken, bundan sonraBlackberry modeller bu firma tarafından üretilecek ve sunulacak.
 
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt