Haber Ekstra Kolon Desteği

Sponsorlu Bağlantılar

blackcemre

Üye
ppeki bu gdr 3 goruntulerindeki ekstra kolon ne

YkPkY

YkPkY

Üye

920 nasıl 1080 değil yahu

dilmenibrahim

dilmenibrahim

Üye
üçüncü sıraya gerek yok bence de kolon deyince hoparlör sandım zaten

• Beğen
Tepkiler: PureFood

respection123

Üye
Aslında extra kolon 1 tanede gelse iyiydi :)

• Beğen
Tepkiler: bekirrr.21
bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye

920 nasıl 1080 değil yahu

Arkadaşlar yazdıklarımı okumuyorsunuz galiba!
Kamera çözünürlüğü ile ekran çözünürlüğü aynı şey değil.
Kameranın 1080p video çekebiliyor olması Lumia 920'nin 1080p ekrana sahip olduğu anlamına gelmez.
1080p ekran çözünürlüğü demek; ekranın 1920x1080 çözünürlükte olması demek.
1080p ve üzerindeki çözünürlükler FullHD vb adlarla anılırlar.
(720p ise HD çözünürlüktür.)

Lumia 920 ise 1280x768 çözünürlüğe sahip.
Bu çözünürlüğe bilgisayar dilinde WXGA denir ve hemen hemen 720p (1280x720) ile aynı ölçülerdedir, aynı sınıfa girer. Bir nevi hemen hemen 720p de diyebilirsiniz.

Şimdi bilmeyenler için bu konuyu şöyle biraz açalım.

FullHD bir çözünürlüğü belli bir inç'in altındaki ekranlara koyamazsınız.
Koyarsanız piksellerde aşırı sıkışma ve birbirine girme durumu oluşur.

Nasıl ki bir fotoğrafı aşırı yakınlaştırdığınızda piksellerin arası açılıyor ve görüntü bozularak kare-kare görünmeye başlıyorsa, aynı şekilde olağan boyutundan aşırı derecede aşağıya küçülttüğünüz zaman pikseller giderek birbirinin üstüne binmeye ve resim yine bozulmaya başlar.
Siz gidip de 1080p çözünürlüğü 3 yada 3,5 inçlik bir ekrana koyarsanız ekranda çok kötü bir görüntü oluşması muhtemeldir. Çünkü 1080p çözünürlükteki aşırı miktar pikseli, küçücük bir alana sığdırmaya çalışıyorsunuzdur. Bu durumda pikseller üst üste biner. Görüntüler sıkışmış karelerden oluşan pastel tablolar gibi görünür. İnç başına düşen piksel yoğunluğu (yani ppi) inanılmaz yükselir hatta kapasitesinden taşar, üst üste biner. (Örneğin bir kulaçlık alana 10 tane fayans sığıyor diyelim. Siz tutup da alan belli iken 12 tane koyarsanız, o fazla olan 2 tane diğerlerinin üstüne çıkmak zorunda kalır).

Bir inç alana sığacak ve normal bir görüntü oluşturacak piksel sayısı ortalama olarak bellidir. Belli miktara kadar fazlası ya da azı çok sırıtmaz, gözle farkedilmez. Ancak siz bunun aşırı üstünde veya aşırı altında bir miktar koyarsanız bozuk bir görüntüyle karşılaşırsınız.

O yüzden kullanılan alan ile çözünürlüğü dengeleyebilmek çok önemlidir.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: PureFood, MrtAltg, blackcemre ve 2 diğerleri

blackcemre

Üye
bence lumiabitterswimmer ile 920 yede gelecek görürsünüz

efeler12

efeler12

Üye
ben bunu anlamıyorum işte 720p cihazlara da pekala olabilir ekranlarımız gayet büyük eski telefonumu düşününce çok da sıkıntı olacağını sanmıyorum hatta mükemmel olur bence bunu kullanıcının isteğine bağlı yapabilirler ayarlar menüsünden isteyen istediğini seçer herkes memnun kalır
Edit: Çıkan görseli fotoğraf olarak açıp nasıl göründüğüne bakın hak vereceksiniz Örn:

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: ON9 ve sahte_suhte
ON9

ON9

Üye
ben bunu anlamıyorum işte 720p cihazlara da pekala olabilir ekranlarımız gayet büyük eski telefonumu düşününce çok da sıkıntı olacağını sanmıyorum hatta mükemmel olur bence bunu kullanıcının isteğine bağlı yapabilirler ayarlar menüsünden isteyen istediğini seçer herkes memnun kalır
Edit: Çıkan görseli fotoğraf olarak açıp nasıl göründüğüne bakın hak vereceksiniz Örn:
Bende en azından kullanıcıya bırakılmasından yanayım. Bu arada bu resimde kullanılan cihaz 920 mi acaba arama butonu ekranın çok fazla sağında değil mi? Benimki buna benzemiyor. 92x sürümünden sanırımEkstra karo desteği gelirse şayet Canlı karoların küçüklüğünden dem vuran arkadaşlar şu anda klavyede nasıl yazı yazıyor diye bir an aklıma geldi.

efeler12

efeler12

Üye
:)Resimdeki benim telefonum(920) olsaydı nasıl olurdu göstermek için koydum

• Beğen
Tepkiler: ON9
Bay H

Bay H

Üye
    Konu Sahibi
Ekstra kolon desteği malum yeni çıkacak olan 1320 ile daha da karışık bir hal aldı çünkü 1320 720p olmasına rağmen 3. kolon desteğine sahip. Joe Belfiore twitterdan paylaştığı bilgiye göre 3. kolon için büyük ekran olması şartı aranıyor.

ElectroTR

ElectroTR

Üye
Peki Joe belfiore amcaya sormak lazım ekran büyüklüğü ile alakalı ise l625 de 3. kolon desteğini alabilir m? malum 4,7 inç

BelaMonte

BelaMonte

Üye
ben biliyordum bu telefonu sırf böyle yenilikçi güncellemeleri alacak diye aldım ve sırf bu gelmeyecek ye pişman oldum. Ne önemi var ki demeyin ben sırf o güncelleme için sabırsızlıkla bu günleri bekledim. Ah varya ahh... İsteseler yaparlar. Ve sırf bunun yüzünden de yeni telefon almak, Microsoft un işine gelir.. Yazık. Wp 8.1 guncellemesinide kesin 1520 değil daha üst cihazlara yaparlar. Tamamen hayal kırıklığı yaşadım..
Ekstra kolon desteği malum yeni çıkacak olan 1320 ile daha da karışık bir hal aldı çünkü 1320 720p olmasına rağmen 3. kolon desteğine sahip. Joe Belfiore twitterdan paylaştığı bilgiye göre 3. kolon için büyük ekran olması şartı aranıyor.
bahane, sadece bahane.. Yenisini alalım diye istiyorlar

blackcemre

Üye
ben biliyordum bu telefonu sırf böyle yenilikçi güncellemeleri alacak diye aldım ve sırf bu gelmeyecek ye pişman oldum. Ne önemi var ki demeyin ben sırf o güncelleme için sabırsızlıkla bu günleri bekledim. Ah varya ahh... İsteseler yaparlar. Ve sırf bunun yüzünden de yeni telefon almak, Microsoft un işine gelir.. Yazık. Wp 8.1 guncellemesinide kesin 1520 değil daha üst cihazlara yaparlar. Tamamen hayal kırıklığı yaşadım..
bahane, sadece bahane.. Yenisini alalım diye istiyorlar
Bence lumia 920,820,1320,1520 ve 1020'ye sadece gelecek.

BelaMonte

BelaMonte

Üye
Bence lumia 920,820,1320,1520 ve 1020'ye sadece gelecek.
ya inşallah. Biliyormusun kendimi 4 çocukla sokaklara atılmış gibi hissettim. Bu güncelleme benim telefona bakış açımı değiştirecek. Zaten simetri hastasıyım 2 kolonu eşitleyemiyorum eşitlesem bile kotu gözüküyor . 3 kolonda en azından ortayı boş bırakırım kenarları doldururum hem simetrik olur hemde güzel gözükür. Ben Nokia ya geri bildirimden yalvaracağım. Sizde yazın

q0nzalez

q0nzalez

Üye
iyice karıştı bu 3.kolon işi he. Bi full hd ye gelck diyolr beklemiyorz o yzdn bi bakıyoruz. 1320 ile gelyo ama full hd değil. Şimdi buyuk ekran diyolar bu nokia ilginç bakalm ne olcak artk hiç şu olcak denmiyor bu 3.kolonda karıltırdılar iyice

Üst Alt