Dosbox Turbo Detaylı Kurulum ve Anlatım

Sponsorlu Bağlantılar

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
    Konu Sahibi
Dosbox Turbo Detaylı Kurulum ve Anlatım
Evet uzun zaman sonra tekrar oldukça uzun ve detaylı bir konu ile daha karşınızdayım. Bu konumda android'te bir dönem oldukça popüler olan ancak zaman içinde unutulup giden bir başka dos emülatörünün kurulumunu anlatacağım. Konuyu yarın bir aksilik olmazsa dos oyunlarını da ekleyerek güncelleyeceğim. Konunun güncel tutulması tamamen sizin elinizde. İlgi oldukça konuyu canlı tutmaya devam edeceğim. Daha önce açmış olduğum konularda olduğu gibi bu konu da uzun olacak. Öncelikle bazı şeyleri size anlatmam gerekiyor. Benim kullandığım iki adet dos emülatörü bulunmakta.

1-Magic Dosbox

Şu anda android platformunda bulabileceğiniz en güncel dosbox programıdır. Geliştirilmeye devam etmektedir. Uygulama paralıdır.

Playstore Linki:

İnternet Sitesi:

Açtığım Konu:

Magic Dosbox Konusu

2-Dosbox Turbo

Pc'deki dosbox'un uyarlanmış halidir. Tek farkı turbo seçeneğinin bulunmasıdır. Geliştirilmesi durdurulmuştur. Uygulama paralıdır.

Playstore Linki:

Not: Dosbox Turbo'nun ücretsiz versiyonu da mevcuttur. Magic Dosbox'un ücretsiz versiyonu uygulama çalıştırmaya izin vermemektedir.

Magic Dosbox devamlı güncellendiğinden dolayı linkini paylaşmayacağım. Zaten fiyatı da çok ucuz. Dosbox Turbo'nun indirme linkini paylaşacağım ancak hatırladığım kadarı ile emülatörün hızını ayarladığınız cycles bölümü lisans kontrol hatası verdiğinden dolayı değiştirilmesine izin vermiyor.

Magic Dosbox ile arasındaki Farklar:

Magic Dosbox:

1-Magic Dosbox'un 3dfx voodo desteği bulunmamaktadır.
2-Magic Dosbox'ta oyunları ve windows'u çalıştırabilmek için mgc formatındaki dosyalara ihtiyaç duyulmaktadır. O yüzden emülatörün en büyük eksiği sınırlı sayıda oyun desteği bulunması.
3-MGC kullanması daha kolay.

Dosbox Turbo:

1-Her iki emülatörün de internet desteği bulunmamaktadır. Daha önceki konularda da çok soruldu. Windows üzerinden internet erişimi bulunmamaktadır.
2-3dfx voodo ve DirectX desteği bulunmaktadır. Böylece 3d accelator isteyen bazı oyunları oynayabiliyorsunuz.
3-Ses MGC'ye göre bana daha iyi geldi
4-Dosbox Turbo'nun en büyük eksilerinden birisi kullanmasının zahmetli ve sıkıntılı olması. Her oyun için ayrı ayrı dos emülatöründe kodlarını girmeniz gerekiyor. Kodlarla uğraşmamak için Dosbox Manager adlı ayrı bir uygulama var. Bu uygulamaya aynı MGC'de olduğu gibi gerekli ayarları yaparak istediğiniz dos oyunlarını oynayabiliyorsunuz.
5-Dosbox Turbo geliştirilmesi durdurulduğu için stabil bir program değil. Windows kullanırken hata verebiliyor ya da programları kurarken.

Detaylı açıklamalardan sonra sıra geldi emülatörü kurmaya. Ben siz hiç uğraşmayın diye herşeyi hazır olarak vereceğim. İlerleyen günlerde daha da detaylarına ineceğim. Şimdilik windows 95'i çalıştırmayı anlatacağım. Şimdilik daha önceden yüklemiş olduğum windows 95 dosyasını paylaşıyorum. Yarın hem w95 dosyasını hem de programlar ve oyunların olduğu dosyayı paylaşacağım. Nasıl çalıştığını görmenizi istiyorum.

Dosyalar:

Kurulum:
Emülatörü ve metin düzenleyiciyi kurduktan sonra Windows 95 dosyasını telefon hafızasına atıyoruz. Bu emülatörler hafıza kartlarının okuma/yazma sorunlarından dolayı sadece telefon hafızasını destekliyorlar. Dosyayı attıktan sonra dosbox turbo programını çalıştırarak aşağıdaki resimlerde yer alan adımları uyguluyoruz.

Resimler:

Parmağımızla ekranın sol tarafına dokunarak menüyü açıyoruz ve doğrudan dosbox configuration bölümüne girdikten sonra en üstte yer alan advanced conf. bölümünü seçiyoruz.

Sayfanın en altına gelerek maunel modu aktifleştiriyoruz. Aktifleştirdikten sonra edit conf. yazan yere dokunarak yüklemiş olduğumuz metin editörünü seçerek düzenlemeyi açıyoruz.

Memory kısmını 64, vmem kısmını da 8 yaparak değiştiriyoruz.

Burası çok önemli. Buraya çalıştırmak istediğimiz dosyaların komutlarını gireceğiz. imgmount yazan kısımdan itibaren yazmaya başlayın. 520'ye kadar olan bölümü yazdıktan sonra ikinci kodu atlayarak en sonra yazan boot -I c'yi dosyaya ekliyoruz. Yazım işlemi bittikten sonra kaydediyoruz ve dosboxu baştan başlattıktan sonra windows 95'in açıldığını göreceksiniz.

İşlemleri doğru yaptıysanız voodo grafik kartı destekli windows 95'in çalıştığını göreceksiniz. Konfigürasyon dosyasını düzenlemeden önce gerekli ayarları yapabilirsiniz. Oldukça detaylı bir program. Konfigürasyon dosyasını düzenlemeyi seçtikten sonra emülatör ayarları bir daha değiştirilmesine izin verilmiyor.

TÜM İŞLEMLERİ DOĞRU YAPTIYSANIZ EMÜLATÖRÜ VE OYUNU SORUNSUZ ÇALIŞTIRABİLRSİNİZ. 2 GÜNLÜK EMEK VAR LÜTFEN EMEĞİME SAYGI GÖSTERİNİZ; BAŞKA FORUMLARDA PAYLAŞACAK OLAN ARKADAŞLARIM DA LÜTFEN BENDEN İZİN ALDIKTAN SONRA PAYLAŞSINLAR.
DİĞER OYUNLARI DA DENEDİKTEN SONRA KONUYA EKLEYECEĞİM.
WİNDOWS 95 CD'Sİ HAZIRLAYACAĞIM İÇİNDE WİNDOWS'TA KULLANABİLECEĞİNİZ BİR SÜRÜ ŞEY EKLEYECEĞİM.
KONU İLGİ GÖRÜRSE GÜNCEL TUTACAĞIM.

Hhk78

Hhk78

Kapalı Hesap
eline sağlık

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
    Konu Sahibi
Eğer konuya ilgi alaka olursa konuyu düzenleyeceğim.

• Beğen
Tepkiler: gonyalı
gonyalı

gonyalı

Üye
Denicem bakalım inş.yapabilirim.

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
    Konu Sahibi
Windows 95 telefonda olmuyor. Ben kaç gün kullandım sürekli donuyor kilitleniyor kendi kendine programdan atıyor. Konuya da zaten ilgi yok o yüzden güncellemicem.

gonyalı

gonyalı

Üye
İyi o zaman denemiym bari boşuna uğraşmiym.

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
    Konu Sahibi
Ben bu işleri önceki konularda da tamamen fantezi amaçlı açmıştım. Bir beklentim yoktu. O zamanlar baya ilgi gördü konular. Ama artık kimse ilgilenmiyor bende telefonumdan sildim zaten gereksiz yere yer kaplıyorlar. Vmware player kurdum onu kullanıyorum

Dobraokuyucu

Dobraokuyucu

Üye
Limbo PC emulator ile windows ekosistemini çalışırsak daha etkili olmaz mı

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
    Konu Sahibi
Android için düzgün çalışan emülatör yok. Limbo ya da diğerleri fark etmiyor. Ben zamanında çok uğraştım ancak olmuyor. Windows 95 bile doğru düzgün çalışmıyor.

Dobraokuyucu

Dobraokuyucu

Üye
Android için düzgün çalışan emülatör yok. Limbo ya da diğerleri fark etmiyor. Ben zamanında çok uğraştım ancak olmuyor. Windows 95 bile doğru düzgün çalışmıyor.
Ben windows 2000 i gayet stabil bir şekilde kullanıyorum sizin cihazınızda sorun olmasın

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
    Konu Sahibi
Ben windows 2000 i gayet stabil bir şekilde kullanıyorum sizin cihazınızda sorun olmasın
Bu konu hakkında yorum yapmayacağım. Geçmiştede windows 7 kullandığını söyleyen birisi vardı dosyaları da paylaşmıştı hatta ancak açılış ekranından öteye gidemiyordu. Telefonumu daha yeni aldım. Ben bu konulara çok kafa yordum zamanında ama olmayınca olmuyor.

Dobraokuyucu

Dobraokuyucu

Üye
Bu konu hakkında yorum yapmayacağım. Geçmiştede windows
7 kullandığını söyleyen birisi vardı dosyaları da paylaşmıştı hatta ancak açılış ekranından öteye gidemiyordu. Telefonumu daha yeni aldım. Ben bu konulara çok kafa yordum zamanında ama olmayınca olmuyor.
Telefonunuz 2 gb üstü rame sahipse yardımcı olabilirim

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
    Konu Sahibi
Telefonunuz 2 gb üstü rame sahipse yardımcı olabilirim
A73 ile poco x3 nfc var. Telefonda windows 2000 çalıştırmanın bana ne faydası olacak ki. Neyse kısa bir görüntü paylaşabilirsen çalıştığına dair belki düşünebilirim.

Dobraokuyucu

Dobraokuyucu

Üye
A73 ile poco x3 nfc var. Telefonda windows 2000 çalıştırmanın bana ne faydası olacak ki. Neyse kısa bir görüntü paylaşabilirsen çalıştığına dair belki düşünebilirim.
Müsait bir zamanda drive a atar paylaşırım

Üst Alt