Cochineal Böceği (Kolaya Rengini Veren Böcek)

Sponsorlu Bağlantılar

yasirarslan

yasirarslan

Üye
    Konu Sahibi
Cochineal Böceği (Kolaya Rengini Veren Böcek)
Cochineal Böceği(Colaya Rengini Veren Böcek)

Cochineal; Kanarya Adaları'nda ve Meksika'da yaşayan bir böcektir. Doğal ortamında çoğaldığı gibi kültürel olarak da yetiştirilmektedir..

Kaktüs bitkisine kene gibi yapışarak hayatını sürdürür..

Bir Cochineal böceği tarlası...Bu böcekler ve larvaları Meksikalı köylüler tarafından toplanır...
Pazarlama aşamasındaki cochineal..

Cochineal kurutulmuş hali..

Köylüler kendi ihtiyaçları için Azteklerden kalma klasik yöntemlerle böceğin özütünden dünyanın en güzel renklerinden biri olan “carmine”i üretirler..

Aztekler ve Latinler böcekten elde edilen bu boyayı ip boyamada kullanırlar..

Carmine pigmenti..

Aslında bu böceğe ve renge yabancı sayılmayız.Pek aşinayız...Susadıkça aç bir cola...İster coca cola ister cola turka..

Önce Hindistan yüksek mahkemesi coca-colanın sağlığa zaralı olduğu gerekçesi ile yasaklanması yönünde bir adım attı. Arkasından Letonya'da ilköğretim okullarında coca-cola ve pepsi yasaklandı. Geçenlerde Ukrayna’da bazı okullarda ve İngiltere'de bir okulda yasaklandı. Yakın zamanda İstanbul Gösteri Sanatları Merkezi’nde yasaklandı..

• Beğen
Tepkiler: ozanazy

X-LifeHard

X-LifeHard

Üye
Ilginç Bişe

Thales

Üye
Haber için teşekkürler, Zaten çevremizde'de Sıkça Coladan uzak durmamız konusunda uyarılıyoruz :dry:

XMEN_43

XMEN_43

Üye
b:)ilgi için T E Ş E K K Ü R L E R:oke:

red_dragon_70

red_dragon_70

Üye
saol

OGUZ_87

OGUZ_87

Üye
saol dostum !!!

jatvalca

jatvalca

Üye
kola mola içmem daha

mservank

mservank

Üye
öğrendiğimden beri içmem kola

omayra

Üye
Uff nasıl yaaa... colaya rengini veren de ne demek?!Hayır yaaaaa... Olamaaazzz :(

>>impacter<<

>>impacter<<

Üye
bilgi için tşk..........kolayı daha zararı olduğu halde tüketiyoruz...

mervecan

mervecan

Üye
yaa bende bi cola severr olarak bu habere üzüldümm kii daha ne kadarr çok şeyler duydumm ama hala içiyorumm ama artık bırakmamm gerekiyor. bide cola için bir dönem şunları söylemişlerdi farelerin çok sevdiği meyan kökü diye bir bitki varmış ve fareler onu yermişş onların aralarında dolaşılarmışş hem farenin yediği artıklardan kalan bir bitkiyle yapılıyor ve bazen o meyan kökleri ile aralarında farelerde karışıp kola yapılıyormuş yani biz hem böcek hem fareden olan bir içeçek tüketiyoruzz..

mc_metin

mc_metin

Üye
Amacım bu tezi yargılamak değil ama bilmem hatırlarmısınız bundan yaklaşık olarak 8 9 sene önce ormanda kaybolan amerikan askerleri diye gazetede başlık okudum adamlar 1 ay gibi süre ormanda aç susuz (aç susuzdan kastım yiyecek yemekleri olmamaları) kalmışlar ve bulunduklarında yorgun bitkin haldelerdi. Adamlara sormuşlar 1 ay boyunca ne yediniz içtiniz vs. vs. askerlerin cevabı ise yılan, hamam böceği vs. askerleri direkt olarak hastaneye kaldırıyorlar ve kan tahlili yapılıyor. Gayet normal bir insandaki çıkacak tahlil sonuçları. Demek istediğim böcek dediğiniz yaratıkta bol miktarda protein var :naughty: kola içmek isteyen gene içer. Bunu kimse engelleyemezki :islik

sublieutenant

sublieutenant

Üye
valla kırkayakla bile yapılsa koladan vazgeçemem.....:ehe:ehe

safakk

safakk

Üye
ya zamanında da fare zehiri var deniyordu bana kalırsa çamur atmakdan başka birşey değil hadi asidik oranının fazlalığı yüzünden zararlı olduğundan bahsedilse anlarım da böylesi bir şeye inanmıyorum ben hem öyle bir durum olsa meksika şuan tüm kola pazarını elinde tutar..... ;)

peace_for_fight

peace_for_fight

Üye
ya arkadaslar benim bildigim kadarıyla coca colada bocek yok; hani rengini karamelden falan alıyomus ki ben de inanıyorum buna.. ya gencler herkes nerden biliyo bu coca colanın formulunu orda calisanlar bile bilmiyo ama bu komplo teorislerini yaratanlar cok cok iyi biliyo! :)

murat486

murat486

Üye
Hadi İÇİN GARİ...:)

Sakın ha içmeyin mis gibi meyva suyu dururken.COCA COLA DA ne imiş...

Calaissien

Üye
ne olursa olsun koladan çok tüketilen meşrubat var mı dünyada

ahmetedip

ahmetedip

Üye
haber için teşekkürler

peace_for_fight

peace_for_fight

Üye
Hadi İÇİN GARİ...:)

Sakın ha içmeyin mis gibi meyva suyu dururken.COCA COLA DA ne imiş...

ahahahah ya nassı coca cola ile meyve suyunu aynı kefeye koydun:) ya coca cola dedigin mutluluk verir.. meyve suyu oylesine bişey

Üst Alt