işte kolanın gerçeği... :S:S

Sponsorlu Bağlantılar

dreamgirls

dreamgirls

Üye
    Konu Sahibi
işte kolanın gerçeği... :S:S
Geçenlerde e-mail adresime bir slayt geldi. İlk önce paylaşmak istemedim ama içim de rahat etmedi. Doğruluğundan emin değilim. Ama mahkeme kararından bahsediyor ve tarih veriyor. Gösterdiği delilleri ve anlatılanları bir de siz öğrenin istedim. Yorum size ait. İster inanın, ister inanmayın

Türkiye'de hatta, dünyada ilk kez *15 Eylül 2006* günü Coca-Cola'ya karşı, içeriğini açıklaması için Antalya Tüketici Mahkemesinde dava açıldı

Açılan davada, merkezi Atlanta'da olan ve *1886* yılında Eczacı Dr. John S.Pemberton tarafından faaliyete geçen Coca-Cola, 120 yıllık geçmişi ile *
"dünyanın hiçbir yerinde hiç kimseye açıklamam" * dediği sırını açıklayacak mıydı? 19 Mart 2007 tarihinde açılan davanın 3. duruşması yapıldı.

Sıkı durun şimdi. Bu * "dünyanın hiçbir yerinde hiç kimseye açıklamam" * denilen gizli sır açıklandı ama Türkiye'deki ve dünyadaki çoğu basın-yayın organları çok fazla ciddiye almadı."O büyük bir kuruluş, uğraşılmaz" anlayışı, davanın nedenlerini mercek altına alınmasına engel oldu

Ne de olsa Coca-Cola'nın büyük oranda reklam bütçesi vardı.

İstedikleri her türden *değerler* ile oyun oynayacaklar. Ayıbı kendileri yapacak, fakat siz yalnızca tüketici olacaksınız. Sesinizi çıkartmayacaksınız. Soru sormayacaksınız.

İşte Coca-Cola’nın gizli sırrı.

Coca-Cola özütü diye gizli tutulan formül aslında bir böcek çeşidinin (Cochineal) ezilmesi ile elde edilen sıvıdır.

Cochineal; Kanarya adalarında ve Meksika'da yaşayan bir böcektir. Doğal ortamında çoğaldığı gibi kültürel olarak da yetiştirilmektedir.

Kaktüs bitkisine kene gibi yapışarak hayatını sürdürür. Cochineal böceği için özel tarlalar kurulur. Bu böcekler ve larvaları, Meksikalı köylüler tarafından toplanır... Ezilmiş bir Cochineal böceği ve suyu çıkarılmış bir sürü böcek. Bu böceğinin dişilerinden veya yumurtalarından çıkartılan bir boya pigmentine "Karmin" denir.

Köylüler; kendi ihtiyaçları için Aztekler’den kalma klasik yöntemlerle, böceğin özütünden dünyanın en güzel renklerinden biri olan, "carmine" i üretirler.

Aztekler ve Latinler, böcekten elde edilen bu boyayı, ip boyamada kullandılar.

Önce Hindistan Yüksek Mahkemesi, Cola'nın sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle yasaklanması yönünde bir adım attı. Arkasından Letonya'da ilköğretim okullarında Coca-Cola ve Pepsi yasaklandı. İngiltere ve Ukrania'da bazı okullarda yasaklandı.

Ülkemizde de özel olarak İstanbul Gösteri Sanatları Merkezinde de yasaklandı.

Şimdi yazacağım hikaye ne derece doğru bilmiyorum. Çünkü delil gösteremiyorum. 23 yıl kola fabrikasında çalışan birisinin naklettiği iddia edilen bir hikaye. malumunuz kola denilen içeceğin en temel hammaddesi meyan köküdür ve meyan kökü ile beslenen canlılar arasında fare de bulunmaktadır. büyük şirketler tonlarca üretim yaptıkları için kepçelerle toplamaktadırlar meyan köklerini. Tonlarca topladıkları için de fareleri ayıklamaya uğraşmamakta, daha doğrusu uğraşamamaktadırlar. Bu yüzden de meyan köklerini içindekilerle beraber preslemekte. Sadece kalan deri, ayak, bacak parçalarını elekten geçirerek ayıklamaktadırlar.

Meyan köklerinin suyunun yanında farenin kanı, mide özsuyu vs. gibi sıvılar da karışmakta renk siyah olduğu için estetik açıdan bir sorun olmamaktadır.

Tabi kola üretimi yapan şirketin kimyasal yöntemlerle bunu sağlığa zararsız hale getirme ihtimali de var...

Bu olayı anlatan kişi çalıştığı 23 yıl boyunca bir bardak bile kola içmemiş. Sonrasını bilmiyorum.

Cochineal böceğinin suyu yani Karmin, Musevilerden ‘kosher sertifikasi’ alamadığı için ticari olarak önemli bir engelle karşı karşıya bulunmaktadır. Müslümanlarda da Hanefi fıkıh alimlerince haram olarak değerlendirilmektedir.

İnternette adresinden de aynı bilgilere ulaşabiliyorsunuz.

Hala içmek isteyenler varsa, bu bilgiyi kulak arkası yapabilirler. Ama, hiç değilse söz dinleyecek yaştaki çocuklarımıza kola yerine "halis" meyve sularımızdan, sütümüzden, ayranımızdan içirelim. Kolasız günlere...

Bundan sonra; su iç, soda iç, ayran-limonata iç...Ya da, ne yapalım... Cola da iç... Milyonlarca insan yanılmış olamaz... Milyonlarca böceğin yanılmadığı gibi...

valla arkdaşlar bu bana mail olarak geldi bende inanmak istemedim ama mahkeme filan diyor sizlerin de bilgisine sunmak istedim.
(alıntı...)

Cochineal hakkında bilgiler...

Dişi (sol) ve erkek (sağ) Cochineal

Cochineal

Cochineal (Dactylopius coccus), Dactylopiidae familyasından değişik kaktüslerde asalak olarak yaşamını sürdüren bir böcek türü. Çok eski yıllardan beridir bilinen ve kullanılan, kırmızı rengi veren bir böcektir. İlk olarak Astek'ler tarafından kök boyası olarak kırmızı rengi vermek amacı ile kullanılmıştır. Avrupa'ya 16. yüzyıllarda gelmiştir ve başta çeşitli gıda maddelerine renk vermenin yanısıra, tekstil, kozmetik sanayinde de kullanılmaya ve yaygınlaşmaya başlamıştır. "Karmin" bu böceğinin dişilerinden veya yumurtalarından çıkartılan bir boya pigmentidir.

Elde edilmesi

Bir kilogram boya elde etmek için birkaç milyonun üzerinde böcek kullanılır. Yumurtlama zamanlarında bu böcekler parlak kırmızı renge dönerler. Dişi böceklerin kabukları kurutulur ve sonra bir eriticide (solventte) eritilir ve böceklerin parçaları filitre edilerek dışarıya atılır. Su ile muameleden çıkartılan karmin, karminik asit, proteinler ve az miktarlarda çesitli tuzlardan oluşur.

Kullanımı

Karmin (veya Kokonial) gıda renklendirme ajanı olarak kozmetiklerde, ilaç sanayiinde ve boyacılıkta kullanılmaktadır. Etleri, sosları, kırmızı deniz ve işlenmiş kanatlı ürünleri de içine alan geniş bir gıda ürününde kullanılan karmin meyve preperatlarında, reçel ve marmelatlarda, koruyucularda, jelatinli tatlılarda, meyve sularında, pasta ve fırın ürünlerinde, dondurmalarda, şekerlemelerde, kolalı toppinglerde ve süt ürünlerinde bulunmaktadir. içeceklerde, kozmetiklerde ise saç ve cilt bakım ürünlerinde, rujlarda, yüz pudralarında, allıklarda kullanılmaktadır.
Hassas ve asmatik bünyelerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Özellikle bebeklere çok zararlıdır.

Dini engeller

Karmin, Musevilerden ‘kosher sertifikasi’ alamadığı için ticari olarak önemli bir engelle karşı karşıya bulunmaktadır. Müslümanlarda da Hanefi fıkıh alimlerince haram olarak değerlendirilmektedir. bu böcek birde kola yapımında kullanılır coco cola mecca cola pepsi colaturka ve diğer kola markalarında olmak üzere.

• Beğen
Tepkiler: Tuğrul Kütükçü ve aLLbiNo

kurt bey

kurt bey

Üye
bir coca cola efsanesi daha:allalla::ah

dreamgirls

dreamgirls

Üye
    Konu Sahibi
Pek efsane gibi durmuyor...
sonuçta hangi şartlar altında, nasıl yapıldığını bilen yok... daha doğrusu bu birçok yiyecek ve içecek içinde geçerli..

POWER

POWER

Üye
bunu daha önce okumuştum bi süre içmedim ama yine başladım.
Bide bu yazıyı okurken kola içiyodum :agla

Nazy

Nazy

Üye
Böyle haberler olmasa Coca Cola
nasıl reklam olacak....
Biliyorsunuzki Reklaın İyisi, Kötüsü Olmaz.

Birde... Biz Müslümanların Bir kesimi Coca Cola ' ya
kafayı takmış durumda. Buna Sinir oluyorum
en az 10 yıldır sürekli Coca Cola ile ilgili Böyle Saçma
haberler gündeme geliyor

dreamgirls

dreamgirls

Üye
    Konu Sahibi
ATEŞ OLMAYAN YERDEN DUMAN ÇIKMAZ...:naughty::naughty:

dreamnurse

dreamnurse

Üye
geçen sene fizyoloji hocam göstermişti bize o slaytı izledikten sonra baya midem bulanmıştı

dreamboys69

dreamboys69

Üye
meyve veren ağaç taşlanır;)

mservank

mservank

Üye
madem içinde bir şey niye formülünü açıklamıyolar bi halt olduğu belli yani bence içmemkte fayda var tiryakisi de değilim çok şükür

Altun.

Altun.

Üye
iide coca cola bu kadar kola uretmek için bu kadar böceği nerden bulacak malumunuz her tarafa satıyorlar

SelmanTE

SelmanTE

Üye
en az 10 yıldır sürekli Coca Cola ile ilgili Böyle Saçma
haberler gündeme geliyor

tam ben yazacaktım ki arkadaş gerekli cevabı vermiş :oke:
ATEŞ OLMAYAN YERDEN DUMAN ÇIKMAZ...:naughty::naughty:

iide coca cola bu kadar kola uretmek için bu kadar böceği nerden bulacak malumunuz her tarafa satıyorlar

yahu iş ona kalsın. ne var bulamıcak. bildiğin böcek. afrikada binbir çeşidi ve sürüsü var.
kaldıki coca-cola özütü gerçekten açıklanmıyordu benim takip ettiğim bir konudur.

bu böceklerle ilgili son 1-1,5 senedir çok ciddi haberler yayılmaya başladı. bence bir kez daha düşünmek gerekir
meyve suyu ve ayran için iyi gelir:oke: tabii içerseniz :ehe :ehe

ouSahin

ouSahin

Üye
Ya ben bıraktım zaten Kolayı içmicem ama bunu ülkemizde bırakmak çok zor....

sigara gibi birşey bazılarına bagımlılık bile yapıyor yani hayatımızda ve soframızın degişilmez bir içeçegi haline geldi...

GuNSTuR

GuNSTuR

Üye
coco cola hakkında bılmedıgımız daha neler vardır

CoYoTe®

CoYoTe®

Üye
Hiç Şaşırmadım Yaa:)

delimakina

Üye
böcek yerim sorun olmaz fare olmasada olur peki şarap hangi ortam ve koşullarda yapılıyor biliyormusunuz?

DiaBLoS

DiaBLoS

Moderator
Bana para verseler coco cola icmem:) iğrenç bir tadı var..Kesinlikle en iyisi Pepsi:) Pepsisiz çıkmam abi.:D

keremerson

keremerson

Üye
Göz görmeyince gönül katlanıyor işte... :islik

DeLmIrA

DeLmIrA

Üye
ooo 2.5 litreye karışıp gidiodur o,okyanusta damlaa :ehe

Kaptan

Kaptan

Üye
valla bende içerim ama pek sanmıyorum o kadar olcağını :) hadi tmm o bitkinin kökündeki fareler o hikaye doğrudur ama bunun için onu sağlığa zararlı olarak bırakmıyorlardır
çoğu doktorda içilmesi sağlığa zararlı diyor fakat bunun nedeni ise kafein den kaynaklanıyo diyorlar..
hatta yararlı bile denmişti mide deki maddeleri çabuk sindiriyormuş ama bi yerden sonra sindirim sistemi tembelleşiyomuş bunun için herşeyin çoğu zarar :D ben kola içerim içmeye devam ederim de bunların hepsi sadece söğlentiden ibaret.. kanıt yok yane :D

Quattro

Quattro

Üye
Ben bu hikayelere inanmıyorum başlıca içecek sudan sonra tüketilen sıvı içeceklerin başında geliyor okar böcek üreteceksin falan filan çok büyük alanlar ister neyse.Kimseye silah zoruyla içirmiyorlar içen içer içmeyen içmez ben içiyorum zararınıda biliyorum şeker ve kafeinden dolayı zararlı.

Üst Alt