Tavsiye Custom Rom'un Zarari Ve Yarari ?

Sponsorlu Bağlantılar

BurakTura

BurakTura

Üye
    Konu Sahibi
Custom Rom'un Zarari Ve Yarari ?
Arkadaslar rom.atmak istiyorum ama zarari nedir veya yarari nedir bilmiyorum bu yuzden ilk sormak istedim bazi rom konukarinin altina yazmislar iste kameranin sesi cikmiyor yoksu calismiyor bu calismiyor diye bu yuzden bende korkuyorum diyim

Galaxy Wonder telefonum

Bugün siz değerli ziyaretçilerimle ''Custom Rom Nedir?'' ''Custom Rom Nasıl Yapılır?'' ''Custom Rom Nasıl Kurulur?'' gibi konulara değineceğim.Bugün sitemde bir arkadaşın bana sorduğu bir soru üzerine costum rom'un ne olduğunu buradan yazarak tüm bilmeyen kişileri açıklamak istedim.
Custom Rom Nedir?
Costum rom,resmi rom'dan farklı olarak,telefonu çıkaran firmanın değil de bir kişinin çıkardığı yazılımdır.Örneğin benim telefonum Samsung Galaxy S3 olsun ve ben gidip arkadaşım Ali'nin çıkardığı android yazılımı cihazıma kurdum.İşte Ali'nin çıkardığı yazılım ''Custom Rom''dur.Resmi rom da samsung'un çıkardığı yazılım güncellemesidir.
Custom Rom'un Yararları
  • Custom romlar,normal romlardan farklı ek özellikler taşırlar.
  • Kaliteli Custom Rom'lar ile,resmi romlara oranla 5 kat daha yüksek performans alabilirsiniz.
  • Örneğin resmi rom'da en son Android 4.1 çıktı ise,Custom Rom'da Android 4.3 bile çıkmış olabilir.
  • Resmi romlar çoğu zaman boş ve gereksiz olurlar.Telefon sahibi 5 rom çıkardı ise sadece 1 tanesi tatmin edici seviyededir fakat Custom Rom'da çeşit sınırsızdır.
Custom Rom'un Zararları
  • Custom Rom kullandığınız telefonunuz olur da bozulursa garanti ''Bu benim rom'um değil,git telefonu Ali'ye ver o düzeltsin'' der.Sorumluluk kabul etmez ve hiç bir hak talep edemessiniz.
  • Custom Rom kurulumları çok karışıktır,ben bile Custom Rom kurmaktan çekinirim,çok uzun adımlar vardır ve bu adımlardan bir tanesini bile yanlış yapmanız,cihazınızın sonunu getirebilir.
  • Custom Rom'ların bazılarında cihazınıza oranla çok daha yüksek performans eklenmiştir ve cihazınız bu performansı gösteremeyecek seviyededir.Örnek olarak cihazınızda ilk aldığınız halinde 1ghz işlemci varsa,costum rom bu işlemciyi 1.8 ghz yapıyorsa cihazınız 5 sene bozulmadan gidecekse ömrü 2 sene civarına iner.
  • Herkes işinin ustası değildir lafı bu konuda geçerlidir.Amatör bir kişinin romunu kullanırsanız cihazınız bozulabilir yada memnun kalmayıp orjinal roma geri dönmeye çalışabilirsiniz fakat geri dönme işlemi sanıldığı kadar basit değildir.
Uzun lafın kısası,eğer bu işlerden çok fazla anlamıyorsanız sakın Custom Rom işine bulaşmayın.Bu işin ustasıyım diyorsanız bir kez düşünmek yerine Custom Rom kurmadan önce iki kez düşünün.

Yönetici tarafından düzenlendi:

Equus

Üye
Rom atmadan önce orjinal yazılım bilgisayarının bir köşesinde dursun ki sonra benim gibi olma.Bu dediğime uyarsan başka hiçbir sorun olmaz olursa orjinal yazılımı yükle.

Samet.25

Zarari bence yok dogru yuklersen ve garanti sorun degilse yarari guzel performansli bi rom bulursan teli daha akici seri ve tam performansli kullanabilirsin

• Beğen
Tepkiler: monteboy
Invoke

Invoke

Üye
Olmaz bir zararı, adamlar bazı yerlerini ayarlayamamış, çalışmayan yerler olabilir yani.
Yeni rom kurmadan önce eskisinin backupını alırsanız sıkıntı çekmezsiniz :)

NovaTR14

NovaTR14

Üye
Yanlış birşey yapmadığın sürece hiçbirşey olmaz. Performans artar, arayüz hızlanır falan. Zararı garantiden çıkartmasıdır telefonu başka bir zararı yoktur :D

BurakTura

BurakTura

Üye
    Konu Sahibi
e peki ben nasıl kopyalıycam orjinal rom'u şöyle bu konuları adam akıllı ince ayrıntısına kadar anlatan vede yazan bir konu var mı acaba ?

NovaTR14

NovaTR14

Üye
Kopyalama gerek yok. Garantiye tekrar döndürmekten bahsediyorsan odin ile halledebilirsin bu sorunu. Bu Videoda odin ile kurulum ayrıntısıyla var.
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

BurakTura

BurakTura

Üye
    Konu Sahibi
yahu ne işi varmış öyle rom atmanın yok cwm midir bişey yükle yok şunu yükle yok bunu yükle :D bu ney la

NovaTR14

NovaTR14

Üye
Hahaha dışardan bakarken zordur ama bak ben ortalama telefona 140 kere Rom yükledim :) Normalde çok kolay :D

Invoke

Invoke

Üye
cwmsi filan ilk sefer uğraşacağın şeyler sonra tak tak geçiyorsun zaten. İlk seferde zor değil aslında sadece bilmediğinden zor geliyor. :D

tarık_07

Üye
İlgili telefonun tüm rom konularını incele, ne nasıl yapılır, ne işe yarar.Ondan sonra bu rom işleri, telefonun güç tuşuna basıp, telefonu açıp kapatmak kadar kolay gelecek.Korkma ve dikkatli araştır uygula.Ben bi zararını görmedim şimdiye kadar, aksine telefonu 3 4 kat performansta kullanabiliyorum.İyi forumlar..

NovaTR14

NovaTR14

Üye
Katılıyorum tarık arkadaşa korkma dene kolay kolay birşey olmaz. Araştır biz burdayız istedğin zaman soru sor yani denemekten zarar gelmez. Çok basit yapılışı. Kurcalarsan araştırırsan birazda ingilizcen varsa xda-developers dan bakarsan acaip performanslı bir rom yapabilirsin :D

tarık_07

Üye
Aynen, istediğin zaman soru sorabilirsin, elimizden geldiği kadar yardım eder paylaşırız bilgilerimizi.

BurakTura

BurakTura

Üye
    Konu Sahibi
Cok sagolun valla arkadasciklarim bu gece koyuluyum su rom isine :D

NovaTR14

NovaTR14

Üye
Tamam hocam :D Kolay Gelsin

tarık_07

Üye
Cok sagolun valla arkadasciklarim bu gece koyuluyum su rom isine :D
Yaklaşık 2 aydır test etmediğim rom kernel scrip kalmadı.Şarj, performans, stabilite şuan en iyisi ve hatasızı cm9 relaase sürümü üzerine 3.96 stock kernel.Sende dene bakalım sende sonuç ne çıkacak :) Hayde kolay gelsin.

NovaTR14

NovaTR14

Üye
tarık hocam stock 3.96 kernel imi tavsiye edersiniz hurtsky ın kernelinimi ?

BurakTura

BurakTura

Üye
    Konu Sahibi
looo :D cwm yaptım elim ayağım titriyor korkuyom bişiy olcak diye :D neyseki birşey olmadı şimdi ne yapmalıyım ?
ne yapmam lazım şimdi cwm işlemini yaptımvalla sizden cevap gelmeyince CM9 final sürümünü yüklemeye kararlandım indiriyor şuan dosyaları inşallah yapabilirim :)

Invoke

Invoke

Üye
Hacı samsungda işler nasıl bilmiyorum ama önce cm9un kernelini flashlaman gerekir.

tarık_07

Üye
Cm9 da kullanmadım hurtsky kerneli, saun alpha 4.2.2 de kullanıorum iyi gibi.Kendin test ederek değerlendirme yapabilirsin.
looo :D cwm yaptım elim ayağım titriyor korkuyom bişiy olcak diye :D neyseki birşey olmadı şimdi ne yapmalıyım ?
ne yapmam lazım şimdi cwm işlemini yaptımvalla sizden cevap gelmeyince CM9 final sürümünü yüklemeye kararlandım indiriyor şuan dosyaları inşallah yapabilirim :)
Korkma devam et, nerden bakarak yükleme yapıyorsun :)

Üst Alt