2 Wi-Fi Modemi Bir Şekilde Birbirine Bağlamam Gerekiyor,Yardımcı Olur musunuz ? :)

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
avcitalip

avcitalip

Üye
    Konu Sahibi
2 Wi-Fi Modemi Bir Şekilde Birbirine Bağlamam Gerekiyor,Yardımcı Olur musunuz ? :)
şimdi arkadaşlar bir önceki konuda dediğim gibi bizim odaya sinyal gitmiyor ve bende bir repeater almayı düşünüyordum sonra aklıma şöyle birşey geldi,sizce bir oluru var mı ?

1.Modem(ADSL) AirTies RT-206-v2
2.Modem(KabloNet) Motorola SVG1501-CN

sanırım 2.modemin DCHP mi ne öyle birşeyi var onu kapatmamız gerekiyormuş internette araştırdım bunu kapatın diyordu ve bende motorola nın DCHP'sini kapattım sonra iki modemi de birbirine lan kablosyla bağlayın diyordu ve bende bağladım sonuç olarak motorola modemin sinyal kalitesi sanırım airties modemden daha iyi görünüyor 3 diş bilgisayar tek diş de telefonum gördü(modemi bizim eve koydum lan kablosunu pencereden aşağı sarkıttım :))

fakat o diğer modemden nete girmeye çalıştığımda bana devre dışı diyor ve o modeme hiçbir şekilde bağlanılmıyor dolayısı ile wlan'dan o modemin ayarlarına girilemiyor tabi DCHP'yi kapatmadan önce girilebiliyordu

bana bir yöntem söyleyebilir misiniz o diğer modeme nasıl internet aktarabilirim ? birde bu işi o aradaki lan kablosu olmadan halledemem mi ? neden diye sorarsanız motorola modemi mutfağa koyduğumda sinyal kalitesi çok daha iyi oluyor :)

gözünüzü seviyim bir el atın...

• Beğen
Tepkiler: L-LumieRe

L-LumieRe

L-LumieRe

Üye
bu iş üzerine fazlasıyla kafa patlamış biri olarak.
DHCP yi airtieste açık tutacaksın. motorola modemde kapatacaksın :oke:
motorola modeme sabit ip vereceksin. airties modemler 192.168.2.1 dir.
motorola modeme 192.168.2.50 ver mesela...
airties modemden aldıgın lan kablosunu. motorolanın lan girişine taktıktan sonra motorolanın WLAN ayarlarını yaparsan.
2 modemdende sorunsuz olarak WLAN bağlantısıyla internete girebilirsin.

kablosuz olarak 2 modemi birbirine bağlamak içinde WDS yada airtieste MESH denir. bunu kullanacaksın.

şöyleki. farklı markalar arasında sadece wifi WEB şifreleme kullanırsan haberleşme yapıyorlar.
ayrıca airties kıt bir marka çok kısıtlı modellerle uyumlulukları var..

bu durumda iki modeminde wifi ismini wifi yayın kanalını ve WEB şifrelemesini aynı yapacaksın.
airtiesin arayüzünde ilgili yere (BRIDGE MAC yazar normalde) motorola modemin MAC adresini gireceksin.
motorolaya da airtiesin MAC adresini gireceksin.
bu durumda 2 modem kablosuz olarak birbirine paralel çalışacak ve 2 modemdende sorunsuz internete girebilirsin.

bu 2. anlattıgım yöntem airties ve motorolanın birbiriyle uyumluluguna bağlı.

• Beğen
Tepkiler: avcitalip
avcitalip

avcitalip

Üye
    Konu Sahibi
bu iş üzerine fazlasıyla kafa patlamış biri olarak.
DHCP yi airtieste açık tutacaksın. motorola modemde kapatacaksın :oke:
motorola modeme sabit ip vereceksin. airties modemler 192.168.2.1 dir.
motorola modeme 192.168.2.50 ver mesela...
airties modemden aldıgın lan kablosunu. motorolanın lan girişine taktıktan sonra motorolanın WLAN ayarlarını yaparsan.
2 modemdende sorunsuz olarak WLAN bağlantısıyla internete girebilirsin.

kablosuz olarak 2 modemi birbirine bağlamak içinde WDS yada airtieste MESH denir. bunu kullanacaksın.

şöyleki. farklı markalar arasında sadece wifi WEB şifreleme kullanırsan haberleşme yapıyorlar.
ayrıca airties kıt bir marka çok kısıtlı modellerle uyumlulukları var..

bu durumda iki modeminde wifi ismini wifi yayın kanalını ve WEB şifrelemesini aynı yapacaksın.
airtiesin arayüzünde ilgili yere (BRIDGE MAC yazar normalde) motorola modemin MAC adresini gireceksin.
motorolaya da airtiesin MAC adresini gireceksin.
bu durumda 2 modem kablosuz olarak birbirine paralel çalışacak ve 2 modemdende sorunsuz internete girebilirsin.

bu 2. anlattıgım yöntem airties ve motorolanın birbiriyle uyumluluguna bağlı.

abi bir türlü modeme giremedim sonra sinirlenip modeme reset attım(format) ardından girip direkt dhcp'yi kapattım wlan ayarlarını dediğin gibi aynı yaptım hemen modemler birbirini öptü :ehe,bu işlemi arada kablo olmadan yapabilir miyim ? :)

birde abi bizim okul ile ev arasında taş çatlasın 300 hadi bilemedim 500 M mesafe var gittigidiyor'da tesadüfen şu anteni gördüm ;

bu antenler için 1.5 KM menzili olduğu ve 150 metrenin altında çekmediği söyleniyor,yukarıda yazdığım gibi bizim okul bizim eve çok yakın,ben bu anteni alsam okuldan doğru evdeki wi-fi'ye girebilir miyim ? :)

L-LumieRe

L-LumieRe

Üye
dediğim gibi MAC adresleriyle bridge yaparsan modemler haberleşirse kabloyla uğraşma.
senin motorola modemin adaptörünü tak mutfağa koy başka bişeye gerek kalmaz.

oralarda satılan antenlerin birçoğu sahte. inanılacak ürünler değil.
bazıları gerçek kalitesi yüksek ama antenin faydası bir yere kadar.
çipin bir gücü var. istersen 30dbi olsun fayda sağlamaz.
uzak mesafeler için yüksek güçlü aletler gerekir.
okuldaki modemin ne oldugunu bilemem ama AWUS036 serisi usb adaptörler bir hayli güçlüdür.
ama bu yazdıgım ALFA marka usb adaptörlerinde sahtesi var.
ayrıca usb adaptörün güçlü olması da tek yönlü fayda sağlar. modeminde güçlü olması lazım. :oke:

• Beğen
avcitalip

avcitalip

Üye
    Konu Sahibi
dediğim gibi MAC adresleriyle bridge yaparsan modemler haberleşirse kabloyla uğraşma.
senin motorola modemin adaptörünü tak mutfağa koy başka bişeye gerek kalmaz.

oralarda satılan antenlerin birçoğu sahte. inanılacak ürünler değil.
bazıları gerçek kalitesi yüksek ama antenin faydası bir yere kadar.
çipin bir gücü var. istersen 30dbi olsun fayda sağlamaz.
uzak mesafeler için yüksek güçlü aletler gerekir.
okuldaki modemin ne oldugunu bilemem ama AWUS036 serisi usb adaptörler bir hayli güçlüdür.
ama bu yazdıgım ALFA marka usb adaptörlerinde sahtesi var.
ayrıca usb adaptörün güçlü olması da tek yönlü fayda sağlar. modeminde güçlü olması lazım. :oke:

Abi dediğin gibi yaptım fakat olmadı :(

Şimdi airties modem şifreyi wep yapmamı istedi bende wep yaptım sonra kanalı 1 yaptım ardından mesh modunu seçtim Motorola modemin mac adresini verdim sonra airties in şifresi wep olduğu için Motorola modemin de şifresini wep yaptım wi-fi isimlerini ve şifrelerini aynı yaptım Motorola'nin da kanalını 1 yaptım son olarak dchp yi kapattım modemin fişini çekip mutfağa götürdüm mutfakta fişe taktım modem kendine geldi fakat dışarıdan hiçbir şekilde baglanilmiyor bağlanti yok veya sinirli diyor :evet: sonra Motorola modeme lan kablosu ile baglanmaya çalıştım yine aynı bağlantı sinirli diyor :( ve modeme girilemiyor

En son belki ip yi alamamış olabilir diye kendim su şekilde ip verdim

Aradan 5 dk geçmedi bunları yazarken kendiliğinden böyle bir uyarı verdi ;

Ne yapmami tavsiye edersin abi :) ?

L-LumieRe

L-LumieRe

Üye
motorola modemin arayüz ip si 192.168.2.50 yapacaksın. sen 192.168.0.1 yapmışsın.
ayrıca airtieste yaptıgın gibi motorola modemede airtiesin mac adresini gireceksin. :oke:

• Beğen
avcitalip

avcitalip

Üye
    Konu Sahibi
motorola modemin arayüz ip si 192.168.2.50 yapacaksın. sen 192.168.0.1 yapmışsın.
ayrıca airtieste yaptıgın gibi motorola modemede airtiesin mac adresini gireceksin. :oke:

Motorola modeme airties in mac adresini girmiştim zaten :) ama ip yi değistirmemistim hemen degisiyorum :)

- - - Eklendi - - -

abi modeme hiçbir şekilde giremiyorum ne landan ne wlandan giriş yapabiliyorum ne yapmam gerekiyor ? reset atıyım mı ?

- - - Eklendi - - -

abi modeme hiçbir şekilde giremiyorum ne landan ne wlandan giriş yapabiliyorum ne yapmam gerekiyor ? reset atıyım mı ?

L-LumieRe

L-LumieRe

Üye
girememen normal dhcp yi kapttıgın zaman motorolaya baglanmak için pc den sabit ip yazman lazım.

avcitalip

avcitalip

Üye
    Konu Sahibi
L-LumieRe

L-LumieRe

Üye

her bağlandığım cihazdan ayrı ayrı yazmam mı gerekiyor peki sabit ip'yi ? :(
ya bak şimdi.
motorola modem ile airtiesi MAX adresleriyla bağladın.
motorolanın dhcp yi kapatıp ip sini 192.168.2.50 yaptın.
pc nin ipsini 192.168.2.51 yap. motorolaya kabloyla bağlan internete girebiliyorsan.sorun yok. olay bitmiştir.
sonrasında DHCP yi aç pc nin UP yi otomatik yap yine internet gelirse tamamdır. DHCP yi kapatmanada gerek yok.
hdcp olayı 2 modemin uyumluluguna bağlı işte. saçmalıyor bazen airties. uyumlu ise 2 modem. bir sorun yaşamazsın

avcitalip

avcitalip

Üye
    Konu Sahibi

ya bak şimdi.
motorola modem ile airtiesi MAX adresleriyla bağladın.
motorolanın dhcp yi kapatıp ip sini 192.168.2.50 yaptın.
pc nin ipsini 192.168.2.51 yap. motorolaya kabloyla bağlan internete girebiliyorsan.sorun yok. olay bitmiştir.
sonrasında DHCP yi aç pc nin UP yi otomatik yap yine internet gelirse tamamdır. DHCP yi kapatmanada gerek yok.
hdcp olayı 2 modemin uyumluluguna bağlı işte. saçmalıyor bazen airties. uyumlu ise 2 modem. bir sorun yaşamazsın

DHCP'yi kapattığımdan beri motorola modeme erişemiyorum :( girebilsem yapacağım ama :evet:

kendim pc'den dediğin gibi ip verdim bu sefer bağlantı sınırlı yazısı kalktı ama yine internete ve modeme giremedi :evet: dolayısıyla modemede girmedi aynı şekilde lan kablosuyla da girmedi sanırım modemi resetlemeliyim ? :(

L-LumieRe

L-LumieRe

Üye
bi resetle yeniden kur

• Beğen
avcitalip

avcitalip

Üye
    Konu Sahibi
bi resetle yeniden kur

Abi hafta içi modemle ilgilenemedim cuma gunu modemi yeniden ayarlayacaktim kardeşim modemin adaptorune yanlışlıkla su dokmus adaptor şu anda calismiyor cuma gününden beri onu kurutmaya çalışıyorum çalışırsa sana cevap yazacağım

Artik calismazsa da yeni adaptör alacağım:(

• Beğen
Tepkiler: L-LumieRe
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt