Eski Nokia Çalışanları Meegoyu Hortlatacak mı ? Jolla'dan İlk Akıllı Telefon !

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Mad EagLe

Mad EagLe

Üye
    Konu Sahibi
Eski Nokia Çalışanları Meegoyu Hortlatacak mı ? Jolla'dan İlk Akıllı Telefon !
Daha önce haberi yapılmıştı Nokianın eski çalışanlarının kurduğu yeni şirket Jolla'yı duymayanınız yoktu ve o heyecan verici imza atıldı.

Nokia’nun kaderine terk ettiği mobil işletim sistemi MeeGo’yu yeniden hayata geçirmek adına çalışan ve eski Nokia çalışanları tarafından kurulan Jolla Mobile şirketi, MeeGo’nun yenilenen hali SailFish yüklü ilk akıllı telefon için kolları sıvadı.

Cihazın tasarımı konusunda eski bir dost ile anlaşan Jolla ekibi, eski Nokia ruhunu canlandıracak adımlar atmayı planlıyor. Buna göre cihazın tasarım işi Nokia’nın E serisi akıllı telefonlarını tasarlayan ekibe verildi.

Nokia E71 de dahil olmak üzere 50’den fazla Nokia modelinin tasarımına imza atan Finlandiya merkezli tasarım ekibi, Nokia’nın şarj cihazlarını ve mobil cihaz aksesuarlarının da tasarımını yapıyor. Son olarak ekibin tasarladığı cihazlardan biri de Huawei Ascend P2 olmuştu.

E serisi Nokia’lar şık yapıları ve yüksek malzeme kaliteleri ile dikkat çekmişti. Özellikle Nokia E71 ilk çıktığı süreçte BlackBerry’nin tahtını ciddi manada sarsmayı başarmıştı.

Murat Alper

Murat Alper

Moderator
:tşk:

elitetr

Üye
MeeGo nun tekrar gündeme gelmesi gerçekten sevindirici bir haber. Üzerinde durulsaydı en iyi işletim sistemi olabilecekti diye bir düşüncem vardı. Tizen vs. derken konudan uzaklaştıklarını düşünmüştüm ancak öze dönmeleri hoş olmuş. Üstelik kendilerinin direkt mobil platforma atılmaları ve telefon üretimini düşünmeleri piyasayı ileriki süreçte kızıştıracak gibi gözüküyor.

MrExpert

MrExpert

Üye
Rekabet iyidir meego çıkınca rekabet yaratabilir... :eller:

Mad EagLe

Mad EagLe

Üye
    Konu Sahibi
geliştirirlerse eğer gerçekten güzel olur.

Seglopsi

Seglopsi

Üye
MeeGo nun tekrar gündeme gelmesi gerçekten sevindirici bir haber. Üzerinde durulsaydı en iyi işletim sistemi olabilecekti diye bir düşüncem vardı. Tizen vs. derken konudan uzaklaştıklarını düşünmüştüm ancak öze dönmeleri hoş olmuş. Üstelik kendilerinin direkt mobil platforma atılmaları ve telefon üretimini düşünmeleri piyasayı ileriki süreçte kızıştıracak gibi gözüküyor.

meego'nun devami tizen degil, sailfish'dir. meego'nun cakmasi da bb10'dur. jolla lumia serisi icin isletim sistemini portlasa bence wp8'den daha cok kullanilir. tabiki bu ne kadar yasal olur orasi tartisilir.

caglar b

caglar b

Üye
ubuntu gibi android cihazlara kurulabilse süper olur

pRime.

pRime.

Üye
jolla da neymiş be? Ordan burdan sistem hortlatmasınlar.

şaka şaka :ehe

elitetr

Üye

meego'nun devami tizen degil, sailfish'dir. meego'nun cakmasi da bb10'dur. jolla lumia serisi icin isletim sistemini portlasa bence wp8'den daha cok kullanilir. tabiki bu ne kadar yasal olur orasi tartisilir.

>>>>>>>

Seglopsi

Seglopsi

Üye
meego'nun devami olarak tizen gorunuyor. fakat meego'yu yapanlar jolla'yi kurup tipki meego linux-mer cekirdegi ile sailfish'i olusturdular.

elitetr

Üye
meego'nun devami olarak tizen gorunuyor. fakat meego'yu yapanlar jolla'yi kurup tipki meego linux-mer cekirdegi ile sailfish'i olusturdular.

:) ilk mesajda ne demişim zaten ben?

pRime.

pRime.

Üye

türkçe vikide yazanlar tam olarak doğru değil. Tizen samsung intel ortak projesi. Meego ise nokia intel ortaklığıydı. Aralarındaki tek benzerlik iki projenin de intel destekli olması. Yoksa sistem olarak hiçbir benzerlik yok. Tizen, intel'in mobil pazara girmek için attığı ikinci büyük adım.

elitetr

Üye

türkçe vikide yazanlar tam olarak doğru değil. Tizen samsung intel ortak projesi. Meego ise nokia intel ortaklığıydı. Aralarındaki tek benzerlik iki projenin de intel destekli olması. Yoksa sistem olarak hiçbir benzerlik yok. Tizen, intel'in mobil pazara girmek için attığı ikinci büyük adım.

Tizen için söylediğim şey meegonun ilerleyişi hakkındaydı, MeeGo üzerine biraz daha birşeyler katılmış hali idi, 0 dan bir sistem değil. Aralarındaki benzerlik meego yapısını ve sistem işleyişini kullanması, intel ortaklığı değil sadece ;)
Dahada basitçe söylemek gerekirse meego sistemi, intel nokia ortaklığı bittikten sonra samsungla başlayan ortaklıkta adını tizen olarak değişdirdi. Temelde tizen = MeeGo nun gelişmişi (birkaç düzeltme, değişiklik ve ekleme-çıkarma yapıldı sonra o hali ile yeniden derlendi diyebiliriz.). Şimdi burda tizenle meego nun alakası yok demek gerçekten çok yanlış olur. Biraz araştırma yapsanız kafi olacaktır.
( , ,)

Sonuç olarak sistemleri yazan ekip aynı ve tekrar meeGo çekirdeğine dönüp yeni bir mobil platform çıkarmaları hoş olmuş. Ancak sürekli ayrı bir sistem üzerinde çalışmalarından ötürü pek tutunamadı. Umarım bu sefer devamını getirebilirler. Çünkü gerçekten başarılı sistemler çıkartıyorlar.
Yeni bir tartışma doğmaması dileğiyle, iyi forumlar..

Seglopsi

Seglopsi

Üye
tizen linux tabanli olsada mer cekirdegini kullanmiyor, sailfish gibi. bu bile meego'dan farkli oldugunun gosterimidir. alpha surumunun arayuzune deginmek istemedim bile.

fLuke!

fLuke!

Üye
Bize de gelirse çok güzel olabilir. :)

MrTech

MrTech

Üye
Hadi bakalım :eller:

Seglopsi

Seglopsi

Üye
konu uzamasinda @elitetr meego ve tizen tamamen farkli isletim sistemleri, ne cekirdekleri ne kaynak kodlari nede sistem kernelleri kisaca hicbir benzerligi ve ortak yonu yok. bu senin, benim gorusum degil ortada olan birsey. tizen sifirdan baslanan html ve bitirilen bada tabanli bir isletim sistemi.

• Beğen
Tepkiler: pRime.
Nextman

Nextman

Emekli Yönetici
Madem bir açıklama yada bilgi vericeksiniz neden başka konuları karıştırıyorsunuz.Konuları yarış haline getirdiniz.Bir işletim sistemi iyi yada kötü her ne şekilde olursa olsun geliştirilip tekrardan farklı platformlarda kullanılabilir.Unutmayın "Nekadar bilirseniz bilin karşınızdaki kişinin anladığı kadardır bilginiz".

• Beğen
Tepkiler: Mad EagLe ve elitetr
CasuS_87

CasuS_87

Üye
:tşk:

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt