Nokia Hakkında Bilinmeyenler

Sponsorlu Bağlantılar

Eren Değerli

Eren Değerli

Moderator
    Konu Sahibi
Nokia Hakkında Bilinmeyenler
Nokia Adı Nereden Geliyor?

Nokia adının şirket kurucularının soy isimlerinden türetilmiş olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Zira Nokia bir nehir adından türetilmiş. Nokianvirta isimli bu nehir Finlandiya sınırları içeresinde yer alıyor.

Nokia Telefondan Önce Ne Üretiyordu?

Nokia, telekomünikasyon sektörüne yoğunlaşmadan önce plastik ürünler üreten küçük çaplı bir şirketti. Üretilen ürünler arasında bot, otomobil lastiği gibi ürünler ve sonrasındaki dönemde televizyon bulunuyordu.

Nokia Zil Sesi

Nokia'nın klasikleşmiş zil sesinin geçmişi de hayli eskiye dayanıyor. Francisco Tarrega isimli bir İspanyol besteci tarafından bestelenen eserin adı Gran Vals. Müzisyenin ölüm tarihi 1909. Anlayacağınız melodinin geçmişi bir hayli eskiye dayanıyor.

Nokia SMS Sesi

Nokia telefonlardaki kısa mesaj uyarı sesi için de kalıplaşmış bir ton bulunuyor. İlginç ama bu ton mors alfabesinde dönüştürüldüğünde sms olduğu ortaya çıkıyor.

Dünyanın İlk GSM Araması

Dünyanın ilk GSM araması 1991 yılında Helsinki'de gerçekleştirildi.

Nokia'nın İlk Taşınalabilir Telefonu

Taşınabilir ilk Nokia telefonunu olan Mobira Talkman, 1984 yılında geliştirilmişti. Cihazın fiyatı bugünkü rakamlara göre 4.560€ civarındaymış.

Nokia'nın Dokunmatik Ekranlı İlk Telefonu

Dokunmatik ekrana sahip ilk Nokia cep telefonu olan Nokia 7710, 2004 yılında geliştirilmişti. Bu cihaz aynı zamanda akıllı telefonların bugünlere gelmesinde önemli bir kilometre taşıdır.

Dünyanın En Çok Satan Cep Telefonu

Mayıs 2007'de pazara sunulan ve giriş seviyesinde bir cep telefonu olan Nokia 1100, kırılması güç bir rekora imza attı. Dünyanın en çok satan cep telefonu olmayı başaran 1100, halen dünyanın birçok yerinde kullanılmaktadır.

İlk N Serisi Nokialar

Nokia'nın N serisine dahil ilk akıllı telefonları aynı zamanda pazara sunulan N70, N90 ve N91 oldu. Gelişmiş özellikleri ile dikkat çeken cihazlar, 2004 yılında duyuruldu, 2005 yılında pazara sürüldü.

• Beğen
Tepkiler: Arsfid, Symbianist, scorpion11 ve 2 diğerleri

PALA.

PALA.

Üye
1100 nokıanın en kral telefonudur. Bugün sırf konuşmak ve sms göndermek için kullanılabilir...
Şarj süresi, el feneri özelliği, sağlamlığı, kibarlığı, hafifliği ve daha bir çok özelliği ile kullanışlı bir telefon.

• Beğen
Tepkiler: Silinen Üye 2619136 ve rear2011
Eren Değerli

Eren Değerli

Moderator
    Konu Sahibi
1100 nokıanın en kral telefonudur. Bugün sırf konuşmak ve sms göndermek için kullanılabilir...
Şarj süresi, el feneri özelliği, sağlamlığı, kibarlığı, hafifliği ve daha bir çok özelliği ile kullanışlı bir telefon.
eskilerden böyle yapanlar hala var :)

• Beğen
Tepkiler: Silinen Üye 2619136
rear2011

rear2011

Üye
Bilmediğimiz bilgileri paylaştığınız için teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: Silinen Üye 2619136 ve Eren Değerli

Silinen Üye 2619136

Kapalı Hesap
- “Nokia Şirketinin İlk Ürettiği Yapı, Tuvâlet Kağıdıdır.”

• Beğen
Tepkiler: Arsfid
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Nokianın zil seslerine hastayım . Jump olsun , kick vs çok müthiştir

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Aynen

• Beğen
Eren Değerli

Eren Değerli

Moderator
    Konu Sahibi
  • Beğen
Symbianist

Symbianist

Üye
Paylaşım için teşekkürler. Bir nevi nostalji oldu. Nokia gerçekten bir efsaneydi. Hep Nokia'nın farklı telefonlarını alırdım.

Mesela 7710 dan bahsetmissiniz. Almıştım. Müthiş telefondu. Kalemi dokunmatiği kullanımı gayet iyiydi. O dönemde bile fotoğraf makinesi ayarında fotograf çekerdi. Hatta baskı yaptirdim ve kalitesini öyle gördüm.

O zamandan bu zamana çok çeşitli telefon aldım ama onun hoparlör sesi kalitesinde ses veren bir telefona rastlamadım. Yine makul bir fiyata temiz bulsam koleksiyonluk dahi olsa almayi düşünürüm.

Tabi 6310i efsanesini de göz ardi etmemek lazım. Bir tane var elimde arada çıkarıp severim

• Beğen
PALA.

PALA.

Üye
Eskiden büyük şehirlerde, bir nüfus kağıdı, bir de tuvalet kağıdı önemliydi :)

• Beğen
Eren Değerli

Eren Değerli

Moderator
    Konu Sahibi
Paylaşım için teşekkürler. Bir nevi nostalji oldu. Nokia gerçekten bir efsaneydi. Hep Nokia'nın farklı telefonlarını alırdım.

Mesela 7710 dan bahsetmissiniz. Almıştım. Müthiş telefondu. Kalemi dokunmatiği kullanımı gayet iyiydi. O dönemde bile fotoğraf makinesi ayarında fotograf çekerdi. Hatta baskı yaptirdim ve kalitesini öyle gördüm.

O zamandan bu zamana çok çeşitli telefon aldım ama onun hoparlör sesi kalitesinde ses veren bir telefona rastlamadım. Yine makul bir fiyata temiz bulsam koleksiyonluk dahi olsa almayi düşünürüm.

Tabi 6310i efsanesini de göz ardi etmemek lazım. Bir tane var elimde arada çıkarıp severim
:rica:

• Beğen
Muhammed CR7

Muhammed CR7

Üye
Nokia 1100 250M sattı. Onu geçen olmadı hala

• Beğen

Cadillac34

Üye
Koleksiyonumda 3210 ve 3510 duruyor. 3510 Turkcell yüzünden kapandı. Adi Turkcell. :@ Neymiş telefon klonlanmış da yeni ürün almamız lazımmış da. Çok sinir olmuştum. Hatta sövdüm bile. Turkcell hiç kullanmıyorum zaten.

Bir de Ericsson 688 telefonum vardı. Nereye kaybolduysa bulamadım hala.

• Beğen