Haber Xperia Z3'ün Android N güncellemesini almamasının suçu Sony'de değil. Sony-Google-Qualcomm çıkmazı!

Sponsorlu Bağlantılar

0MG90

0MG90

Üye
    Konu Sahibi
Xperia Z3'ün Android N güncellemesini almamasının suçu Sony'de değil. Sony-Google-Qualcomm çıkmazı!
Sony Mobile geçtiğimiz hafta Android 7.0 Nougat güncellemesini alacak cihazları açıklamıştı. Xperia Z2 ve Z3 serisinin ise bu listede olmamasından sonra kullanıcılar adeta Sony'e karşı cephe almıştı. Özellikle Xperia Z3'ün Android N Önizleme Sürümünde olup daha sonra iptal edilmesi kullanıcıları iyice sinirlendirmişti. Ama asıl suçun Sony'de olmadığı ortaya çıktı.

Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

Xperia Z3'ün Android N güncellemesini almamasında asıl suçun Sony'de olmadığı ortaya çıktı. Bildiğimiz üzere Xperia Z3 Android N Önizleme Sürümünde idi. Bu sürüme girmek içinse Google'ın Uyumluluk Test Süreci'ni geçmek gerekiyor. Uyumluluk testinden başarıyla geçen Xperia Z3 önizleme sürümünde 4. sürüme kadar başarıyla gitti. Ancak 5. önizleme sürümü yani final sürümü güncelleme olarak almadı.

Peki Uyumluluk Testi'nde ne değişti? Google, son önizleme sürümünde yani final güncellemesinde cihazların Vulkan veya OpenGL ES 3.1 grafik kart desteğine sahip olması gerektiğini söylüyor. Bu da demek oluyor ki Adreno 3XX grafik kartları bunu desteklemeyecek. Hatırlayacağımız üzere Xperia Z3'de de Adreno 330 GPU vardı. Yani Snapdragon 800 ve 801 çipsete sahip tüm cihazlar Android 7.0 güncellemesini alamayacak. Çünkü Snapdragon 800/801 sadece OpenGL ES 3.0'ı destekliyor.

Sonuç olarak Sony ne kadar çok Xperia Z3 için resmi Android 7.0 güncellemesini vermek istese de elleri kolları bağlı kalmış durumda. Uyumluluk Testi'ni değiştirdiği için Google'ı veya Qualcomm'u OpenGL ES 3.1 desteği vermediği için suçlayabilirsiniz. Çünkü her şey Qualcomm'un Snapdragon 800/801'e OpenGL ES 3.1 desteği vermemesinden sonra başladı.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: dragonmhmt

BurakTura

BurakTura

Üye
Daha önceki işlemcilerde vulkan özelliği varken daha sonra çıkartılan bir işlemciye neden özelliği vermez ?

0MG90

0MG90

Üye
    Konu Sahibi
Qualcomm'a sormak lazım

Bu arada Sony Xperia Twitter hesabı Z2 ve Z3'ün güncelleme alıp almayacağına hala belli değil diyor

Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
dragonmhmt

dragonmhmt

Üye
Marshmallow son verilen güncelleme ile hatalar tamamen düzeldi mi?

0MG90

0MG90

Üye
    Konu Sahibi
Marshmallow son verilen güncelleme ile hatalar tamamen düzeldi mi?
Biraz daha iyi diyorlar. Yeni STAMINA ile pil ne kadar gider onu bilmiyorum. Ben Kitkat'la devam ediyorum. Sony AOSP kaynak kodlarını yayınlasın bir bakayım Z2 için rom çıkarmaya başlayacaklar mı, ona göre root atıcam.
Burada yayınlanınca rom'lar çıkmaya başlar. Bakalım yapabilecekler mi yoksa Z5'ten port falan yapsalar bari.

teknolojibaronu

teknolojibaronu

Üye
Peki Google'ın bundan kârı ne? Z3 kullanıcı kitlesi ne kadar ki Google bu kitleyi yeni cep telefonu almaya gitmesini istiyor? Farklı sebepler aranmalı.

0MG90

0MG90

Üye
    Konu Sahibi
Xperia Z serisinin en çok satan cihazları Z2 ve Z3. Amaç gidin yeni telefon satın alın.
Sadece Qualcomm değil bu arada diğer çipset üreten firmalar da desteği kesti cihazlarından (Mediatek vb.). Çoğu cihaz 7 güncellemesini alamayacak.

• Beğen
Tepkiler: SoulsEagle
Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
Android N de Vulkan kullanılacak olması
oyunlarda daha az donanım ile daha iyi performans anlamına geliyor
aynı zamanda yeni oyunların artık belli bir sürümden öncesinde çalışmayabileceğini de

yani eskiden 2.3.6 idi sonra 4.0.4 ve sonrası oldu
bundan sonrada da 5.0.x veya 4.4.2 üzeri isteyebilir
bu da andorid kullanıcılarının %30 kadarını yeni nesil telefon almaya zorlar

Android Nli cihazların büyük çoğunluğu Android N ile sunulan cihazlar oluşturacak gibi gözüküyor

• Beğen
Tepkiler: teknolojibaronu
byAndroid

byAndroid

Üye
Guncellemeyi alamayacak diğer cihazlar chipsetiyle beraber

dragonmhmt

dragonmhmt

Üye
Biraz daha iyi diyorlar. Yeni STAMINA ile pil ne kadar gider onu bilmiyorum. Ben Kitkat'la devam ediyorum. Sony AOSP kaynak kodlarını yayınlasın bir bakayım Z2 için rom çıkarmaya başlayacaklar mı, ona göre root atıcam.
Burada yayınlanınca rom'lar çıkmaya başlar. Bakalım yapabilecekler mi yoksa Z5'ten port falan yapsalar bari.
Aynen kitkat devam o zaman teşekkürler.

TheLastWarrior

TheLastWarrior

Üye
Googlenin tr'deki telefon fiyatlarından haberi yok herhalde hiç alabilecekmisiniz yeni telefon diye düşünmüyor

ilyas_0177

ilyas_0177

Üye
Şuan yaptıkları olay kullanıcının tepkisini ölcmek
eminim bir yerlerde kahve icip bizlere gülüyorlar.

800 ile 801 setlerde sınırmı varmış :D hatta bu konuyla ilgili dektek sayfası bile acmışlar
Adamlar resmen alay ediyor.

Dediginiz gibi sırf üreticiler kar etsin diye oynanan oyun başka hicbirşey değil..

• Beğen
Tepkiler: furyzer0
SoulsEagle

SoulsEagle

Üye
Xperia Z serisinin en çok satan cihazları Z2 ve Z3. Amaç gidin yeni telefon satın alın.
Sadece Qualcomm değil bu arada diğer çipset üreten firmalar da desteği kesti cihazlarından (Mediatek vb.). Çoğu cihaz 7 güncellemesini alamayacak.
sonuna kadar haklısın adamlar telefon satmak için yaptılar z2 ve z3 vb çok hızlı güncelleme alan teller varken google nasıl nexus (android one) serisi satsın değil mi

The Shadow

The Shadow

Üye
Şaka mı lan bu!? Daha yeni Snapdragon 801'li cihaz almıştım :vur Hiç böyle kapitalist oyunlara gelemiycem, gidip herkes gibi taksitle S7 Edge alacak kadar da popülarite manyağı değilim. Ama Android'in mobil pazarda liderliği durumu daha kötüye götürecek gibi. Apple eski cihazlarına güncelleme vererek güncel işletim sisteminin kullanılmasını sağlıyordu, Google'sa kullanıcıya yeni cihaz aldırarak bunu yapıyor. Marshmallow devam, hedef MIUI 9! :gun1:

• Beğen
Tepkiler: byAndroid
SoulsEagle

SoulsEagle

Üye
Şaka mı lan bu!? Daha yeni Snapdragon 801'li cihaz almıştım :vur Hiç böyle kapitalist oyunlara gelemiycem, gidip herkes gibi taksitle S7 Edge alacak kadar da popülarite manyağı değilim. Ama Android'in mobil pazarda liderliği durumu daha kötüye götürecek gibi. Apple eski cihazlarına güncelleme vererek güncel işletim sisteminin kullanılmasını sağlıyordu, Google'sa kullanıcıya yeni cihaz aldırarak bunu yapıyor. Marshmallow devam, hedef MIUI 9! :gun1:
mi4 güncelleme alabilir belli olmaz o cihaza her güncelleme gelebilir onlar google dan ayrı olarak güncelleme veriyordu sanırım

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
şimdi fark ettim nexus 5 ve öncesi Android N güncellemesi alamaz

nexus 5 güncelleme listesinde var mı?

• Beğen
Tepkiler: SoulsEagle
The Shadow

The Shadow

Üye
mi4 güncelleme alabilir belli olmaz o cihaza her güncelleme gelebilir onlar google dan ayrı olarak güncelleme veriyordu sanırım
Uğraşmazlar. Büyük ihtimal onlar için de bahane olur bu. Zaten Xiaomi cihazlar için MIUI güncellemesi sürüm güncellemesinden daha önemli. MIUI 9 versin bize yeter :oke:

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
Bu neden sadece sony cihazlara güncelleme vermemek için mi yoksa

OpenGL ES3.1 gerçekten gerekli mi

eğer OpenGL ES 3.1 desteği olan cihazlara geliyorsa

Mali T628 mp6 lı Note 3 ün güncellemeyi desteklemesi lazım ama
bu seferde samsung vermez
yani her türlü android 7 için ya yeni telefon almak ya da 1 yıl içerisinde telefon almış olmak gerekiyor

• Beğen
Tepkiler: teknolojibaronu
The Shadow

The Shadow

Üye

yani her türlü android 7 için ya yeni telefon almak ya da 1 yıl içerisinde telefon almış olmak gerekiyor
Mali-T628 OpenGL ES 3.0 değil mi zaten?

furyzer0

furyzer0

Üye

Microsoft'un directx deki yaptığı haltları google mobilde yapıyor/yapacak işte.

Sent from mTalk using windows10 enterprise edition

Üst Alt