Xperia Ray Rehberi//Root/CWM[lockedbootloaders]//Bootloaderı Açmak

Sponsorlu Bağlantılar

Invoke

Invoke

Üye
    Konu Sahibi
Xperia Ray Rehberi//Root/CWM[lockedbootloaders]//Bootloaderı Açmak
Öncelikle yapamazsanız, telefonumu bozdun diye çıkışmayın, ben sorumluluk almam.

Nasıl rootlarız oradan başlayalım:
-4.0.3 sürümündeyseniz .562 ile biten direk ekteki dosyayı indirip, aşağıda anlatacağım şekilde rootlayabilirsiniz.
-4.0.4 .587 ya da .431de iseniz rootlayamıyorsunuz, önce .562 kerneli flashlayıp rootlayıp sonra tekrar .587 ya da .431 kerneli flashlamalısınız.
Bunu nasıl yapacaksınız?
Flashtool programını kuracaksınız, flashtool-drivers kuracaksınız. Telefonu pcye bağlayacaksınız "usb hata ayıklaması ve bilinmeyen kaynaklar açık olsun, telefonu msc(yığın depolama modunda bağlayın)" Şimşeğe bastınız flashmodu seçtiniz. Kernel flashlamıyor muyuz, fastboot olacak diye bilmişlik yapmayın yanlış yaparsınız, .ftf uzantılı dosyalar bunlar, flashmodu seçtik. .562 kernelini seçtik. Devam ediyoruz, animasyonlu bir pencere gelecek.
-Kabloyu çıkarın.
-Telefonu kapatın.
-Ses Kısma tuşuna basılı tutarak, telefonu pcye bağlayın.
-Flashlanacak... Otomatik açılmaz, işlem bitince kabloyu çekin, telefonu açın.
Eğer doğru bir şekilde flashlayabildiyseniz root işlemine geçin. Rootladıktan sonra aynı şekilde .587 kernelini flashlayın.

Root İşlemi:

Ekteki dosyayı indirdiniz, telefonu pcye bağladınız,
**Bilinmeyen kaynaklar ve usb hata ayıklması açık olsun.
**Flashtool ve PC comp. kapalı olsun.
**Telefonunuza uygun adb sürücüleri yüklü olmalı, eğer yüklü değilse yükleyin, daha önceden pc comp, kullandıysanız yüklüdür zaten..
İndirdiğimiz dosyadaki runme.bat dosyasını çalıştırdık... Herhangi bir tuşa bastık, işlemler başladı... Telefon bir kaç kez kapanıp, açılacak. Biraz bekleyin... All Done! yazacak... Telefon büyük ihtimalle kendisi açılmayacak (öyle hatırlıyorum bu işlemleri yapalı uzun zaman oldu.) Kabloyu çekin ve telefonu açın, menüde superuser uygulamasını göreceksiniz =)
Artık root yetkisine sahibsiniz.

CWM Yüklemek [Bootloader kilitli iken]

-Çok basit, bir yöntem tek ihtiyacınız rootlu telefon ve ekteki SE_Extreme_Tweak_Installer
-Ekteki zipi indiriyoruz. Telefonu pcye bağlıyoruz, "USB hata ayıklması ve Bilinmeyen kaynaklar açık olsun, bunlar hep açık olsun zaten, kapatmanıza lüzum yok =P " Zipin içinden dosyaları çıkartıyoruz.SE_Extreme_Tweak_Installer'ı çalıştırıyoruz.
Select Option yazan yerden CWM for Neo/Arc/Arc S/Play/Pro/Ray seçeneği seçiyoruz.
Install'a basıyoruz, bekliyoruz... Yükleniyor, bitiyor, telefonu açıyoruz.
bknz: Püf Noktası - Cwm>>neo/arc/arc-s/ray/pro/play/active/mini/mini Pro/live With Walkman

CWModa nasıl girerim?
Telefon açılırken, sürekli olarak ses kısma tuşuna bas-çek-bas-çek, aynı pc açılırken biosa girmek için FX'e bir kaç kez bastığımız gibi... Sonra telefon titreşecek, cwm menüsü gelecek...

Root'u Nasıl İptal Ederim? [Unroot]

Açıkcası o gereksiz, tek tıkla root programları bizim telefonlarda çalışmıyor, ben vaktinde çok denemiştim, epey stres olmuştum, =P Root edemeyenler tekrar unroot eder mi bilmiyorum. Deneyebilirsiniz ama tavsiye etmem, aslında aynı şekilde "runme-unroot" da yazmış DoomLorD ama kendisi de diyor en temizi:
-Stock rom flashlamak.
-Unroot programlarıyla uğraşmaktansa, flashtooltan stock rom 2dk derim...

Bootloaderı Açmak:
"Bu kısmı rambo_ft'nin flashtool konusundan alıntıladım, biraz sadeleştirdim =P" :bigstar:

Önce kapalı olduğundan emin olalım:
- Telefonunuzun numaratörüyle *#*#7378423#*#* yazın.
-Service info > Configuration bölümüne girin.
- Rooting status: altında şunlara göre bootloader kilidini anlayabilirsiniz:
Bootloader unlock allowed: Yes (Bootloader kilidiniz açılmamış ancak açılabilir demektir)
Bootloader unlocked: Yes (Bootloader kilidiniz zaten açık demektir)

Eğer Bootloader unlock allowed: Yes yazıyorsa aşağıdaki aşamalara geçebilirsiniz:

1) Telefonunuzu bilgisayara kablosuyla bağlayın. Biraz bekleyin, hafıza kartınız bilgisayar tarafından görülsün.
2) Flashtool programını açın.
3) Programın içinden Plugins > Bootloader Unlock > Run'a tıklayın. Program bir kaç işlem gerçekleştirecek ve telefonu Fastboot modunda açmak için yeniden başlatacaktır.
Fastboot modu: Bildirim ışığı mavi renkli ise telefon fastboot modundadır.
Fastboot modunu manuel olarak program sizden isteyebilir:
- Telefonunuzun kablosunu çıkarın.
- Telefonunuzu kapatın.
- Telefonunuz kapandıktan sonra Ses açma tuşuna basılı tutarak telefonu pcye bağlayın.4) Program daha sonra sizi Sony'nin resmi Bootloader Unlock sayfasına yönlendirecek. Bir popup penceresi açılacak ve içerisinde IMEI kodunu göreceksiniz. Burada GET Code'a tıklayın. Sony'nin resmi Bootloader Unlock sayfasına gideceksiniz. Şöyle yapın:
- Yes I'm Sure'a tıklayın.
- Legal terms sayfasındaki iki kutucuğuda işaretleyin. I accept'e tıklayın.
- Diğer sayfada "Name" altına isminizi, "IMEI" altına, Flashtool'un size gösterdiği IMEI numarasını, "E-mail" altına E-Mail adresinizi yazın ve Submit'e tıklayın.
- Son bir sayfaya gideceksiniz. Burada büyük kalın yazıyla ortalanmış halde anahtar göreceksiniz. Bu anahtarı kopyalayıp Flashtool'un açık olan popup penceresinde boş olan bölmeye yapıştırın ve OK'a tıklayın.
5) Program bir dizi işlem gerçekleştirdikten sonra telefonu yeniden başlatacaktır. Artık telefonunuzun Bootloader kilidi kırılmıştır. Yine de test etmek için baştaki işlemi yapabilirsiniz *#*#'li olanı...
Bootloaderı da Açtık Ne Yapalım? [Rom Önerisi]

Artık flashtooldan/fastboot modda custom kerneller flashlayıp, stock based olmayan custom romlar kurabilirsiniz. Anlatımı konu da mevcut zaten ben şu romu öneririm:
4.4
Sony Xperia Ray - Pro Arc(s) Ray Neo(v) | Legacy Xperia Rom (android 4.4 Kitkat Cm11) | Güncel

4.3
Sony Xperia Ray - Pro Arc(s) Ray Neo(v) | Legacy Xperia Rom (android 4.3 Jelly Bean Cm10.2) +++ Ekler [tavsiye/stabil]

4.2.2
Sony Xperia Ray - Legacy Xperia Rom (cm10.1) [ray/neo/neo V/arc/arc S/mini/active/pro] [jb 4.2.2] [stabil]

ENTERESAN SORULAR

Rootlu Cihaza Güncelleme Gelir mi?

Evet, gelir. Güncellediğiniz root gider, büyük ihtimalle aynı yöntemle root yapamazsınız. Yeni yöntemler çıkar yeni sürüm için...

Garantim İptal Olur Mu?

Hayır, Olmaz. Unroot yapabilirsiniz zaten.

Bootloader Kilidini Açarsak Garantim İptal Olur Mu?

Evet, Olabilir. Tam cevabını bilmiyorum bu sorunun; ama şöyle açıklamaya çalışayım. Sizin telefonunuzda kronik bir sorun var mesela, üst tarafı çatlamış (arc s) adamlar sizin bootloaderınızı kontrol eder mi sizce? Konu onunla alakalı bile değil... Başka bir örnek kamera çalışmıyor ya da batarya da sorun var... Hiç bakmazlar bile.

Bootladerı Açtık Tekrar Kapatınca İz Kalır Mı?

Evet, kalır. Tam adını hatırlayamadığım dosyalar vardı, onlar siliniyor, yani eğer bakarlarsa anlarlar. Önemli mi? Bence değil. Zaten 2011 serisi aga, aç bootloaderını flashla kerneli kur cm 10.1'ini ya da 10.2'ini rahatına bak, ne uğraşıyorsunuz gb ile ics ile...

Bootloader Açıkken Flashtooldan Stock Rom flashlayabilir miyiz?

EVET

Bootloader Açıkken PC Comp.'dan Güncelleme yapabilir miyiz?

HAYIR

-Denersek Bir şey olur mu?

HAYIR, Sadece hata verir.

Faydalı Linkler:

Flashtool[0.9.13][Son Sürüm]

Flashtool Anlatımı:
Püf Noktası - Flashtool Rehberi | Resimli Anlatım | Bootloader | Güncel |

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: ismailkilgoz

Superfan

Superfan

Üye
Bootladerı Açtık Tekrar Kapatınca İz Kalır Mı?

Evet, kalır. Tam adını hatırlayamadığım dosyalar vardı, onlar siliniyor, yani eğer bakarlarsa anlarlar. Önemli mi? Bence değil. Zaten 2011 serisi aga, aç bootloaderını flashla kerneli kur cm 10.1'ini ya da 10.2'ini rahatına bak, ne uğraşıyorsunuz gb ile ics ile...

Demişsin.Açıklıyayım.Giden dosyalar DRM keyleri.Bunlar lisans ile alakalı bir sorun.Bunlar silinirse Sony'ye özel bazı ekstralar gider.Örneğin Bravie Engine.Bu yöntemle açarsanız Bravia Engine'yi resmi olarak kullanamaz.Tabi başka şeyler de var.Resmi olmayan yöntemlerde sadece Albüm'de işe yarıyor.

Invoke

Invoke

Üye
    Konu Sahibi
Aynen öyle, eyvallah, teşekkürler... drm keys siliniyor =) Başka bir örnek, 2011cihazına walkmani portladın istediğin kadar uğraş, müzik bilgisi indir çalışmayacaktır...

Penci Hoca

Penci Hoca

Üye
Aynen öyle, eyvallah, teşekkürler... drm keys siliniyor =) Başka bir örnek, 2011cihazına walkmani portladın istediğin kadar uğraş, müzik bilgisi indir çalışmayacaktır...
Yalnış biliyorsun usta :)
Bende cm10 ve cm10.1 ucun uyumlu portlanmiş walkman var herşeyi calisiyor. :D

İstersen link vereyim.

Son düzenleme:
Invoke

Invoke

Üye
    Konu Sahibi
Yalnış biliyorsun usta :)
Bende cm10 ve cm10.1 ucun uyumlu portlanmiş walkman var herşeyi calisiyor. :D

İstersen link vereyim.

Bootloaderın açık? Müzik bilgisi indirebiliyor musun? O.o link ver bir bakayım :eheİlk resimde "indir" e basınca hata vermiyor mu?

Penci Hoca

Penci Hoca

Üye
Bootloaderın açık? Müzik bilgisi indirebiliyor musun? O.o link ver bir bakayım :eheİlk resimde "indir" e basınca hata vermiyor mu?
Botloader açmasın farklı yöntemleri var. Senin tarif ettiğin flaştool ile DRM VERİ siliniyor ama farklı yöntemler var
Alttaki link'deki konuyu incele

Veya tüm Xperia cihazlar ucun Bootloaer açma yöntemleri

Not: sayfalar yabancı dilde olduğu ucun Türkçeye çevirdim umarım sizin tarayıcı sorun çıkarmaz :)

• Beğen
Tepkiler: Invoke
Penci Hoca

Penci Hoca

Üye
Bide walkman indirim link

Invoke

Invoke

Üye
    Konu Sahibi
O attığın konuları biliyordum önceden de...Bana biraz enteresan gelmişti, hiç uğraşıp okumamıştım bile :D Silinmiyor mu? Öyleyse bile ben de silineli çok oldu. Artık geri getiremiyoruz diye biliyorum. :D

Attığın walkmani de denemiştim önceden, ben de çalışmıyor müzik bilgisi indir olayı. Çünkü bootloader açık :D

• Beğen
Tepkiler: Penci Hoca
Superfan

Superfan

Üye
Linke bakmadım.Sanırım test point metodundan bahsediyorsun.Öyle silinmez.Benimki öyle zaten. Ama bu yöntem ile o keyler siliniyor.

Invoke

Invoke

Üye
    Konu Sahibi
ismailkilgoz

ismailkilgoz

Üye
:tşk: uygun bi zamanda mutlaka denicem