WP7 cihazlar neden WP8'e yükseltilemez?

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
pRime.

pRime.

Üye
    Konu Sahibi
WP7 cihazlar neden WP8'e yükseltilemez?
WP8′in asla ve asla WP7′li cihazlara gelemeyeceği zaten aşikardır. Aralarında çok ciddi bir fark vardır, kernel değişimi.
Kernel’in değişmesinin öyle ufak ve basit sonuçları olmaz. Tümden sistemi etkiler, sistem dediğiniz şey zaten kernelin iki dudağı arasına bağlıdır.
Microsoft WP7′de kullanılan CE kernel, yanlış hatırlamıyorsam yaklaşık 15 yıl önce oluşturulmuş bir kerneldir. 15 yıl öncenin kernelinin, ki bu özellikle Windows Kernel olunca, günümüze ayak uyduramaması kaçınılmazdır. Ancak bazı sitelerde çıktığı gibi ayak uyduramamın sebebi donanımların hızla değişmesinden (çift çekirdek vs.) ziyade Windows Kernellerinin yapısal sorunlarıdır. Biraz Kernel’lerden anlarsanız, W8 kerneliyle Ce kerneli arasında inanılmaz farklar olmadığını göreceksiniz. Zira W8 kernelinin en önemli özelliği, daha fazla donanım ve içeriği desteklemesidir.
Peki WP7 cihazlar neden WP8 alamazlardı? Çünkü kernelin bu çapta bir değişimi, mevcut tüm uygulamalarınızın, yazılımlarınızın, ona bağlı istediğiniz performansı beklediğiniz donanımların, grafiklerin… hepsinin yeniden hazır hale getirilmesi gerekliliğiydi. Peki bu dedikleriniz, bir güncelleme ile yapılamaz mıydı? Yapılırdı! Fakat o makinalar Linux olsaydı. Windows kernelin yapısal sorunları, bu kısımı açarak buralara sığmaz, buna engel olur. O yüzden böyle büyük kernel değişikliklerinde asla güncelleme yapılamaz, Windows sistemlerde. Bunun bir sebebi olarak, WP8 uygulamalarınında, WP7.8′de çalışmayacağını örnek gösterebiliriz. Ya da yeni gelecek WP8′de bile gerçek bir multitasking göremeyeceğiniz gibi. Gerçek multitasking arkada isterseniz 10 işlem birden yaparken bile telefonla göreşebilmeniz, bkz: Nokia N9, Blackberry Playbook(kısmen)
WP7.8 tam bir aldatmacadır. WP7.8 cihazlarınız ile WP8 arayüzüne kavuşursunuz, bazı uygulamaların, kerneliniz izin verdiği ölçüde güncellemelerini alırsınız… Onlarda asla WP8 uygulamaları olamazlar!
Onun dışında tam bir bağlılık, uyum beklemeyin. Öyle olsa zaten adı WP8 olurdu.
Son olarak; genelde belirtildiği gibi S2 işlemcilerden S4′e geçişle falan alakası yok! Zira yeni gelecek WP8 kerneli düşük seviye cihazları da destekleyecek. Microsoft’un politikası zaten alt seviye telefonlara inmek, bunun için bu kernel getirildi, daha iyi derlendi. Bu söylediğimin ne anlama geldiğini en iyi, elinizdeki Lumia 900′den daha alt seviye bir çipsete sahip yeni Lumia’ların WP8 ile geldiğinde göreceksiniz. Akıllı telefonlar, mikro işlemcilerden, yazılım sayesinde en iyi performansı almak üzerine kurulurlar. Bkz, Android’in (kendisi sanal makinada çalışan gerçek bir Linux bile değildir) dört çekirdekle bile WP7.5 hızına bile erişememesi, WP8′in asla bir MeeGo hızına erişemeyeceği gibi.
Bu arada bir kaynak vereyim şu low-end cihazlara WP8 geleceğine dair de nereden biliyorsun denmesin:

yazı için mert_1047 arkadaşımıza teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: _ardaa

sataer

Üye
wp bölümünde olması daha faydalı olurdu.

yavuzkaraca

yavuzkaraca

Üye
teşekkürler

pRime.

pRime.

Üye
    Konu Sahibi
oraya açmamamın sebebi oranın tartışmaya kapalı bir bölüm olmasıdır.

Niizuma.Eiji

Niizuma.Eiji

Üye
Teşekkürler bilgi için daha önce duymuştum fakat duymayan arkadaşlar için iyi olmuş.sataer'in dediği gibi Wp bölümünde olması daha mantıklı ve faydalı olacaktır.

Cihanî Sultan

Cihanî Sultan

Üye
Yazan wp'u hem övmüş hem dövmüş.

• Beğen
Tepkiler: Niizuma.Eiji
cyber

cyber

Üye
:tşk:

pRime.

pRime.

Üye
    Konu Sahibi
Teşekkürler bilgi için daha önce duymuştum fakat duymayan arkadaşlar için iyi olmuş.sataer'in dediği gibi Wp bölümünde olması daha mantıklı ve faydalı olacaktır.

tartışmaya açık olmayan bölüme malesef bu konuyu açamam ben. onu oraya taşınırsa da tekrar buraya açarım.

- - - Eklendi - - -

Yazan wp'u hem övmüş hem dövmüş.

hayır. wp7 ile wp8'in aynı şey olmadığını anlatmaya çalışıyor.

klongs

klongs

Üye
yani 1. nesil lumialar wp8 için çıkan uygulamaları kullanamayacak mı

sataer

Üye
kullanamayacak ya da aynı uygulama iki versiyon içinde yazılacak

Silinen Üye 737108

Silinen Üye 737108

Kapalı Hesap
İlginç ve bilgilendirici bir yazı olmuş. WP7.8'in hala daha WP8 ile çok bir farkının olmadığını zannedenler vardı forumda bu yazıyı düşünerek okursalar anlarlar WP'un ne olduğunu...

_ardaa

_ardaa

Üye
Henüz gerçek anlamda multitasking bile yok wp de, ileride ne olur bilemem ama şuan wp almak bence hiç mantıklı değil.

Yazı güzel olmuş kopyalayan eline sağlık:D

• Beğen
Tepkiler: pRime.
Niizuma.Eiji

Niizuma.Eiji

Üye
İlginç ve bilgilendirici bir yazı olmuş. WP7.8'in hala daha WP8 ile çok bir farkının olmadığını zannedenler vardı forumda bu yazıyı düşünerek okursalar anlarlar WP'un ne olduğunu...

Şimdi Wp'nin ne olduğu ile ne alakası var ? Görende kötü bir şey yapılmış zannedecek yapacak bir şey yoktu ve yapılabilecek en iyisi yapıldı Wp 7.8 ile.Bundan sonraki telefonlarda da 18 ay güncelleme garantisi olacak bu sorunda ortadan kalkacak ki şuanki telefonlar da 1 - 1.5 yıl güncelleme almış oluyorlar.6 ay daha güncelleme var denildiğine göre Lumia 900'e 1 yıl Lumia 800'e 1.5 yıl kadar güncelleme desteği devam edecek ki bu yeterli.

sataer

Üye

WP 7.8 ile WP 8 in farkı yok demedi kimse wp8 deki donanımsal güncellemeler hariç herşey alınacak dendi. Kimse wp7.8 in wp8 in kopyası olmasını beklemedi tanıtımda çekirdeğin farklı olduğuna değinilmişti zaten.

Uruloki

Uruloki

Üye
guzel yazi serdar gerci emreye de tesekkur etmek lazim burda ama iletirim ben ona neyse simdi millet meego ile wp8 i karsilastirmis ama yanlis yapmislar neden mi asla ve asla bir windows ve ya mac makine linux hizina ulasamaz linux gercekten cok iyi bir isletim sistemi misal dunyadaki ilk 500 super bilgisayarin 446 si linux ile calismakta peki neden windows yok cunku daha tanitimi yapilirken hata veren bir isletim sistemini kullanmak abes kacar bu cihazlarda isteyeneler ubuntu vs win 7 videolarini izleyebilirler iste bu yuzden meego ve wp8 karsilastirilamaz meego cok cok ozel bir isletim sistemi gercekten kullanmaniz gerek n9 u ki anlayabilesiniz

• Beğen
Tepkiler: pRime. ve klongs
m542tf

m542tf

Üye
guzel yazi serdar gerci emreye de tesekkur etmek lazim burda ama iletirim ben ona neyse simdi millet meego ile wp8 i karsilastirmis ama yanlis yapmislar neden mi asla ve asla bir windows ve ya mac makine linux hizina ulasamaz linux gercekten cok iyi bir isletim sistemi misal dunyadaki ilk 500 super bilgisayarin 446 si linux ile calismakta peki neden windows yok cunku daha tanitimi yapilirken hata veren bir isletim sistemini kullanmak abes kacar bu cihazlarda isteyeneler ubuntu vs win 7 videolarini izleyebilirler iste bu yuzden meego ve wp8 karsilastirilamaz meego cok cok ozel bir isletim sistemi gercekten kullanmaniz gerek n9 u ki anlayabilesiniz

kapalı wp ile açık meego neden karşılaştırılırki ikiside ayrı dünyalar.
Madem meego bu kadar iyi (kötü demiyorum) de n9'a beğenmediğiniz android kurmaya çalışıyorsunuz bunun mantığı nedir?

sataer

Üye
oyun ve uygulama eksiğini gidermek :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt