Windows Vista Oyun Sorunu Çözüm Anlatım

Sponsorlu Bağlantılar

Nedved

Nedved

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Windows Vista Oyun Sorunu Çözüm Anlatım
Çözüm 1

Burada sorun Vista'da bulunmayan DirectX 9 ve oyunların zamanında Vista ile uyumlu olarak programlanmamış olması.

Bildiğiniz gibi Vista'da DirectX 10 mevcut fakat 9 yok. Günümüz oyunları da çalışması için ihtiyaç duyduğu DirectX 9 dosyalarını çağırmaya çalışınca hatalar meydana çıkıyor.

Yapmak gereken tek şey DirectX 9'u yüklemek ama hangi sürüm? Nerden? Kaç MB?

Bu tür yazılımları her zaman adresinden indirmenizi tavsiye ederim.

DirectX End-User Runtime Web Installer isimli yazılım gerekli en son DirectX 9 sürümünü tarayrak internetten indiren ufak bir uygulamacık.

Bu arada bazı insanlar haklı olarak DirectX 9 ve 10'un sistemde bir arada bulunmasının sorun yaratıp yaratmayacağını soruyor.Sorunun cevabı basit. DirectX 9 ve 10'un çalışma sistemleri tamamen değiştiği için böyle bir sorun söz konusu değil.

Bu uygulamayı aşağıdaki adresten indirebilirsiniz.

Çözüm 2

Birçok üretici eskiden piyasa sürdükleri oyunların Vista altında da sorunsuz çalışması için yamalar yayınladılar.

Elinizde bulunan oyunun orjinal olduğunu varsayarak bu yamaları üreticlerin web sayfalarından indirebileceğinizi ve kurarak Vista sorunlarını gidereceğinizi düşünüyorum.

Ayrıca güncel yamaları aşağıdaki sitelerden takip edebilirsiniz:

Buradan elinizdeki oyunu seçip oyuna ait en son yamaları bulabilirsiniz:

NOT: Yamaları kopya oyunlar ile birlikte kullanamazsınız

Çözüm 3

Eğer hala sorun yaşıyorsanız oyunları Windows XP uyumluluk modunda çalıştırmak için:

Oyunun simgesine sağ tıklayın, Özellikler>Uyumluluk bölümünden uyumluluk modunu "Windows XP SP2" olarak seçin.

Tamam diyerek işlemi onaylayın.

Çözüm 4

Vista'daki kısıtlamalar dolayısıyla bazı oyunlar çalışamamakta. Bu oyunları sorunsuz çalıştırabilmek için sisteme yönetici hakları ile giriş yapmış olmanız gerekmekte.

Eğer kısıtlı bir hesapla oturum açmışsanız sorun yaşadığınız oyunun üstüne sağ tıklayın ve "Yönetici olarak çalıştır" seçneğine tıklayın. Bu sayede oyun tam haklarla çalışacaktır ve sorun çıkarma olasılığı en aza inecektir.

Çözüm 5

Yeni işletim sistemi Vista için ekran kartı sürücülerinizi de güncellemeniz gerekir.

Unutmayın ki ekran kartınızı güncellemek kartınızdan aldığınız performansı bazen %50'lere varan oranlarda arttırlabilir. Bu durum özellikle ATI'ın "Performance Release" sürümlerinde görülebilmekteyken nVidia da sürüclerde genelde performans optimizasyonuna gitmektedir.

nVidia için:

ATI için:

adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

Eğer ekran kartınızın hangi model olduğunu bilmiyorsanız aşağıdan indirebileceğiniz GPU-Z adlı aracı kullanabilirsiniz:

Çözüm 6

Vista artık bir servis paketine sahip. İşletim sisteminizi güncelleyin bu sayede hem uyumluluk hem de daha fazla performans sahibi olacaksınız.

Çözüm 7

Microsoft'un hazırladığı yamalarla birçok sorun giderilmektedir. Lütfen aşağıdaki yamaları indirin ve kurun.

*Bazı yamalar orjinal olmayan sistemlere yüklenemez!*

Güncellemelerinizi açık tutarsanız yamaların çoğu otomatik olarak indirlecektir.

Windows Vista SP1 Türkçe 32 Bit

Not: SP1 büyük oranda aşağıdaki yamaları içermektedir.

Microsoft bazı uygulamaların Vista ile uyumluluğu için bir yama yayınladı. Yamayı aşağıdan indirebilirsiniz:

KB935280

Microsoft Vista altında çalışmayan veya sorun çıkartan sorunlar için bir makale hazırlamış durumda. Buradan bu makaleye ve MSXML 4.0 gerektiren sorunlarla ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz:

KB303032

(Türkçe)

KB810209

(İngilizce)

KB940105 32 Bit

KB940105 64 Bit

KB938979 32 Bit

KB938979 64 Bit

KB938194 32 Bit

KB938194 64 Bit

Çözüm 8

Bazı oyunlarla beraber gelen StarForce kopya koruma mekanizmasına ait eski sürücler Vista ile uyumlu olmadıkları için sorunlara yol açmaktadırlar.

Örneğin: Prince of Persia: The two Thrones

Bu sorunu çözmek için aşağıdaki adresten en son StarForce sürücülerini indirip güncellemeniz gerekmektedir:

Çözüm 9

Bazı oyunlar kurulum esnasında Vista desteği olmadığı bildirmekte. Bu oyunları kurulum esnasında C:Program Files gibi bir klasöre değil, başka bir sürücüdeki başka bir dizine kurabilirsiniz.

Örneğin D:Program Files gibi...

Alıntıdır...

• Beğen
Tepkiler: Burak, Mertolozzi, 'Davut ve 4 diğerleri

dejavu53

dejavu53

Üye
tşkkrler

Nedved

Nedved

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Rica ederim...

galeyan52

galeyan52

Üye
ACIKCASI BEN BU OYUNLARDAN MUZDARİPTİM SENI OKURKEN SANIRIM ADAM GİBİ ONARABİLDİM SAGOL SAGOL SAGOL :oke:

phAteeh polAth

phAteeh polAth

Üye
tşkkrler

Nedved

Nedved

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Rica ederim...

phAteeh polAth

phAteeh polAth

Üye
teşekkürler abi...:op:

Nedved

Nedved

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Rica ederim kardeşim...

● aLuvi ●

Üye
TeşekkürLer Çoğu Kişinin İşine Yarayacaktır ..

Nedved

Nedved

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Sağol dostum...

mekanik

Üye
eyvallah...

Nedved

Nedved

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi