Windows Phone 8 Developer Unlock

Sponsorlu Bağlantılar

ardacumhur

ardacumhur

Üye
    Konu Sahibi

Bu işlemlerin hepsi için Windows 8 kullanıcısı olmanız gerekir.(Yasal yollardan.Satın alınmış.)

Öncelikle bir Windows hesabınız olması gerekir.(Windows Live outlook vs.)

Dev Center üyeliğinizin aktif olması gerekiyor.Developer account yani.Microsoft tarafından sağlanan geliştirici hesabı. satın alabilirsiniz.

Satın alma işleminizden sonra sizden hesap bilgileri(öğrenci yada ticari kullanım)

kimlik ve adres bilgileriniz

ve ödeme-vergi bildirimleriniz istenecek.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra (ISO dosyası 1,604 GB) Windows Phone geliştiricileri için yayınlanan SDK adı verilen kaynak dosyalarını kullanmamıza ve uygulama geliştirmeye yarayan pakedi indiriyoruz.

İnternet erişiminiz(Wi-Fi yada hücresel) ve telefonunuzu kutusundan çıkan usb kablosu ile bilgisayara bağlamanız gerekiyor.

Telefon açık ve kilit ekranı da açık olmalı,tarih ve saat ayarları doğru olmalı,telefonunuzla birlikte gelen USB kablosuyla bağlantı yapmalısınız.

Bu programı kurduktan sonra Windows 8 başlangıç ekranından boş herhangi bir yerde sağ tuş ile tıklayarak tüm uygulamalar bölümüne geçiyor ve Windows Phone Developer Registration Tool aracını başlatıyoruz

Karşımıza böyle bir ekran çıkıyor:

Durum mesajında tanınan bir cihaz mesajını gördüğümüzde register(kayıt) butonunu tıklıyoruz ve developer hesabımız ile giriş yapacağımız ekran geliyor.Giriş yapıyoruz.

Bu adımdan sonra "Tebrikler.Cihazınızın kayıt işlemi başarıyla gerçekleşti!(
Congratulations! You have successfully unlocked your Windows Phone.)" mesajını gördüğümüzde cihazımız unlock olmuş oluyor.

Şimdi Windows Phone 8 cihazımız için nasıl uygulama yükleyeceğimize bir bakalım.
Bu işlemi iki farklı şekilde yapabilirsiniz.İsterseniz Visual Stuido ile sadece test amaçlı kullanabilir(uygulama açılır,çalışır kapanınca silinir.Uygulama geliştiricilerin anlık test ve hata ayıklama işlemleri için kullanışlı.)

İkinci seçenek ise bu yolla kendi yazdığımız uygulamaları telefonumuza uygulama olarak atıp kurabiliriz.Biz bunu inceliyor olacağız.

Yeniden hatırlatmakta yarar var.Bu işlemleri yapmak için hesabınız olmalı ve aktif olarak geliştirici hesabınızın açık olması gerekir.Telefonunuz kutusundan çıkan USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlı,unlock edilmiş yani register işlemini yukarıdaki gibi tamamlamış olmalı ve ekran kilidi açık olmalı.

Yine Windows 8 başlangıç ekranından Tüm uygulamalar'a gidip Windows Phone SDK 8.0 grubunun altında Application Deployment aracını çalıştıracağız.Uygulamamızı telefonumuza atmaya yarayan araç.(XAP dosyalarını çalıştıracağız.)

Şu şekilde bir ekran üzerinden uygulamamızı atacağız:

Burada Target: Device(Hedef:Cihaz) olarak seçilen yer bizim telefonumuz.
XAP ise uygulamamız.Nereye kaydetmişsek oradan Browse(Gözat) butonu ile bulacağız ve seçeceğiz.
Status yani durum bilgisi.Eğer uygulamamız başarı ile telefonumuza yüklendiyse "XAP Deployment Complete" yazacak.Yani uygulamamızı telefonumuza göndermeyi başardık.

Artık geliştirdiğimiz uygulamaları kendi telefonumuzda test edebiliriz.

AÇIKLAMALAR

• Bu unlock işlemi cihazınızda imzasız uygulamaları denemenizi sağlar ve aynı anda maksimum 10 uygulama yüklü olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca cihazı bilgisayara bağlayıp wpapp ile veya wp7 cihazlar zune ile senkronize ettiklerinde cihaz tekrar kilitlenir. Yılda 3 kez unlock hakkıniz var. 3.'den sonra bir yılı doldurup tekrar ücret ödemeniz gerekir.
  • Orijinal Windows 8 kullanmanız gerekir.
  • Developer account ücretlidir($99).
  • Windows Phone Store'dan indirmediğiniz uygulamalar,xap dosyaları,imzasız olup sorumluluk size aittir.

(sürç-i lisan ettiysem affola)

Yönetici tarafından düzenlendi:
  • Beğen
Tepkiler: ibrahim_hapay, habbuj, zbahadir ve 7 diğerleri

bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
Emeğine sağlık kardeşim. Böyle bir konuya ihtiyaç vardı.
WP'yi merak eden geliştiriciler için güzel bir anlatım olmuş.
Ayrıca yine programlama dili bilen ancak WP için ne şekilde yazıp Mağazaya nasıl yükleyebileceğini merak eden kullanıcıların ilgisini çekecektir muhakkak.

• Beğen
Tepkiler: mucahit4680, mehmet bora ve ardacumhur
PremiumWork

PremiumWork

Üye
:tşk:

OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
Harika bir anlatım. :alkis

• Beğen
Tepkiler: ardacumhur
ardacumhur

ardacumhur

Üye
    Konu Sahibi
:rica:

Elimden geleni yapmaya çalıştım :utan

papakudioflu

papakudioflu

Admin
eline sağlık kardeşim çok güzel olmuş.

• Beğen
ardacumhur

ardacumhur

Üye
    Konu Sahibi
Çok teşekkür ederim abicim umarım maxicep ailesine yakışır bir sunum yapmışımdır :utan

komando04

komando04

Üye
çok teşekkürler kardeşim gerçekten güzel olmuş

• Beğen
savaronajointed

savaronajointed

Üye
Uzaysın kardeşim teşekkürler
Sent from my Lumia920 using Board Express

• Beğen
ardacumhur

ardacumhur

Üye
    Konu Sahibi

Mazlum Somer

Mazlum Somer

Üye
Tesekkurler

• Beğen
MPoZ

MPoZ

Üye
okuldan edu mail alsam ücretsiz kayıt olabilir miyim acaba

ardacumhur

ardacumhur

Üye
    Konu Sahibi
Okulunuzun dreamspark üyeliği mevcut ise yetkili hocanızla görüşüp alabilirsiniz.

Genelde Bilgisayar Müh. vb bölümlere veriliyor.

Edu uzantısıyla ilgili değil,daha çok bölümünüz ve okulunuzun üyeliği ile ilgili.

Murat Alper

Murat Alper

Moderator
:tşk:

crowley26

crowley26

Üye
Öncelikle emeğine sağlık kardeşim. Benim anlamadığım 2 konu var daha doğrusu 2 soru var bunları yanıtlarsan sevinirim.

1. sorum yılda 3 kez yapabilme hakkımız var dedin yani yılda 3 kere mi format atabilecem ben bu telefona 4. kez format attığımda unlock yapamayacam mı yani?

2. sorumda ücretli demişsin bu üyelik işlemini ne kadar ücretten bahsediyoruz

papakudioflu

papakudioflu

Admin
Öncelikle emeğine sağlık kardeşim. Benim anlamadığım 2 konu var daha doğrusu 2 soru var bunları yanıtlarsan sevinirim.

1. sorum yılda 3 kez yapabilme hakkımız var dedin yani yılda 3 kere mi format atabilecem ben bu telefona 4. kez format attığımda unlock yapamayacam mı yani?

2. sorumda ücretli demişsin bu üyelik işlemini ne kadar ücretten bahsediyoruz

1-format,güncelleme veya pc uygulamasıyla senkronizasyon yaptığında cihaz kilitlenir ve yılda üç kere açma hakkın var. Bu haklarını üç kereyi aşmamak şartıyla birden fazla cihaz için de kullanabilirsin.
2- yıllık 99$ ücreti var.

ardacumhur

ardacumhur

Üye
    Konu Sahibi
Evet yılda sedece 3 defa unlock yapabiliyorsunuz

Windows 8 çıktığında 9 dolardı ama sanırım şimdi 99 dolar

crowley26

crowley26

Üye
Teşekkürler.Faydalı bir anlatım olmuş

ardacumhur

ardacumhur

Üye
    Konu Sahibi

hiphop8

Üye
Evet arkadaşlar, sonunda Lumia 920'mi unlock ettim. Ama bin dereden su getirerek.
Öncelikle okuldaki bu işlerle ilgili hocama mail attım, MSDN üyeliği lazım diye.
Dedi ki bu hesabın için MSDN üyeliğin açıldı. Girdim, evet, MSDN'e girebiliyordum fakat Dev Center için Dreamspark üyeliği gerekiyordu.
Hoca artık nasıl bir hocaysa, o yukarıdaki yazdığım cümleyi anlamadı bir türlü. :D Dolayısıyla pek yardımı olmadı.

Dreamspark üyeliği içinse, okulun size verdiği bir e-posta gerekiyor. Örneğin bizimki: (okulnumarası)@ogr.iu.edu.tr

Bunun için başvurdum ve 1 gün de bunu bekledim. Aktifleşince Dreamspark'a üye oldum. Oradan da Dev Center'a yöneldim tekrar, kabul etti ve sistem benim için aktifleşti. Sonra da ardacumhur arkadaşın yukarıda anlattığı şekilde telefonu unlock ettim.

Bu arada MSDN'i sömürdüm tabi ki, Windows 8 olsun, Office 13 olsun, Visual Studio 11 olsun... :D

Sonra dedim şu Angry Birds Star Wars'ı bir yükleyeyim. Yükledim fakat açılmadı. Herhalde xap dosyasında sorun var.

Şu an bu kadar gelişme yaşayabildim. İlgilenenlere duyrulu.
Özellikle belirtmek istiyorum -Hocam anlamadı ama :D- MSDN'e üye olmak ile Dev Center aynı şey değil. MSDN hesabınız olabilir öğrenciyseniz. Ama Dev Center için o Dreamspark zahmetini çekmek zorundasınız malesef.

Sağlıcakla kalın. :)