Haber Windows Phone 2019’da Android ve iOS’un pazar payından çalacak

Sponsorlu Bağlantılar

Murat Alper

Murat Alper

Moderator
    Konu Sahibi
Windows Phone 2019’da Android ve iOS’un pazar payından çalacak
Dört yıl sonunda özellikle Windows Phone cephesinde ciddi bir pazar payı artışı yaşanacak.

Analiz firması IDC bu defa geleceğe dönük araştırmasını kamuoyuyla paylaştı. Şirketin 2015 sonu tahminlerine göre yıl boyunca 1.447 milyon akıllı telefon satışı gerçekleşecek. Android beklendiği gibi sektörün büyük bölümünü elinde bulunduracak. 2015 sonu itibariyle Android’in %79.4'lük pazar payına sahip olması bekleniyor. Android işletim sistemine sahip satılan cihaz sayısı ise 1.149 milyon olacağı açıklandı. 2015 sonunda 237 milyon iOS işletim sistemli cihazın satılacağı tahmin ediliyor. iOS'un yıl sonundaki pazar pay ise %16.4 seviyesinde olacak. Windows Phone’un pastadaki payı %3.2 olacak. Yıl sonunda satılacak Windows Phone'lu telefon sayısı ise 46.8 milyon.

IDC’nin 2019 sonu tahminlerine baktığımızda Windows Phone cephesinde ciddi bir sıçramanın yaşanacağını görüyoruz. Windows Phone dört yıl sonra henüz Android ve iOS ile rekabet edecek düzeyde olmasa da, pazar payını %5.4 seviyesine yükseltecek. Windows Phone’lu cihaz satışı ise 103.5 milyonla iki kattan daha fazla artış gösterecek.
2019 sonunda Android ve iOS cephelerinde cihaz satışlarında artış yaşanacak fakat pazar payarında ise düşüş göze çarpıyor. Özellikle iOS işletim sisteminde 2 puanlık azalma yaşanacak.

• Beğen
Tepkiler: BLasTeaR ve suyunsesi

dilmenibrahim

dilmenibrahim

Üye
bence zor ama olmaz değil bu gidişatla da olur diyemeyiz

• Beğen
Tepkiler: Murat Alper
papakudioflu

papakudioflu

Admin
Bence bu rakamlar hiç bir şey ifade etmiyor. Günlük olarak bile takip edip ön görüde bulunmanın oldukça zor olduğu bir teknoloji dünyasında her an her şeyin tepetaklak olacağını gördük. Samsung bir yılda %10 pazar payı kaybetti, Apple son iki çeyrekte satışlarını bir önceki dönemlere göre %40 artırdı. Dört yıl içinde sektör dinamikleri neyi gösterir bunu anlamak için masa başında oturup istatistiki verilerle hesap yapmak bana saçma geliyor.

• Beğen
Tepkiler: BlackCurse01, Basteryus ve Murat Alper
Reşwan

Reşwan

Emekli Yönetici
Direkt alıntı haber yasaktır arkadaşlar, kendi görüş ve düşüncelerinizle kısada olsa haber paylaşmanız alıntı haberden fazlasıyla önem taşır.

• Beğen
Tepkiler: Murat Alper

Emre

Üye
Windows phone 7 içinde böyle şeyler söylüyorlardı :hmmm

wpfurkan

wpfurkan

Üye
Windows phone 7 içinde böyle şeyler söylüyorlardı :hmmm
Sonra 7.5 dediler sonra 8.0 dediler sonra 8.1 dediler şimdide 10.
Ms'nin bu politikasıyla Windows telefonlarda daha çok avucunu yalar.

pirenuri

pirenuri

Üye
Ben bu pazar payının 4 yıllık bir süre içerisine bakılırsa az bile olduğunu düşünüyorum. Hiç bir şey belli olmaz. Şuan Lumia cihazları merak eden ama almaktan çekinen milyonlarca insan var. W10 ile insanların ilgisi kayarsa pazar payındaki artışın çok daha fazla olacağını düşünüyorum. Hatta W10dan sonra Android cihazı olanların bir kısmının yeni alacakları cihazın W10lu bir cihaz olacağını düşünüyorum. Hiç bir şey belli olmaz dediğim gibi. Bu sektör çok çalkantılı. Ayrıca insanların Android'in arayüzünden de sıkıldığını ve W10'un mağazasının da geliştiğini hesaba katmak gerek

papakudioflu

papakudioflu

Admin
Microsoft, Nokia cihazlar ve Servisler iş kolunu bir sene önce satın alsaydı şu anda pazar payı belki de iki katı olurdu. Nokia sanki cihazlar satılmasına diye geliştirilebileceğini bütün stratejileri geliştirdi. Düşünsenize Nokia, Lumia 640 XL'yi çıkartsaydı fiyatı en az 1100-1200 lira olurdu. Yüksek fiyattan bir türlü vazgeçemedi Nokia. Zaten o yüzden de eridi gitti. Bir cihazdan 10$ kâr edip yüz tane satacağına, 5$ kâr edip bin tane satma yoluna gitmedi. Sonuç ortada. Bakalım Microsoft ne yapacak. Pazardan pay kapmaya çalışırken, fiyatta rekabet getirmezse işi çok zor. İsterse bulaşık çamaşır yıkayan telefon yapsın. Hiper donanım koysun fark etmez bence. Tabi iyi bir kaç cihazla satışlar ciddi derecede artar ama pazarda söz sahibi olacak konuma gelmesi için kullanıcı sayısını en azından 500 milyonun üzerine çıkartması lazım. Bu da alt ve orta seviyede ciddi derecede rekabetçi, üst seviyede ise büyük prestijli cihazlarla mümkün.

• Beğen
Tepkiler: suyunsesi, Murat Alper, kaygisiz43 ve 2 diğerleri
serinaga

serinaga

Üye
Aynen ...

MaxipmaN

Üye
Serin hikaye

Aybars1979

Aybars1979

Üye
ms in 2019 yılında hala %5 pazarpayı ile yetineceğini düşünmüyorum geçmişide sayarsak 7-8 yılda alınacak bu mesafe ms için hayal kırıklığı olur. pazarının büyütmesi için ya bol miktarda reklam yapacak ki karşı firmalarda bu durumda boş durmaz yada bambaşka bir fikirle insanların karşısına çıkması lazım tıpkı iphoneda retina ekran samsung şu el kol sallama olayı (ki saman alevi gibi parladı söndü). insanlarda samsung vb gibi markaların algısı kırılmış gibi görünüyor, ayrıca android zaten belli bir doygunluğa ulaştı hernekadar alışkanlıklar kola kolay bırakımasada bizim ve bizden sonraki kuşak değişiklikleri sever, wp nin tutmaması için hiçbir neden yok. tek ihtiyaç patlayan karolar, güneş ile sarj olan cihaz, interaktif kutucuklar vb. yenilikleri bir araya toplayabilmek onuda wp10 final sürümünden önce görmek şuan için hayal gibi görünüyor.

0MG90

0MG90

Üye
Güzel hikaye :D

• Beğen
Tepkiler: B.A.R.O.N

tanyyy

Üye
çalmaması gibi bir ihtimal yok zaten, gayet başarılı bir sisteme sahip olacağız yakında. nereden nereye geldik w8'in ilk hali hala aklımda :D

Emre

Üye
edit.

Son düzenleme:
Rıza Soylu

Rıza Soylu

Üye
Bana nedense MS hep yerinde sayacak gibime geliyor.

ON9

ON9

Üye
çalmaması gibi bir ihtimal yok zaten, gayet başarılı bir sisteme sahip olacağız yakında. nereden nereye geldik w8'in ilk hali hala aklımda :D
Çalacak başka yer mi var ki zaten :) tamamen katılıyorum sana

bozkirdangelen

bozkirdangelen

Üye
Microsoft pazar payını arttıracak yorumunu,
yaptığımız analizlere göre mi yapıyoruz.
Yoksa öyle mi umut ediyoruz.
Ya da umut ettiğimiz şeyi mi yazıya döküyoruz.
İşin doğrusu ben de umut edenlerdenim.
Ancak,
Özellikle Türkiyedeki mağazalara baktığımız zaman microsoft veya aldığı Nokia markalı cihazlara hiç bir stantta rastlamıyoruz.(Önemli ölçüde)
Sonra Doların nabzının attığı tahtakale görünümündeki 1 veya 2 nci el piyasasının döndüğü küçük, orta ölçekli satış dükkanlarına uğruyoruz herkesin ağzında "Abi bunlar satmıyor"
Bu duruma göre Microsoft'un cep telefonuyla ilgili satış, pazarlama ve reklam dünyasında sizce de tuhaflıklar yok mu?

wpfurkan

wpfurkan

Üye
Microsoft pazar payını arttıracak yorumunu,
yaptığımız analizlere göre mi yapıyoruz.
Yoksa öyle mi umut ediyoruz.
Ya da umut ettiğimiz şeyi mi yazıya döküyoruz.
İşin doğrusu ben de umut edenlerdenim.
Ancak,
Özellikle Türkiyedeki mağazalara baktığımız zaman microsoft veya aldığı Nokia markalı cihazlara hiç bir stantta rastlamıyoruz.(Önemli ölçüde)
Sonra Doların nabzının attığı tahtakale görünümündeki 1 veya 2 nci el piyasasının döndüğü küçük, orta ölçekli satış dükkanlarına uğruyoruz herkesin ağzında "Abi bunlar satmıyor"
Bu duruma göre Microsoft'un cep telefonuyla ilgili satış, pazarlama ve reklam dünyasında sizce de tuhaflıklar yok mu?
Adamların umurunda değil ki wp. 7 milyara aldıkları Nokia'yı iki gün sonra satıp wp'yi komple gömerler. Adamlar geçen bir cloud firmasını 50milyara!!!!! satın almaya kalktı. 7 milyarcık onlara vız gelir vız geçer.
Niye reklam yapmıyorlar sizce? Niye hiç tanıtım yapmıyorlar? Niye doğru dürüst cihaz çıkarmıyorlar? Niye wp'nin bütün kendine has özelliklerini öbür sistemlere saçıyorlar?
Muhtemelen Ms kendi içinde wp'yi gömdü cenazesini kıldı android ve ios'e yöneliyordur.

• Beğen
Tepkiler: B.A.R.O.N
teknolojibaronu

teknolojibaronu

Üye
2 aydır 640XL beklenir mi arkadaş cidden komikleşmeye başladı

Emre

Üye
edit.

Son düzenleme:

Üst Alt