Win10 Yapayım Mı Laptopu?(İlk Sayfayı Okuyun)

Sponsorlu Bağlantılar

MaxipmaN

Üye
    Konu Sahibi
Win10 Yapayım Mı Laptopu?(İlk Sayfayı Okuyun)
yapanlar memnun mu? geri dönen oldu mu?
ekran kartı driver falan kıllık yapar mı? 15.7.1 yüklü

18 Mayıs 2016 Edit:
windows 10, samsunsg np350v5c-sojtr modeline kuruldu
6gb 1600mhz ram
750gb 7200rpm hdd
7670m ekran kartı(15.7.1 sürücü kurulu)
i5 3230m 2.6ghz (turbo 3.2) işlemci

Öncelikle dezavantajdan başlayayım:
-Açılış hızı windows 8.1e göre abartmadan söyleyeyim %50 daha yavaş(20 mayıs 2016: Açılış hızı 8.1e göre %15-%20 civarı daha yavaş şuan hızlandı bayağı). Açılışta Samsung yazısında ekran yenilenirmiş gibi bir durum oluşuyor ama herhangi bir problem yaratmadı.
-Disk temizleme yapıldı, 27gb kalıntı temizlendi. Windows 8.1den bana göre 5gb daha az yer kaplayan bir sistem.
-Disk birleştirme yapıldı ancak açılış hızında pek fark olmadı. Parçalanma %10 idi.
-services.msc den windows uptadeyi kapatmazsanız kapanmıyor, eski sistemlerdeki gibi detaylı ayar seçeneği yok.
- Video izlerken işlemci gereksiz ısınmaya başladı belki sistem anca oturuyordur.

Avantajlar:
- Açılış hızını saymazsam genel sistem performansında artış var. İnternet hızı daha iyi.
Pencere açılış kapanış süreleri daha iyi.
-Uyku moduna ışık hızında geçiyor bilgisayar, neredeyse basar basmaz geçiyor.
-Yeniden başlatma hızı 8.1 ile aynı.
-Elbette başlat menüsü :nargile:
-Oyun ve program açılış hızları daha iyi.

Yükseltemeyenler için:
Ben cmdyi açıp restorehealth gibi komutlar girip denemedim gerek te olmadı, zamandan kazandım.
Windows uptade ile windows 10 indirirken 80240031 hatası verdi.İsteğe bağlı dahil tüm uptadeleri yaptım gene de olmadı. Sonra baktım ki 5 güncelleme daha çıkmış ama artık işe yaramaz deyip kurmadım onları.

Nasıl yükselttin derseniz uptadeleri kurduktan sonra aşağıdaki linke girin.

Biraz aşağı indiğinizde aracı şimdi indirin yazısını göreceksiniz. Tıklayıp o aracı indirin.
Windows 10u indirmeye başlayacak. İndirdikten sonra çeşitli ayarlamalar yapacak, güncelleme denetimi falan felan.
Daha sonra Saklamak istediklerinizi seçin kısmı karşınıza geldiğinde size uygun olanı seçeceksiniz, ben seçip ilerlettim fakat ilerlemedi tekrar saklamak istediklerinizi seçin kısmına atmaya devam etti.
Bu durumda pencereyi kapatın ve yerel disk c'de ESD isimli bir klasör göreceksiniz.
Bu klasöre girdiğinizde karşınıza setup gelecek. Sağa tıklayıp özelliklerden engellemeyi kaldır seçeneği varsa seçin tamam deyin ve setupı çalıştırın. Gene güncelleme denetimi falan gelecek karşınıza ve gene aynı şekil saklamak istediklerinizi seçin kısmı gelecek. Size uyanı seçip ilerletin, windows 10 kurulmaya başlayacaktır.

Önemli not:
Kurulum bitip bilgisayar açıldıktan sonra laptop kullanıcılarının fanı tam devirle dönebilir.
Nvıdıa kullanıcılarını bilmem ama bende amd driveri devre dışı kaldığından dolayı oldu.
Aynı zamanda hd graphics 4000 driveri de yok gibi gözüküyordu

İlk önce hd graphics 4000 sürücüsünü windows 10 64bite göre olanı yükledim

Daha sonra 15.7.1 amd driverini de kurdum. Fan sesi amd driverinı kurunca düzeldi.
Benim bilgisayarımda temel sürücü amd arkadaşlar. Amdyi silen üzülebilir, daha önce iki kere sildim ekran gelmedi bir daha sıfırlamak zorunda kaldım.
İşin nvıdıa tarafını bilmiyorum.

19 Mayıs 2016 Edit:(Sıcaklık)
Dün akşam çok ciddi bir sıcaklık sorunu vardı. Youtubede video açınca fişte iken sıcaklık çok kısa sürede 70e vuruyordu ve daha da tırmanıyordu 73lere-75lere doğru. Bunun sebebi işlemcinin 3ghz'de sabit olarak kalmasından dolayı idi. Altı üstü 720p video izliyorsun ama 3ghzde kalıyordu oyun oynuyormuş gibi. Boştaki sıcaklık ta 55-57 gibi idi bu da yüksekti.

Az önce pilde bayağı video izledim 720p olarak, işlemci eskisi gibi 1.2 ile 2ghz arasında gidip geldi genellikle. Sıcaklık olarak ise en fazla 65 derece gördüm.

Fişte bugün 68e doğru yürüdü, samsung en iyi duruma getirilmiş moduna aldım ben de böyle 65 derece oldu.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: gonyalı ve firostr

altop memo

Üye
Hp profesyonel win 7 idi oğlumunki çok ağırdı ilkönce win 8 kurdum ve win 10 güncelleme yaptım şimdi eskisinden daha hızlı sorun yok şimdi elinden düşürmüyor daha önce eline almıyordu

• Beğen
Tepkiler: lumiacı ve MaxipmaN

MaxipmaN

Üye
    Konu Sahibi
Hp profesyonel win 7 idi oğlumunki çok ağırdı ilkönce win 8 kurdum ve win 10 güncelleme yaptım şimdi eskisinden daha hızlı sorun yok şimdi elinden düşürmüyor daha önce eline almıyordu
En son 5 ay önce laptopu sıfırlayıp 8.1e yükseltmiştim ve stabil calışıyor. Eskiden donma ve takılma sorunlari vardı 8.1de.
Iyi calısan biseyi de bozasım yok az daha bekleyeyim diyorum. 29 temmuz son galiba

lumiacı

Üye
Sen hala yukseltmedin mi? Sorman hata.

• Beğen
Tepkiler: cihanata_1
furyzer0

furyzer0

Üye
Bu sorun olma ihtimali tamamen şansa bağlı mesela ben ne sıfırlama ya da başka birşey yaptım ona rağmen 5 yıl içinde en hızlı açılma w10 da oldu ve hiçbir sorunum olmadı .temiz bir kurulum yaparsan bu ihtimali en aza indirirsin ama hiç olmaz diyemem

Sent from mTalk using lumia950

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Ben Hala Tırsıyorum Yüklemiyorum :D

MaxipmaN

Üye
    Konu Sahibi
Bu sorun olma ihtimali tamamen şansa bağlı mesela ben ne sıfırlama ya da başka birşey yaptım ona rağmen 5 yıl içinde en hızlı açılma w10 da oldu ve hiçbir sorunum olmadı .temiz bir kurulum yaparsan bu ihtimali en aza indirirsin ama hiç olmaz diyemem

Sent from mTalk using lumia950
mavi ekrandan çekiniyorum, mavi ekran falan verirse recovery modunu bozmuyorsa win8e dönmek zorunda kalırım sanırım
Ben Hala Tırsıyorum Yüklemiyorum :D
mavi ekran falan verirse win8e falan dönerim bi de onunla uğraşılmaz :(
Sen hala yukseltmedin mi? Sorman hata.
hata alırsam win8e dönmek zorunda kalırım hocam, çünkü win8 yüklü aldım cihazı 2013te

lumiacı

Üye
Mavi ekran işletim sistemi alakalı değil %99 belleklerde ilgilidir. Ben w10' un ön izleme urumunden beri kullanıyorum şuan rs surumundeyim daha bir kere bile karşılaşmadım. Oyunlar vs. olsun en iyi performansı w10' dan alıyorum.

MaxipmaN

Üye
    Konu Sahibi
Mavi ekran işletim sistemi alakalı değil %99 belleklerde ilgilidir. Ben w10' un ön izleme urumunden beri kullanıyorum şuan rs surumundeyim daha bir kere bile karşılaşmadım. Oyunlar vs. olsun en iyi performansı w10' dan alıyorum.
sanırım artık windows xpdeki mavi ekran çıkmıyor değil mi hocam?
şöyle bişeyden tırstım, böyle bişey çıkarsa nasıl bi yol izleyeyim? recovey ile sıfırlanır değil mi?

0MG90

0MG90

Üye
DirectX12 için geçilir. Birde daha hızlı kullanım için.

• Beğen
Tepkiler: djhiguramos

MaxipmaN

Üye
    Konu Sahibi
DirectX12 için geçilir. Birde daha hızlı kullanım için.
11 destekliyor ama geçeyim bari aynı arayüzde takılmakta yavaştan bayıyor artık
bu arada bakın derim :muha::muha:

Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

jetgil

jetgil

Üye
Ben Notebook kulanıyorum lenovo g500 serisi, bi ara geçtim win10 a aşırı yavaşladı bilgisayar , 850evo 120gb ssd alıp 8.1 kurdum. Sorunsuz çalışıyor. Win10 benim pcde ters tepiyor.
..kısacası pcden pcye değişiyor performansı.

• Beğen
Tepkiler: MaxipmaN
0MG90

0MG90

Üye
Bendede Evo SSD var ama sorunsuz W10'da

Sony Xperia Z2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: djhiguramos ve MaxipmaN
cihanata_1

cihanata_1

Üye
  • Beğen
Tepkiler: lumiacı ve MaxipmaN

MaxipmaN

Üye
    Konu Sahibi
kesinilke yap derim hiçbir problem yaşamadım:oke:
yükseltmek mantıklı gibi çünkü son iki yıldır popüler olan, şu çin malı tabletleri falan inceleyen kanal, windows10u benim laptop ile incelemiş. onlarınki belki i7( muhtemelen 3630qm)dir ama aynı model olması ve sorunsuz çalışmasını görünce ki neredeyse bir senelik videouydu bi şans veriyim diyorum haftaya falan.
benimki i5 3230m

cihanata_1

cihanata_1

Üye
yükseltmek mantıklı gibi çünkü son iki yıldır popüler olan, şu çin malı tabletleri falan inceleyen kanal, windows10u benim laptop ile incelemiş. onlarınki belki i7( muhtemelen 3630qm)dir ama aynı model olması ve sorunsuz çalışmasını görünce ki neredeyse bir senelik videouydu bi şans veriyim diyorum haftaya falan.
benimki i5 3230m
bu yıl alırsan süresiz bedava kaçırma:)

Revengeful

Revengeful

Emekli Yönetici
Oyun oynayan biriysen geç. İlerde win 10 lazım olacak.
Fakat win 10 geçtikten sonra ekran kartımı güncellediğimde logolar pencereler gereksizce büyüyor ve ekran boyut ayarları kayboluyor. Eski driver kullanıyorum o yüzden. Ne alaka bilmiyorum.

• Beğen
Tepkiler: MaxipmaN

MaxipmaN

Üye
    Konu Sahibi
Oyun oynayan biriysen geç. İlerde win 10 lazım olacak.
Fakat win 10 geçtikten sonra ekran kartımı güncellediğimde logolar pencereler gereksizce büyüyor ve ekran boyut ayarları kayboluyor. Eski driver kullanıyorum o yüzden. Ne alaka bilmiyorum.
Live for speed, cs 1.6 ve pes 13 oynuyorum. Yeni oyunlar lowda oynanır sarmaz. :)
Konuyu taşısak mi acaba yorumlar yararlı

Üst Alt