Üniversiteye Yeni Girecekler İçin Öneri, Tavsiye ve Yardımlarınızı Burada Paylaşalım

Sponsorlu Bağlantılar

silop_kms

silop_kms

Üye
    Konu Sahibi
Üniversiteye Yeni Girecekler İçin Öneri, Tavsiye ve Yardımlarınızı Burada Paylaşalım
evet arkadaşlar daha önce üniversite okumuş veya tecrübe sahibi arkadaşların yeni girecek olan arkadaşlara tavsiyeleri ve önerileri ayrıca kazandıkları üniversiteleri belirterek birbiri ile tanışıp yardımcı olmalarını sağlıyalım...:)

• Beğen
Tepkiler: qirL1903, mfs_ykal, Lina_TR ve 1 kişi daha

' KalendeR '

' KalendeR '

Üye
Sevgılı arkdaslar kazanmıs oldugunuz unıversıte sehrın merkezıne bayagı bı uzaksa genelde ev konusunda buyuk sorunlar yasarsınız.Ve böylece''Cemaat'' kavramını daha ıyı tanımıs olursuuz ve cuzi bir miktara onların evlerınde kalabılırsınız ama sıgara ıcemez rahat hareket edemezsınız.özellıkle bayan arkdaslarıma soyluyorum ust sınıf erkeklerı bırer ac panter gıbı uzerınıze ılgı ve alakayla üşüşeceklerdır sıze yardım edecekelrdır ama kanmayın ve temkılı olun;;)
Artık oyle zıl calsın dersten cıkalım derste gevezelık yapalım espırı patlatalım hoca yı da kafaalrız dusuncelerı bır donem tarıhe karısır ve bu donem genelde 1.sınıftr.
önce ben bırakcam demeye başlarsınız bir iş bulur calısırımben bunun sonunu bekleyeym dersınız sonra zaman gecer vze haftsı ılk donem fılan falan derkeen bı bakmıssınız 2. sınıf oluvermıssınız.Orada herkes kendı öz ksıılıgını olusturur ve bellı eder cunku aıle baskısı ve toplum yansımasıyla karsı karsıya kalmıcaksınızdır boylece bır ınsanın asıl kısılıgını daha ıyı analız edebıırsınız.ev konsuunda acele etmeyın derım once yurda yerlesın cunku beraber eve cıkacagınız arkdası o kısa zamanda iyi secemeyebılırsınız ve bu ta bır felaket olabılır. Daha sonra ınsanları tanıdıkca kımlerler daha ıyı anlasabılegınıze karar verebılırsınız.önce erkekler ''yemelık''kızlar arar ve onune gelene teklıf etmye baslarlar ve cok komık olurlar:D
ders konusunda öss mantıgının artık dısındasınızdır ve hoca aynn şöyle soyleecektıt:''tüm bıldıklerınızı unutun'' ve sız durmadan ama hocam bıze oyle ogretmedıler fılan dıye yırtınacaksınız ve sureklı bu polemık dönup duracaktır.
Yepyenı bir dunyanın kapısını aralıcaksınız ve orası hayatın nabzının attıgı,ınsanın ksıılıgının buyukkısmını olusturdugu yerdır. Üni kazanan arkdaslar ıcın ayrıca görsel bır konu acacagım konu dısına lınkını yakında buraya bırakırım;) Başarılar
[/COLORhttp://www.maxicep.com/konu-disi/ibret-ul-versite-universite-kazanan-arkdaslar-icindir-246528.html

• Beğen
Tepkiler: sait57
Salih Baba™

Salih Baba™

Üye
Ne olursa olsun insanın evi gibisi yok bence evinizin bulunduğu şehirde kaliteli bir üniversite ve gelecek güzel bir bölüm varsa kaçırmayın....Şehir dışında okumak cok zordur..Ben arkadaşlarımı görüyorum...Ne yaptıkları belli değil hele tuttuğunuz ev okula yakınsa tamam bittiniz...Eviniz kahvehaneden farksız...Batak turnuvaları,çay sohbetleri hatta bazıları çok uzatıp sizde bile kalabiliyor o gece bunlara artı olarak yemek derdi,kira kısacası hayata atılmış durumdasınız...Hele bide hasta olursanız....Bunların tuzu biberi oluyor.....Haaaa eğer benim yaşadığım yerde güzel okul yok diyorsanız bence ya taşının yada artık bunları göze alacaksınız....Yurt hayatı zaten karambol bir hayat herşeyiyle ofsayt...Yemek saatini kaçırdınız mı....Tamam ülker petibör,varsa etrafdaki bimlerden alınmış markasız biskivüler dert ortağınız olur....:)Ama bu dostluk inanın o kadar kaliteli bir dostluk olmuyor...:D
Özellikle Ankara,İstanbul,İzmir,Bursa vb gelişmiş şehirlerdeki öss mağdururlarını bulundukları yerde güzel bir okul kazanana kadar ısrarla sınava girmelerini teşvik ediyorum...Çünkü bir hevesle şehir dışına gidip 2 sene okuyup gelip tekrar öss ye giren bir sürü arkadaşım oldu...Hepside ayrı bir hayat hikayesi...
Ya ben özgürüm severim yaparım diyorsanız...İnanın özgürlüğünüzün bir sınırı oluyor....Keşmekeş bir hayat ve FF dolu bir karne....
Ama sonuçta hayat sizin bunlar sadece tavsiye.....:)

salkin

salkin

Üye
konu güzel :)

silop_kms

silop_kms

Üye
    Konu Sahibi

teşekkür ederim sercan

ayrıca isa ve salihin dedikleri hiçte kulak asılmayacak gibi değil bence doğru şeyler söylediler bayağı düşündürücü geldi bana:ehe

LAZOFLU

LAZOFLU

Emekli Yönetici
Ben dışarıdan okuduğum için vereceğim bilgiler işe yapamaz. Bizimkisi fakülte ama dışarıdan, dediğim gibi. Katılanlara başarılar.

zezu_5

zezu_5

Üye
Selçuk Üniversitesi
Akşehir Myo
Turizm Ve Seyahat İşletmeciliği 1. Sınıf

Bilgisi Olanlar Yardımcı Olurlarsa Sevinirim

' KalendeR '

' KalendeR '

Üye
teşekkür ederim sercan

ayrıca isa ve salihin dedikleri hiçte kulak asılacak gibi değil bence doğru şeyler söylediler bayağı düşündürücü geldi bana:ehe
Kulak asılmaycak gibi değil desen daha doğru olurdu:)

Marchegiani

Marchegiani

Üye
Çok iyi olur önerilere bakmak :)

silop_kms

silop_kms

Üye
    Konu Sahibi
Kulak asılmaycak gibi değil desen daha doğru olurdu:)

hiç sorma ya onu nasıl yazmışım:ehe
ayrıca sende asılmaycak yazmışsın oda asılmayacak olacaktı:)

--------------- Ekleme ---------------

Ben dışarıdan okuduğum için vereceğim bilgiler işe yapamaz. Bizimkisi fakülte ama dışarıdan, dediğim gibi. Katılanlara başarılar.

teşekkürler...

Selçuk Üniversitesi
Akşehir Myo
Turizm Ve Seyahat İşletmeciliği 1. Sınıf

Bilgisi Olanlar Yardımcı Olurlarsa Sevinirim

inşallah konu işine yarar diyorum..

Çok iyi olur önerilere bakmak :)

evet bende onun için uğraşıyorum:)

arslansem

arslansem

Üye
1.yılında gez dolaş eğlen..Hangi bölüme gidersen git ilk yıl hep genel dersler vardır.Çok az alan dersi vardır.Yıllardır çalışmışsındır.Lise ve össden sonra 1 yıl kafa dinle derim ben.Hemen inek olupta vize final derdine girme:ehe
Benim 1 yıl bitti.2.dönem okula uğramadım desem yeridir.Çok da iyi geldi hani :ehe

silop_kms

silop_kms

Üye
    Konu Sahibi
1.yılında gez dolaş eğlen..Hangi bölüme gidersen git ilk yıl hep genel dersler vardır.Çok az alan dersi vardır.Yıllardır çalışmışsındır.Lise ve össden sonra 1 yıl kafa dinle derim ben.Hemen inek olupta vize final derdine girme:ehe
Benim 1 yıl bitti.2.dönem okula uğramadım desem yeridir.Çok da iyi geldi hani :ehe

aslında doğru söylüyorsun çalış çalış nereye kadar :ehekendime ilk yılı tatil ilan ediyorum:kop:

_KadirşinaS_

Üye
Üniversitenin ilk yıllarında yatma bana pek makul gelmiyor. Ne demek yatmak. Onca sene emek verip, oraya gelebilmek için uğraşacaksın sonra tam amacına ulaşınca "amaaan koy ver gitsin biraz yatayım" diyeceksin. Bu çok saçma bence.

Bir işe nasıl başlarsanız öyle gider. Üniversiteye; bir liseye, orta okula başladığınız mantıkla başlayamazsınız. Yani üniversiteden sonra geçeceğiniz bir üst okul daha yok. Tabi akademik kariyer düşünmüyorsanız. Üniversiteden sonra geçeceğiniz yer direk hayat ve buna göre hazırlık yapmanız lazım. Bu bilinçte olmanız lazım. He demiyorum ki inek gibi oturun akşamlara kadar çalışın ama her gün düzenli 1er 2şer saat çalışmak sizi gereksiz final ve vize kabuslarından korur, kalbe iyi gelir.:D

Ben Karadeniz Teknik- İşletme okuyordum fakat orada okuyarak pek bir şey elde edemeyeceğimi gördüm. Yani en fazla bir bankaya girerdim. Fakat yanlış anlaşılmasın üniversitenin eğitiminin kalitesizliğinden değil, şehrin imkanlarının kısıtlı olmasından dolayı bunu söylüyorum. Sonra İstanbul'da bir üniversiteye geçmeye karar verdim. İstanbul Üniversitesi ve Fatih Üniversitesi'ne başvurdum. İstanbul Türkçe ekonomi, Fatih İngilizce İşletme arasında kaldım. İkisine de girmeye hak kazandım. Herkes İstanbul Üniversitesi'ni seçeceğimi sanıyordu. Ama Fatih'e gittim. İyi ki de böyle yapmışım. Burada o kadar geniş bir çevreye ulaştım ki; daha 4. seneme yeni geçeceğim ve şimdiden İMKB,Garanti Bankası, WÜRTH Türkiye gibi bir kaç tane daha büyük kurumda 8 farklı staj yaptım. Ve bunların 6'sında maaş aldım. Harika tecrübelerdi. İşte bu tecrübelerden sonra "keşke gurur meselesi yapıp, devlet üniversitesine, girdim demek için ve ben burada çok başarılı olacağım harika işler yapacağım diye kendimi gazlayıp 5 ayı boşa geçirmeseydim" diye bayağı bir kızdım kendime.

Sonuç olarak diyeceğim üniversite seçimini iyi yapmak ilk önemli adım. Sonra üniversiteyi hakkını vererek okumak en önemli süreç. Girebileceğiniz, size faydası olduğunu düşündüğünüz her kulübe girin, her faaliyete katılın. Ufkunuzu mümkün olduğunca açın.

Eğer üniversiteyi bir dinlenme yeri, ortam yapma yeri, karşı cinsle yakın ilişki kurma yeri olarak görürseniz, pazarlarda limon satan diplomalı işsizlerden olma ihtimaliniz çok yüksek. Şimdi bazı arkadaşlar diyecekler ki iş var da millet mi istemiyor. Millet keyiften mi işsiz kalıyor. Hayır ama iş kimsenin ayağına hazır gelmez. Akranlarınızın arasında bir fark yaratırsanız, tutup o işi koparıp alırsınız. Türkiye'de bu kadar milyon işsiz var diyenleri duyar gibi oluyorum. Dünya Türkiye'den ibaret değil.

ÜNİVERSİTEYİ KAZANAN TÜM KARDEŞLERİME ŞİMDİDEN BAŞARILAR DİLİYORUM.:oke:

• Beğen
Tepkiler: St*
murax

murax

Üye
paü makin müh. kazandım bu sene. öneriler için teşekkürler.

silop_kms

silop_kms

Üye
    Konu Sahibi
ÜNİVERSİTEYİ KAZANAN TÜM KARDEŞLERİME ŞİMDİDEN BAŞARILAR DİLİYORUM.:oke:[/QUOTE]

tüm arkadaşlar adına teşekkürler...

researcher

Üye
Ortalamanızı yuksek tutun sona kafanızı taslara vurursunuz...

Napın edin 4 yılda bitirin...

Şimdiden mesleginizle ilgili is ilanlarını takip edin ne sıklıkta ilan verildigini gorun...duruma gore 3 sınıftan itibaren is basvurus yapın ...Geri donuslerin ortalama 1-2 ay oldugunu dusunurseniz ne demek istedigimi anlarsınız...

Ortalamanızı yuksek tutun...

İngilizce olayını olabildigince cabuk cozun ve KPDS toefl kenara koyun.....

Hocalarla mutlaka tanısın ki referans istemek zor olmasın...

Sınıfta hep en onde oturun....

Ortalamanızı yuksek tutun...

CryDaqqeR

CryDaqqeR

Üye
çok güzel bilgiler veriyorsunuz şimdiden bilgi vermiş ve verecek bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum :oke:

Hellboy®

Hellboy®

Üye
Çok güzel bir konu olmuş :) u sene öss ye hazırlanıyorum kazanan arkadaşların yaşadıklarını yazması güzel olmuş bizler için güzel oluyor

' KalendeR '

' KalendeR '

Üye
Çalışmak bitmiyor bitmiyor bitmiyor..Önce hocalar der bir hep calıstıınız derslere kafanızı yudunuz şimdi dinlenın dıye ama ınanın adamın anası ağğlıyor hele bi de fen edebıyat fakultesıysenız yandınız.Eğitim fakultelerıne eşeği bağlayın yıne dıploma alır ya gel yat yerıdır ve kolaydır.Sınav bılgılerınızı lısedekı gıbı son haftaya yani vize ya da final haftasına bırakırsanız yandınız.O hafta bıtmek bılmez.Günde düzenli olarak 45 dakıkaklık bir gözden gecırme sizi bölüm birincisi bıle yapabılır ama bu duzenlı olursa;)

silop_kms

silop_kms

Üye
    Konu Sahibi
bilgiler için teşekkürler arkadaşlar....:)

Üst Alt