Symbian'lı Telefon Sahipleri İçin Kötü Haber - Nokia & Microsoft Anlaşması (11.2.11:))

Sponsorlu Bağlantılar

webplayer

webplayer

Üye
    Konu Sahibi
Symbian'lı Telefon Sahipleri İçin Kötü Haber - Nokia & Microsoft Anlaşması (11.2.11:))

Ve nihayet beklenen (istenen değil) oldu: Nokia, Microsoft’la stratejik ortaklık için bir araya geldi. Bu birliktelikle, Nokia’nın akıllı telefonlarında kullanacağı, ağırlık vereceği işletim sistemi Windows Phone oldu.

Nokia ve Microsoft'un birlikteliği temel olarak şunları getirecek:

* Nokia, Windows Phone’u akıllı telefonlarında temel işletim sistemi olarak kullanmaya başlayacak.
* Nokia, Windows Phone’un gelecekte gideceği yönü belirleyecek. Ürün tasarımı konusundaki deneyimini ve farklı dil desteklerini Microsoft’a sunacak olan şirket, geniş fiyat aralığına sahip telefonlarla dünya genelinde daha geniş pazarlara ulaşma konusunda da yol gösterici olacak.
* Nokia ve Microsoft geleceğin mobil ürünlerininin ortaya çıkmasında bilgi ve birikimlerini paylaşacak.
* Bing, Nokia’nın servis ve cihazlarındaki arama işlevini yerine getirecek. Kullanıcılar, Bing’in yeni nesil arama yeteneklerini kullanabilecek. Microsoft adCenter da Nokia cihazlarında ve servislerinde yapılan arama sonuçlarında görünecek reklamları temin edecek.
* Nokia Maps, Microsoft’un haritalama servisinin temelini oluşturacak.
* Nokia’nın operatörlerle olan ilişkileri sayesinde kredi kartı kullanımının düşük olduğu ülkelerde sözleşmeli Windows Phone 7’li telefon satışına ağırlık verilecek.
* Microsoft’un geliştirme araçları Windows Phone’lu Nokia’lar için uygulamalar geliştirmek için kullanılacak. Uygulama geliştiriciler kolayca bu ekosisteme dahil olabilecek.
* Nokia’ya ait içerik ve uygulamalar daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak amacıyla Microsoft Marketplace’le entegre hale gelecek.

Alıntıdır.

Bu da iki şirketin CEO'larının açıklama yaptıkları video:
http://www.youtube.com/watch?v=xe3ksR8zgXg

Nokia'nın resmi sitesinden de konuyla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz:

Kişisel yorumum:

Yani bu demektir ki arkasında durduğumuz desteklediğimiz Symbian bitiyor. Tamamen bitmez belki ama Win Mobile varken Nokia Symbian'ın üstüne düşmez. Ve üst segment cihazlarına değil alt segment cihazlarına Symbian kullanır anca. Bunun bizim için kötü yanları ise; Win Mobile geldiğinde Symbian 3 için uygulama ve oyun desteği yavaş yavaş bitecek. Cihazlarımızın piyasa değeri düşecek. Ve bir de zihinsel olarak geçmişte kalmış çağdışı denilebilecek bir işletim sistemi kullanıyor olacağız. Umarım Symbian iyice ayağa düşene kadar bize gerekli olan yeterli sayıda uygulama çıkar ve Nokia Microsoft ile anlaşınca bizim PR 2.0 ile PR 3.0'dan vazgeçmez de en azından isteklerimize PR 3.0 ile kavuşmuş olur ve geniş uygulama yelpazesine sahip oluruz da, telefonumuzun piyasa değeri hariç fazla birşey kabetmeyiz...

karasahinemre

Üye
bu nokia için kötü haber windows karşıtı çok 2 çöküş yaşayan şirket bir arada bişey olacağını sanmıyorum zaten bizi etkilemez ayrı bi kategori olarak çıkar S serisi olabilir mesela :)

Shadow*

Shadow*

Üye
Yorumuna saygım var ama bence yanılıyorsun. Adamların resmi açıklamasında 150 milyon tane Symbian telefon satma hedefleri var bu bir yana Nokia artık 3 tane işletim sistemi kullanacak Wwindows Mobile, Symbian ve MeeGo. Bilmemkaçyüzmilyon kullanıcısı olan Symbian telefonlarının bitmesii geride bırakılması söz konusu bile değil ki yeni gelişmeler kapıda, kimse sıkmasın canını. Birşey daha eklemek istiyorum zaten bu Windows Mobile belli bir kesime hitap edicek ki o da iş dünyası olacak bu yüzden Nokia bu Symbian açıklamasını yapmamış olsa bile biz Nokia'nın Symbian'ı bırakmak gibi bir hata yapacağını düşünmezdik. Bu arada eklemek istiyorum görmemişim Nokia Microsoft'la anlaştı. Onun da resmi açıklaması yapıldı. :)

webplayer

webplayer

Üye
    Konu Sahibi
Yorumuna saygım var ama bence yanılıyorsun. Adamların resmi açıklamasında 150 milyon tane Symbian telefon satma hedefleri var bu bir yana Nokia artık 3 tane işletim sistemi kullanacak Wwindows Mobile, Symbian ve MeeGo. Bilmemkaçyüzmilyon kullanıcısı olan Symbian telefonlarının bitmesii geride bırakılması söz konusu bile değil ki yeni gelişmeler kapıda, kimse sıkmasın canını. Birşey daha eklemek istiyorum zaten bu Windows Mobile belli bir kesime hitap edicek ki o da iş dünyası olacak bu yüzden Nokia bu Symbian açıklamasını yapmamış olsa bile biz Nokia'nın Symbian'ı bırakmak gibi bir hata yapacağını düşünmezdik. Bu arada eklemek istiyorum görmemişim Nokia Microsoft'la anlaştı. Onun da resmi açıklaması yapıldı. :)

Symbian karşıtı çok kullanıcı var. Symbian'ın onlara zarar ettirdiğini düşünüyor olabilirler, iyi donanıma sahip cihazlarının Symbian yüzünden gereken başarıyı yakalayamadığını düşünüyor olabilirler çünkü biz olmasak bile böyle düşünen çok. Sonuçta Symbian'ı savunan şurada bir avuç insanız, akıllı telefon dünyasında da az bir kesim savunuyor. Bu serbest piyasa ekonomisi ve adamlar kârlarına bakarlar satışlarına bakarlar. Zaten Symbian'ın onlara zarar ettirdiğini düşünmeselerdi Microsoft ile anlaşma aramazlardı bence.
Aslında demek istediğim, Microsoft ile anlaştığı için Symbian'a eskisi kadar önem vermeyeceği. Zaten az uygulamaya sahip Symbian, bundan sonra uygulama kıtlığı yaşayacak resmen. Önemini kaybetmesini falan herşeyi bir kenara bıraktım, sırf bu haber bile uygulama yazan şirketlerin Symbian'a temkinli yaklaşmasına neden olacak uygulama sayısını azaltacaktır. Tek isteğim uygulamaların biraz daha bollaşması ve PR 3.0'ün iptal olmaması...

Shadow*

Shadow*

Üye
Symbian karşıtı çok kullanıcı var. Symbian'ın onlara zarar ettirdiğini düşünüyor olabilirler, iyi donanıma sahip cihazlarının Symbian yüzünden gereken başarıyı yakalayamadığını düşünüyor olabilirler çünkü biz olmasak bile böyle düşünen çok. Sonuçta Symbian'ı savunan şurada bir avuç insanız, akıllı telefon dünyasında da az bir kesim savunuyor. Bu serbest piyasa ekonomisi ve adamlar kârlarına bakarlar satışlarına bakarlar. Zaten Symbian'ın onlara zarar ettirdiğini düşünmeselerdi Microsoft ile anlaşma aramazlardı bence.
Aslında demek istediğim, Microsoft ile anlaştığı için Symbian'a eskisi kadar önem vermeyeceği. Zaten az uygulamaya sahip Symbian, bundan sonra uygulama kıtlığı yaşayacak resmen. Önemini kaybetmesini falan herşeyi bir kenara bıraktım, sırf bu haber bile uygulama yazan şirketlerin Symbian'a temkinli yaklaşmasına neden olacak uygulama sayısını azaltacaktır. Tek isteğim uygulamaların biraz daha bollaşması ve PR 3.0'ün iptal olmaması...

Dostum, klasik Türk aklı eleştirisi yapıyosun gibime geliyor. :aha:Bak ben sana resmi açıklama diyorum 150 milyon cihaz diyorum Windows Mobile iş dünyasına hitap edicek diyorum, Nokia Symbian gibi uygulama zengini bir işletim sisteminden vazgeçmez vazgeçemez ki vazgeçmeyeceğini açıkladı böyle bir açıklamaya gerek duyulmasa bile. Adamlar Microsoft'la anlaşma yaptılar tamam güzel, belli birşeyler geliştirecekler tamam o da güzel ama bu eski telefonlardan ya da eski işletim sistemlerinden tamamen farklı birşey olacak.
Bir de şu konuya gelelim Nokia akıllı telefon pazarında %10.52 düşüş yaşamış. Bir atılım yaptılar S^3 çıkardılar, MeeGo çıkardılar, S^3'e güncellemeler geleceğiini söylediler bir de akıllı telefon pazarında doğru düzgün yer alamayan Microsoft ile anlaşma imzaladılar neden birlikte birşeyler yapabilmek için. Nokia'nın atılımları çok çeşidin artması bence güzel. Mesela en basitinden Samsung'da Bada Android Windows Mobile değişik işletim sistemleri var Nokia neden yenilik yapıp alanını genişletmesin iş dünyasına girmesin ki ? gibi düşünceler de katılabilir. Ama yok efendim Symbian bitti, N8 alanlar geçmiş olsun gibi basit yorumlara kanmayalım kendimizi de kandırmayalım. :)

AмσηR@

AмσηR@

Üye
Vista gibi olacak büyük ihtimal symbian^3, umarım yanılıyorumdur.

webplayer

webplayer

Üye
    Konu Sahibi
Dostum, klasik Türk aklı eleştirisi yapıyosun gibime geliyor. :aha:Bak ben sana resmi açıklama diyorum 150 milyon cihaz diyorum Windows Mobile iş dünyasına hitap edicek diyorum, Nokia Symbian gibi uygulama zengini bir işletim sisteminden vazgeçmez vazgeçemez ki vazgeçmeyeceğini açıkladı böyle bir açıklamaya gerek duyulmasa bile. Adamlar Microsoft'la anlaşma yaptılar tamam güzel, belli birşeyler geliştirecekler tamam o da güzel ama bu eski telefonlardan ya da eski işletim sistemlerinden tamamen farklı birşey olacak.
Bir de şu konuya gelelim Nokia akıllı telefon pazarında %10.52 düşüş yaşamış. Bir atılım yaptılar S^3 çıkardılar, MeeGo çıkardılar, S^3'e güncellemeler geleceğiini söylediler bir de akıllı telefon pazarında doğru düzgün yer alamayan Microsoft ile anlaşma imzaladılar neden birlikte birşeyler yapabilmek için. Nokia'nın atılımları çok çeşidin artması bence güzel. Mesela en basitinden Samsung'da Bada Android Windows Mobile değişik işletim sistemleri var Nokia neden yenilik yapıp alanını genişletmesin iş dünyasına girmesin ki ? gibi düşünceler de katılabilir. Ama yok efendim Symbian bitti, N8 alanlar geçmiş olsun gibi basit yorumlara kanmayalım kendimizi de kandırmayalım. :)

Türk aklı diyerek milletimize laf etmemeni ve yorumlarımı da basit olarak nitelendirmemeni tavsiye ediyorum, seviyemizi düşürmeyelim tartışmalarımız da seviyeli olsun lütfen :)
Bu arada lanet olsun ki forum hata verdi uzun uzadıya yazmıştım hepsi silindi herneyse.
Yazılarımın sadece bir bölümüne cevap veriyorsun. Diyorum ki bundan sonra Symbian Nokia'nın üst segmentteki cihazlarında yer bulamayacak. Zaten N9'da Meego kullanılacak olması da bunun bir göstergesiydi. Nokia tek işletim sistemine sahip olmasına ramen Symbian'ı ne kadar geliştirebildi ki? Akıllı telefonlar piyasaya çıkalı kaç yıl oldu, Symbian yeni yeni kendine gelmeye başladı Symbian 3 ile anca Nokia bazı şeyleri başarabildi. Symbian, Meego ve Windows Mobile, 3 işletim sistemine sahip olacak Nokia. Uygulama kıtlığı yaşıyoruz zaten, Üst segmentte yer alamayacak olması Symbian'ın uygulamalarını kısacak bir defa, Meego ve Windows Mobile uygulamaları artacak. En basitinden daha önce de söylediğim gibi sırf bu haber bile Symbian 3'ün uygulamalarını bir süre kısıtlayacak, üreticiler temkinli yaklaşacaktır. Hatırlarsan Symbian 4 dedikodularının dolaştığı sıralar bile uygulama üretimi yavaşlamıştı üreticiler temkinli yaklaşmaya başlamıştı Symbian'a. Bu sefer ise kesin bir haber var, bundan dolayı bile bir süre yavaşlayacaktır ve uzun vadede de uygulama artış hızı azalacaktır...
Tartışmayı da uzatmanın manası yok benim fikrim belli senin fikrin belli, hala kabul etmiyorsan bırak biraz da diğer arkadaşlar görüş bildirsinler biz bildirdik yeter bu kadarı :)

mahirmete

mahirmete

Üye
Arkadaşlar şu sayfaya bi göz gezdirin. Resim ve yazılanlar az çok fikir sahibi olmamıza yardımcı olacaktır.

apobaba1234

apobaba1234

Üye
bu yorumlar benim moralimi bozdu myriad alien dalvin gelirse symbian^3 e hiç birşeyi sallamam yok windowsmuş zartmış zurtmuş .İnşallah çıkar myriad

webplayer

webplayer

Üye
    Konu Sahibi
Arkadaşlar şu sayfaya bi göz gezdirin. Resim ve yazılanlar az çok fikir sahibi olmamıza yardımcı olacaktır.

Görünüşe göre Elop pek sevilmiyor ve sayfa sahibi ve yorumlayan kullanıcılar da Windows Mobile konusunda N8 açısından iyi düşüncelere sahip değil, benim gibi.

mahirmete

mahirmete

Üye
grafikten de zaten zamana bağlı olarak symbian tamamen bitecek denilmiş.

ayasin

Üye
olan bizim gibi n8 kullananlara olacak gibime geliyor bi doğru düzgün açıklama gelsede rahatlasak ki bence şuan nokia bile ne yapacağını bilmiyor :( zaten n8 için doğru düzgün yapılan bi oyun uygulama yoktu tamamen bitti artık bu süreçten sonra

Shadow*

Shadow*

Üye
olan bizim gibi n8 kullananlara olacak gibime geliyor bi doğru düzgün açıklama gelsede rahatlasak ki bence şuan nokia bile ne yapacağını bilmiyor :( zaten n8 için doğru düzgün yapılan bi oyun uygulama yoktu tamamen bitti artık bu süreçten sonra

Çok önyargılı yaklaşıyorsunuz arkadaşlar, yapmayın. İleride yanıldığınızı göreceksiniz. Hiçbirşey şu an için kesin değil ama adamların Symbian, MeeGo ve Windows Mobile ile devam edeceği kesin. :) Şimdi bu kadar bunlara kafa yormayalım PR 1.1'i bekleyelim :aha:

kolera87

Üye
bu nokia için kötü haber windows karşıtı çok 2 çöküş yaşayan şirket bir arada bişey olacağını sanmıyorum zaten bizi etkilemez ayrı bi kategori olarak çıkar S serisi olabilir mesela :)

microsoftun sitesinde E serisi için olduğu yazıyodu inşallah bizi fazla etkilemez yani 4 milyon satan n8 ayrıca E7 C7 C6-01 satışları yaklaşık 10 milyonu geçen symbian 3 tel varken desteği çekmek demek 10 milyon nokia düşmanı yaratmak demektir. tabi diğer symbianlı telleri saymıyorum bile

.S.W.A.T.

.S.W.A.T.

Üye
Çok önyargılı yaklaşıyorsunuz arkadaşlar, yapmayın. İleride yanıldığınızı göreceksiniz. Hiçbirşey şu an için kesin değil ama adamların Symbian, MeeGo ve Windows Mobile ile devam edeceği kesin. :) Şimdi bu kadar bunlara kafa yormayalım PR 1.1'i bekleyelim :aha:

ben bekleyemedim ve telefonu flash ladım...::aha::aha::aha::aha::aha:

ayasin

Üye
yanlız okuduğumuz yazılarda windows phone yi ana işletim sistemi olarak kullanacakmış.diye okudum ben hep de şuan zaten çok az uygulama ve oyunumuz var ya bunada bi çözüm getirmesi lazım nokia nın

Sensation

Sensation

Emekli Yönetici
İlk WP7 kullanan Nokialar:

SilentOne

SilentOne

Üye
belki wp7 symbiandan daha hayırlı olucaktır :D

SilentOne

SilentOne

Üye
zaten protatif olarak çıkarmış nokia büyük bir ihtmialde çıkar