Steve McCurry kimdir hayatı ve yaşamıyla ilgili bilgiler

Sponsorlu Bağlantılar

Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
    Konu Sahibi
Steve McCurry kimdir hayatı ve yaşamıyla ilgili bilgiler
Ünlü gazete fotoğrafçısı Steve McCurry hayatı ve biyografisi merak edilen temel bilgiler arasında yer alıyor. Bizde sizlere Steve McCurry kimdir detaylı bir şekilde sunarken hayatı hakkında bilgiler verdik.

21 Şubat 1950 tarihinde Amerika’nın Philadelphia şehrinde doğdu. Fotoğraf gazeteciliği ve editörlük yaptı. Ünlü olmasını sağlayan “Afghan Girl(Afgan Kızı)” fotoğrafını 1984 yılında çekti ve National Geographic dergisinde yer aldı. Magnum Photos isimli dünyaca ünlü fotoğrafçılık şirketinin üyelerinden biridir. Steve McCurry çektiği fotoğraflar ile sayısız ödüle layık görülmüştür. Dünya çapında yapılan fotoğraf haberciliği yarışması olan “World Press Photo” yarışmasında iki kez birincilik elde etmiştir.

Penn State Üniversitesinden mezun olmuştur. Sinema ve film yapımcılığı okumayı planlarken, sahne sanatları bölümünden 1974 yılında mezun olmuştur. Okuduğu üniversitenin gazetesi için fotoğrafçılık yaparken, fotoğrafçılığa olan ilgisini keşfetmiştir. Mezun olduktan sonra iki yıl boyunca habercilik yapmıştır. İki yılın sonunda Hindistan’a serbest çalışmak üzere gitmiştir. Daha sonra Pakistan sınırını geçerek isyancıların kontrolündeki bölgede fotoğraflar çekmiştir. Bu fotoğraflar daha sonra The New York Times, TIME ve Paris Match gazetelerinde yayınlanmıştır. Steve McCurry sadece bu savaş bölgesini fotoğraflamakla kalmamış daha sonraki süreçte gerçekleşen İran-Irak savaşını, Lübnan iç savaşını, Kamboçya iç savaşını, Filipinler’deki İslami isyanı, Körfez savaşını ve Afganistan’ın iç savaşını da belgelemiştir. Birçok dergi ve gazeteye görsel materyal sağlayan Steve McCurry, sık sık National Geographic dergisinde yer almıştır. 1986 yılında Magnum Photos şirketinin bir üyesidir.

Steve McCurry fotoğraflarında savaşın yol açtığı şehir, çevre, tahribatı fotoğraflamayı değil, savaşın insanların üzerinde yarattığı etkileri yaşayanların yüzlerinden yansıtmayı tercih etmiştir. Savaşın ortasında kalmış insanların yaşadıklarını yüzlerinden anlaşılabildiği en iyi anları yakalamaya çalışmıştır ve bunu da başarmıştır. Denis Delestrac tarafından hazırlanan televizyon belgeseli olan “The Face of the Human Condition”da resmi yapılmıştır.

“Afghan Girl” (Afgan Kızı) Fotoğrafı : Steve McCurry’nin dünyaca fark edilmesini sağlayan fotoğrafıdır. Bu meşhur fotoğrafını Pakistan’da bulunan bir mülteci kampında çekmiştir. Fotoğrafta bulunan yaklaşık on iki yaşlarındaki yetim bir kızdır. National Geographic tarafından “en tanınmış fotoğraf” olarak seçilmiş ve 1985 yılının Haziran ayının kapak fotoğrafı olarak kullanılmıştır. Çekilen kızın kim olduğu tam on yedi yıl boyunca bulunamamıştır. Steve McCurry ve National Geographic ekibi aradan geçen on yedi yılın ardından 2002 yılında kızı bulmuşlardır. Steve McCurry aradan geçen yıllara rağmen o çarpıcı bakışının hala durduğunu belirtmiştir.
 


Üst Alt