Jack Nicholson kimdir hayatı ve yaşamıyla ilgili bilgiler

Sponsorlu Bağlantılar

Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
    Konu Sahibi
Jack Nicholson kimdir hayatı ve yaşamıyla ilgili bilgiler
Birçok ünlü filmde oynayan ve adını duyuran Jack Nicholson hayatı ve biyografisi merak edilen temel bilgiler arasında yer alıyor. Bizde sizlere Jack Nicholson kimdir detaylı bir şekilde sunarken hayatı hakkında bilgiler verdik.

22 Nisan 1937 yılında Amerika’nın New Jersey eyaletinin, New York şehrinde dünyaya geldi. Tam ismi John Joseph “Jack” Nicholson olan deneyimli oyuncunun yaklaşık 60 yıllık bir oyunculuk kariyeri bulunmaktadır. Rol aldığı bir çok filmde canlandırdığı sosyal düzene karşı duran, yaşadığı çevreyi ve insanları sorgulayan karakter ile film dünyasında tanınmıştır.

Annesi June Frances Nicholson çok erken yaşta Jack Nicholson’a evlilik dışı hamile kalınca, onu büyütme işini anneannesi ve dedesi kendi çocuklarıymış gibi yetiştirdiler. Annesi June ise kız kardeşi rolünü oynadı. Bu gerçeği Jack Nicholson yıllar sonra ünlü “Time” dergisinin yaptığı araştırma ile öğrendi. Psikolojik olarak güçlü yetiştirildiğini söyleyen Jack Nicholson, bunun kendinde herhangi bir travma yaratmadığı demecini gazetecilerle paylaştı. Okul hayatı boyunca birçok kez taşınmak zorunda kaldı. Manasquan Lisesi’nde sınıfın palyaçosu seçildi. Hemen her gün yaptığı yaramazlıklar yüzünden okul yönetiminden ceza aldı. Yıllar sonra okuldaki tiyatroya ve drama ödülüne onun adı verildi. 50 yıl sonraki lise buluşmasına halası ile katıldı.

Jack Nicholson henüz 17 yaşında iken Hollywood’a ilk kez kız kardeşini ziyaret etmek için gitti. Animatör William Hanna ve Joseph Barbera’nın yanına ofis çalışanı olarak girdi. Ofis çalışanı olan genç Jack Nicholson, burada kendisine teklif edilen animatörlük işini reddetti. Kendisi aktör olmak istiyordu ve hayalleri haricinde başka bir kariyere yönelmek istemiyordu. Bu hayalini gerçekleştirebilmek için oyunculuk grubuna katıldı. Bu sayede bazı tiyatro oyunlarında ve televizyondaki pembe dizilerde küçük rollerde oynadı. İlk kez başrol olarak yer aldığı düşük bütçeli gençlik drama filmi olan “The Cry Baby Killer” (1958) ile oyunculuk hayatını bir seviye yukarıya taşımayı başardı. Ünlü film yapımcısı Roger Corman’ı tanıyor olması ona birçok farklı filmde yer almasına vesile oldu. Bunlardan en çok akılda kalanlar ise mazoşist bir diş hekimini canlandırdığı “The Little Shop of Horrors”, “The Raven”, “The Terror” ve “The St. Valentine’s Day Massacre”dır. Aynı zamanda Jack Nicholson birçok düşük bütçeli batılı tarzdaki filmlerde yer aldı.

1960’lı yıllarda ise oyunculuk kariyerinde ilerleyemeyen Jack Nicholson, kendini senaryo yazarlığı ve yönetmenliğe verdi. Gerçek anlamda yazdığı başarılı bir senaryoyu ise 1967 yılında “The Trip” ile gerçekleştirdi. Senaryoyu ilk kez okuyan Fonda, mükemmel bir film çıkacağını söyleyerek Jack Nicholson’ı kutladı. Fakat filmin sonu tahmin edilebilir olduğu için hiç bir başarı elde edemeyince büyük hayal kırıklığına uğradı. Bunun için kurguyu suçlamasına rağmen sonuç değişmedi. 1969 yılında açılan bir rol ile yıllarca beklediği büyük parlamayı yakaladı. “Easy Rider” ile ilk Oscar ödülü adaylığına layık görüldü. Film yapımı sadece 400.000 Amerikan doları olan film gişe rekorları kırarak tam tamına 40 milyon dolar gelir getirdi. 1970’li yıllara gelindiğinde ise Jack Nicholson’ın kişiliği ile ilişkilendiren “Five Easy Pieces” ile sevenlerinin karşısına çıktı. Rol arkadaşı Karen Black ile birçok ödüle layık görüldüler. O yıllarda verdiği bir ropörtajda Jack Nicholson şu sözleri söyledi; “Herkesi dinlemeyi seviyorum. Bu benim için hayat iksiri.”

1975 yılında Jack Nicholson kariyerinin en önemli ve başarılı filmlerinden birine imza attı. Kült filmlerden biri olan “One Flew Over the Cuckoo’s Nest” (Guguk Kuşu) filmindeki inanılmaz performansı ile bütün herkesi kendine hayran bırakan Jack Nicholson, aynı filmdeki rol arkadaşı ünlü oyuncu Danny DeVito ile sette tanıştı. İkili konuştukça aslında çocukluklarını aynı çevrede geçirdiklerini ve ikisinin de bir çok ortak arkadaşı olduğu ortaya çıktı. Film tam tamına dokuz Akademi Ödülüne aday gösterildi ve en önemli olan beş tanesini kazanmayı başardı. Bu ödüllerden bir tanesi de “En iyi oyuncu” dalında Jack Nicholson tarafından kazanıldı.

Kariyeri boyunca alışılmışın dışındaki karakterlere hayat verdi. Sevenlerinin karşısına “The Last Tycoon” filminde küçük bir rol ile Robert De Niro ile oynadı. Jack Nicholson kendisini etkileyen idolü olarak Marlon Brando’yu göstermiştir. Verdiği röportajlarda Marlon Brando’ya övgüler yağdırmıştır.

Oynadığı bazı filmler ise;
-Cinnet(1980)
-Guguk Kuşu(1975)
-Benden Bu Kadar(1997)
-Köstebek(2006)
-Batman(1989)
-Çin Mahallesi(1974)
-Easy Rider(1969)
-Beş Kolay Parça(1970)
-Son Ayrıntı(1973)
-Birkaç İyi Adam(1992)
-Asabiyim(2003)
-Çılgın Marslılar(1996)
-Kasabanın Cadıları(1987)
-Aşkta Herşey Mümkün(2003)
-Kızıllar(1981)
-Hoffa(1992)
-Dedektif Jake(1990)
-Söz(2001)
-Yolcu(1975)
-Nerden Biliyorsun?(2010)
-Tehlikeli Bekleyiş(1995)
-Bozgun(1976)
-Kasırga Kovboyları(1966)
-Küçük Kral(1972)
-Tatlım(1970)
-Tommy(1975)
-Kuzgun(1963)
-Akşam Yıldızı(1996)
-Cehennem Melekleri(1967)
-Velocity(1960)
 
  • Beğen
Tepkiler: Buğra


Üst Alt