Yardım Power tuşuna basıldığında ekran ve bilgisayarın gelmemesi için yardım.

Sponsorlu Bağlantılar

soner366

soner366

Üye
    Konu Sahibi
Power tuşuna basıldığında ekran ve bilgisayarın gelmemesi için yardım.
Öncelikle diz üstü bilgisayarımın markası "Toshiba Satellite L850-1RH" garanti süresi doldu.

Sorunum şöyle gelişti. Usb kablosuz mouse'u bilgisayara taktım mouse'u açtım ekran dikey kırmızı ve yeşil çizgiler halini aldı. Biraz bekledim sonra power tuşuna uzun süre basarak kapattım. Daha sonra bilgisayarın power tuşuna bastığımda ekran yoktu (tamamen ışıksız), fan çalışıyor, capslook ve num look ışıkları yanmıyor ve dvd-rw'ın açılışta sesi geliyor.
İnternette baya bir araştırmadan sonra. Bir sitede bios ile ilgili olabileceğini yazıyordu. Bios recuvery ile düzelebilirmiş. Ancak kendi bilgisayarım için nasıl yapılır bulamadım lütfen bir el atın.
Forma baktım ama çözüm göremedim gözümden kaçtıysa affola.

Son düzenleme:

Alo_Azrail

Alo_Azrail

Üye
bilgisayarın pilini çıkarıp taktın mi banada oluyor bazen

ByKatre

ByKatre

Üye
bak bataryayi sök fişi de çıkar açma kapama tuşuna 20saniye basılı tut. Ben de de benzer sorun olmuştu. Böyle çözdüm.

ByKatre

ByKatre

Üye
Bende De Şerit Halinde Çizgiler Gelmişti. Bu Yöntem Ile Çözmüştüm. :(

ysfakc

ysfakc

Üye
Size kesin bilgi vereyim o zaman. Öncelikle yapabileceklerinizin en basiti bataryayı söküp tekrar takmak ki bu bazen işe yarar. Eğer sorun devam ediyorsa ekrana şerit verme yada start aldıgı halde görüntü vermeme durumu vga chipinden dolayı olmakta. Makinada asırı ısı var ise yüzde 90 chip arızasıdır. Ayrıca yeni nesil cihazlar pil sökme ile bios sıfırlamaz. Bios sıfırlamak için anakartın üzerindeki bios entegresini söküp eprom cihazında yeniden yazmak gerekli. Yani sizin yapabilecek pek fazla birşeyiniz yok malesef. Cihazı sağlam bir teknik servise verin ortalama 100-150 lira arasında chip onarımı yaparlar size.

• Beğen
Tepkiler: soner366
soner366

soner366

Üye
    Konu Sahibi
Size kesin bilgi vereyim o zaman. Öncelikle yapabileceklerinizin en basiti bataryayı söküp tekrar takmak ki bu bazen işe yarar. Eğer sorun devam ediyorsa ekrana şerit verme yada start aldıgı halde görüntü vermeme durumu vga chipinden dolayı olmakta. Makinada asırı ısı var ise yüzde 90 chip arızasıdır. Ayrıca yeni nesil cihazlar pil sökme ile bios sıfırlamaz. Bios sıfırlamak için anakartın üzerindeki bios entegresini söküp eprom cihazında yeniden yazmak gerekli. Yani sizin yapabilecek pek fazla birşeyiniz yok malesef. Cihazı sağlam bir teknik servise verin ortalama 100-150 lira arasında chip onarımı yaparlar size.
İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim elimde bilgisayar olmadığı için yazamadım gecikmelide olsa yazayım dedim. Bilgisayarı servise götüremedim ama sorun dediğiniz gibi chipsette galiba. Yarın götürüp neyi varmış tam öğrenirim ona göre yazarım formda belki başkaları da görüp faydalanır. İlgilendiğiniz için tekrar teşekkür ederim. (:

ysfakc

ysfakc

Üye
İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim elimde bilgisayar olmadığı için yazamadım gecikmelide olsa yazayım dedim. Bilgisayarı servise götüremedim ama sorun dediğiniz gibi chipsette galiba. Yarın götürüp neyi varmış tam öğrenirim ona göre yazarım formda belki başkaları da görüp faydalanır. İlgilendiğiniz için tekrar teşekkür ederim. (:

Rica ederim sizin anlattıgınız olay muhtemelen chip arızası çünkü bana genelde böyle cihazlar geliyor ve chip değiştiriyorum yada chipe yeniden ayak yapıyorum. Ama dikkat etmen gereken konu iyi bir servise götür.. Yoksa azdan çok çıkar kolay geldin..

beats

beats

Üye
Eğer ekran açılabilseydi cihazın BIOS yazılımını usb ile flashlamanı önerirdim ama görünüşe göre BIOS çipini yakmışsın. Arkadaşın dediği gibi uğraşan bir servis olmalı çünkü çip gömülü olduğu için artık çoğu servis uğraşmıyor ve direkt anakartı değiştiriyor bu da masraflı olabilir, geçmiş olsun.

Üst Alt