Oyun açınca PC kapanıyor

Sponsorlu Bağlantılar

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
    Konu Sahibi
Oyun açınca PC kapanıyor
Başlıkta da belirttiğim gibi bazı oyunlarda bilgisayar elektrik kesilmiş gibi tamamen kapanıyor ve kasanın arkasından tekrar kapatıp açmam gerekiyor. Kasanın temizliğini yeni yaptım kasada veya parçalarda herhangi bir sorun yok. Sadece oyun açtığım zaman PC kapanıyor. Daha önce hiç böyle birşey yaşamadım. Windows 10 kullanıyorum. Ne ekran kartı ne de işlemci ısınmıyorlar bile. LoL ve Rise of the Tomb raider da bu sorunu yaşadım. Fanlar çalışıyorlar sorunsuz. Hatta sabahtan akşama kadar bilgisayar açık ne takilma ne de donma var.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Ekran kartı yüke binince problem yapıyordur .

• Beğen
Tepkiler: DeV/AsA
KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
    Konu Sahibi
Kartla ilgili bir sorun olduğunu zannetmiyorum. Kart bozuk olsaydı bilgisayarı hiç kullanamazdım. Cod modern warfare kurdum sorunsuz oynadım bir saat. Ama diğer oyunlarda neden öyle problem yapıyor anlamadım. Daha geçen hafta işlemci ve ekran kartı 75 derecelerde gezerken 3 oyun attım lolde hiçbir şey olmadı.

• Düşünceli
DeV/AsA

DeV/AsA

Üye
Kötü konuşmak istemem ama ekran kartın gidici gibi.
Yazılımsal bir sorun olsa, oyundan atar, sistem yanıt vermez veya en kötü ihtimal PC restart yapar.
PC'nin tamamen kapanması güç ile ilgili, ekran kartın kısa devre yaptırıyor olabilir.

• Beğen
KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
    Konu Sahibi
Ekran kartına şu anda verecek param yok. Bende ekran kartından kaynaklandığı düşüncesindeyim. Ancak en dandik ekran kartının bile 500 lira olduğu bir yerde o paraları veremem. Gittiği yere kadar gitsin ciddi bir durum olursa alırım ekran kartı. Cod yükledim sorunsuz çalışıyor LoL yükledim oyuna girince kapanıyor makine. Cod un da kapanması gerek miyor mu?

• Düşünceli
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Ekran kartına şu anda verecek param yok. Bende ekran kartından kaynaklandığı düşüncesindeyim. Ancak en dandik ekran kartının bile 500 lira olduğu bir yerde o paraları veremem. Gittiği yere kadar gitsin ciddi bir durum olursa alırım ekran kartı. Cod yükledim sorunsuz çalışıyor LoL yükledim oyuna girince kapanıyor makine. Cod un da kapanması gerek miyor mu?
Cod directx kaç kullanıyor lol kaç kullanıyor ?!

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
    Konu Sahibi
Cod directx kaç kullanıyor lol kaç kullanıyor ?!
Kardeş hiçbir sorun yoktu bir haftadır başladı bu problem. Rise of the Tomb raider da kapatıyor bilgisayarı. Nette biraz kurcaladım ama sağlıklı cevaplar bulamadım. Bir süre daha idare ederim sonra değiştiririm karti. Şu anda çalışıyor bozulsun oyle değiştiririm.

• Beğen

Silinen Üye 2553318

Kapalı Hesap
Güç yeterli gelmiyor olabilir.

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
    Konu Sahibi
500 watt PSU. Gücün yetmemesi imkansiz. İki yıldır sorunsuz kullanıyordum. Bir haftadır bu sorun var.

• Düşünceli
  • Beğen
Tepkiler: Silinen Üye 2553318 ve MAERKEK
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Speccy Kurup Sıcaklıklara Bak

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
    Konu Sahibi
Sıcaklıklarla ilgili bir sorun yok diyorum. Call of duty kurdum oynadım bir saat işlemci ve ekran kartı ısısı 60 ı geçmedi. İleride ekran kartı değişimi yapacağım zaten de şu anda almam imkansız.

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Oyunlarda bi haltlık var. Güncelleme falan geldi mi bu dediğin kapatan oyunlara

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
    Konu Sahibi
LoL sürekli güncelleniyor zaten de. Hiçbir problem yoktu. Rottr i eski bilgisayarımda hafif kasarak bitirmiştim. LoL güncelleme ile sorun çıkaracak bir oyun değil. En dandik makinelerde bile çalışıyor. Ekran kartı AMD R9 380 bu arada.

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
LoL sürekli güncelleniyor zaten de. Hiçbir problem yoktu. Rottr i eski bilgisayarımda hafif kasarak bitirmiştim. LoL güncelleme ile sorun çıkaracak bir oyun değil. En dandik makinelerde bile çalışıyor. Ekran kartı AMD R9 380 bu arada.
Başka ne sebep olur o zaman ? Ya donanımsal ya yazılımsal bir olay var burada . Ekran kartım sağlam diyorsun , oyundan da değil diyorsun ? İşin içinden çık çıkabilirsen .

• Beğen
Tepkiler: gonyalı
KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
    Konu Sahibi
Başka ne sebep olur o zaman ? Ya donanımsal ya yazılımsal bir olay var burada . Ekran kartım sağlam diyorsun , oyundan da değil diyorsun ? İşin içinden çık çıkabilirsen .
Sanırım sorunu buldum. Afterburner'dan fan hızını sona çekiyorum değişen bir şey olmuyor. En aza çekiyorum yine durum aynı. Sanırım temizlik yaparken fanları düzgün takamadığım için sabit hızda dönüyorlar. O yüzden oyuna girince bilgisayar kapanıyor. Çünkü eskiden ağır oyunlara girince sıcaklık bir anda 80'e çıkardı. maerkek sende biliyorsun sana resimler atıyordum ekran kartı çok ısınıyor diye.

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Sanırım sorunu buldum. Afterburner'dan fan hızını sona çekiyorum değişen bir şey olmuyor. En aza çekiyorum yine durum aynı. Sanırım temizlik yaparken fanları düzgün takamadığım için sabit hızda dönüyorlar. O yüzden oyuna girince bilgisayar kapanıyor. Çünkü eskiden ağır oyunlara girince sıcaklık bir anda 80'e çıkardı. maerkek sende biliyorsun sana resimler atıyordum ekran kartı çok ısınıyor diye.
Olayı anladım şimdi . Ben daha oyunu açar açmaz reset atıyor olarak algıladım olayı .

Evet yeteri kadar soğumazsa , 80 üstünde birkaç dakikadan sonra reset atıyor pc .
Msi afterburner ile tanışmadan bende yaşıyordum bu durumu . Otomatik fan devri yetmiyordu . Gerçi sen ısı takibi yaparsın .

Ama ısınan parça ekran kartının çekirdeği değilde ramleri de olabilir

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
    Konu Sahibi
Bilgisayar ısınmıyor. Ya ben anlatamıyorum sanırım. Lol'ü açıyorum oyuna giriyorum ısı değerleri 60 dereceyi geçmiyor. Eşyayı alıyorum ilerliyorum kapanıyor durduk yere. Tomb Raider'a girince de önceden daha menü ekranında 80 dereceyi bulurdu sıcaklık. şimdi daha ana menüsünde sıcaklıklar normalken bilgisayar kapanıyor. Call Of Duty'de neden problem olmuyor da bu oyunlar sorun çıkarıyor anlamadım gitti.
Mesaj birleştirildi:

Temizlik yapmadan önce fanlari istediğim hızda kullanabiliyordum şimdi fan hızını ayarlayamiyorum. Asus un programini da yükledim değişen birşey olmadı.

Son düzenleme:
  • Düşünceli
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Bilgisayar ısınmıyor. Ya ben anlatamıyorum sanırım. Lol'ü açıyorum oyuna giriyorum ısı değerleri 60 dereceyi geçmiyor. Eşyayı alıyorum ilerliyorum kapanıyor durduk yere. Tomb Raider'a girince de önceden daha menü ekranında 80 dereceyi bulurdu sıcaklık. şimdi daha ana menüsünde sıcaklıklar normalken bilgisayar kapanıyor. Call Of Duty'de neden problem olmuyor da bu oyunlar sorun çıkarıyor anlamadım gitti.
Mesaj birleştirildi:

Temizlik yapmadan önce fanlari istediğim hızda kullanabiliyordum şimdi fan hızını ayarlayamiyorum. Asus un programini da yükledim değişen birşey olmadı.
Fanlar niye hızı ayarlanmıyor ona bakalım mı ? Tekrar kontrol ettin mi ? Fan motorlarını yağladın mı ?

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
    Konu Sahibi
Fanlar niye hızı ayarlanmıyor ona bakalım mı ? Tekrar kontrol ettin mi ? Fan motorlarını yağladın mı ?
Ben o kadar teknik bilgi bilmem. Sadece fanları kendimce temizledim termal macunu yeniledim tekrar eski haline getirip bilgisayara taktım. Zaten temizlik işine girmeden önce de windows 10 donup duruyordu. Ondan sonra karar verdim temizlemeye. Fanlar dönüyor ama dediğim gibi sabit hızdalar. Programda da sorun olabilir.

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Ben o kadar teknik bilgi bilmem. Sadece fanları kendimce temizledim termal macunu yeniledim tekrar eski haline getirip bilgisayara taktım. Zaten temizlik işine girmeden önce de windows 10 donup duruyordu. Ondan sonra karar verdim temizlemeye. Fanlar dönüyor ama dediğim gibi sabit hızdalar. Programda da sorun olabilir.
Fanların etiketinin altında ortaya yerleştirilmiş bir kapak bulunur onu kaldırırsın içine ince makine ağı /dikiş makine yağı damlatırsın . 3-4 damla sonra fanı çevirirsin bakarsın iyi dönmüyor bir daha damlatırsın kapatırsın sonra . Hiç dönmeyen fanı açarsın bu şekilde . Hareket eden milinin oturduğu yuvayı yağlamış olursun

Üst Alt