Araç İçi Kamera Montajı Nasıl Yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
    Konu Sahibi
Araç İçi Kamera Montajı Nasıl Yapılır?
Öncelikle İyi Kötü Bir Araç İçi Kamerayı Kontağa Bağlayarak Nasıl Otomatik Çalıştırırız\Kapatırız Onu Göstereceğim yada Göstermeye Çalışacağim.Tabi Sadece Kontağa Bağlı Olarak Değil Aküden Devamlı Nasıl Çalışır Onada Değineceğim.

Kamerayı Kontağa Bağlamazsak Olur Mu?
Akünüzü Bitirmeyi Göze Aldıysanız Olabilir (Aşağida Detayları Anlatacağim.) Bence Kontağa Bağlı Kullanmak Çok Daha İyi.Hem Aracınızın Aküsünü Bitirmezsiniz Hemde Yazın Yoğun Sıcaklarda Aracınızın İçinde Kamerayı Isınıp Tehlike Yaratmazsınız.Kendi Aracımda 2 Kamerada Kontağa Bağli Neden Mi? Genellikle Araç Evin Dibinde Duruyor 7\24 CCTV Gözetiminde.Eğer Araç Dişarıda Bir Yerde İse (Şimdiye Kadar Kameralar Park Halinde Hiç Çalıştırma Gereği Duymadım) Yani Sakat Bir Yerde İse Çarpıp Kaçabilecekleri Bir Konumda İse Kendi Aracımın Çakmaklığında Devamli Voltaj Var.Resimlerde de Göreceğiniz Gibi Voltaj Aldığım Yerde Kameranın Şarj Kablosunun Fazlalığını Toplayıp Torpidonun Altında Sakladım.Olası Park Halinde Kayıt Gereksiniminde O Kablo Fazlalığını Gevşeterek Kamera Beslemesini Direk Arabanın Çakmaklığından Alabilirim.Bu Sayede Kameramız Devamlı Kayıt Yapar.Bulunduğunuz Yerde Araç İle Bitti Diyelim Evinize Dönecekken Geri Kontağa Bağlı Elektrik Kaynağına Bağlarsınız Kameranızı Yolunuza Devam Edersiniz.
Şimdi Diyelim ki Aracınızın Çakmaklığı Kontağa Bağlı O Zaman Ne Yapacağiz Mı Diyorsunuz? yada Yukarıdaki Yöntem Uğraştırıcı Daha Pratik Şey Yok Mu Diyorsunuz? Var Tabiyki Fakat Biraz Kafa Yorucu.İsterseniz Anahtar İle Aracınızdan İnmeden Kamerayı Bir Düğme İle Devreye Alabilirsiniz yada Devamlı Açık Kalsın Akü Bitsin Diğer Şeyleride Göze Aldım Derseniz.Bu Konuda Yapabileceğiniz 2 Şey Var.
1.Anahtar İle Kontak Kapalı İkende Çalıştırmak (Kullanması Kolay,Pratik Fakat Riskli Zor ve Kafa Yoran Bir Sistem)
2.Kontağa Bağlı Olmayan Bir Kaynaktan Enerji Almak (Biraz Daha Kolay Sistem Fakat Belirttiğim Gibi Akünüz Bitebilir Vs.)

1.Anahtar Mantığı Dediğimiz Bir Sistem.Nedir Bu Sistem?
ÖNCELİKLE Bu Sistem Biraz Karışık.Bi Göz Atın Yapamam Derseniz 2.Yapış Şekline Yani "2.Kontağa Bağlı Olmayan Bir Kaynaktan Enerji Almak" Başlığına Bakın yada Hiç Uğraşmayın.Direk Kontağa Bağlı Olarak Kameranızı Kullanın.

Bu Sistemin Güzelliği Şu.Kameranızı Park Halinde İken Anahtar Yardımıyla Açıp Kapatabilirsiniz.Yani Kontağı Kapattınız Ortam Sakat Birisi Vurup Kaçabilir Anahtara Basıyorsunuz Kamera Kontağa Bağlı Olmaktan Çıkıyor.Gücü Aküden Alır Kayıt Yapar.Geri Aracınıza Geldiğinizde Tekrar Anahtara Basıyorsunuz Kontağa Bağlı Hale Gelir.Basit Olarak Anlatmak Gerekirse Arabanızın Cam Açma\Kaldırma Düğmesi Gibi Bir Mantık.Bu Tuşlar Genelde 3 Kademelidir Yukari,Orta(Yani Hiçbişey Yapılmaz) Aşa.İşte Bunu Elektronik Devre Anahtarı İle Yapabiliriz.Aracınızın Cam Açma Kaldırma Tuşuna Benzeyen Anahtarlar Gibi Bişey.2 Ayrı Kaynaği Ayırarak Kullandırabilirler Size.Bu Devre Elemanları İse Aşağıdaki Fotoğrafta Var.

Bu Yöntem İşe Yarar Fakat Hiç (Gerek Duymadığım) Denemediğim Bir Sistem Şimdiden Söyleyeyim.Bunların Bağlantısınıda Kısaca Anlatayım.Bildiğim Kadarıyla Bu Anahtarlarda Ortak Uç Olur.Bu Ortak Uç Aküden Gelen + Kablosu Olmak Zorunda Aynı Şekildede Kontağa Bağlı Bir + Beslemeğe Kablosu Kullanılmalı.Bu İki Kaynaği Anahtarınıza Göre Giriş Ucuna Bağlayacaksınız.Aldığınız Yere Muhakkak Bağlantısını Sorun.Çıkışınıda Kameranın + Sina Diğer Uçta Malum - Ucu Onuda Arabanın Gövdesinden Bir Yerden Alacaksınız.Bu İşlem Biraz Karışık vede Riskli Anahtarlara Yapacağiniz Bağlantı Düzgün Olmalı Yoksa Kısa Devre Yapıp Aracı Yakabilirsiniz yada Sigortayı Attırabilirsiniz.Bu Konuya Denemeden Çok Girmiyorum.Kameranın Beslemesini Bu Şekilde Sağlarsınız Alternatif ve Güzel Bişey Aslında.

2.Kontağa Bağlı Olmayan Bir Kaynaktan Enerji Almak (Bunu Aşağıda Anlatacagım Gibi Kontağa Bağlı Olan Bir Kaynaktan Elektrik Almanın Tam Tersi Gibi Düşünün.Aşağıdaki Kontaktan Elektrik Almayı Detaylı Olarak Okuyun Aynı İşlemleri Yaparak Devamlı Güç Olan Kaynak Elde Etmiş Olursunuz.Tek Farki Sigortada Devamlı Elektrik Olan Birşeyden Almanız Gerekiyor.)
Kısaca Aracınızın Aküsünden yada Devamlı Voltaj Olan Bir Elektrik Kaynağından Voltaj Alıp Kamerayı Beslemek.Bu İşlemleri Baştada Söylediğim Gibi Çakmaklığa Takıp Yapabilirsiniz.Eğer Aracınızın Çakmaklığıda Kontağa Bağlı İse Aşağidaki Alıcılara Ait Sigortalardan Elektrik Alabilirsiniz (Park Halinde Kameranın Kayıt Yapmasını İsterseniz.)Sigorta Kutusunda Her Araçta Elektrik Olması Gereken Alıcılar;
1.Park Lambaları (Kedi Gözleri)
2.Dörtlüler
3.Korna
4.Tavan Lambası (Aslında En Kolay Yol Fakat Şarj Cihazını Saklamak Mesele.)
5.Teyp (Bazı Araçlarda Değişebilir)
6.Çakmaklık (Bazı Araçlarda Değişebilir)
7.Gibi Gibi Gibi.
Yukarıda Kaynaklardan Elektrik Alarak Bir Dişi Sokete Bağlayacaksınız Onuda Gidip Direk Kamera Şarjına Takarak Kameranızın Devamlı Kayıt Yapmasını Sağlayacaksınız.(Aşağıdaki Kontaktan Elektrik Almayı Anlattım Ona Benzer Tam Zıttı Diyebilirim Burada Detaylı Anlatmayacağim.)
TEKRAR HATIRLATIYORUM DEVAMLİ KAMERANIN AÇIK KALMASINI SAĞLAMAK AKÜNÜZÜ BİTİREBİLİR.

Evet Yavaş Yavaş Geliyoruz Kontağa Bağlı Olarak Elektrik Alma Aşamasına.
Genel Bir Hatırlatma!
Yapacağiniz İşlemlerde Dikkatli Olmanız Gerekiyor Arkadaşlar Yukarıdaki Yöntemlerdede Azıcık Bahsettim.Şimdi İse Geniş Geniş Yer Vereceğim.
Bu İşlemler Sırasında Akünüzün Kutup Başlarını Sökmenizde Fayda Var.Aracınızın Elektrik Aksamları Bağlantıları İle Çok Oynamamanızı Tavsiye Ederim.
Elektrik Alacağiniz Kaynak Muhakkak Sigorta Çıkışından Gelen Bir Kablo Olsun.Eğer Bir İşlemlerde Bir Hata Vs Yaparsanız Bile Sigorta Otomatik Devreye Girip Atacaktır.

**************************************************************************************************************************
**************************************************************************************************************************

Evet Geldik Kontağa Bağlı Olarak Elektrik Alma Aşamasına.
Aracım 2001 Model Kartal SLX.Kamera Kontağa Bağlı Olarak Kullanıyorum.Diğer Araçlardada Montaj Aşamaları Aşaği Yukarı Aynı.
İlk Önce Voltaj Alacağimiz Yeri Kesinleştireceğiz.Ben Kendi Aracımda Sileceklerin Sigortasından Aldım.Peki Sizin Aracınızda Alternatif Olarak Nereden Alabilirim Bu Beslemeyi Derseniz Onuda Anlatayım.
İlk Olarak Gerekli Olan Ölçüm Cihazina İhtiyacımız Var Bunlar:
1.Araç Test Lambası

Yoksa

2.Avo Metre (Voltmetre)

Bunlardan Birisini Edindikden Sonra Aracınızın Sigorta Kutusuna Ulaşıyoruz.
Şimdi Sigorta Kutusunda Kontağa Bağlı Olabilecek Şeyleri Bir Düşünelim:
1.Silecekler (Ben Elektriği Buradan Aldım.)
2.Kısa Farlar
3.Kaloriferler
4.Sis Farları
5.Araç Camları (Genellikle Kontağa Bağlı Olurlar.)
6.Arka Cam Isıtıcısı
7. Gibi Gibi Gibi İşte Aklıma Gelmedi Şimdi :)
Saydıklarım Araçtan Araca Değişebilir.Elektriği Alacağınız Kaynak da ise Dikkat Etmeniz Gereken Şeyler Var.Nedir Bunlar? Aldığınız Kaynak Örneğin Aracın Radyatörüne Giden Fan Besleme Kablosu (Sigortasi,Rölesi) Gibi Şeylerden Birisi Olmamasına Dikkat Edin.Yani Araç Fan Açtığında İster İstemez Aracın Tüm Tesisatında Bir Voltaj Dalgalanması Olacak.Siz Gidip Kamerayı Fana Ait Olan Besleme Hattından Beslerseniz Kameraya Zarar Verebilirsiniz.O Anda Aşırı Voltaj Düşüşleri yada Çıkışları Olacaktır.Aracınızda Daha Hassas Çalışan Alıcılar Olabilir Örneğin Multimedia Tarzı Alıcılar yada Parazitlere Karşi Hassas Olan Alıcılar Gibi.Yani Kamerayı Besleyeyim Diye Diğer Alıcılara Zarar Vermeyin Dikkat Edin.Ben En İdeal Aracın Sileceklerini Uygun Gördüm.

Şimdi Elektrik Alacağımız Sigortayı Gözümüze Kestirdik ve Dedik ki Acaba Bu Silecekler (yada Diğer Şeyler) Gerçekten Kontağa Bağlı Mı?
Avo Metre yada Araç Test Lambasını Aldık Bunlar Rahat Bulabileceğiniz Şeyler.Bunları Bulamazsanız Kendinizde Başka Şeyler Üretebilirsin Unutmayın Amaç İşe Yarasın Yeter.
Sigorta Kutumuza Bakıyoruz Hangisi Sileceklerin Sigortası?
Kendi Aracımda Sigortanın Üzerinde Resimlerden Kolayca Buldum.Siz Katalog yada Benzeri Yollar ile Bulabilirsiniz.

Resimde Sigorta Yerini Belirtmek İçin Kırmızı İle Çizdim.Normalde Diğerleri Gibi Bize Bakan Bir Sigorta Olması Gerekiyordu Fakat Ben Aparat Kullandığım İçin Biraz Farklı Şu Anda Neyse.

Silecek Sigortası Yerine Farklı Bir Sigorta ile Örnek Vereceğim.Çünkü O Sigorta Tam Görünmüyor.

Aldık Avo Metreyi.Sonrada Getirdik Doğru Akım Voltaj Kademesine.
Kontak Kapalı İken Resimdeki 1 ve 2 İle Gösterilen Yerlere Avo Metrenin Probunu Değdirin.Diğer Prob Ucunuda Aracın Kasasına Yada Kasaya Temas Eden Bir Vida Vsye. Resimde Sol Altta 3 İle Numaralandırdığım Yer Gibi Yerler Olmalı.Unutmayın Aracın Boyasına Filan Temas Ederse Ölçüm Yapamazsınız.Probların Renkleride Siyah ve Kırmızıdır.Hangisinin Nereye Değdireceğinizin Önemi Yok.Neyse Dediğim Şekilde Avo Metreyi (yada Araç Test Lambasının Uçlarını) Bağladık.Sonrada Ölçtük Elektrik Yok (Normal Mi Bilmiyorum Fakat Fotoğraftaki 1 Numaralı Yerde Voltaj Okumuştum Sanırım 2.Numarada Yokmuydu Öyle Bişeyler Eğer Benzer Sonuç İle Karşılaşırsanız Yinede O Sigortayı Kullanabilirsiniz.) Eğer Olurda 1 ve 2 Numarada Elektrik Varsa Farklı Bir Sigortaya Yönelin (Yukarıda Saydıklarımdan Biri Gibi.)
Şimdide Ölçtüğünüz Uçları Oynatmadan (yada Nereyi Ölçtüğünüzü Biliyorsanız Oynatabilirsiniz Kontaği Açtıktan Sonra Tekrar Ölçersiniz.) Kontağı Yarım Açın Avo Metrede 11-13 Volt Arası Bir Değer Okumanız Gerekiyor.Bu Değer Size Bu Sigortanın Kontağa Bağlı Çalıştığını Gösterir.Kontaği Kapatın Voltaj Değeri 11-13 Voltdan 0 Volta Düşecektir.Evet Kamerayı Nereden Besleyeceğimizi Bulduk.Şimdi Gelelim Bu Sigortadan Nasıl Elektrik Alacağımıza.

Ben İlk Başta Sigortayı Yerinden Söktüm ve Kırmızı Bir Kablonun Ucunu Soyup Sigortanın Ayağina Doladım 3-5 Tur Sardım.Sonrada Geri Yerine Taktım.Sakat Bir Sistem Böyle Olmaz Diyeceksiniz Doğrudur Başka Yöntemleride Var.Biraz Mecburiyetten Yaptım Ben.

Bu Şekilde (Üstteki Sigorta Resmindeki Çizili Yere Kabloyu Dolayarak ) Bayaği Bir Kullandım Kameraları.Bunun Daha Kolay Yollarının Olduğunu Öğrendim ve Sistemi Değiştirdim.Onlardan Birisi İse Aşağidaki Aparat :

Bildiğim Kadarıyla Yurt İçinde Yok.Bu Aparatın Amacı 1 Sigortayı Yerinden Söküyorsunuz Onun Yerine Bu Aparata 2 Tane Sigorta Takip Geri (Sigortayı) Söktüğünüz Yere Bu Aparatı Takıyorsunuz ve Çıkışını Kullanıyorsunuz.Güzel ve Uğraştırmayacak Bir Aparat Bence.
Aparat Alınacaksa Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar:
Alabileceğiniz Yer Ali Başka Yer Varmı Bilmiyorum.Buradan Diğer Zımbırtılarıda İnceleyebilirsiniz.

Bu Aparatlarında 3 Çeşiti Var Sanırım Onlara Dikkat Edin.
Benim Kullandığım Standart Diye Geçiyor Bazı Araçlarda Mini Sigortalar Oluyor Sanırım Standartın Yarısı Kadar.Aracınıza Uygunu Almanız Gerekiyor Özellikle Dikkat Edin Ona.

Üstteki Fotoğrafta Gördüğünüz Gibi Sigorta Kutusundan\Panelinden Sileceklerin Sigortasını Çıkarttım Sanırım 25 Amper Civarı Bişeydi.Onu 1.Sigorta Yerine Takıyorsunuz.Resim ile Daha Rahat Anlatırım Buyrun:

1 İle Gösterdiğim Yere Sileceklerin (Yani Söktüğünüz Sigortayı Takıyorsunuz).
2 İle Gösterdiğim Yere İse Kameralar İçin Kullanacağınız Sigortayı Takıyorsunuz.Ortalama 3 Amper Rahatlıkla İşinizi Görür Diye Düşünüyorum.Kendi Aracımda Bu Sigorta Çıkışına:
1.Viofo A119 + 128 GB Micro SD Kart (Ön Cam)
2.Viofo A118C + Gps + 64 GB Micro SD Kart (Arka Cam)
3.Devamlı Şarj Olan Cep Telefonu Var.Yani Ortalama Kullanmam Gereken Sigorta 5-10 Amper Arası Olması Gerekiyor.Kamera Başı 2 Amper Hesaplarsanız Yeterli Olur.Ben Direk 10 Amper Kullanıyorum.Bagaja ise 12 Volt Getirdim.Süpürge Vs Gerekirse Oradan Kullanırım Diye yada Hava Pompaları Gibi Şeyler İçin.

2 Sigortayı Aparata Taktıktan Sonrada Aparatı Söktüğünüz Sigortanın Yerine Takın.Benim Kullandığım Aparatta Üstteki Fotoğrafta 2 Numara İle Gösterdiğim Yerden Çıkış Veriyordu Değişiklik Gösterebilir Belki Siz Ölçüp İşinizi Garantiye Alın.

Şimdi Elimizde 1 Tane 5 Amperlik + Kablo Oldu ve İşimizde Kolaylaştı.
Kameraları Beslemek İçin Bize Dişi Çakmaklık Soketi Lazım.Temin Etmek İçin İnternete "Çakmaklık Çoklayıcı" Yazarsanız Bir Dünya Şey Çıkar Benim Aldığım Çoklayıcı ise Aşagida Resim ve Video Mevcut İnceleyebilir yada Başka Alternatifler Deneyebilirsiniz.
Video:
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

Fotoğraf:

Sigorta Kutusundan Aldığımız + Çıkışını Bu Çakmaklık Çoklayacıların + sina Bağlıyoruz.Yukarıda Bahsettiğim Gibi Aracımda 3 Tane Kontağa Bağlı Cihaz Olduğu İçin Ben 3'lü Çoklayıcı Aldım Sanırım 5-10 TL Bişeydi Yurt İçinde Rahatlıkla Bulabiliyorsunuz.Bu Aparatı (Yani Çoğaltıcıyı) Aldıkdan Sonra Kablolarıın Ortak Noktadan Kesin.Kabloların + Sini Bulun.Benim Aldığım Çoklayıcıda + Kablo Beyaz Kablo İdi.Emin Olamıyorsanız Çoklayıcıyı Ölçerek Daha Sağlıklı Sonuç Alabilirsiniz.

+ Olarak Eklemek İstediğim Bişeyler Var.
Bu Tarz Ürünlerin (Çoklayıcıların Genelde) Malzemeleri Özellikle Kabloları Kötü Oluyor.Resimde Bağladım Fakat Geri Söktüm Bu Bağlantıları.Evde Kalın Kabloları Lehimleyerek Geri Araca İnip Devam Ettim.Sıcak yada Soğuk Havalarda Kablonun Dışındaki Plastik Koruma Katmanı Aşınabilir Buda Kısa Devreye Yol Açabilir Diye Kablo Değişiminde Fayda Var.
Birde Viofo A119 un Şarj Cihazi Küçük ve Size Sorun Açabiliyor Nasıl Mı?

Aldığım Çoklayıcıya Taktım Meğerse Çoklayıcı Biraz Derinmiş.Derin Olduğu İçin A119un Şarj Cihazi Dibi (+ Kısmı) Temas Etmedi Bu Yüzdende Çalışmadı Kamera.Bende Onca Kabloları Geri Çöz Et Filan Uğraşacağima Çoklayıcının Uç Kısımındaki Fazlalık Plastiğini Kırdım ve Şarj Cihazinin Tam Oturmasını Sağladım.Bu Tarz Şeylerede Dikkat Etmekte Fayda Var.A118C in Şarj Cihazi Daha Derin ve Büyük Onda Sorun Yaşamadım Fakat A119 unkinde Sorun Yaşadım vede Çözdüm.

Evet Az Kaldı Elektrik İle İşimiz Bitiyor.Sigortadan + Beslemeyi Aldık Çoklayıcımızın + Kablosuna Bağladık Güzelce Bantladık Onunla İşimiz Bitti Kaldı - Yani Sase Alacağımız Kablo.Yukarıdı Kontağa Bağlı Olan Sigortayı Ölçerkende Söylemiştim Aracın Kasası - Kutup Olarak Kullanılır.Çoklayıcılarımızın - Kablolarını Aracınızın Her Hangibir Vida,Metal Aksamına vsye Dolayın Yada Şıkıştırın.Ben Torpidonun Vidasını Kullandım En Kısa ve Rahat Orasını Uygun Gördüm.Aşağidaki Fotoğrafta Tam Belli Olmuyor Fakat Kırmızı Kablonun Arkasından Aşağıya İnen Siyah Kablo Var Tam Belli Olmuyor Dikkatli Bakmanız Gerek.

Eğer Çoklayıcılara - Vermezseniz Çalışmayacaktır Kameranız.Bunuda Yaptıktan Sonra Artık İşimiz Elektrik İle Bitti İşin Zor Kısmınıda Bana Göre Hallettik.Test Etmek İçin Kontağı Yarım Açın Hangi Alıcının Sigortasından Elektrik Aldıysanız O Alıcıyı İlk Önce Test Edin.Örneğin Benim Gibi Sileceklerden Aldıysanız Silecekleri Çalıştırın.Ardından Çakmaklık Çoklayıcıya Ledli Çalıştığını Bildiren Birşey Takın Örneğin Cep Telefonları İçin Olan Şarj Cihazları yada Araç İçi Kameranızın Şarj Cihazini.Üzerindeki Lede Bakın Yanıyor Olması Gerekiyor (Eğer Yanmıyorsa Yukarıda Bahsettiğim Gibi Çoklayıcı Büyük Gelmiş Olabilir yada + - Ters Olabilir.) Neyse Kontağı Kapatın Çoklayıcıya Taktığınız Cihazin Ledide Sönecektir (Yavaş Yavaş Kısılarak Led Sönebilir Normal Bişey Telaşa Gerek Yok.)

Geldik Montaj Aşamasına.
Araç İçi Kameranızın Şarj Cihazini Çoklayıcıya Takılı Test Ettiniz Çalışıyor.Şimdide USB Kablosunu Kameraya Getirmeye Geldi Sıra.Baştada Belirttiğim Gibi Kameraları Kontağa Bağlı Olarak Kullandığım İçin Torpido Gözünün Altında Fazla Kabloyu Toplayıp Bıraktım ki İstediğim Zaman Park Halinde İkende Kamerayı Kullanabileyim.

Resimdeki Gibi Şarj Cihazini Bir Yere Sabitleyin Çukurda vsde Oynamasın yada Gevşeyip Çıkmasın Diye.

BURAYA DİKKAT!
Montaja Tersden Başladım Normalde Ama Size Düz Halini Göstereceğim.Şimdi Nasıl Tersi Olur Diye Soracak Olursanız Onuda Söyle İzah Edeyim.
Dikiz Aynasının Orada Fazla Kabloyu Saklayacak Yerim Olmadığı İçin Mecburen Kamerayı Taktığım Yerden Başlayıp Kabloyu Gizleyerek Geldim.Size Kolaylık Olması İçin Geçeceğiniz Yolları Belirleyin Nereden Geçirecekseniz Ortalama Bir Ölçü Alın ve Fazla Kabloyla Boğuşmazsınız Yukarıda.Kablonun Çok Tarafı Torpidonun Oralarda Kalır Az Tarafı İse Kameranın Yakınlarında Daha Temiz Görünür Bu Sayede.

Hadi Monyaja Devam!

Kabloyu Ön Göğüsün Yanından Yukarıya Ön Cam Çercevelerine Doğru Çıkartıyoruz.

Ön Cam İnişlerindende Tavan Plastiğine (Alttaki Fotoğrafdaki 1 Numaralı Yerden) Kabloyu Saklayarak Dikiz Aynasına Ulaştık.

Her Araçta Olan Tepe Lambası.Kabloyu Ön Cam Contasımı Dersiniz Plastiğimi Dersiniz Ona Saklayarak Gelip Bu Tavan Lambasının Arkasına 5-10 CM Kablo Fazlalığı Attım (2 Numaralı Yerde Yani.) İleride Farkli Kamera Alırsam Filan Şu Anki A119 un Yerine Sığmayabilir Diye Fazla Bırakmayı Uygun Gördüm.

Geçelim Diğer Resimlere.Bu Resimleri İnceledikden Sonra Kameranızın Yeri Kesinleştirin.

Kameranın Montajı Bitti Sayılır.Kaldı Kameranın Konumlandırılacaği Yer.Resimdeki Viofo A119 Olan Kameranın Belkide En Güzel Özelliğinden Birisi İyi Gizlenebilir Olması.Dışarıdan Bakıldığından Kolay Kolay Fark Edilmiyor.Kameranızı Öyle Bir Yere Koyun ki Ne Dışarıdan Fark Edilebilsin Nede İleride Ayar vs Yapmanız İçin Ekranı Görücem Diye Kendinize Zulüm Etmeyin.Resimde Bilerek Hafıza Kartını Çıkarttım ki Daha Rahat Anlatabileyim.İleride Kameradan Kayıtları Alabilmeniz İçin Hafıza Kartını Çıkartırken Zorlanabilirsiniz Bunada Dikkat Edin.Tak Unut Yapmayın Kamera Bozulabilir yada Siz Araçta Yokken Meraklı Birisi Cihazi Kurcalayıp Kamera Açısını Değiştirebilir Özellikle Çocuklara Dikkat.Hatta Her Yola Çıktığınızda Örneğin Işıklarda Dururken Kameranızı Bir Yoklayın Çalışıyor Mu? Açısı Ne Durumda? Gibi Şeylere Dikkat Edin.Hatta Bazı Sürücülerin Dikkatini Çekebilir.Bakarsın Onlarda Kamera Almayı Düşünür ve Ayağını Denk Alır :) Bu Nedenlerden Ötürü Kameranın Konumu Çok Önemli.Ona Göre Bir Nokta Şeçip Kameranızı Takın.Herşey Bitti Son Olarakta Kontağinizi Açın İsterseniz Marşa Basın 1 2 Tur Atın Kameranızında Performansını Ölçmüş Olursunuz.

Evet Montajımız Bitti Artık Trafikte Daha Güvenli Seyredebilirsiniz.Onca Trafik Canavarlarına Rağmen Olası Kaza Durumunda Bile Artık Kapat Çeneni Haklı Benim Deyip Görüntülerle Kendinizi Ispat Edebilirsiniz! Haydi Hayırlı Olsun Güle Güle Kullanın.Kazasız Belasız Günler Geçirirsiniz İnşallah. :)

Montaj Sonrası Resimler Araç Biraz Pis İdare Edin Malum Kış Ayındayız :)

Ayrıca Güncel ve Devamli Aktif Olduğumuz Facebook Sayfamıza Sizleride Görmek İsteriz :)

Sorularınız İçin yada Yazdıklarımda Eksik,Kafanıza Takılan veyada Nereden Satın Alabilirim Gibi Şeyler Kafanıza Takılırsa Facebookdaki Grubumuza yada Konu Altına Yorum Yaparsanız Elimden Geldiğince Yardımcı Olmaya Çalışırım.

• Beğen
Tepkiler: BLasTeaR

Üst Alt