Windows 10 Orijinal Windows 10 Kullanıyor musunuz? (Anket)

Sponsorlu Bağlantılar

Orijinal Windows 10 Kullanıyor musunuz?

• Kullanılan toplam oy
    49
BLasTeaR

BLasTeaR

Üye
    Konu Sahibi
MS nin kampanya döneminde tanıdığı bir hak veya orijinal lisans varsa kurulum sonrası MS sunucuları üzerinden donanım kimliği ile aktivasyon yapılır. MS aktivasyon işleminde biraz geniş davranıyor tüm aboneler için genel lisanslama kullanabilir.
Siz ilk kurulumda MS hesabı ile kayıt olmuşsunuz aslında MS hesabı olmadan da oluyor. MS bu hakkı anakarta tanıyor yani mail hesabına değil. Bu sadece bir giriş yöntemi. Kayıtsız bir bilgisayar üzerinde aynı MS hesabı ile aktivasyon yapamazsınız.

Windows ve Windows Phone platformlarında yıllarımı verdim ve bu hepsini biliyorum.
Öncelikle kullanmış olduğum lisans anahtarı Win8.1'e ait ve ücretsiz yükseltmeyi elbette bu şekilde yaptım.
Ms hesabı olmadan da elbette oluyor, taa ki daha sonra anakartı değiştirmediysen. :) (anakartı gömülüdür key)
Ayrıca linsans anahtarı, aktivasyon yaptığın mail adresine de tanımlıdır. Bu bilgiyi yıllardır WP kategorilerinde kullancılara söylüyoruz. (sanırım ilk defa duyuyorsunuz) İsterseniz bu konuda @papakudioflu (Ali Kemal abiden de) bilgi alabilirsiniz.

Size şöyle söyleyeyim;
Geçen sene Ryzen işlemciye geçiş yaptım ve böyle olunca anakart ve ram'leri de değiştirmek zorunda kaldım ( Amd AM4 soketli olduğu için) Sonrasında format vs kurulumlar aşamalarında geldiğimde, anakart değiştiği için format sırasında Microsoft hesabımla oturum açtığım için sistem otomatik orijinal olmuş oldu. Hepsi bu.

Özetle

14371 numaralı ön izleme yapısında sunulan yenilik ile, artık Windows 10 lisansları Microsoft hesabına iliştirilebiliyor. Böylece lisansı sürekli bir yerde muhafaza etme veya akılda tutma gibi çabalar da tarih oluyor. Eğer Windows 10 cihazınıza Microsoft hesabınız ile giriş yaptıysanız, otomatik olarak lisans hesaba eklenmiş durumda. Diğer türlü Güncelleme kısmından Aktivasyon sekmesine giderek manuel olarak da yapabiliyorsun.
Bu bilgi Haziran 2016 yılına ait.
İyi günler.

• Beğen
Tepkiler: rainman3545 ve TheNightMare.

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
Biz de farklı birşey söylemedik zaten. Yükseltme yaparak orjinal windows 10 a sahip olabiliyorsun.

rainman3545

rainman3545

Üye
Windows 8.0 yükseltmesi yaparken iki bilgisayarım için microsoftun sayfasından 29 tl.ye iki windows 8 keyi satın almıştım. Sonra ikisini de windows 10a yükseltmiştim. Pclerden biri 1,5 yıl önce ankart arızası yaptı ve atıl durumdaydı. Geçen freedos bir pc aldım. Son sürümü microsofttan indirdim ve kurdum. Kurarken key girmedim hiç. Daha sonra etkinleştirmek için aynen o bozulan pc nin windows 8 keyini girdim ve bingo windows 10 etkinleşti. Başına gelen olursa diye tecrübemi anlattım.

• Beğen
Tepkiler: BLasTeaR

MaxipmaN

Üye
harddiske korku, veri toplayan birimlere güven veren malware sistem.

PALA.

PALA.

Üye
Windows ve Windows Phone platformlarında yıllarımı verdim ve bu hepsini biliyorum.
Öncelikle kullanmış olduğum lisans anahtarı Win8.1'e ait ve ücretsiz yükseltmeyi elbette bu şekilde yaptım.
Ms hesabı olmadan da elbette oluyor, taa ki daha sonra anakartı değiştirmediysen. :) (anakartı gömülüdür key)
Ayrıca linsans anahtarı, aktivasyon yaptığın mail adresine de tanımlıdır. Bu bilgiyi yıllardır WP kategorilerinde kullancılara söylüyoruz. (sanırım ilk defa duyuyorsunuz) İsterseniz bu konuda @papakudioflu (Ali Kemal abiden de) bilgi alabilirsiniz.

Size şöyle söyleyeyim;
Geçen sene Ryzen işlemciye geçiş yaptım ve böyle olunca anakart ve ram'leri de değiştirmek zorunda kaldım ( Amd AM4 soketli olduğu için) Sonrasında format vs kurulumlar aşamalarında geldiğimde, anakart değiştiği için format sırasında Microsoft hesabımla oturum açtığım için sistem otomatik orijinal olmuş oldu. Hepsi bu.

Özetle

14371 numaralı ön izleme yapısında sunulan yenilik ile, artık Windows 10 lisansları Microsoft hesabına iliştirilebiliyor. Böylece lisansı sürekli bir yerde muhafaza etme veya akılda tutma gibi çabalar da tarih oluyor. Eğer Windows 10 cihazınıza Microsoft hesabınız ile giriş yaptıysanız, otomatik olarak lisans hesaba eklenmiş durumda. Diğer türlü Güncelleme kısmından Aktivasyon sekmesine giderek manuel olarak da yapabiliyorsun.
Bu bilgi Haziran 2016 yılına ait.
İyi günler.
Bu durum cep telefonu ile karıştırılmamalı, çünkü telefon da korsan veya freedos gibi bir durum söz konusu değildir.
MS bu hakkı sadece yükseltme yapanlara tanıdı (korsan kullanıcılara bile yükseltmeden dolayı tolerans tanıdı). Lisanslı kullanıcılar farklı olarak kurulum aşamasında yükseltme yapmadan temiz kurulum imkanı var farkı budur.
MS nin dağıttığı genel bir lisans var sadece makinaya özeldir. Bunun mail ile alakası yok daha öncede söyledim. Anakart değiştimi bu konuda MS zorluk çıkartmıyor, rahat bırakıyor.Hergün birçok kişi anakart sorunu yaşıyor Ms hangi biri ile uğraşsın. Sadece anakart değil wifi lan kartı gibi donanımlarıda özel şifrenin içine katarak bu lisansı oluşturuyor. Oem lisanslardan farklı olarak bu lisanslar retail lisans gibi işlev görüyor. Yoksa bir lisans anahtarı ile tüm bilgisayarları MS hesabı ile oturum açıp etkinleştirirsin sence bu durum mantıklı mı ?

Ayrıca geçen yıl değişim yapmışsınız, geçen yıl ücretsiz geçiş vardı yani her türlü önü açıktı, eğer bu yıl itibari ile sorun yaşarsanız microsofta telefon açıp durumunuzu anlatın lisans konusunda yardımcı olurlar.

Üst Alt