Haber Nokia Telefon Pazarına Geri Mi Dönüyor?

Sponsorlu Bağlantılar

Emre

Üye
    Konu Sahibi
Nokia Telefon Pazarına Geri Mi Dönüyor?

Nokia Telefon Pazarına Geri Mi Dönüyor?

Son zamanların en çok merak edilen konusu artık farklı bir boyut kazandı.

Finlandiya merkezli cep telefonu üreticisi Nokia, geçirdiği zor dönemlerin sonunda Mobil Cihazlar ve Servisler bölümünü Microsoft’a satarak cep telefonu sektöründen çekilmişti. Bugün bir çok telefon kullanıcısının ilk telefonu büyük ihtimalle Nokia olmuştur.

PhoneArena, şirketin geleceğine ilişkin CEO’su Rajeev Suri ile Nokia’nın üç aylık kazanç açıklamasından sonra lginç bir makale yayınladı. Telekonferansla gerçekleştirilen konuşma boyunca Nokia şirketinin gelecek planlarına dair ipuçları verilirken Nokia markasının önemine dikkat çekildi.

Uzun zaman sonra Cihazlar ve Servisler iş kolunun satılmasının da etkisiyle yüksek kar açıklayan firma yatırımcılarını da memnun etmişti. Nokia Networks ve HERE servisleriyle elde edilen başarı dikkat çekerken Nokia’nın Android cephesinde attığı adımlar da “Nokia Cep Telefonu üretimine geri mi dönüyor?” sorusunu gündeme getirdi. Rajeev Suri’nin açıklamalarının satır aralarında şu cümle dikkat çekiyor;

Nokia, cihazlar pazarına yeniden giriş yapması gerektiğini düşünüyor , bunun için 2016 başından itibaren kendi ürünleri için Nokia adını kullanabiliriz.

Nokia son dönemde özellikle Android platformu için HERE uygulamalarını yayınlamış, Z Launcher adıyla da tüm Android cihazlar için bir arayüz uygulamasını kullanıma sunmuştu.
Nokia Z Project adıyla bir zamanlar sızan bilgiler Nokia’nın Android platformunda 2016 yılından itibaren akıllı telefon pazarına geri döneceğini gösteriyor iddiaları ise oldukça mantıklı.

Nokia’nın kendi markasıyla tekrar telefon pazarına dönmesini ister miydiniz?

Nokia Telefon Pazarına Geri Mi Dönüyor? - MaxiCep

Son düzenleme:

MaxipmaN

Üye
cıvıttı artık bu da beter olsan üzülmem

• Beğen
Tepkiler: B.A.R.O.N
Silinen Üye 737108

Silinen Üye 737108

Kapalı Hesap
Olay budur. Nokia'nın geri dönüşünü merakla bekliyorum. Android uygulamalarını açabilen Symbian işletim sistemli telefonlar çıkarsa bomba olur. Her firma kendi kabuğuna çekilmenin yollarını arıyor. Samsung kendi işlemcisini üretiyor ve Android uygulamalarını açabilen kendi işletim sistemi Tizen'i biran önce oyuna dahil etmek istiyor. Onun dışında LG de geçenlerde kendinin Nuclun işlemcisini tanıttı yakında onlar da kendi işletim sistemlerini hazırlayabilirler. Microsoft Lumia güncel cihazlardan WP'un neredeyse tek kalesi konumunda artık ve Nokia adını kullanmayacağını da açıklandı. Nokia bu sefer aklını kullanıp güzel işler yapsın ki tutunabilsin Symbian 3/Anna/Belle çizgisi çıktığı döneme göre tek kelimeyle harikaydı o zamanlar arayüz fakiri ios ve pazar malı gibi duran Android 2.3 gibi dandik işletim sistemleri varken Belle aralarında en şık ve en işlevsel olanıydı. Tabiki Android ve Ios aldı yürüdü aşırı gelişme gösterdiler özellikle Android uçtu ama ve iki sistemin de son sürümleri gayet başarılı olduğundan Nokia'nın işi daha zor olacaktır ancak şansı da yüksek bence.

• Beğen
Tepkiler: lazye ve RetaXter
ByKatre

ByKatre

Üye
Güzel bir tasarım ile meego veya sailfish ile devam etmeli tabi android uygulamalarını açabilmeli

hasan3472ty

hasan3472ty

Üye
Symban olmaz artık andre yada meego tarzı linux çekirdek li bir sistem ile gelmeli çünkü window ve tarzı bir sistemin gelişmesi kolay değil . Ama linux gelişmeye açık bir sistem hızlı yol alır . Ama nokia patronları içi yanıyor içi . Nokia yi sattılar diye

@@DiAbLo@@

@@DiAbLo@@

Üye
Yalnız nokia istese de pazara dönemez. Microsoft ile anlaşması gereği isim hakkının kendisinde kalmasını fakat telefon üretmeyeceğini anlaşmada bildirdiğini biliyorum

• Beğen
Tepkiler: phasan, Esendağlı ve heathrow
byAndroid

byAndroid

Üye
Apple batmaz hocam en fazla geliri hala o yapiyor . nasi yaptigini bendr anlamis deilim

@@DiAbLo@@

@@DiAbLo@@

Üye
  • Beğen
Tepkiler: Murat Alper
byAndroid

byAndroid

Üye
Luks falan deil bence sadece turkiyede oyle diger pazarlarda pahalida deil zaten turkiyedrki gibi deil

@@DiAbLo@@

@@DiAbLo@@

Üye
Yani orası öyle türkiye de durumlar böyle.

4MaGuS

4MaGuS

Üye
Yalnız nokia istese de pazara dönemez. Microsoft ile anlaşması gereği isim hakkının kendisinde kalmasını fakat telefon üretmeyeceğini anlaşmada bildirdiğini biliyorum
nokia kendi ismi ile akıllı cihaz üretemiyeceği anlaşması yapılmıştı bu nedenle çoğu kişi aynı isim ile düşük model cihazlar üretmeye devam edeceğini sanıyordu ancak farklı bir isim kullanarak akıllı cihaz üretime devam edemiyeceği konusunda bir madde yoktu benim okuduklarımda zaten varsa böyle bir şey yapamzlar bu arada isim hakkı ömür boyu değil sadece 10 yıl geçerli yani 2024 de kendi ismi ile akıllı cihaz üretime devam edebilir anlaşma yenilenmediği sürece

@@DiAbLo@@

@@DiAbLo@@

Üye
nokia kendi ismi ile akıllı cihaz üretemiyeceği anlaşması yapılmıştı bu nedenle çoğu kişi aynı isim ile düşük model cihazlar üretmeye devam edeceğini sanıyordu ancak farklı bir isim kullanarak akıllı cihaz üretime devam edemiyeceği konusunda bir madde yoktu benim okuduklarımda zaten varsa böyle bir şey yapamzlar bu arada isim hakkı ömür boyu değil sadece 10 yıl geçerli yani 2024 de kendi ismi ile akıllı cihaz üretime devam edebilir anlaşma yenilenmediği sürece
Yalnız farklı bir isimde pazara girmesi demek daha kötü değil mi? Ben böyle bişey yapacağına ihtimal bile vermiyorum

0MG90

0MG90

Üye
Apple batar diyenlere baya bi gülüyorum ya :D
Adamlar şimdiki parasıyla uzayda banka yaptırır, batacakmış :D

• Beğen
Tepkiler: B.A.R.O.N ve Furkan Emekli
Seglopsi

Seglopsi

Üye
Android'li Bir Cihaz Üretirse Beter Değil Kral Olur,
Batanlar İse Samsung, HTC, Apple,

Nokia X, XL, X+, X2 bunlar android'li cihaz değil mi?
Apple batar diyenlere baya bi gülüyorum ya :D
Adamlar şimdiki parasıyla uzayda banka yaptırır, batacakmış :D

Atı alan üsküdarı geçti halen batırma derdindeler koca firmaları :)Samsung artık aosp kullansa bile batmaz. Haritaları, mağazası ve kendi kullanacağı temel uygulamalara sahip.

• Beğen
Tepkiler: B.A.R.O.N ve 0MG90
hasan3472ty

hasan3472ty

Üye
Peki aynı nokia ismi kullanma hakkı var mı ki. ? MS patent hakkı alır mı. Ya da başka bir isim mi kullanacak . Bence isim önemli değil . Yine kaliteli cihazlar bekleriz bize yeter .

Seglopsi

Seglopsi

Üye
Peki aynı nokia ismi kullanma hakkı var mı ki. ? MS patent hakkı alır mı. Ya da başka bir isim mi kullanacak . Bence isim önemli değil . Yine kaliteli cihazlar bekleriz bize yeter .

S30 gibi "akılsız" cihazları nokia adıyla üretme hakkı var.

MaxipmaN

Üye
Android'li Bir Cihaz Üretirse Beter Değil Kral Olur,
Batanlar İse Samsung, HTC, Apple,
Hadi htc battı,samsung mobil sektörde degil bir tek,appleın su anda batmayla uzaktan yakından alakası yok,samsung deli gibi sattı sonuc ne oldu?Apple karını artirdı,iki sene once android satısları patladıgında ıp5 cıktıgı zamanlarda apple zarar etmisti ama su an sorunları yok