Nokia patent savaşında Apple'ın safına geçti

 • 7 Mart 2013
 • 1523 Okunma
 • 35 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Finlandiyalı cep telefonu üreticisi Nokia, Barcelona’da gerçekleştirilen Dünya Mobil Kongresi’nde (MWC 2013) dört yeni ürün sunduktan sonra patent alanında büyük bir hamle yaptı. Nokia, patent savaşlarında Apple’ın safına geçerek, Samsung’a karşı hareket etme kararı aldı.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  Nokia, küresel elektronik cihaz piyasasında dengeleri değiştirebilecek bir hamle yaptı. Reuters’ın verdiği bilgiye göre, Nokia, Apple ile Samsung arasındaki patent davasında ABD’li şirketin yanında mahkemeye başvurdu.

  Nokia, Pazartesi günü ABD Temyiz Mahkemesi’ne başvurarak, Apple’ın Samsung’a açtığı davaya katıldı. Söz konusu davanın, Apple’ın ABD’de Samsung ürünlerinin yasaklanması için başlattığı ve Ağustos 2012’de bir milyar dolar tazminat kazandığı dava olduğu belirtildi.

  Apple, her ne kadar bazı ürünlerinde Samsung’un patent ihlali yaptığını kabul ettirmiş olsa da, ürünlere süresiz satış yasağı getirtememişti. Temyize giden Samsung ise davayı kaybetmesine neden olan patentlerden birini çürütmeyi başarmıştı.

  NOKIA’DAN İTİRAZ

  Mashable sitesinin haberine göre, Nokia, Apple ve Samsung arasındaki davanın görüldüğü San Jose Bölge Mahkemesi Yargıcı Lucy Koh’un kararına itiraz etti.

  Koh, Apple’ın Samsung telefonlarına yasak getirmek için, ‘patentli içeriğiyle telefonlarına gösterilen talep arasında bağlantı kurmasını’ istemişti. Nokia, bu kararın yanlış olduğunu savunarak, ‘ABD’de patent koruma çabalarına zarar vereceğini’ öne sürdü.

  RAKİBİYLE ARKADAŞ OLMAK İSTİYOR

  Reuters, daha önceden hiçbir firmanın Apple’ı patent davalarında savunmadığına dikkat çekti. Apple, Kasım 2012’de HTC ile önemli bir karara imza atarak, 10 yıl boyunca alacakları patentlerin lisans işlemlerini beraber yürütmeye karar vermişti.

  Geçmişte Apple ve adını BlackBerry’e çeviren RIM’e karşı önemli patent davaları kazanan Nokia, Lumia serisinin promosyon çalışmalarında da Apple’ı hedef alan reklam filmi çekmişti.

  Nokia’nın avukatı Keith Broyles, “Nokia, yakın zamana kadar ABD’de hem davacı hem de sanık olarak birçok patent davasında yer aldı. Nokia, sektörde güçlü bir marka olarak patentlerini korumak için hareket etmesi gerekebilen ve patentleri risk altına girebilen bir firma” açıklamasını yaptı.
   


  Yazan: doctorrr
 2. Koskoca nokia yancı olmuş vay be
   
 3. Yancılık değil bu Nokia'da hakkını arıyor Samsunga karşı
   
 4. birbirlerine tolerans göstermiyorlar teknoloji pek gelişmiyor yahu :ehe
   
 5. teknoloji fikri ve sınai hakların korunmasıyla gelişir. Yoksa fikir aşırmayla sadece yerinde sayar.
   
 6. hünkarım şakaydı yahu anlamadın mı smileyden:(
   
 7. Iyide nokiaya ne oluyor simdi? Üçüncüye ne düştüğünü bilmiyormu. Dava apple samsung davasi. Nokia bu hamle ile kendini tamamen bitirecek. Bi sıkıntısı var ise bunu direk samsungla halletmeliydi applea sığınarak değil. Bunlar dikkat çekme ve gundemde kalma politikaları. Yemezler nokia. Yazik.
   
 8. Nokia ne yapsa hemen batırıyorsunuz Nokia'yı ama batamadı gitti
   
 9. Batip batmamasi beni ilgilendirmiyor. Yapılan hareketin sacmaligindan bahsetmeye çalışıyorum. Mobil sektörün mihenk taşlarından olan nokiaya bu tür hareketler yakışmıyor. Madem mevcut cihazlar ile bir sıçrayis yakaladı bunu bu tür şeylerle baltalamamali. Samsungun gücüne güç katmaktan başka bişey olamaz bu şahsımca.
   
 10. nokianın cehenneme kadar yolu var bundan sonraki telefonum apple :) senin modan çoktan geçti adamlar para sayıp lumia alıyolar asphalt daha yeni geldi nasıl adam yerine koyacağım
   
 11. Şu samsung fanlari hemen ortaya çıkmış. Patent haklari ihlali cezai yaptırıma girer.

  Size en basitinden örnek : cep telefonunda WiFi Nokianin patentidir.

  Adamlar bunun için ar-ge kuracak para ve emek harcayıp yatırım yapacak sen tutup o özelliği kendi x marka cihazında kullanırsan haksız rekabet ve kazanç elde edersin.

  Şimdi burada hakkını arayan mı suçlu , yoksa haksız kazanç sağlayan x firması mı suçlu.

  Azıcık taraf olmadan yorum yapmayı ogrensek nasıl olur sizce ?
   
 12. Kesinlikle katılıyorum. Yazını okumasam bende benzer bir açıklama yapacaktım.
  Burda çoğu kişinin atladığı nokta budur. Adam milyon dolarlar harcıyor ar-ge için, yeni teknoloji keşfediyorlar, ürünlerini ön plana çıkarmak için reklamdan daha fazla harcıyorlar sonuç? Samsung gibi bir firma çıkıp senin teknolojini çalıp ürünlerinde kullanıyor. ar-ge ye harcayacağı parada cebine kalıyor. Apple da destek olması demek yancılık anlamına gelmez. Bu tip olaylarda türk halkı gibi davranmamış nokia. Bizimkiler olsa sıra kendilerine gelene kadar susar. Millet bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığını benimsediği için sesini çıkaranları böyle yadırgıyor. Nokia doğru olanı yapmış. Birçok firmanın varını yoğunu ortaya koyup geliştirdiği teknolojiye diğer firmaların çalarak beleşe getirmeleri zaten haksızlık.
   
 13. Nokia bu konuda sonuna kadar haklı ; ama keske apple ile birlikte degilde kendi başına hareket etseydi.Ayriyetten benim bildigim kadarı ile piyasadaki cep telefonu firmaların hepsi ; buna apple da dahil nokia a patent ucteti ödemekle . Eger samsung firması Nokia'nın teknolojisini kullanıp patent ücreti odemiyorsa , nokia dava açmakta % 100 haklı. ...
   
 14. haklısın adamım. :D mesela dünyadaki ilk 3g li cep telefonunu kim üretmiş ?
  -Nokia. Markasıda 6630

  peki dünyadaki ilk wifi li telefonu kim üretmiş. ?
  -NOKIA
   
 15. aman aman ne iyi yapmış nokia ya kalsak parası olan apple parası olmayanda symbianda sürünüyodu
   
 16. Biri fazla para verıp patent alıyo dıgerı calıyo boyle bırsey olmamalı
   

 17. Sana samsung ve Google para mi ödüyor. Bir yorumundada tarafsız ve objektif ol.
  Şimdi bende uzun uzun yazarım ama senin okumaya niyetin olmadığını bildiğimiz için degmez.
   

 18. Doğru söze ne denir :)
   
 19. Herkes güçlünün yanında olmak ister,baktı ondan iyi olamıyor ,safa geç hemen ,bence nokia değil lumia ,mumya bile çıkarsa artık kullanıcısını kaybetti ,nokianın tek kazancı ,nokiadan şaşmam diyipte hala nokia alanlardır ,Çok rahattı nokia birden en iyi telefonu çıkarsa gene nokia kullanıcıları geçeceğini zannetmiyorum, Apple gayet iyi ,piyasasıda iyi durumda ,Patent işine gelirsek orda haklı tabi nokia ama burda samsungu karalama politikası var ,aralarında ayrı bi geçen olaydan dolayı ,htc bile apple ile hareket etmeye başladı yani samsungun işi zor baya zorlayacaklar görünüyor
   
 20. Saflıkla alakası yok. Söz konusu davanın içeriğinden habersiz atıp tutmanında gereği yok. Kısaca özetleyim sizlere; Davada apple haklı olduğu halde dava düştü, sebebi mahkemedeki savcının apple'a ait teknolojinin satış oranlarında yani talepte bir fark yaratmadığını bu nedenle samsungun bu teknolojiyi patentsiz kullanmasında sakınca görmediğini belirtmesi ve bu yönde karar alınması bir ilktir. Sadece nokia değil diğer firmalarda itiraz etmeleri gerekirdi. Bir gün benzer bir olay onlarında başına gelebilir ve bu dava örnek teşkil ederse patent almanın bir manası kalmayacaktır! Nokia burda suskun kalmadı ve dava sonucuna itiraz etti. Bilen bilir şuanda telefonlarda standart haline gelen birçok teknolojinin patenti nokia ' a ait eğer bu davada itiraz etmese idi yarın birgün kendi teknolojileri de bu şekilde haksız kullanılabilirdi.
  Şimdi burdaki patent haklarını savunmak için yapılan girişimler bile milletin gözünde nokianın samsungu karalama veya apple ' a yanaşması olarak yorumlanıyor üzülüyorum. Aslında bunda bizim türk teknoloji blogu yazarlarının hatası var, özellikle sdn ekibi nokia' a karşı oldukça acımasız ve taraflı. Herneyse Nokia burda daha öncede sölediğim gibi doğru olanı yapmış. Aynı şeyi samsung yapsa nokia haksız olsa yine samsungu tebrik ederdim. Kısacası burda önemli olan patent olayıdır. Ama bunu millet anlamamakta ısrar ediyor. Şimdi samsung'un superamoled ekranını patentsiz nokia ve apple kullansaydı bu konuşanlar o zaman neler derdi neler.

  Nokia kullanıcısını kaybetti sözüne ilişkin lumia gerçekten kaliteli bir telefon ve hala hatrı sayılır kullanıcıları var. Ve senin nokiadan vazgeçmem diye düşünenler şeklinde yorumlaman saçma. Ben Lumia yı teknolojisi ve uygulamaları için aldım. Nokia olduğu için değil. Nokia alana ap.tal muamelesi yapmaktan vazgeçin kendinizi küçültüyorsunuz. Ayrıca tek kazanç kaynağı değil bugün nokia telefon üretmeyi bıraksa yine deli gibi para kaldırır patentlerinden. Piyasada standart hale gelmiş bütün teknolojiler nokia ya ait. Diğer firmalarda bu olmazsa olmaz teknolojileri kullandıkları sürece ki kullanmak zorundalar yoksa telefon satamazlar ;) nokia' a para ödemek zorundalar. Sadece wi-fi için yanılmıyorsam telefon başına 5€ ödeniyor. 3g & LTE (4g) vs.. sen hesap et.
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
17/02/2019 - 20:34