Nokia N9 Flash (Anlatım)

 • 21 Ekim 2012
 • 32575 Okunma
 • 224 Cevap

0/5, 0 Oy
 1. Merhaba arkadaşlar,bugün Nokia N9 a Flasher üzerinden nasıl, flash atabileceğinizi anlatacağım,bölümümüzde eksikliğini en çok hissettiğim konu bu.. Anlatacağım flash türü rootfs+emmc flashtır cihazda hiçbir veri kalmaz,flashlamadan önce cihazınızın yedeğini alıp bir sabit sürücüde saklayınız.

  UYARI: Bu işlem kesinlikle hatasız yapılmalıdır,anlatımdakileri kendim defalarca bizzat uyguladığımdan sizlerde oluşabilecek hatalardan,ben ve Maxicep sorumlu tutulamaz.

  Gerekenler;
  NaviFirm
  WinFlasher (Buradan,kendi sisteminize uygun olan Flasher sürümünü indiriniz,ben anlatımı Windows üzerinden yapacağım.)
  NaviFirm kullanamayan veya sorun yaşayanlar için Flash dosyaları;

  eMMC
  RootFS

  Başlayalım.. Öncelikle,Navifirm den Products kısmında Nokia N9 RM-696 'u buluyoruz,Releases bölümünden,en son sürümü seçiyoruz şuanki son sürüm,40.2012.21.3 ben de anlatımı bu sürüm üzerinden yapacağım,sürüm seçtikten sonra kendi product code umuza uygun varyantı seçiyoruz,benim cihazım 059M4Z8 TURKEY BLACK16 GB,sizde kendi cihazınıza uygun kodu seçiniz,navifirmde alt kısımdaki boşluğa codeunuzu yazarak eleme yapabilirsiniz. Product Code unu bilmeyenler için product kode u sim kart yuvasının arkasında yazmaktadır. Son olarak en sağdaki files kısmından gerekli dosyaları resimdeki gibi işaretleyiniz. Son aşamaya geldiğinizde NaviFirm bu şekilde olmalıdır;


  < Resmi açmak için tıklayın >


  UYARI:Cihazınıza daha alt bir sürüm flashlamayı denemeyiniz,cihazınız brick olabilir.

  Dosyalar kısmı aynen resimdeki gibi seçildikten sonra,downloada basıyoruz..

  Dosyaları indirdiğinizi varsayarak devam ediyoruz.

  WinFlasher'ı kuruyoruz. Daha sonra WinFlasher'ı kurduğumuz dizine erişip,Flasher.exe dosyasını kopyalıyoruz ve Navifirm/Fw/059M4Z8 klasörünün içine yapıştırıyoruz. Bir kopyada NaviFirm/Fw klasörüne yapıştıralım.

  Şimdi Komut İstemi kullanarak devam edeceğiz.Komut istemini,Başlat/Çalıştır'ı açıp cmd yazarak veya klavyeden Windows tuşu+R ye basarak yine cmd yazıp açabilirsiniz.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  UYARI: Aşşağıda yazacağım kodlardaki büyük/küçük harf boyutuna dikkat ediniz.

  Komut isteminde işlerinizi kolaylaştırmak için,NaviFirm+ 1.7 klasörünü C: dizinine atmanızı tavsiye ederim,ben anlatımı böyle yapacağım.

  Komut istemini açıp "cd C:\NaviFirm+ 1.7" yazıp enter a basıyoruz,herhangi bir tepki veya hata almadığınızdan emin olduktan sonra "cd Fw" komutunu giriyoruz,
  sonra "dir" yazıyoruz bulunduğunuz dizinin detayları gelecek önünüze,product code unuzun isminde bir klasör oluşacak onu giriyoruz örnekten devam ederek,
  "cd 059M4Z8" yazıp enterlıyoruz.

  UYARI: Buradan sonraki adımlar tamamen size kalmış ve başladığınızda iptal etme seçeneğiniz yok,bu işlemleri yapmadan önce cihazınızı şarj ettiğinizden emin olunuz.

  "flasher -i " komutunu verip cihazı kapalı şekilde pcye bağlıyoruz,cihazımız flash moduna geçmiş oluyor.

  " flasher.exe -f -F
  DFL61_HARMATTAN_40.2012.21-3.427.6_PR_LEGACY_427_ARM_RM-696_PRD_signed.bin -F DFL61_HARMATTAN_40.2012.21-3.NOMAPS.5_EMMC_NOMAPS.bin -R "

  komutunu başlarında tırnak işaretleri olmadan giriyoruz,bu zamana kadar verdiğim tüm kodlarda tırnak işaretleri kodlara dahil değildir. Yukarıda verdiğim kodu kendi seçtiğiniz dosyalara uyarlayarak giriniz.

  < Resmi açmak için tıklayın >

  < Resmi açmak için tıklayın >

  “Suitable USB interface (bootloader/phonet) not found, waiting…“ uyarısını göreceksiniz,şimdi cihazı KAPALI şekilde pcye bağlıyoruz ve işlemimiz başlıyor..

  Eğer işlem başlamıyorsa cihazı çıkarıp güç düğmesine hafif dokunup tekrar pcye bağlayınız,yine olmaz ise cihazı açıp kapatıp güç tuşuna dokunarak bağlıyoruz..
  Bilgisayarınızın yazılımında veya USB portlarınızda herhangi bir sorun yoksa işleminiz başlayacaktır.
  Algılama gerçekleşip işlem başladığında pcnizde Found RM-696 yazısını göreceksiniz daha sonra tablo halinde yükleme işlemi ilerlemesini gelecek karşınıza ve cihanızın ekranında ilerlemeyi gösteren mavi bir çubuk göreceksiniz.

  < Resmi açmak için tıklayın >

  Kesinlikle telefon veya bilgisayara müdahale etmeyiniz bu esnada..
  İşlem bitiminde ekranda "Sucsess" yazısını göreceksiniz ve cihazınız açılacak.


  Tebrikler! Flash işlemini tamamladınız ve cihazınız fabrika çıkış haline döndü,gerekli ayarları yaparak,cihazınızı tertemiz kullanabilirsiniz.

  Konuyu kendim hazırladım,tamamen bana aittir,hepinize iyi forumlar..

  Anlatımı karışık bulanlar için video;

  <span style="font-family: Georgia"><font color="DeepSkyBlue"><font size="4"><em><strong><span style="font-family: arial black"><font size="3"><font color="#000000">[video=youtube;VaahAYDypWc]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&amp;v=VaahAYDypWc[/video]
   


  Yazan: MrCommanDTr
 2. Teşekkürler Can güzel anlatmışsın :oke:
   
 3. Rica ederim Anıl,forumumuzda birçok N9 sahibi işlemi bilmiyor yardımcı olur diye düşündüm,aslında üst konu olsa kaybolmasa güzel olur.
   
 4. teşekkürler ,n9um yok ama elbet n9 sahiplerine faydalı olacaktır :)
   
 5. rica ederim ben de faydalı olur düşüncesiyle hazırladım umarım amacına ulaşır :) Yapamayan arkadaşlara da müsait zamanımda teamwieverdan yardımcı olurum.
   
  mısto61 bunu beğendi.
 6. teşekkürler can :D
   
 7. rica ederim abi :D Tweakle falan herhangi bi sıkıntı yaşarsan ki yaşamazsın inşallah atıverirsin burdan anlatımda uzun uzun karışık gibi gelse de yaparken üç adımda kolayca halloluyor.
   
 8. Konuya şu kodda eklenmeli flasher kodlarından önce cihazın flasher modda takılı kalması için "flasher -i" kodunu tavsiye ediyorum ilkinde geçmezse ikincisinde flasher modda takılı kalır bazen flasher mode geçmiyor cihaz bu kod sayesinde sorun çözülmüş oluyor.
   
  abdispowerr bunu beğendi.
 9. hemen ekleyeyim Mert :)

  - - - Eklendi - - -

  Ekledim kardeşim,teşekkür ederim :)
   
 10. gerçi pc yok umarım da ihtiyaç duymayız ,duyarsak ta artık konudan hallederiz :D
   
 11. teşekkürler necati Konu anlatım süper Konu Sabitlendi.
   
 12. tesekkurler guzel anlatim olmus
   
 13. İnşallah abi :) Yardımcı olursam ne mutlu


  - - - Eklendi - - -

  Ben de teşekkür ederim,video konuya eklendi :)


  - - - Eklendi - - -

  Sağolasın Kurtuluş abi :)
   
 14. bu işlemi yapmak tahminen kaç dakika sürüyor?
   
 15. tek uzun süren kısmı navifirm ile dosyaları indirmek,onun dışında kodları girip flashlaması 10 dakika sürer.
   
 16. ooo kaşla göz arasında üst konu olmuş :D yazanında,üst konulara taşıyanın eline saglık
   
  MrCommanDTr ve salihk bunu beğendi.
 17. hocam ilk olarak emeğine sağlık çok güzel bir biçimde herşeyi yazmışsın.ancak variants kısmında ben hangi seçeneği seçeceğimi nereden bileceğim?
   
 18. kardeşim telefonun sim kart yuvasını çıkardığında barkodun altında yazıyor harfler ve rakamlardan oluşuyor.
   
 19. Variant sim kart yuvasının arkasında yazan 059 şeklinde başlayan kod oluyor. Eğer sim kartın altındaki yazı silindiyse:

  terminali açıyoruz

  sysinfoclient -a

  Burada /device-product codedanda ürün kodumuza yada bize ait varyanta ulaşabiliriz.

  Diğer bir yol ayarlar ürün hakkındadaki barkoddanda çıkıyor diyorlar tabii bunun için bi barkod uygulaması filan gerekli isteyen bu yoluda kullanabilir.
   
Yüklüyor...
18/06/2018 - 04:54