Nokia Firmware Cleaner v3.0 BETA 1 - Kolay Kullanım Kılavuzu [Bileşen Portlama Dahil]

Sponsorlu Bağlantılar

Silinen Üye 94869

Silinen Üye 94869

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
Nokia Firmware Cleaner v3.0 BETA 1 - Kolay Kullanım Kılavuzu [Bileşen Portlama Dahil]

Nokia Firmware Cleaner ile herhangi bir FW içerisinden bileşen silebilir veya portlayabilirsiniz.

NFC (Nokia Firmware Cleaner) Nedir?

NFC, bir FW içerisindeki dahili bileşenleri silmek üzere tasarlanmıştır. NFC'yi kullanarak FW'nizden boş alan elde edebilir ve bu boş alana kendi istediğiniz modları uygulayabilirsiniz. NFC'nin diğer bir özelliği ise, bir FW içerisindeki uygulamayı portlamayı sağlar. Yani bri FW içerisindeki bileşeni başka bir FW içerisine gömebilirsiniz.

NFC v3.0 BETA 1 ile Adım Adım Bileşen Silme

Adım 1) indirme linkini kullanarak NFC'yi bilgisayarımıza indirelim.
Adım 2) NFC arşivini Yerel Disk (C) sürücüsüne kopyalayalım ve ardından arşive sağ tıklayıp "Klasöre Çıkart" a tıklayalım.
Adım 3) Nokia FW Cleaner 3.0 beta 1 klasöründeki "Nokia FW Cleaner 3.0 beta 1.exe" dosyasını çalıştıralım. Karşımıza aşağıdaki pencere gelecek:

Bu pencerede kırmızı ile işaretlenen [...] butonuna tıklayıp, FW'mizin Rofs2 dizinini seçmemiz gerekiyor. Seçtikten sonra "Tamam" a tıklayın.

Adım 4)
NFC ana penceresi karşınıza çıkacak. Eğer doğru konumu seçtiyseniz, bu pencerede bir çok bileşen seçilmiş olacaktır. Eğer bileşenlerin hiçbiri seçili değilse NFC'yi kapatıp tekrar açarak doğru Rofs2 konumunu seçmeniz gerekmektedir.

Adım 5) Silinmesini istediğimiz bileşenlere işaret koyuyoruz. Önceden işaretli gelen bileşenlerin tümünün işaretini kaldırmak için Tümünü Seç'e önce işaret koyuyoruz, sonra işaretini kaldırıyoruz. Böylece bileşen seçimlerini kaldırmış oluyoruz. Ardından teker teker bileşenleri seçiyoruz.

Adım 6) Seçimlerimizi tamamladıktan sonra "Firmware klasörü" yazan kısımdan [+] düğmesine tıklıyoruz. Bu, seçtiğimiz modların dosya adreslerinin listesini oluşturacaktır. Dosya listesinin hazır olduğunu NFC penceresinin sağ bölmesindeki "List Ready" yazısından anlayabiliriz. Ne kadar alan kazanacağınızı görmek için "Hesapla" butonunu kullanabilirsiniz. Hesapla butonunu kullandıktan sonra 0 MB yazıyorsa, ilgili bileşen mevcut değil anlamına gelmektedir.

Adım 7)

Alternatif 1: Bileşenleri silmek için

Bileşenleri silmek için az önce [+] butonuna bastığımız kısımdan [X] butonuna tıklıyoruz. Yapacağımız işlemin geri dönüşü yoktur. Bu butona bastığımızda herhangi bir soru sormadan işlem başlatılır, program kısa süreliğine kilitlenir. Ardından "Yapıldı!" şeklinde bir pencere gelir. Bu silme işleminin tamamlandığını gösterir.

Alternatif 2: Bileşenleri portlamak için

Birden çok bileşeni portlamak yerine portlamak istediğimiz bileşenlerden sadece birinde işaret bırakıyoruz. Ardından tekrar pencerenin alt kısmından [+] butonuna basıyoruz. Sonra sağ bölmedeki "Show list" butonuna basıyoruz. Karşımıza yeni bir küçük pencere çıkıyor. Bu pencereyi daha da büyütüyoruz, böylece dosya yollarının tümünü görebiliyoruz. Bundan sonra bu dosyaları aynı klasörleri oluşturarak, yeni bir dizine kopyalıyoruz. Yani, ..\ROFS2\sys\bin\Drawing.exe dosyasını kopyalıyoruz. Başka bir yerde sırasıyla yeni ROFS2, sys, bin klasörleri oluşturuyoruz. Ardından "bin" klasörünün içine kopyaladığımız dosyayı yapıştırıyoruz. Bu işlemi diğer dosyalar içinde gerçekleştiriyoruz. En sonunda portlanmış bileşeni elde etmiş oluyoruz. Bu bileşeni başka bir FW içerisine kopyalayıp-yapıştırabilirsiniz. Unutmayın, başka bir FW içine bileşen atarken sistem klasörlerinin olduğu dizine kopyalayıp-yapıştırıyoruz. Başka bir deyişle, "sys" klasörümüzü, diğer FW içindeki "sys" klasörünün olduğu konuma yapıştırıyoruz. Diğer klasörler içinde aynı durum geçerli.

Adım 8) Son olarak düzenlediğiniz FW'yi NFE (Nokia Firmware Editor) kullanıyorsanız, Repack yapın. Yeni Rofs2 dosyanız artık hazır!

• Beğen
Tepkiler: 5800XManiac, muxo, stuffalp ve 4 diğerleri

anılbaran

anılbaran

Üye
ben zaten bılıyorum ama bılmeyenler ıcın guzel olmus :tşk:

sekil_27

sekil_27

Üye
evet güzel paylaşımm.bende çok ugraştım ve kendime güzel modifiyeler yaptım.eksik olan anlatım bunun hangi modellerde ve sürümlerde işe yaradıgııı.5800,x6, gibi 9.5 olup c6 modifiyesi yüklü olanlarda hatasız çalışırrr.orjinal sürümlere uygulandında çeşitli hatalar ortaya çıkarr.görüntülü konuşma açmaması gibi.... uzar gider liste.bu detayı unutmayın

Silinen Üye 94869

Silinen Üye 94869

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
Orjinal FW den bileşen silmek için hem Rofs2 hem de Core için silme işlemi tekrarlanmalıdır. O zaman sorunsuz silme işlemi yapmış olursunuz.

Oğuzhan

Oğuzhan

Üye
tesekkurler

bicer79

Üye
5800 bütün uygulamaları hafıza kartına taşıyacak bir program veya yol yok mu mesela ovi maps ovi store v.s programlar hafızada çok yer kaplıyor

Silinen Üye 94869

Silinen Üye 94869

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
5800 bütün uygulamaları hafıza kartına taşıyacak bir program veya yol yok mu mesela ovi maps ovi store v.s programlar hafızada çok yer kaplıyor

Bu programlar gizli Z sürücüsünde yüklüler. Ama sen sonradan yüklediklerini soruyorsan onlar nasıl kurulursa öyle kalırlar.

volkan34

Üye
tesekkurler

mavikumsal35

mavikumsal35

Üye
ofw den bileşen silmek istiyorum ama rof osyasının bulundu klasörden öteye acılmıyor klosörü gösterip actıgımda ise olan bişenler işaretlenmiyor rofsu gösteremedigimden olsa gerk rofsu nasıl gösterecem bira znlatırmısınız

fastfoot

Üye
Fw Rofs2 dizinini bulamadım. çözüm sağlarsanız sevinirim

Silinen Üye 94869

Silinen Üye 94869

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
NFE ile açtığın Rofs2'nin yolunu bulmak için, NFE programının bulunduğu klasöre git. Orada Rofs2 klasörü göreceksin. Bu klasörün içindeki ROFS2 klasörünün yolunu seçeceksin.

orhnkya

orhnkya

Üye
paylasím îcin tesekurler

Silinen Üye 94869

Silinen Üye 94869

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
:rica:

torQaresma

Üye

Nokia Firmware Cleaner ile herhangi bir FW içerisinden bileşen silebilir veya portlayabilirsiniz.

NFC (Nokia Firmware Cleaner) Nedir?

NFC, bir FW içerisindeki dahili bileşenleri silmek üzere tasarlanmıştır. NFC'yi kullanarak FW'nizden boş alan elde edebilir ve bu boş alana kendi istediğiniz modları uygulayabilirsiniz. NFC'nin diğer bir özelliği ise, bir FW içerisindeki uygulamayı portlamayı sağlar. Yani bri FW içerisindeki bileşeni başka bir FW içerisine gömebilirsiniz.

NFC v3.0 BETA 1 ile Adım Adım Bileşen Silme

Adım 1) indirme linkini kullanarak NFC'yi bilgisayarımıza indirelim.
Adım 2) NFC arşivini Yerel Disk (C) sürücüsüne kopyalayalım ve ardından arşive sağ tıklayıp "Klasöre Çıkart" a tıklayalım.
Adım 3) Nokia FW Cleaner 3.0 beta 1 klasöründeki "Nokia FW Cleaner 3.0 beta 1.exe" dosyasını çalıştıralım. Karşımıza aşağıdaki pencere gelecek:

Bu pencerede kırmızı ile işaretlenen [...] butonuna tıklayıp, FW'mizin Rofs2 dizinini seçmemiz gerekiyor. Seçtikten sonra "Tamam" a tıklayın.

Adım 4)
NFC ana penceresi karşınıza çıkacak. Eğer doğru konumu seçtiyseniz, bu pencerede bir çok bileşen seçilmiş olacaktır. Eğer bileşenlerin hiçbiri seçili değilse NFC'yi kapatıp tekrar açarak doğru Rofs2 konumunu seçmeniz gerekmektedir.

Adım 5) Silinmesini istediğimiz bileşenlere işaret koyuyoruz. Önceden işaretli gelen bileşenlerin tümünün işaretini kaldırmak için Tümünü Seç'e önce işaret koyuyoruz, sonra işaretini kaldırıyoruz. Böylece bileşen seçimlerini kaldırmış oluyoruz. Ardından teker teker bileşenleri seçiyoruz.

Adım 6) Seçimlerimizi tamamladıktan sonra "Firmware klasörü" yazan kısımdan [+] düğmesine tıklıyoruz. Bu, seçtiğimiz modların dosya adreslerinin listesini oluşturacaktır. Dosya listesinin hazır olduğunu NFC penceresinin sağ bölmesindeki "List Ready" yazısından anlayabiliriz. Ne kadar alan kazanacağınızı görmek için "Hesapla" butonunu kullanabilirsiniz. Hesapla butonunu kullandıktan sonra 0 MB yazıyorsa, ilgili bileşen mevcut değil anlamına gelmektedir.

Adım 7)

Alternatif 1: Bileşenleri silmek için

Bileşenleri silmek için az önce [+] butonuna bastığımız kısımdan [X] butonuna tıklıyoruz. Yapacağımız işlemin geri dönüşü yoktur. Bu butona bastığımızda herhangi bir soru sormadan işlem başlatılır, program kısa süreliğine kilitlenir. Ardından "Yapıldı!" şeklinde bir pencere gelir. Bu silme işleminin tamamlandığını gösterir.

Alternatif 2: Bileşenleri portlamak için

Birden çok bileşeni portlamak yerine portlamak istediğimiz bileşenlerden sadece birinde işaret bırakıyoruz. Ardından tekrar pencerenin alt kısmından [+] butonuna basıyoruz. Sonra sağ bölmedeki "Show list" butonuna basıyoruz. Karşımıza yeni bir küçük pencere çıkıyor. Bu pencereyi daha da büyütüyoruz, böylece dosya yollarının tümünü görebiliyoruz. Bundan sonra bu dosyaları aynı klasörleri oluşturarak, yeni bir dizine kopyalıyoruz. Yani, ..\ROFS2\sys\bin\Drawing.exe dosyasını kopyalıyoruz. Başka bir yerde sırasıyla yeni ROFS2, sys, bin klasörleri oluşturuyoruz. Ardından "bin" klasörünün içine kopyaladığımız dosyayı yapıştırıyoruz. Bu işlemi diğer dosyalar içinde gerçekleştiriyoruz. En sonunda portlanmış bileşeni elde etmiş oluyoruz. Bu bileşeni başka bir FW içerisine kopyalayıp-yapıştırabilirsiniz. Unutmayın, başka bir FW içine bileşen atarken sistem klasörlerinin olduğu dizine kopyalayıp-yapıştırıyoruz. Başka bir deyişle, "sys" klasörümüzü, diğer FW içindeki "sys" klasörünün olduğu konuma yapıştırıyoruz. Diğer klasörler içinde aynı durum geçerli.

Adım 8) Son olarak düzenlediğiniz FW'yi NFE (Nokia Firmware Editor) kullanıyorsanız, Repack yapın. Yeni Rofs2 dosyanız artık hazır!

rambo_FT kardeşim ben bir türlü rofs2 dosyamı okutamıyorum.şimdi rofs2 için özel bir dosya konumu mu oluşturmam gerekiyo anlamadım bir türlü bulmuyo "
Hesapla butonunu kullandıktan sonra
0 MB yazıyorsa, ilgili bileşen mevcut değilanlamına gelmektedir." demişsin aynen öyle yazıyo ancak girdiğim klasörde olduğunu eminim defalarca kontrol ettim ama hala ne yapmam gerekiyo anlamadım lütfen yardımcı olur musun bana burasını anlatırsan çok memnun olurum nette araştırdım ama bulamadım

Silinen Üye 94869

Silinen Üye 94869

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
Doğru Rofs2 konumunu seçmen gerekiyor. Bir de bazı uygulamalar FW'de olduğu halde görmeyebilir.

torQaresma

Üye
yani işaretli olarak gelmeyebilir mi peki klasörün için de sadece rofs2 dosyası olsa yetiyo degil mi yani flash dosyalarının tümü mü gerekiyo

Silinen Üye 94869

Silinen Üye 94869

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
Eğer OFW için bu işi yapacaksan, core, rofs2, rofs3 içi tekrarlaman gerekiyor.

salkin

salkin

Üye
ustalar n76 da hiç bir şekılde işe yaramıyor nokıa edıtorlede kendı elımle sıldım programsız ama flash atarken kabul etmıyor yenı olusturulan dosyaı. cok acele n76 nın ses kayıt ozellıgını sılmem lazım acele yardım lazım cepten de görusebılırız yardımcı olabılecek olan arkadaşlarla

Üst Alt