Nokia 603 Bilindiğinin dışında Amoled mi?

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
great14

great14

Üye
    Konu Sahibi
Nokia 603 Bilindiğinin dışında Amoled mi?
Arkadaşlar olay aslında şöyle. Benim 603'ten önceki cihazım 701'di ve sıkıştığımdan dolayı satmak zorunda kaldım. 603 aldıktan sonra ekranlarının arasında fark var gibi gelmişti 603 ün renkleri çok daha iyi gibi gelmişti ama 701'deki mat jelatindendir diye üstünde durmadım. Bugün bi arkadaşımda 701 olduğunu gördüm uygulamalarına falan bakıyordum ki ekranın yine biraz soluk olduğunu gördüm. Sonra parlaklıklarını teker teker deneyip karşılaştırdık gerçekten de arada fark vardı. Arkadaşım bozuldu heralde deyip garantiye vereceğini söyledi. Ben eve geldim ve araştırmaya başladım gerçekten böyle bir olay var mı diye. Çok geçmeden de buldum hem de nokia'nın kendi sitesinde.
Bkz:

Biraz daha araştırma yapayım dedim çoğu sitede 603'ün IPS Lcd olduğunu söylüyorlar. Ben de 3 cihazı yan yana getiremedim ama internetteki araştırma videolarında 701 vs 700 ve 603 vs 700 videolarına rastladım. "Nokia 701 vs Nokia 700" videosundaki 701 modelinin ekranı bugün arkadaşımda gördüğüm modelimin ekranı ile aynı renklere sahip ve renkler soluk ve kontrast yüksek gibi duruyor.
Bkz:

"Nokia 603 vs Nokia 700" videosunda ise 603'teki renkler 700'ün renklerine çok yakın en azından 701'den yakın olduğunu düşünüyorum.
Bkz:

Bu tabiki bir görüş video esnasında jelatinler, ekran parlaklığı vs. ayarlarında farklılık olabilir ve tabiki video çeken kameranın görüntü kalitesiyle de yakından ilgili olabilir.
Küçük bir örnek;

Arkadaşlar bu konuda ben sadece kafama takılan bi soruyu sizlerle paylaşıp sizin de görüşlerinizi almak veya bilginiz varsa bizlerle paylaşmanızı istedim.

• Beğen
Tepkiler: MaxipmaN

MaxipmaN

Üye
gerçekten ilginç kandırıldık gerçekten fark var en iyi 603 ün ekranı 700 biraz daha geride 701 berbat duruyor

great14

great14

Üye
    Konu Sahibi
gerçekten ilginç kandırıldık gerçekten fark var en iyi 603 ün ekranı 700 biraz daha geride 701 berbat duruyor
Sadece kırmızı sarı turuncu tonlu renkli bir duvar kağıdıyla sınırlamamak lazım mesela yeşil duvar kağıdında 700 daha canlı gibi. 701 için de böyle bir durum var 700'den daha solgun olduğu bir gerçek ama bi 603 vs 701 karşılaştırması görsek fena olmazdı en azından neyin ne olduğunu anlardık.

msy2017

msy2017

Üye
701'in ekranı amoled değil parlaklığı yüksek bu yüzden kontrast düşük oluyor yani renkler amolede göre soluk parlaklık yükksek olduğu için gün ışığında açık mekanlarda daha iyi görüntü sağlıyor.

great14

great14

Üye
    Konu Sahibi
701'in ekranı amoled değil parlaklığı yüksek bu yüzden kontrast düşük oluyor yani renkler amolede göre soluk parlaklık yükksek olduğu için gün ışığında açık mekanlarda daha iyi görüntü sağlıyor.

701'in ekranını biliyorum daha önce 3.5-4ay gibi bir süre kullandım dışardaki performansı güzeldi fakat o zaman da 700'e kafayı takmıştım renkleri canlı diye. Şimdi kafama takılan 701'in kapalı ya da açık alandaki performans'ı değilde 603'ün Amoled olma ihtimali..

MaxipmaN

Üye
insanın gözünü bozar o parlaklık be :(

Silinen Üye 737108

Silinen Üye 737108

Kapalı Hesap
Ben bunu bikaç ay önce farketmiştim Teknosa mağazasında. Ancak o an 701'in parlaklık ayarının düşük olduğunu zannetmiştim ama yanılmışım doğrudur 603'ün gerçekten çok iyi bir ekranı var c6-01 her modelden çok daha iyi gözüküyor ama N8 dışında :)

asigsasi

asigsasi

Üye
Her ne kadar rakiplerine oranla daha düşük kalan ekran çözünürlüğü(640x360) ve SUPER AMOLED'e göre daha düşük kontrast oranlarına rağmen Nokia 701'in en öne çıkan özelliği 3.5 inç boyutundaki ClearBlack ekranı diyebilirim.

Mad EagLe

Mad EagLe

Üye
Ben elektroworldde baktım 603'e c6–01 kadar iyi değil ekranı tek avanyajı büyük olması ama c7 var arkadaşımda o tam vasat kendi bile diyor senin ekran çok canlı benimkine göre diyor hani 701 kötü diyorsunuz ya belki ekran boyutlarındandır.

versino2

versino2

Üye
bende de 701 var dünyanın en parlak telefonu diyor nokia ama n8 ile yan yana getirince hiç bi farkı yok nasıl en parlak telefon bu ? Üstelik n8 den soluk duruyor ekran

crazy_oruc

crazy_oruc

Üye
Her ne kadar rakiplerine oranla daha düşük kalan ekran çözünürlüğü(640x360) ve SUPER AMOLED'e göre daha düşük kontrast oranlarına rağmen Nokia 701'in en öne çıkan özelliği 3.5 inç boyutundaki ClearBlack ekranı diyebilirim.

evet clear black ama süper birşey. Geçenlerde siyah görüntü verme kalitesini karşılaştırmak için htc evo 3d ile yan yana getirdim 603 gerçek siyah rengini verirken evo 3d siyah ekranda camını belli ediyor ve tam siyah değil.

Nokiafanboy

Nokiafanboy

Üye
bende 701 var ve ekran bence cok basarilii, arkadasimda 603 var ama benim 701 kadar iyi degil ekran, parlakligi 50% yapinca cok daha guzel sonuc cikiyorortaya. Parlaklik tam olunca kapali yerde biraz solgun duruyor, ama gunes altinda super oluyor. Ama kapali alanda 50% parlaklik cok guzel gercekten.

- - - Eklendi - - -

bende de 701 var dünyanın en parlak telefonu diyor nokia ama n8 ile yan yana getirince hiç bi farkı yok nasıl en parlak telefon bu ? Üstelik n8 den soluk duruyor ekran

karsilastirmayi direk gunes isigi altinda yapmadin heralde, parlaklik gunes altinda belli olur. Kapali alanda n8 daha basarili.

punisher123

punisher123

Üye
603le bende arkadaşımın 701i ile karşılaştırdım,603 birazcık daha parlak geldi,Ips lcd olduğu içindir diye düşünüyorum.

great14

great14

Üye
    Konu Sahibi
Arkadaşlar benim anlatmak istediğim cihazların parlaklığı değil renklerin doygunluğu ve canlılığı yani nokia 603`ün bilindiği gibi ıps lcd değilde amoled olması ihtimali

Nokiafanboy

Nokiafanboy

Üye
nokia deli mi amoled ekrani lcd diye tanitsin? Imkansiz amoled olmasi.

great14

great14

Üye
    Konu Sahibi
nokia deli mi amoled ekrani lcd diye tanitsin? Imkansiz amoled olmasi.
Aslında doğru diyorsun ama şuan nokia'nın sitesinde de Amoled olarak gözüküyor o yüzden dikkatimi çekti ve paylaşmak istedim. 701'in parlaklığına gelince 3 model arasında en parlak olan cihaz 701 çünkü zaten 603 ve 700 cihazlarının tanıtımları en parlak diye yapılmadı 701'in tanıtımında kullanıldı en parlak özellik olarak gelmesi ve bu yüzden 701 TFT Led. TFT Led'in bildiğim kadarıyla kontrast'ı çok yüksek ve ClearBlack ile güneş altında 3 cihaz arasında en yüksek performansı veriyor. Nokia 700 ile 603'ün birbirine yakın sonuç vermesi ve Nokia'nın sitesinde Amoled diye geçmesi beni şüphelendirdi.

Nokiafanboy

Nokiafanboy

Üye
Aslında doğru diyorsun ama şuan nokia'nın sitesinde de Amoled olarak gözüküyor o yüzden dikkatimi çekti ve paylaşmak istedim. 701'in parlaklığına gelince 3 model arasında en parlak olan cihaz 701 çünkü zaten 603 ve 700 cihazlarının tanıtımları en parlak diye yapılmadı 701'in tanıtımında kullanıldı en parlak özellik olarak gelmesi ve bu yüzden 701 TFT Led. TFT Led'in bildiğim kadarıyla kontrast'ı çok yüksek ve ClearBlack ile güneş altında 3 cihaz arasında en yüksek performansı veriyor. Nokia 700 ile 603'ün birbirine yakın sonuç vermesi ve Nokia'nın sitesinde Amoled diye geçmesi beni şüphelendirdi.

701de bildigime gore led aydinlatmali ips ekran var, yanlis mi biliyorum?
Nokia resmi sitesindr amoled diyorsa dogru olabilir...

Silinen Üye 2000119

Silinen Üye 2000119

Kapalı Hesap
konuyu görünce gerçekten şaşırdım bende 603 kullanıcısıyım herhangi bir telefonla ekran karşılaştırma imkanım olmadı ama gerçektende renkler doygun ve canlı ( fazlasıyla )

Telefonu ilk alacağım zaman C6-01 ve 603 arasında kalmıştım ve işlemci ram gibi etkenlerden 603 tercih etmiştim. O zaman (3 ay önce) o kadar araştırmıştım ancak Nokia 603ün ekranı Amoled diye geçmiyordu. Karşılaştırmadan baktım ve içime kurt düştü :) Nokianın kendi sitesindede durum aynı AMOLED diye geçiyor :)

Ekran teknolojisi

AMOLED, ClearBlack

şöylede bir şey var biraz bakınca gördüm nokia forumunda biri daha bu ayrıntıyı görmüş ve sormuş

Ve forumun moderatörü bi yanlışlık olduğunu bildirdiklerini ve AMOLED olmadığını söylemiş

Konu forumda 08-02 tarihinde açılmış. Ozamandan bu zamana bi yanlışlık olsa çoktan düzeltilirdi gibime geliyo :hmmm

edit---

great14

great14

Üye
    Konu Sahibi
ya da gerçekten amoled değil. nokia bizi önemsemediği için değiştirmeye gerek duymuyor..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...