Nokia 5800 GPS Sorunu

Sponsorlu Bağlantılar

ella4ever

ella4ever

Üye
    Konu Sahibi
Nokia 5800 GPS Sorunu
Herkese merhaba,

Forumunuza biraz once uye oldum.
Yaklasik 3 gun once Nokia 5800 satin aldim.
AVEA abonesiyim, internet / wap & gprs / mms ayarlarim duzgun olarak ayarli.
Ilk aldigimda GPS duzgun calisiyordu. Nokia Maps uzerinden denedim.
Ayarlardaki GPS Positioning'den de uydulari kontrol ettim, hersey duzgun olarak calisiyordu.

Ardindan telefonuma guncelleme yaptim, bazi uygulamalar yukledim.
Guncellemeleri OVI Suite & PC Suite kullanarak yaptim.
Harita yuklemek icinse Nokia Map Updater ve Nokia Map Loader kullandim.

Fakat suan hic bir sekilde GPS calismiyor.
Assisted GPS, Integrated GPS, Network Based GPS.
Hepsini denedim.

Telefonumun versiyon bilgileri:

Software version:
V 31.0.101

Software version date:
16-09-2009

Custom version:
31.0.101.C01.01

Custom version date:
16-09-2009

Type:
RM-356

Suan hattimda sifir kontor var.
Bir arkadasimda da Nokia 5800 var ve onda GPS calisiyor.
Fakat her Nokia Maps kullandiginda 1 kontorunun dustugunu gordum.

Konu hakkinda bana yardimci olabilir misiniz?

Not: GARMIN yuklemeyi biliyorum daha once arkadasima kurdum fakat 3. parti bir program yerine Nokia Maps kullanmak istiyorum. Bu nedenle GARMIN haricinde bir cozum varsa beklerim :)

Tesekkurler.

Nadir

Nadir

Emekli Yönetici
kardeşim integrated gps yi kullanacaksın ve açık alanda uyduya bağlanır..kontör gitmemesi için sadece integrated gps seçili olacak..ilk bağlanmada uzun sürer daha sonraki bağlanmalarda çok kısa sürer..

ella4ever

ella4ever

Üye
    Konu Sahibi
Selam Nadir,

Bilgilendirmen icin tesekkur ederim.
*#7370# ile telefonuma reset attim.

Tekrar deneyip yazacagim.

Nadir

Nadir

Emekli Yönetici
tamam bekliyorum..

ella4ever

ella4ever

Üye
    Konu Sahibi
Selam Nadir,

*#7370# yaptiktan sonra tekrar App. Update ile guncellemeleri yapiyorum.
FlashLite 3.1, Exchange 2.9, Maps 3.1, Nokia Messaging 10.1, Ovi Contacts 1.20, Ovi Store guncellemesi yapiyor.
Buraya kadar dogru mu?

Daha sonra neler yapmaliyim?
Bana yardimci olursan cok sevinirim.
Telefonu aldim ama bu sorunlardan dolayi hic icime sinmedi.
Pisman olmak istemiyorum :>

--------------- Ekleme ---------------

Problem hala devam ediyor.
Yardimci olabilecek birisi var midir?

Tesekkurler.

Merhaba arkadaslar,

Bu problemi daha once yasamis birisi yok mu?
Tesekkurler.

ella4ever

ella4ever

Üye
    Konu Sahibi
Merhaba Nadir.

Problem devam ediyor.
Yardimci olabilir misin?

Tesekkurler.

ysrkvs

ysrkvs

Üye
o problem bendede var her girdiğimde internete bağlanma dediğim halde 1 kontör gidiyor.

ella4ever

ella4ever

Üye
    Konu Sahibi
Merhaba ysrkvs,

Senin problemin A-GPS (Assisted GPS) ve / veya Sebeke Tabanli (Network Based) GPS kullandigin icin oluyor.
Kontor kaybetmemek istiyorsan sadece Tumlesik GPS (Integrated GPS) kullanmalisin -ki ben de onu yapmaya calisiyorum-

Problemim biraz farkli yani.
Kontor harcayarak ben de GPS'i hemen calistirabiliyorum fakat telefonun kendi GPS anteni varken (dahili gps), kontor harcamanin luzumu yok.

Tabi bir de cozebilsem...

Nadir

Nadir

Emekli Yönetici
arkadaşlar açık alanda bekleyin telefon çekecektir..ben de ilk kullandığımda ilk yakalaması nerdeyse 2-3 gün sürmüştü sonraki bağlanmaları saniye sürmüyordu..

ella4ever

ella4ever

Üye
    Konu Sahibi
Selam Nadir,

Icimi rahatlattin :)
Sonra ki baglantilarda normale doner mi diyorsun?

Bu arada ben Istanbuldayim, surekli kita degistiriyorum isim dolayisi ile.
Avrupa-Anadolu arasi.

Sence bir kere bulduktan sonra uydu pozisyonlari degisince tekrar sorun yapar mi?
Ayrica sen her gun mu GPS kullaniyorsun?

Tesekkurler.

Nadir

Nadir

Emekli Yönetici
ben sizin yaşadığınız problemleri yaşadım..ilk bağlanmam dediğim gibi iki üç gün sürdü..uydunun tam açısını bulup yakalaması gerekiyor..sonraki bağlanmalarda çok hızlı..yeterki bir yakalasın..kıta değiştirme önemli değil uyduyu bir kere bulsun yeterki..şimdi telefonum iphone ama 5800 ı ben 7 ay kullandım ve harikaydı..birde ben benim açmış olduğum Fun Club da da anlattığım gibi Navi Koduyla kullanıyordum..

ella4ever

ella4ever

Üye
    Konu Sahibi
Navi koduyla derken?
Biraz bilgi verebilir misin?

Ben Nokia Maps veya baska bir sey kullanmayacagim.
Sadece Uygulamalar -> Yer -> GPS Verisi, bu menudeki bilgileri verse yeterli.
Harita gosterecek 3. parti bi uygulama vardir mutlaka.
Garmin vs.

kurtluelma1

Üye
walla arkadasim su GPS muhabbeti bende de var bugune kadar çözmeye calistim hala bgn bile..wirellese baglandigimda hersey normal yakaliyor garmin ve maps3.1 kullaniyorum ikisinde de görüntü aldim nerdeyim calisiyor yani.ama gel gelelim eve geliyorum yolda aciyorum tik yok.anlamadim gitti kafayi yicem.ilk aldigimda tikir tikir calisiyordu nerde oldugumu gösteriyordu.navigasyon kodu aldim ovi.com dan ama yine tik yok.valla bundan anlayan biri varsa iyi bi aciklasin yoksa cildiricam 750 lira verdik bi navigasyonunu calistiramiyorsak ayip yani.

icarık

Üye
bendede aynı sorun var bazen çalışıyor bazen çalışmıyor bir kaç pro yükleyince çalışmıyor formatlayınca çalışıyor

S@H!N

Üye
Merhaba ysrkvs,

Senin problemin A-GPS (Assisted GPS) ve / veya Sebeke Tabanli (Network Based) GPS kullandigin icin oluyor.
Kontor kaybetmemek istiyorsan sadece Tumlesik GPS (Integrated GPS) kullanmalisin -ki ben de onu yapmaya calisiyorum-

Problemim biraz farkli yani.
Kontor harcayarak ben de GPS'i hemen calistirabiliyorum fakat telefonun kendi GPS anteni varken (dahili gps), kontor harcamanin luzumu yok.

Tabi bir de cozebilsem...

hocam ben bunu yaptım :s daha 2 saat önce aldım teli :aha: kapalı alanda olduğum için bağlantı sanırım olmuyor knt gitmedi ama bağlantıda olmadı :D açık alanda ne kadar süre beklemem gerekiyor acaba ilk bağlantıda

blackhopes

Üye
arkadaşlar ben bu sorunu yaşadım ama çözdüm.umarm sizinde öyledir.
telefonun ovi mağaza menüsünden uygulamalardan battery extender programını telefona kurduysanız ve o programdan battery bilmem ne yazıyordu tam hatırlamıyorum prgrama girince en üst seçenek onu seçerseniz telefon gps sinyalinin hepsini kapatmaktadır.1 günde dursan 2 günde dursan çok zor bağlanması.Sonradan farkettim bu yaptığımı nerden farkettiniz dersenin bir elektronikçi olarak batarya ömrünü uzatmak istiyorsanız bazı şeylerin kapatılması gerekmektedir. Sonradan aklıma geldi bu program olacağı ve bu programı kaldırın eğer varsa yada yar menüsünden orjinal settings ayarlarını seçin.şimdik 2 dk sonra en geç bağlanıyor. Umarım sizinkide düzelir.

soytarı33

Üye
ya bu telefonun kitabında kontür gitmez diyor ama 5 dk içinde 10 kontür gidiyor

canerqfter

Üye
Mrb.
Arkadaşım aynı sorun dediğin gibi bendede var bi türlü çözemedim.
Benim çözmemi bırak nokia clup'a gittim onlar hiç bişi bilmiyo zaten. İlk alırken bi ilgi alaka gösterip ücretsiz dediler bende aldım. 1 hafta sorunsuz girdim sonrasında tel. kitlenmeye başladı ekran pixsel pixsel silinip kapanmaya başladı. 1-2 gün sonrasındada bi kapandı o kapanış bi daha açılmadı ve çok sinirlenip kendimi nokia clup'ta buldum. Tel.'i bıraktım format attılar sonrasında mapsden kontör gitmeye başladı gps'in yanısıra internetede bağlanıyo sol tarafta internet ikonu çıkmaya başladı tekrar N.clup'e gidip sorduğumda bişiler salladılar yok havalar bozuk ondan yağmur yağıyo ondan dediler hiç ilgilenmediler sen bide tel'i ilk alırken ilgi alakayı görecektin. Neyse Bende sinirden kendimi tutamadım avea bayiine gidip onlara sordum tabi onlarda cahil zaten bu ülkede işini kim 4-4 lük yapıyo ki bende ÇÖZÜMÜ net' erişimini operetörden tamamn kapatmakta buldum.
== Tabi buda çözüm olmadı ovi maps'e giriyor ancak sokak araması yaptınğında konumum sür, yürü vs. seçtiğinde çalışmıyor anca manuel kullanabiliyosun !!

ngageee

Üye
bende de çalışmıyor ilk aldığım gün şıp diye buldu v31 vardı o zaman şimdi v50 var hiç çalışmıyor şebeke bağlantısıyla ya da wi-fi ile de denedim hiç çekmiyor ... nokianın b.ktan işleri işte...

inn

inn

Üye
arkaaşlar ben 5800 Xm. kullanıcısıyım ek son gps. ve navigasyon yaptığım yarlardan bahsedeyim sizde deneyin olmazsa bana özelden mesaj atın ben telefonumu yere vurup parçalıcam ;):D ilk önce *#7370# yapıp hard format atıyoruz telefon kapanım açıldıktan sonra gerekli saat telefon ülke ve şehir bilgilerini dikkatlice giriniz daha sonra Ayarlar/Telefon/Telefon yönetimi/Cihaz güncellemeleri'ne bakıyoruz bu şeceğe tıkladığımızda bağlantı adresi sorabilir varsa bedava wi-fi olan bir yerde yapmanızı tavsiye ederim kontürünüz gitmesin :) buradan gerekli güncellemeyi yaptıkdan sonra (versiyon yükseltmesi). uygulamalar/Yazılım güncelleme seçeneğindende telefonunuzun içöindeki mevcut yazılımın güncellemelerini kontrol ediyorsunuz.

ardından adresinden pc suit yada ovi suit indirip kurduğunuz gibi nokia nın map loader adında bir programı var bu programı bilgisayarınıza indirip kuruyorsunuz kurulum bittikden sonra pc ye reset atmakta fyda var ;) bilgisayarı pc suit donanımına alarak pc ye bağlıyoruz ve map loader'i açıyoruz. çıkan yeşil ekranda euro çeneğini,n içindeki TURKEY haritasını seçip download ediyoruz bu esnada iken yukarıda map sekmesinin hemen sağında voice sekmesine tıklayıp Turkish/famale seçip türkçe sesli yol tarifini yüklüyoruz yüklemeler bittikden sonra

Ovi Map'i açıyoruz

Ayarlara giriyoruz

Bağlantı şeçeneği bende çevirimiçi am siz çevirimdışı yapın :)

Navigation ayarlarından en üst bölüme tıklayın ordan dana önce map loader ile indirdiğimiz Turkish/famele sesli yol tarifi dosyasını seçiceğiz.

Daha sonra ovi map ana ekrana geçip konumu seçeneğine tıkladığımızda haritamızın yüklü araç ile yol tarifinde ise sesli navigasyonun bile kontör gitmeden ücretsiz olduğunu göreceksiniz umarım faydalı olabilmişimdir kolay gele

Ben alttaki şekildeki gibi görünen haritamda ovi map'i gayet sıkıntısız kontör gitmeden rahat rahat kullanıyorum önemli olan ve tek dikkat etmemiz gerken şey ayarlar ;)