Alınık Nokia 3220 Arıyorum

Sponsorlu Bağlantılar

PALA.

PALA.

Üye
Hayırlı olsun babayiğit (h) Güle güle kullan :anlas:

Orjinal batarya halen şarj alıyor muydu, nasıl gidiyor şarjı.

• Sevdim
Tepkiler: DeV/AsA

DeV/AsA

DeV/AsA

Üye
    Konu Sahibi
Hayırlı olsun babayiğit (h) Güle güle kullan :anlas:

Çok teşekkür ederim kardeşim.

Orjinal batarya halen şarj alıyor muydu, nasıl gidiyor şarjı.
Klasik Nokia, 7 çubuk var her gün bir çubuk gidiyor. :) Batarya oldukça sağlıklı durumda, bu BL-4C, BL-5C, BL-5B serisi çok kaliteli bataryalar, yıllarca kullanmasan bile şişmiyor.
Olur da yeni almak istersem piyasada rahatlıkla bulunan bir model o konuda da rahatım.

• Beğen
Tepkiler: PALA.
PALA.

PALA.

Üye
Çok teşekkür ederim kardeşim.

Klasik Nokia, 7 çubuk var her gün bir çubuk gidiyor. :) Batarya oldukça sağlıklı durumda, bu BL-4C, BL-5C, BL-5B serisi çok kaliteli bataryalar, yıllarca kullanmasan bile şişmiyor.
Olur da yeni almak istersem piyasada rahatlıkla bulunan bir model o konuda da rahatım.
Öyle ya nokıa 6600 dahil birçok cihazda bu tip bataryalar var :)
Bataryanın halen canlı kalması da ayrı bir kalite ölçüsü.

• Beğen
DeV/AsA

DeV/AsA

Üye
    Konu Sahibi
Öyle ya nokıa 6600 dahil birçok cihazda bu tip bataryalar var :)
Bataryanın halen canlı kalması da ayrı bir kalite ölçüsü.
Aynen aynen, yeni nesil telefonlarda en sinir olduğum şey zaten bataryanın kullanıcı tarafından değiştirilememesi.İnce tasarımın zorunluluğu falan hikaye, maksat insanlar servisin yolunu tutsun.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve PALA.
PALA.

PALA.

Üye
Aynen aynen, yeni nesil telefonlarda en sinir olduğum şey zaten bataryanın kullanıcı tarafından değiştirilememesi.İnce tasarımın zorunluluğu falan hikaye, maksat insanlar servisin yolunu tutsun.
Sorma hocam, artık batarya değiştirme bitiyor, 2-3 yıl kullan at sistemine çevirecekler işi malesef, batarya bitti mi telefonda biter servise giden cihazlar sonradan düzen tutmayabiliyor...

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve DeV/AsA
DeV/AsA

DeV/AsA

Üye
    Konu Sahibi
Sorma hocam, artık batarya değiştirme bitiyor, 2-3 yıl kullan at sistemine çevirecekler işi malesef, batarya bitti mi telefonda biter servise giden cihazlar sonradan düzen tutmayabiliyor...
İşte bu tüketim çılgınlığı Dünyamızı mahvetti.Her hafta yeni bir modeli çıkan android telefonlar artık miğdemi bulandırıyor.
Lanet olsun böyle düzene.Eskiden bir telefon alırdık yıllarca severek kullanırdık.
Pilin ömrü mü bitti, telefonu yenilemek yerine orijinal kutulu batarya alır takardık, dışı mı eskidi, gider orijinal kapak takımı alır takardık yeni doğmuş gibi olurdu.Bu sistem birilerini rahatsız etti tabi.

• Beğen
PALA.

PALA.

Üye
İşte bu tüketim çılgınlığı Dünyamızı mahvetti.Her hafta yeni bir modeli çıkan android telefonlar artık miğdemi bulandırıyor.
Lanet olsun böyle düzene.Eskiden bir telefon alırdık yıllarca severek kullanırdık.
Her yere abone ediyorlar, işte nokıa biraz da bu delikanlılığı yüzünden battı ama en son batmayı hak etmişti, birçok kullanıcının aldığı symbian cihazların daha garantisi bitmeden yazılım desteğini kesmeleri çok ayıp oldu, her zaman diyorum mutlaka whatsapp ve tarayıcı desteği olmalıdır.

Aslında bir yönden kapalı kasa batarya sağlam oluyor ama işte diğer yönden değişim olmaması sıkıntı. Aslında batarya ömürlerini, döngülerini ve şişme gibi sorunları tamamen çözseler 5 sene gidecek bir batarya geliştirilse olabilir ama biliyorsun 6 ay sonra başlıyor performans kaybına...

• Beğen
DeV/AsA

DeV/AsA

Üye
    Konu Sahibi
Her yere abone ediyorlar, işte nokıa biraz da bu delikanlılığı yüzünden battı ama en son batmayı hak etmişti, birçok kullanıcının aldığı symbian cihazların daha garantisi bitmeden yazılım desteğini kesmeleri çok ayıp oldu, her zaman diyorum mutlaka whatsapp ve tarayıcı desteği olmalıdır.
Haklısın, biraz ihanete uğradık.

Aslında batarya ömürlerini, döngülerini ve şişme gibi sorunları tamamen çözseler 5 sene gidecek bir batarya geliştirilse olabilir ama biliyorsun 6 ay sonra başlıyor performans kaybına...
Sorun keşke bataryanın ömrü olsa.
Basit güncellemelerle herkese yollanabilecek yenilikler, yamalar vs. sırf insanlar her ay yeni bir model alsın diye google'nin g.tünden versiyon yükseltmesi.Sonra kasıtlı olarak uygulamaların desteğinin sonlandırılması.Aslında Symbian'nın bir benzerini android her sene yapıyor ama insanlar çerez gibi telefon almaya alıştığı için dikkat çekmiyor artık.

Mesela ben android olarak kullanıyorum.Telefonumu çok ama çok seviyorum her şeyiyle bana göre mükemmel ama en az 10 yıl kullanabileceğim telefonumun kaderini yine android belirleyecek.Bankacılık uygulamaları benim Oreo 8.1'e desteği kestiği gün benim 'da bitmiş olacak.

• Beğen
PALA.

PALA.

Üye
Mesela ben android olarak LG Q6 kullanıyorum.Telefonumu çok ama çok seviyorum her şeyiyle bana göre mükemmel ama en az 10 yıl kullanabileceğim telefonumun kaderini yine android belirleyecek.Bankacılık uygulamaları benim Oreo 8.1'e desteği kestiği gün benim Q6'da bitmiş olacak.
Hocam sende google üzerinden internet bankacılığını kullanırsın. Ama o zamana kadar google desteği de bitmezse, bunlar olan şeyler :hmmm
Şu google go felan geliyor da sanki kendi hayırına mı geliyor, var bir kazançları... Diğer taraftan şuan 2000-3000 tl bandında alınabilir çok telefon var, bunlar 3 sene önceki amiral gemi telefonlar gibi tabi hepsini kast etmiyorum, bazıları halen çok iyi ama yeniler güzel görünüyor, adam demiş 4 gb ram var, işlemci güncel falan ama menü geçişinde yavaşlık var, arada donmalar var :)

• Beğen
DeV/AsA

DeV/AsA

Üye
    Konu Sahibi
Ama o zamana kadar google desteği de bitmezse, bunlar olan şeyler :hmmm
O da yakındır, ilk tokadı google fotoğraflara 10GB yükleme kotası getirerek attı zaten.Bu ileride olacakların büyük bir belirtisidir.Gün gelecek google her hizmeti için abonelik ücreti isteyecek.
Mesaj birleştirildi:

Diğer taraftan şuan 2000-3000 tl bandında alınabilir çok telefon var, bunlar 3 sene önceki amiral gemi telefonlar gibi tabi hepsini kast etmiyorum, bazıları halen çok iyi ama yeniler güzel görünüyor, adam demiş 4 gb ram var, işlemci güncel falan ama menü geçişinde yavaşlık var :)

Bir şey diyeyim mi, bendeki LG Q6 Qualcomm Snapdragon 435, 3GB ram, 1080x2160 piksel HD+ ekran, android Oreo 8.1.
Normal şartlarda yağ gibi akıyor yağ gibi, arka planda kaç uygulama açık olursan olsun en ufak bir titreme bile hissettirmiyor.Normal şartlarda diyorum çünkü, google kasıtlı olarak güncellemelerle bozmasa bu telefon en az 10 yıl çok rahat kullanılır.Zaten kasası da Military Standard-810G H tipi alüminyum.
Mesaj birleştirildi:

Telefon, donanım on numara ama işletim sistemi her şeyimizi belirliyor maalesef.

Son düzenleme:
  • Beğen
PALA.

PALA.

Üye
O da yakındır, ilk tokadı google fotoğraflara 10GB yükleme kotası getirerek attı zaten.Bu ileride olacakların büyük bir belirtisidir.Gün gelecek google her hizmeti için abonelik ücreti isteyecek.
Bunlar kaz gelecek yerden tavuk esirgemeyen türden :)
Geçen drive de yeni politika felan kısayollar gelecekmiş, artık senin yüklediğin dosyalar öyle bir birbirinin özellik olarak aynısı olmayacakmış, hayırdır ortak mısın ? haloya (h) yani adama ortak mısın ? Bırak adam google drive alanını istediği gibi kullansın, alan fazla dolsun ki, senden depolama alsın, yoksa bunlar milletin özeli neyi var neyi yok kontrol edip kasetçilik mi yapıyorlar :hmmm google Türkiye dahil tüm ekipten şüpheliyim (h)
Mesaj birleştirildi:

Normal şartlarda yağ gibi akıyor yağ gibi, arka planda kaç uygulama açık olursan olsun en ufak bir titreme bile hissettirmiyor.Normal şartlarda diyorum çünkü, google kasıtlı olarak güncellemelerle bozmasa bu telefon en az 10 yıl çok rahat kullanılır.Zaten kasası da Military Standard-810G H tipi alüminyum.
Hep öyle zaten, misal windows 7 biliyorsun hızlı başlatma yok normal başlıyor kur ssd ye işletim sistemi 12-15 saniyede açılıyor. Aynı sisteme windows 10 son sürüm kur, w10 hızlı açıldığı halde yine aynı sürede açılıyor, hatta daha da uzuyabiliyor. Eee dayı senin hızlı başlatma yalan oldu ha :D

Mesela 8.1 bios süresi hariç birkaç saniyede açılıyor, ilk çıkan windows 10 larda öyleydi, şimdi windows 11 şeyini çıkarttılar, maksat millet çükündürük bir tpm çipi yüzünden yeni donanım alsın. Artık nvme ssd felan alsın, son model işlemci alsın... Artık telefon sektörüne kaydılar, windowsda çok para yok.

Son düzenleme:
  • Beğen
DeV/AsA

DeV/AsA

Üye
    Konu Sahibi
Hep öyle zaten, misal windows 7 biliyorsun hızlı başlatma yok normal başlıyor kur ssd ye işletim sistemi 12-15 saniyede açılıyor. Aynı sisteme windows 10 son sürüm kur, w10 hızlı açıldığı halde yine aynı sürede açılıyor, hatta daha da uzuyabiliyor. Eee dayı senin hızlı başlatma yalan oldu ha :D

Windows'u ben de yazacaktım da konu çok dağıldığı için yazmak istemedim ama sen patlatmışsın, :gul:
Aynen öyle kardeşim her yerden vuruyorlar ama kimse bir b.k anlamıyor.
Her yeni çıkan şeye insanlar atlıyor halbuki yeni diye bir şey yok, sadece yeni bir paketi var.
En hızlı ve en gerçek teknolojik gelişim 1980-2010 arasında oldu.Ondan sonrası sadece göz boyamadan ibaret.

• Beğen
PALA.

PALA.

Üye
Windows'u ben de yazacaktım da konu çok dağıldığı için yazmak istemedim ama sen patlatmışsın, :gul:
Aynen öyle kardeşim her yerden vuruyorlar ama kimse bir b.k anlamıyor.
Her yeni çıkan şeye insanlar atlıyor halbuki yeni diye bir şey yok, sadece yeni bir paketi var.
En hızlı ve en gerçek teknolojik gelişim 1980-2010 arasında oldu.Ondan sonrası sadece göz boyamadan ibaret.
Kesinlikle hocam, adamlar o teknolojinin üstüne ekliyorlar zaten herşeyi. Şimdi misal elimde oldukça eski sayılabilecek bir cihaz var, 11 saniyede açılan ve kullanıma hazır oluyor, buna internetteki her naneyi yükleyip çöpe çevirirsen yavaşlar, 5 saniyede açılsın diye de gidip 20 bin lira bayılacak değiliz, bu millete elindekiyle idare etme ekonomisini unutturdular, tüketim toplumu olduk çıktık.

Misal pandemi de çoğu öğrenci özellikle doğu bölgesinde internet bulamadı, bilgisayar bulamadı, dolayısıyla eğitimi aksadı, biz halen son teknolojinin derdindeyiz... Teknoloji hiçbir zaman amaç olmamalı her zaman araç olmalıdır, bunun da ülke politikası olması gerekir.

Bir dönem hatırlarsanız yanlışım yoksa, symbianın belli ülkelere desteği devam etmişti, bizim gibi tam bağımlı olanlar ancak ne gelsede alsam diye bakar.

• Beğen
DeV/AsA

DeV/AsA

Üye
    Konu Sahibi
bu millete elindekiyle idare etme ekonomisini unutturdular, tüketim toplumu olduk çıktık.

Evet evet, özellikle hiçbir şey üretemeyen bizim gibi ülkeler için en büyük tehlike bu zaten.
Ama tüketim çılgınlığı konusunda benim içim çok rahat, sen biliyorsun zaten çok sevdiğim packard bell (LS44-HR) anakartı dönüşü olmayan şekilde bozulduğu için geçen sene HP laptop aldım.Aldım ama çevre bileşenler olarak 2011 model Logitech Z120+K360+M560 kullanmaya devam ediyorum ve daha da gider gibi, çünkü kalite böyle bir şey.
Telefon desen 2018 model LG Q6 onu da çok seviyor ve değiştirmeyi düşünmüyorum.Galiba ben en çok parayı eskilere harcıyorum, doğaya zararım yok. :gul:

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
@DeV/AsA Batarya konusunda Deji bataryalar var. Bir orjinali etmez ama taze üretilmiş. Sağlamı da denk gelirse baya güzel iş yapıyorlar. Bl-4C , Bl-5c 'nin sıfırı başka yerde yok. Darısı BL-4D ve diğerlerinin başına

• Beğen
Tepkiler: DeV/AsA ve PALA.
PALA.

PALA.

Üye
@DeV/AsA Batarya konusunda Deji bataryalar var. Bir orjinali etmez ama taze üretilmiş. Sağlamı da denk gelirse baya güzel iş yapıyorlar. Bl-4C , Bl-5c 'nin sıfırı başka yerde yok. Darısı BL-4D ve diğerlerinin başına
Deji genel olarak iyidir ama şuan çok pahalı, hatta telefonun kendisinden pahalı, orjinal idare ediyorsa hiç gerek yok muadil bataryalara.

• Beğen
Tepkiler: DeV/AsA ve MAERKEK
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Deji genel olarak iyidir ama şuan çok pahalı, hatta telefonun kendisinden pahalı, orjinal idare ediyorsa hiç gerek yok muadil bataryalara.
Orjinal bi BL-4D aldım 2012 üretimi iyi çıktı. Bi daha aldım bu sefer 2008 üretimi çıktı bataryadan hiç tepki alamadım : (

• Beğen
PALA.

PALA.

Üye
Orjinal bi BL-4D aldım 2012 üretimi iyi çıktı. Bi daha aldım bu sefer 2008 üretimi çıktı bataryadan hiç tepki alamadım : (
Tutturabildiğine gidiyor, belki usulüne uygun şoklansa çalışabilir ama çok bir verim alınmaz.
Malum artık yeni cihazlarda batarya gömülü hale dönüyor, tıpkı kamera, işlemci, ram gibi önemli bir bileşen oldu, yani onun da teknolojisi önemli.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK
DeV/AsA

DeV/AsA

Üye
    Konu Sahibi

Teşekkür ederim, Deji'yi biliyorum en iyi muadil marka, ilk çıktığında bataryaları altın sarısı oluyordu hafızama oradan kazınmıştı.
Ama dediğim gibi bataryamın durumu çok iyi, oradan da şansım yaver gitti.

• Beğen
Tepkiler: PALA. ve MAERKEK
hasan3472ty

hasan3472ty

Üye
Hayırlı olsun. Bende kullanmıştım abimde vardı. Ama hiç sevmedim nedense. Galiba da renkli ekranda symbian ile 6600 la başladığım içindi. Sonra n73.

• Beğen