N80 Yetersiz Hafıza Uyarısı (RAM)

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
MUHAMMED

MUHAMMED

Üye
    Konu Sahibi
N80 Yetersiz Hafıza Uyarısı (RAM)
Merhabalar. Yeni aldığım NOKIA N80 telefonumda bazı uygulamaları açarken tam olarak şu uyarı geliyor:

"Hafıza dolu. Bazı uygulamaları kapatın ve yeniden deneyin."

Açık bir uygulama yok! Önceki telefonum N70 di. Onda çok nadiren böyle bir duurumla karşılaşırdım fakat bunda bütün uygulamalar kapalı olmasına rağmen bi çok uygulamayı hiç açamıyorum. Mesela "Skyfire". Opera 'yı da kullanamıyorum bu yüzden. Opera Mobile yükledim geçenlerde hiç açmıyor onu aynı bu uyarıyı veriyor. Opera Mini kurdum sonra onu da açıyor ama ölüyor açana kadar. Kullanıl mıyor yani hiç. Arka plana aldığın anda kapanıyor direk zaten:)

Anladığım kadarıyla RAM yetersiz geliyor. X-plore den baktığım kadarıyla:

N80 de;
Toplam Hafıza: 43MB
Boş Hafıza: 5,9MB (Şu an böyle. Ama 10-12 nin üzerine çıktığını görmedim)
CPU Hızı: 206MHz

N70'im mübarek tam hatırlamıyorum şu an ama bundan çok çok fazlaydı.

Benim şu an ne yapmam gerek? Çok fazla bir program kurmadım telefona da. Yani ilk format attığımda bile çok kez bu durumu yaşadım.

ecel54

ecel54

Üye
benım telefon 5500 32 mb ram var telefon yenı acıldıgında 19 mb falan ram oluyor 235 mhz hız var. Ben opera mını kullanıyorum. Opera mobıle de acıyor fakat web sıtesıne gırınce hafıza uyarısı alıyorum. Skyfıre cok yavas calısıyor o yuzden sıldım. Yanı yapacak bırsey yok ya telefonu degıstırecen yada o uygulamaları kullanamıyacaksın.ram o kadar az olması system uygulamaların cok kullanılmasındandır o uygulamalarıda kapatamazsın programla falan kapatsanda zaten telefonu yenıden baslatır.benım fıkrım bu baska bırseydende degıldır zaten

Karahasan

Karahasan

Emekli Yönetici
Dediğiniz programları çalıştırmak için en az 18mb boş ram olması lazım mesala benim n73 te 18 ram ile açılıyor.Bir opera mini 10mb ram götürüyor.ikinci programda bu 0 ram oluyor.Yani programların hepsini çalıştıracağım diyorsan 128mb ve daha üstü ram olan telefon almanız..

venom_emin

venom_emin

Üye
jbak taskman yükle ve oradan life blog gibi çok fazla kullanılmayan amaa arka planda sürekli ram götüren programları kapat o zman ytrli rami sağlarsın

MUHAMMED

MUHAMMED

Üye
    Konu Sahibi
jbak taskman yükle ve oradan life blog gibi çok fazla kullanılmayan amaa arka planda sürekli ram götüren programları kapat o zman ytrli rami sağlarsın
Teşekkürler. Deniyorum hocam :)

----------------------------------
Düzenleme:
Hocam peki bu pek işe yaramayan, Lifeblog gibi programları komple kaldır desem bi zararı olur mu? Çünkü bu programı kurdum, inceledim biraz ama anladığım kadarıyla yani hangi programın arka planda ram yediğini anlayamadım :)

N80 de güya 43MB RAM var ama bunu hangi programlar yiyor anlamadım :) 13-14 mb ı bile göremiyorum ben :) Ne yapmam gerek şimdi?

venom_emin

venom_emin

Üye
yardımcı olabildiysem ne mutlu
--------------------------------
kullanmıosan bi zararı olmaz ben kaldırdm benm telde açılışta 20 mb ram oluo snra uyglama aç kapat yapınca 16-15 mb civarı seyredio

EsEsLi26es

EsEsLi26es

Üye
1- Öncelikle life bloğu telefondan kaldırman telefona büyük rahatlama sağlayacaktır.

2- x-plore gerçek ram değerini gösteremiyor. Bunun için j-bak taskman ile ölçsen daha net bir bilgi alırsın boş ram ile ilgili.

3- temalar büyük sorun teşkil edebilir. orjinal temaları kullanırsan daha yüksek ram elde edersin.

4- n80ie de benim en yüksek gördüğüm boş Ram 21MB dır. bu değere senin telefonunda ulaşabilir.

5- windowsMSN - Opera mini - smart setting - müzik çalar programları aynı anda çalışabiliyor telefonda.

6- skyfirede hiç ram uyarısı almadım (tek başına çalışırken) - ama opera mobile 10 bu telefona pek uygun değil o sık veriyor bu hatayı

son olarak 21mb boş ram e kendi yaptığım sade siyah bir tema ile ulaştım (orjinal temalardan 3 mb daha az ram harcıyor.) Yakın zamanda paylaşacağım.

kolay gelsin

venom_emin

venom_emin

Üye
ewt EsEsLi26es arkadaşında söledii gibi sıyah ağırlıklı emalar daha az ram götürüo. ama bence 2-3 mb için göz zevkimi bozmaya değmez ben şuanda n86 teması kullanıorum hem siyah ağırlıklı hemde yeni nesil iconlara sahip hiç ram kaybım yok

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt