Kendinizi cep telefonundan koruyun


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

nazlican

Üye
    Konu Sahibi
Sigara kadar tehlikeli, asrın en büyük kanser tetikleyicisi olabilir. Özellikle de gençler ‘beyin tümörü’ riski altında. Cep telefonunu asrımızın en büyük kanser tetikleyicisi olabilir. Ceplerinizi kulağınıza götürmeyin!
CNN televizyonunun dünyaca ünlü Talk-Show’cusu Larry King, ABD’de O.J. Simpson, Michael Jackson gibi ünlülerin avukatlığını yaptıktan sonra beyninde beliren tümör nedeniyle hayatını kaybeden Johnnie Jackson’un ölümünün tartışıldığı programda cep telefonu ile beyin tümörü ilişkisini dünyaca ünlü beyin cerrahlarına sordu. İşte ABD’nin en önemli tıp merkezlerinde görevli beyin cerrahlarının yorumları…
Cedars Sinai Medical Center uzmanı Dr. Keith Black: Son dönemde özellikle Avrupa’da kaygı verici araştırmalar yayınlandı. Son bir araştırma 2 yıl boyunca toplam 2 bin saat cep telefonu kullanan insanların beyin kanserine yakalanma riskinin 3.7 kat arttığını ortaya koydu. Bu önemli bir artış. Özelliklere gençlerin cep kullanımlarının izlenmesi gerekiyor. Çünkü bu gençler hayatları boyunca cep telefonu kullanacak. Bence 5 yıl içinde cep ve tümör oluşumu konusunda kesin yanıtı alacağız. Ben kulaklık olmadan cep kullanmıyorum.
CNN tıp danışmanı ve beyin cerrahı Sanjay Gupta: Cep telefonlarının beyin tümörüne ya da kansere yol açtığı yönünde elimizde güçlü kanıtlar olmasa da kendinizi korumak istiyorsanız en güvenli yol cep telefonunu kulağınıza yaklaştırmamak. Mikrodalga yayan aletin beyninize yakın olmaması için kulaklık alın. 10-20-30 yıllık kullanımların sonucuna bakmamız gerekiyor.
Cep kullanımıyla kanser ve tümör oluşumunda 100’den fazla araştırmayı inceleyen Dr. Vini Khurana: Ben telefonu sadece hoparlör modu açıkken kullanıyorum. Cep telefonu sigara ve asbestten bile daha zararlı olabilir ve 10 yılda milyonlarca insanın ölümüne sebep olabilir. Şu an dünyada cep kullanan 3 milyar kişinin risk altında olduğunu söyleyebiliriz. Bu kişilerin sigaradan kaynaklanan ölüm riskinin cep telefonundan kaynaklanan riskten az olduğu tespit edilebilir. 10 yıl cep telefonu kullanmanın beyinde tümör oluşumunu tetiklediği konusunda deliller artıyor.
Kendinizi ‘cep’ten kulaklıkla koruyun
Cep telefonu kullanımına karşı olduğunu söyleyen Dr. Vini Khurana cep telefonunun zararlı etkilerinden korunmak için şu tavsiyeleri sıralıyor:
* Cep telefonu bağımlılığından vazgeçin. Mümkün olduğu kadar az cep telefonu kullanın.
* Cep telefonunu vücudunuza çok yakın taşımayın. Çantanıza koyun.
* Cep telefonunu mutlaka kulaklık kullanın. Bluetooth yerine kablolu kulaklıkları tercih edin.

 
maxirabit

maxirabit

Üye
Atın ölümü,arpadan olsun:gul:
 
  • Beğen
Tepkiler: nazlican
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Benzer Konular

bilalbilik
Cevap
8
Görüntüleme
495
DarkredBlue61
Haydar
Cevap
2
Görüntüleme
400
Haydar
Haydar
Cevap
9
Görüntüleme
527
Emrgncy
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt