Kemalistleri Dinsiz ilan Eden Yobazlara Gelsin (Atatürk ve Din)

Sponsorlu Bağlantılar

Birkaya

Üye
Bu konuyu iyice araştırmaya başladım ve şaşırtıcı şeylerle karşılaştım hiç beklemezdim ...
Gökten inme kitap derken o kitabı normal bir kitapmis gibi ve hor gören bir üslup ile söylüyor ...
Osmanlı nin en daimi Devlet olmasındaki temel faktör neymiş araştırılsın da görülsün :)
En fazla ulusu içinde de barındırmıştir bu o kitap ve iman sayesinde olmuştur, bu insanın içinde olmalı, batı toplumuna özenilmemeli ...
Onlar Hristiyan biz ise Müslüman, bir Müslüman Hristiyana benzemek için çaba sarf etmez, Peygamberimizin neden saçının uzun olduğunu bilen bunu da bilir ...

"Fakat bu prensipleri, gökten indiği sanılan kitapların doğmalarıyla asla bir tutmamalıdır."

Gökten inme değil gökten indiği sanılan yazıyor.

Verdiğim diğer bilgilere de buradan ulaşabilirsiniz:

Salihyet

Salihyet

Üye
Uzun bir yazı yazmayacağım fakat şu bir kaç hususu da belirtmeden geçemeyeceğim; Bir kişiye dinsiz demek çok sakıncalıdır, çünkü söyleyen söylenene karşı vebale girer. Ve bu tartışmada atatürkün dini boyutunu ele alan kişiler şunu bilmeliler ki bir kişinin müslüman olmadığını söylemek sakıncalı ise, bunu iddiaa eden kişiye yobaz demek de aynı ölçüde sakıncalıdır, konu öyle bir yere gelir ki neyi tartıştığınızı şaşırırsınız o yüzden bu platform üzerinde bundan ileri gitmek sitenin vizyonuna yakışıkalmaz..

"Hak Yol' unda ilerlemek yürek işidir, akıl işi değil." eğer biri kur'an-i kerim akıl işi değil diyorsa zaten şemseddin perende bu duruma izahat getirmiş.. :)

( bu konuda örnek yorum yobazlar için; "Umarım imanlı göçmüştür(ölümden bahsediliyor)", normal insanlar ise istediğini söylemekte serbesttir :ah ) (şaka)

ChavRash

ChavRash

Emekli Yönetici
Konuya bakıyorum da milleti dinden çıkartmaya başlayanlar olmuş. İslamiyet'te 'aforoz' denilen olay yoktur. Peygamberimizin saçının neden uzun olduğunu biliyorsanız, bunu hayli hayli bilmeniz lazım!

'Gökten inme kitap' deyimi kutsal kitapa olumsuz anlam yüklemek için değil, siyasi gücünü kutsal kitaptan aldığını ifşa edenlere karşı, yani Osmanlı halifesine(!) yönelik bir söylemdir. Oldukça da haklı bir söylemdir, çünkü Kur'an-ı Kerim her türlü iradeyi yaratana, ondan sonra da temsil iradesini pir Muhammed'e vermiştir. Kaldı ki gerçekten Ataütürk Kur'an-ı Kerim'e olumsuz bir anlam yükleyecek olsa, o konuşmadan sonra gidip de elini açarak kutsal kitaptaki duaları okumazdı, bu bir. Kutsal kitabı halk daha iyi anlasın diye halkın diline çevrilmesi emrini vermezdi, bu iki. Kurulmasına önderlik ettiği devletin bayrağına İslamiyet'in sembolu "ay"ın nakşedilmesini istemezdi, bu da üç. Bunu çok uzatabilirim, ancak yeterli olur diye düşünüyorum, anlamak isteyene tabii..

Bir inceleme yapacaksanız tek bir metinden yola çıkarak yapmayın. Daha çok kaynağı okuyun, anlamaya çalışın. O zaman bir değer yargınız olur. Aksi halde kimse sizi kaale almaz.

Osmanlı Devleti'ni ayakta tutan bağın dinsel hoşgörü olduğunu kimse inkar etmedi, edemez zaten ki bunu Atatürk'de inkar etmemiştir hiçbir zaman, Nutuk'u okuduysanız ne demek istediğimi rahatlıkla anlayabilirsiniz. Fransız Devrimi'yle beraber Osmanlı'daki ayrılıkçı ayaklanmaların arttığını görülür. Bunun sebebi de devrimle beraber milliyet olgusunun yayılmasıdır. Milliyet olgusunun yayılması da dinin birleştirici unsurunun zayıflamaya başladığını gösterir. Gerçekten Osmanlı'nın yıkılmasını önleyecek sebebi, onu ayakta tutan 'dinsel hoşgörü' olduğunu düşünenler Yunanlılar'ın, Balkan milletlerinin, Ermeniler'in ve nihayetinde İslamiyet'in geldiği topraklarda yaşayan Araplar'ın neden Osmanlı Devleti'nden ayrılmak istediklerinin cevaplarını bir versinler bakalım? Hadi diğerlerini geç de, Araplar da mı müslüman değildi? Niye sattılar bizi? Araplar hala din eksenine takıldığı için hala Ortadoğu'da bir varlık gösteremiyorlar. Bugün İsrail'in bu coğrafyada çekindiği iki devlet var. Biri Türkiye, diğeri ise Suriye'dir. Bu iki devletin ortak özelliği nedir? Ulus devlet olmaları.. Yok başka bunun bir izahı. Bunu başka bir şekilde daha anlatırım, ama beni de dinden çıkartmaya yeltenenler olabilir diye anlatmıyorum...

Yeryüzünde farklı dinden farklı etnisiteye ait insanları tek çatı altında toplayan bir 'tekli' devlet yoktur. Milleti büyük oranda aynı dini inancı benimseyen ancak etnik farklılık yüzünden terör olaylarıyla uğraşan birçok devletse yığınla var: İspanya, Fransa, İtalya, Portekiz, İrlanda .. Bu liste çoğaltılır. Çünkü insanlar arasında artık önemli olan din değil, millet olgusudur, ulus bağıdır.. Din kişilerin arasında değil, içerisinde önemli olmuştur.

Atatürk'ün yaptıkları da , yapmak istedikleri de ortadadır: Halifeler döneminden beri insanlara dini açıdan önder olmaya niyetlenen kişiler yüzünden İslamiyet çok yara almıştır. Bugün İslam'ı terör dini diye nitelendirilen haddini bilmezler varsa, bu kozu onların eline verenler şıh denen, şeyh denen zatlardan başkası değildir. Atatürk'ün yapmak istedikleri de bu noktada açığa çıkıyor: halkın dinini şıhlar, şeyhler aracılığıyla değil bizzat temel kaynaklardan yani Kur'an-ı Kerim'den ve Hz. Muhammed'in söylencelerinden anlamasını, sadece onlar aracılığıyla öğrenmesini istemiştir. Buradan yola çıkarak da bu şıhların, şeyhlerin izinden gidenlere istinaden olumsuz söylemler dile getirmiştir. Bu olumsuz söylemleri bulunduğu koşullar içerisinde ve muhattaplarıyla beraber değerlendirmezseniz elbette Atatürk'ün dine karşı olduğu sonucuna ulaşırsınız. Ancak bir de ait olunan koşullarla inceleyin bakalım..

Kısaca, Geçiş Döneminde devletin hacılara, hocalara, şıhlara, şeyhlere olumsuz davranmasının yegane sebebi budur. Bundan başka bir sebep aramak tarihi yanlış yorumlamaktır. Aksi olsa 'kemalist' devlet bayrağına "ay" sembolünü, İstiklal Marşı'na dini aşkı yansıtan atıfları alır mıydı?

TuRkiShCowboy

TuRkiShCowboy

Emekli Yönetici
Ooo damarına basılmış, sakin ol admin :)
Aforoz söz konusu bile değil, okuyan bilir ... Insanın konuşmalarına ve tavırlarına bakılırsa onun ne olduğu rahatça anlaşılır .
Dinimi iyi bilirim, bilmeyeni de bilirim :)
Gökten indiği sanılan derken burda yüceltiyor değil mi Kurani Kerim i ?
Işte bakış açısı ve dış etkenler bizi özümüzden uzaklaştırıyor, yazık çok yazık !
Sahte şeyhler yüzünden komple Islamiyet i kotulemek çok yanlıştır...
Allah ıslah etsin, yar ve yardımcınız olsun ...
Müslüman karşıtı olmaktansa başıma cubbeyi geçirip vaaz veririm çok çok daha iyi :)
Öbür taraf yokmuş gibi yaşıyorsunuz !
Sizi cennete Cumhuriyet götürmeyecek hele ki bunu sebep göstererek halka eziyet etmek hiç götürmeyecek ...
Bilgi haznenizi geliştirmek için Atatürk karşıtı yorumları ve olayları da okumanız gerekir ...
Her insan hata yapmıştır diye düşünmediniz mi hiç ?
Neyse, Ana fikir bellidir, her koyun kendi bacağından asilir felsefesi bir Müslümana yakışmaz, uyarımi yaptım ve gerisi size kalmış !

Salihyet

Salihyet

Üye

Osmanlı tuğrasına bakarak zaten bayrağımızın ne olduğunu görebiliriz.. Farklı bir bayrak kullanılsaydı o zaman şu an ne halde olduğumuzu bayrağa bakıpda anlardık, keza yozlaştırıldık.. ( aslını inkar eden bir millet olmadık mı ? zaten dediğin gibi böyle milletler de kalmadı, bizde kalmadık.. )

Kur'an ı eline alıp okuması da kendi yararına bir faaliyettir, yani bir diğer arkadaş diyor ki atatürk içmesinde kim içsin ? bin bir türlü derdi var vs. ama eline alıp kur'an okumazdı diyerek atatürkü koşulsuz savunmak da pek su götürür değil açıkcası. Sonuçta anayasa vs. ile hiç bir müslümanın hakkı gözetilmişmidir ? Müftülükler yine genel yasaklamanın bittiği tarihde açılması çok düşündürücü..

Neyse, benim için önemli olan atatürk'ün hangi dine mensup olduğu değildir, benim için özgürlük önemlidir. Gönül ister ki herkes dinini istediği gibi yaşayabilsin.

ChavRash

ChavRash

Emekli Yönetici
Ooo damarına basılmış, sakin ol admin :)
Aforoz söz konusu bile değil, okuyan bilir ... Insanın konuşmalarına ve tavırlarına bakılırsa onun ne olduğu rahatça anlaşılır .

Gayet sakinim Enes. Sakin olmasam senin gibi had bilmez bir şekilde birilerini ya dinden çıkartırdım ya da vatan haini ilan ederdim. Tabii bir de senin gibi 'rahatım' demeye getirir gibi konuyla 'kel alaka' denilecek smileyler kullanırdım. Şunları başka birisi yazmış olmalı sanırım, aforoz söz konusu bile olmadığına göre:

Ben bu yorumundan dolayı seni dinsiz ilan ediyorum...

Osmanlı tuğrasına bakarak zaten bayrağımızın ne olduğunu görebiliriz.. Farklı bir bayrak kullanılsaydı o zaman şu an ne halde olduğumuzu bayrağa bakıpda anlardık, keza yozlaştırıldık.. ( aslını inkar eden bir millet olmadık mı ? zaten dediğin gibi böyle milletler de kalmadı, bizde kalmadık.. )

Kur'an ı eline alıp okuması da kendi yararına bir faaliyettir, yani bir diğer arkadaş diyor ki atatürk içmesinde kim içsin ? bin bir türlü derdi var vs. ama eline alıp kur'an okumazdı diyerek atatürkü koşulsuz savunmak da pek su götürür değil açıkcası. Sonuçta anayasa vs. ile hiç bir müslümanın hakkı gözetilmişmidir ? Müftülükler yine genel yasaklamanın bittiği tarihde açılması çok düşündürücü..

Neyse, benim için önemli olan atatürk'ün hangi dine mensup olduğu değildir, benim için özgürlük önemlidir. Gönül ister ki herkes dinini istediği gibi yaşayabilsin.

İyi yakaladın Salih. Buradan şu sonuç da çok rahat çıkar: Osmanlı mirasını öldürmeye çalıştığı söylenen bir devlet Osmanlı'nın bayrağını kısmi değişiklikle benimsiyorsa onu reddettmiyordur. Şayet birilerine bir şeyleri unutturmaya çalışıyorsanız, unutturmaya çalıştığınız şeyi ortadan kaldırmanız, bahsinin bile geçmemesi lazımdır.

1924 Anayasası'nda 1928 değişikliğinden sonra din ile alakalı herhangi bir hüküm kalmamıştır, din özgürlüğü anayasal güvence altına alınmamıştır. Doğrudur. Peki aynı anayasada din özgürlüğünü kısıtlayan bir düzenleme var mıdır? Yoktur. Öyleyse insanların dinini yaşayamaması için bir sebep var mıdır? Yoktur.. Yaşayamayanlar ne olacak o zaman? Ruhban Okulu'nu açalım da, Hıristiyanlar da istedikleri gibi dinlerini yaşayabilsinler..

Bir din özgürlüğü istiyorsanız, bunu tüm dinler için istemeniz lazım.

TuRkiShCowboy

TuRkiShCowboy

Emekli Yönetici
Ben haddimi bilirim, hadsizlere tahammülüm yoktur !
Gayet de rahatım ama senin rahat olmaya ihtiyacın var, gerginsin :)
Sözde aforoz kısmına gelince ben sadece o yorumu yapanın kim olursa olsun dinsiz olduğunu söyledim ve hâlâ da arkasındayım ...
Neyse, uzatmayacağım...
Herkesin inancı kendine ...

' KalendeR '

' KalendeR '

Üye
    Konu Sahibi

Kur'an bir savaş öğreticisi,stratejisi değil ; inanç kitabıdır.Açıp da okumadığını ne biliyorsun?
Ben Müslümanım,ben de okumuyorum ne yapayım.Artık Atatürk cehenneme gider ne de olsa içki içiyor.Senin için özgürlük önemli ha.
Sanki bu ülkede cami kıtlığı,imam hatip kıtlığı Müslüman düşmanları var.
Nankörlüğün bu kadarı...
Elin Pkk'lısı,Yahudisi,Amerikası tutar her türlü baskı var derler,her türlü iftirayı atarlar kendilerine pay biçmeye çalışırlar,Atatürk'ü kınamaya kalkarlar anlarım da....
Böylesine akıl sır ermiyor.

Salihyet

Salihyet

Üye
İyi yakaladın Salih. Buradan şu sonuç da çok rahat çıkar: Osmanlı mirasını öldürmeye çalıştığı söylenen bir devlet Osmanlı'nın bayrağını kısmi değişiklikle benimsiyorsa onu reddettmiyordur. Şayet birilerine bir şeyleri unutturmaya çalışıyorsanız, unutturmaya çalıştığınız şeyi ortadan kaldırmanız, bahsinin bile geçmemesi lazımdır.

1924 Anayasası'nda 1928 değişikliğinden sonra din ile alakalı herhangi bir hüküm kalmamıştır, din özgürlüğü anayasal güvence altına alınmamıştır. Doğrudur. Peki aynı anayasada din özgürlüğünü kısıtlayan bir düzenleme var mıdır? Yoktur. Öyleyse insanların dinini yaşayamaması için bir sebep var mıdır? Yoktur.. Yaşayamayanlar ne olacak o zaman? Ruhban Okulu'nu açalım da, Hıristiyanlar da istedikleri gibi dinlerini yaşayabilsinler..

Bir din özgürlüğü istiyorsanız, bunu tüm dinler için istemeniz lazım.
Ben miras öldürmeye çalışıyor dememiştim :)

Olguyu kabul eder fakat içini boşaltırlar, taktik budur ve inkar da edemezsin, çünkü osmanlı bir çok oknuda mağlup oldu, konumuza dönersek..

Ben her dine saygı duyar ve onların da yaşamasını isterim ama 70-80 milyon nüfusun yarısından fazlası müslüman ise bu bazı öncelikleri hakettiğimiz anlamına gelir. Terket diyenlerede burdan bir kez daha gülüyorum..

Aşağıda ki cevabın bir bölümü de "özgürlük" konusuna cevap olacaktır, hayır efendim ne insanlar islamı özgürce yaşamaya fırsat veriyor, nede yasalar..

Kur'an bir savaş öğreticisi,stratejisi değil ; inanç kitabıdır.Açıp da okumadığını ne biliyorsun?
Ben Müslümanım,ben de okumuyorum ne yapayım.Artık Atatürk cehenneme gider ne de olsa içki içiyor.Senin için özgürlük önemli ha.
Sanki bu ülkede cami kıtlığı,imam hatip kıtlığı Müslüman düşmanları var.
Nankörlüğün bu kadarı...
Elin Pkk'lısı,Yahudisi,Amerikası tutar her türlü baskı var derler,her türlü iftirayı atarlar kendilerine pay biçmeye çalışırlar,Atatürk'ü kınamaya kalkarlar anlarım da....
Böylesine akıl sır ermiyor.

Ben senden bir pay beklemiyorum nede senin gibilerden.. Sana mı tamah edeceğim ?!
Şu son cümlem olsun çünkü fazla uzadı yukarıda dediğim gibi neyin tartışıldığı şaştı
>> Bu ülkede 12 yaş altı kur'an kursunda dini eğitim alımı yasak, bu hangi mantığa sığıyor..? En önemli yaşlardır, bu yaşlarda çocuğa doğru yolu göstermeyip ilerde kendi seçimini yapsın mı diyeceksin ? bu hangi vicdana, hangi velinin aklına uyar ?
>> Başörtüsünü yasaklayan bir zihniyet var, bumu özgürlük ?
>> Kamusal alanlarda hem başörtüsü hemde dini unsurlar yasaklanmış, kısıtlanmıştır. bumu özgürlük ?
>> Başörtülü biri kolay kolay iş bulamıyor, üniversiteye giremiyor.. Çünkü onlar özgür ama nankörlük ediyor..!!!!
>> Bir başörtülü gülhanede öpüşürken fotoğrafı çekiliyor ve bütün başörtülülere mâl edilip reklam yapılıyor, insanın kanına dokunuyor ! Özgürlük dolu ülkemde müslümanlar her zaman rahatça yeriliyor, buna değnek tutanlar sağolsun..
>> "Türkiye'nin altına imza attığı insan hakları belgelerinde "din özgürlüğü" vardır, din özgürlüğüne aykırı mevzûât (kanun, yönetmelik vb.) hukuka da aykırı olur. Din özgürlüğü "inancına göre yaşamayı, bu arada giyinmeyi" de içermektedir. "
>> Tutup iskilipli atıf hocayı şapka yüzünden asarak sağlandı bu demokrasi ! İngilizlere kalsaydı bu vatan belkide yine aynı eziyet olacaktı, olan oldu ve bu savaşa müslümanı dinsizi dinlisi beraber girdi, osmanlı toprakları üzerinde müslümanlar işgalci damgası mı yiyecekti ? Buna kimse göz yummaz..
daha çok şey var, çok eziyet edildi, müslümanların sesi çıkmıyor diye öldü mü müslümanlar ? ölsün mü ? Allah büyük..
EĞER BEN NANKÖRSEM BENİM 3 ABLAM VAR ÜNİVERSİTEYE GİREMEDİLER !!! ONLARA YILLARINI GERİ VER, ONLAR ÖZGÜRCE YAŞASIN, ONLAR ASKER EMEKLİSİ DEDEMİN GİRDİĞİ ASKERİ DÜĞÜN SALONUNA ALINSIN !! ONLAR ÜNİVERSİTEYE GENÇLİĞİNİN BAHARINDA GİTSİN.

SEN BANA BUNLARI SAĞLADIKTAN SONRA KONUŞ, BU TARTIŞMA BENİM İÇİN BİTMİŞTİR. (bu konuya tek bir nokta dâhi yazmayacağım, çünkü anlatacaklarımı anlayacağınızdan ümidimi kestim..)

YAZIKLAR OLSUN, BENİM ABLAM İSTANBULDA ÜÇÜNCÜ OLMUŞTU !! ÜNİVERSİTEYE GİREMEDİİ.!!! İnsanı kendinden geçirmeyin, sen kime nankör diyorsun? ??

' KalendeR '

' KalendeR '

Üye
    Konu Sahibi
Bence de yazma, konuyu başından beri nereye getirdin zaten,bu ülkede hala 5 vakit ezan okunuyor,hala cumalara gidiliyor,hala Kur'an kursları var,hala İmam Hatip var.Hala kandiller kutlanır,hala bayramlarda el öpülür. Bundan fazlası şeriata gerek.

Salih Baba™

Salih Baba™

Üye
Konunun içeriğinde o kadar uzun yazı vardı ki hepsini takip edemedim, tartışmalarda da çok sapmalar olmuş...

Ama genel olarak konunun çoğu yorumunda çoğu kişi atatürk üzerinden çok rahat saptamalarda bulunmuş; sanki onun asker arkadaşıymış,onu çok yakından tanıyormuş gibi kesin tavırlarda bulunanlar bile olmuş...Yani kendi hayatımızda bile yakın çevremizdeki insanları %100 tanıyamazken; sadece okullarda, kitaplarda görerek,okuyarak tanımaya çalıştığımız İlahi olmayan bir kişi hakkında bu kadar detaylı ve kesin hükümlere varmak çok ama çok abes olmuş...

Bana göre bu konuda asıl önemli olan Atatürk değil, çünkü o her ne düşüncede olursa olsun bu ülke için yaptıklarıyla saygın bir yer almıştır ve unutulmayacaktır...Aynı şekilde Atatürk üzerinden siyaset yapıp kendi görüşlerini savunmayan insanlara acımasız eleştirilerde bulunanlarda unutulmamalı ve her zaman kontrol edilmelidir...Çünkü asıl kutuplaşmayı tetikleyenler onlardır...

Üst Alt