Kartondan maketler..

 • 7 Ağustos 2013
 • 1119 Okunma
 • 12 Cevap

0/5, 0 Oy
 1. Bir iki yıl önce can sıkıntısından kartondan kağıttan maketler yapma merakı sardı. Herkesin hayatının bir döneminde böyle şeyler yapma uyanır içinde ya, işte öyle bir dönemdi. Nasıl oldu bilmiyorum ama en azından epeyce meşgul ettiğini hatırlıyorum.
  Malzemeler her yerde bulunan cinsten.Karton Mukavva. ben kaliteli mukavvalara ulaşamadım doğrusu. En iyisinin yapımında bolca tutkal kullanılması gerekiyormuş. Ancak sizler alırken daha dikkatli olursanız kesme esnasında mukavvanın dağılması gibi nahoş hadiselerle karşılaşmazsınız hiç değilse.Yapıştııcı için bir kaç çeşit yapıştırıcı kullanmanız gerekebilir. ama en çok bildiğiniz beyaz tutkal işinizin çoğunu halledecektir. Her kırtasiyeciden bulabileceğiniz peligon türü yapıştırıcılarda kullanacağınız yerler de olacaktır. Yapıştırıcının sadece birleştirmek değil dolgu yapmak işlevini de kısa sürede farkedeceksiniz zaten.
  boyama için yine kırtasiyecilerden kolaylıkla bulabileceğiniz ahşap boyama işlerinde kullanılan boyaları kullandım. Altın ve gümüş simli olan çabuk katılaşan boyalarıda bulmanız hiç zor değil.
  Maketleri yapmaya plansız başladım hep. Zaman zaman çizim için bilgisayar çıktıları denedim kolaylık oldu. Ama katman katman yükselttiğim için hep kararları yaptıkça verdim. Bazen öyle problemler çıkıyordu ki çözmek için hakikaten tasarımcı zekası gekebiliyor. (Ciddiyim). Zaman zaman dondurma çubuğu, kurşun kalem gibi çok spesifik (!) malzemeler kullandığım da oldu.
  ve üç çalışmayı da 3 hafta gibi kısa bir zamanda bitirme şerefine eriştim. Sizlere de kolay gelsin.
   


  Yazan: FatoŞ
  -efşan bunu beğendi.
 2. Harikulade.
   
  FatoŞ bunu beğendi.
 3. Bilmukabbele..
   
 4. hımm güzelmiş
   
  FatoŞ bunu beğendi.
 5. haklısın
   
 6. sen yapyon dimi bunları :)
   
 7. yeni yeni başladım ben :) bu kadar üsta değilim :)
   
 8. hmm :)
   
  FatoŞ bunu beğendi.
 9. evet :) Biraz becerdim Gerisi Gelirse paylaşacağım inşallah..
   
 10. umarım iyidir :)
   
  FatoŞ bunu beğendi.
 11. iyi sayılır başlangıca göre iyi dedğim gibi gerisi gelir zamanım olursa bitirirsem paylaşacağım..
   
 12. bekliyoruz :)
  kolay gelsin
   
  FatoŞ bunu beğendi.
 13. Tamam Teşekkür Ederim :)
   
Yüklüyor...
19/01/2018 - 04:49