Aydemir Akbaş: Kazandığım tüm parayı gece hayatında yedim

Sponsorlu Bağlantılar

Baydırman

Baydırman

Moderator
    Konu Sahibi
Aydemir Akbaş: Kazandığım tüm parayı gece hayatında yedim
83 yaşındaki Aydemir Akbaş, sinema filmlerinden hâlâ teklifler aldığını söyleyerek ekledi: Bu yıl dört teklif geldi ama beğenmediğim için kabul etmedim. Ölene kadar star kalacağım, gişe yapan adam olacağım.

Usta oyuncu Aydemir Akbaş, geçtiğimiz haftalarda Yılmaz Erdoğan'ın 'Organize İşler: Sazan Sarmalı' adlı yeni fimini vizyondayken Netflix'e satmasına büyük tepki göstermişti. Erdoğan için 'Sinemaya ihanet etti' diyen 83 yaşındaki Akbaş, GÜNAYDIN'a konuştu. Sivri dilli oyuncu; Erdoğan'ı, Cem Yılmaz ve Şahan Gökbakar gibi aynı yola çıktığı dava arkadaşlarını yarı yolda bırakmakla suçladı. Akbaş'ın öfkesinden usta oyuncu Şener Şen de nasibini aldı.

Geçtiğimiz haftalarda Yılmaz Erdoğan hakkında iddialı açıklamalarınız vardı. Öfkenizin sebebi neydi?
Öfkem Türk sineması adına... Cem Yılmaz, Şahan Gökbakar, Yılmaz Erdoğan gibi isimler, filmlerini dijital platformlara verirlerse Türk sineması batar.

ARKADAŞLARINI SATTI

Erdoğan'ı neden ihanetle suçladınız?
Ben para için bir yapımcıyı bırakıp diğerine geçmem. Bana da ne büyük paralar teklif edildi, kabul etmedim, kendi grubumu bırakmadım. Dava arkadaşlarımı satmadım. Seni oraya getiren sinema. Sen sinemanın kendisine ihanet ediyorsun, dava arkadaşlarını yarı yolda bırakıyorsun.

Filmin henüz vizyondayken satılmasından seyirci de rahatsız oldu...
Normalde filmin sinema macerası biter, ondan sonra satarsın. Vizyondan kalktıktan sonra istediğine satsın, isterse yaksın. Ben sinemacıların yerinde olsam dava açarım.

Anadolu'daki sinemacılar da isyan etti. Yılmaz Erdoğan'ın memleketi Hakkari'de bile sinema salonu sahibi filme yer vermiyor...
Delikanlı adammış. İsyan ederler tabii. Bin 500 salonda oynuyorsun, daha ne istiyorsun? Ben zamanında İzmir'e, Adana'ya gittiğimde beni 'Ekmek paramız geldi' diye karşılıyorlardı. Şimdi kimsenin ekmeğiyle oynamaya hakkın yok. Esas sinema seyircisi güneydedir, Anadolu'dadır. Bakma şimdi AVM'ler sayesinde buralar kıpırdadı.


Eskiden bölgeler vardı değil mi?
Evet. Bir sinemacı film yapacağı zaman avanslarını önce Adana bölgesinde alır, starı orası tayin ederdi. Beni Adana Bölgesi tayin etti. Zamanında bana da teklif ettiler: 'Sen yaz, sen çek, sen oyna' diye. Yani 'Yapımcılık yap' diyorlar bana. "Ben oyuncuyum, para işine girersek elime yüzüme bulaştırırım. Bana göre değil" dedim. Bu isimlerin hatası, yapımcılığa soyunmaları. Devreye para girince oyunculuk zarar görür. Her şey para değil. Sana en güzel tarihi, en güzel sinemaları veriyorlar; daha ne şikayet ediyorsun? Kimse bana "Sinemaya hizmet ediyorum" demesin. Bu sinemaya hizmet değil, cebine hizmettir. Bizim zamanımızda böyle kaypaklık olmazdı. Boğarlardı adamı.

KAZANDIĞIM TÜM PARAYI GECE HAYATINDA YEDİM
Siz sinemadan para kazandınız mı?

Kazandım tabii. Bolluk içinde yaşadık ama gece hayatında yedim. Arkadaşına harcıyorsun, onu bir yere götürüyorsun. Adanalı ahbaplarım vardı. Hesabı onların ödemesinden bıkmıştım, para kazanınca ben ısmarlıyordum.


Pişman mısınız?
Yoo, değilim. Bir evim var yeter; onu kurtardım. Benim lüksüm de yoktur. "Arabam olsun, yatım yazlığım olsun" demedim. Hiç umurumda değil öyle şeyler. Eşim dostum var. Ama para ediyorsan varsın, para etmiyorsan yoksun.

Para ediyor musunuz siz şu an?
Şu an başkaları para ediyor ama ben de unutulmuş değilim; dört tane teklif geldi, oynamadım. Şu an vizyonda olan bir filmden teklif geldi, senaryoyu beğenmedim. Hatta 'Çekmeyin, batarsınız' dedim. Çektiler, battılar.

ŞEN KALIPÇI, SENARYOMU BEĞENMEDİ

Şener Şen'i "Komik değil, korkak. Hep aynı adamın peşinen gidiyor" diye eleştirmiştiniz. Şimdi 'Zengin Mutfağı' oyunuyla tiyatroya döndü. Evet, ama ne oldu, yaptığı film iki seksen yattı. Ona 'Güvercinler' romanından uyarladığım senaryoyu yollamıştım. Bir kaymakam hikayesi. Tam onluk; ağlatacak, güvercinlerle yaşayacak, neşelendirecek ama beğenmedi. Hepsi kalıpçı. Benim gibi 15-20 tip çizen yok. Oynadığım 150 filmin 90'ı dram. Tiyatroda da cepten yiyor. Daha önce oynadığı şeyi oynuyor. Yazık; değişik bir oyunla çıksın isterdim.

Siz neden sahneye çıkmıyorsunuz?
Çıkmam. 'Keşanlı Ali'yi herkes oynadı ama kimse benim gibi oynayamadı. 80'lerde sahnedeydim. 'İnsanoğlu Tuhaftır' diye bir oyun vardı, full oynuyordum, Aziz Nesin oynuyordum, o da full. 1984'te terör olayları başlayınca önce haftada bir oynamaya başladım, sonra da kaldırdım. Tiksinti geldi.

Halk da sizi seviyor... Beni gören 'Adamsın' diye bağırıyor. Erotik komediler bitti, zannettiler ki Aydemir bitecek. Bir gün 15 yapımcıyı gazinoya davet ettim, Kadri Yurdatap da vardı. Bana "Şurada çevireceğin 30 film var, sonra yoksun" dedi. "Ölene kadar star kalacağım, gişe yapan adam olacağım" dedim. Bak kaç sene geçti üstünden dediğim çıktı.
 


aaaaaylmz

aaaaaylmz

Üye
Sen kim Şener Şen’ i eleştirmek kim?
 
  • Beğen
Tepkiler: PALA. ve Baydırman
PALA.

PALA.

Üye
  • Beğen
Tepkiler: aaaaaylmz, MAERKEK ve Baydırman
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Krallıktan sonra ne olacak ?
 
  • Beğen
Tepkiler: PALA. ve Baydırman
vedat1966

vedat1966

Üye
Sen kim Şener Şen’ i eleştirmek kim?
Bu yazı ile siz eleştiri yapmış olmuyor musunuz? Herkes eleştiri yapabilir herkes eleştirilir. Dikkat edilmesi gereken hakaret olmadan, sınırlara saygılı olarak yapılmalı.

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 
  • Beğen
Tepkiler: Baydırman

Benzer Konular

x-scarface
Cevap
0
Görüntüleme
417
x-scarface
x-scarface
Cevap
0
Görüntüleme
442
x-scarface
doctorrr
Cevap
0
Görüntüleme
450
doctorrr
azattt
Cevap
2
Görüntüleme
708
0MG90


Üst Alt