iPhone 3G Almadan Bilmeniz Gereken Gerçekler!!!

Sponsorlu Bağlantılar

Tr-Maxicep

Tr-Maxicep

Üye
    Konu Sahibi
iPhone 3G Almadan Bilmeniz Gereken Gerçekler!!!


Turkcell sizi tavuk gibi yolmaya, Vodafone liğme liğme etmeye hazırlanıyor olabilir. 2 yıllık sözleşme imzalayarak iPhone 3G alıp pişman olmak an meselesi! iPhone 3G’nin şatafatlı reklamları dışındaki gerçekleri bilmek ister misiniz?
Türkiye olarak “Çok yakında” sözünü sıklıkla duyar olduk. Vodafone ne zamandır bu sözle bekletiyor. Şimdi bu bekleyişe Turkcell de eklendi. Getirecekleri iPhone 3G ile ilgili ne tarih belli, ne de fiyat.
iPhone 3G almayı düşünüyorsanız, gözünüzün boyanmasından hoşlanmıyorsanız, sizi nelerin beklediğini merak ediyorsanız, işte iyisi ve daha da önemlisi kötüsüyle; iPhone 3G almadan önce bilmeniz gereken gerçekler!..

iPhone 3G, ilk iPhone’un çıkışından bir yıl sonra 11 Temmuz tarihinde satışa sunuldu. Ne kadar enteresandır ki, yeni iPhone, 9 Haziran 2008 tarihinde Türkiye saati ile 21:40 civarında anons edildiği zaman fiyatına ve çıkış tarihine kadar her detay belliydi.
Vodafone Türkiye ve Türkcell bizlere bir tarih ve -en önemlisi- bir fiyat vermeyi henüz başaramadılar. Vodafone Türkiye’nin iPhone’u satacağını anons ettiği tarihi hatırlayan var mı?.. 6 Mayıs 2008… 3ay 15 gün önce! Apple’ın iPhone 3G’yi açıklamasından da önce!
iPhone 3G, 22 Ağustos itibari ile 20 ülkede daha satışa sunulacak fakat bu ülkeler arasında Türkiye’nin adı geçmiyor. Bu da bizleri 22 Ağustos konusunda umutsuzluğa düşürüyor.
Eylül ayında Turkcell’in servis elemanlarına iPhone eğitimi vereceğini öğreniyoruz. Bu haber tarihin iyice gecikebileceğini düşündürürken, Apple’ın sitesindeki şu sayfa bize biraz olsun ümit veriyor.
Yani kısaca, Türkiye ne zaman iPhone 3G’ye kavuşacak bilmiyoruz. Yılan hikayesine döndüğü için çok da umrumuzda değil artık.
Peki ya bu “Form doldurun” furyası nedir? Turkcell ve Vodafone‘un sayfasından doldurduğunuz başvuru formu neye yarıyor? Karşılığında herhangi bir sıra numarası aldık mı? Bir vaat aldık mı? Kapora verdik mi?.. Yoksa “kaç kişiyiz biz” furyasından bir bölüm oynayıp, taklaya mı getirildik? Bu formların sonunda yazan yazıyı hiç dikkatli okudunuz mu? Bakın o yazı ne diyor
“ sayfası altında yer alan profil formuna girmiş olduğum cep telefonu numarama bilgi ve duyuruların gönderilmesine izin veriyorum. Vodafone Telekomünikasyon A.Ş.’nin benimle SMS, e-posta, posta ve telefon aracılığı ile temasa geçmesini kabul ediyor ve onaylıyorum. ”
Stoklarla sınırlıdır, stoku aşan talepler karşılanmaz.
sayfası altında yer alan profil formuna girmiş olduğum cep telefonu numarama kampanya katılım koşullarına ve diğer her türlü konuya ilişkin bilgi ve duyuruların gönderilmesine izin veriyorum. Turkcell iletişim Hizmetleri A.Ş.’nin benimle kampanyaya ve diğer konulara ilişkin olarak SMS, e-posta, posta ve telefon aracılığı ile temasa geçmesini kabul ediyor ve onaylıyorum.
* Cihazlar Stoklarla sınırlıdır, stoku aşan talepler karşılanmaz.
Hayır yanlış görmüyorsunuz, yazılar birbirinin aynısı. Cihazlar stoklarla sınırlı cümlesi güldürürken, stoku aşan talepler karşılanamaz cümlesindeki isyan bizleri kahkahaya boğuyor. Neye başvuruyoruz o zaman? Talebe göre sipariş verecekseniz bu yazıyı yazmanın alemi ne, elinize belli sayıda gelecekse bu ön talep formları neden yeterli başvuruyu alınca bitmiyor?
Yoksa sadece “spam” yollamak için binlerce insanın bilgisini mi topluyorlar. Nedir yani, iPhone geldiğinde ben dükkana gidip almaya kalktığımda internetten önbaşvuru mu soracaklar? Olup olmadığını neyle ispatlayacağım ayrıca?
Umarız bilmediğimiz bir şeyi biliyorlardır.
iPhone 3G, yurtdışına gittiğinizde elinizi kolunuzu sallayarak bir Apple mağzasına girip alabileceğiniz bir ürün değil. Apple, iPhone 2G’de yaşadığı sıkıntıyı çok basit bir çözümle halletti. Şebeke sözleşmesi yapmadan, sosyal sigorta numaranızı, Amerika’da oturduğunu adresi vermeden ve krediniz kontrol edilmeden telefonu alamıyorsunuz. İnsanların sonu görünmeye sıralarda iPhone 3G için nasıl beklediklerini az çok hepimiz biliyoruz. Fakat bilmediğimiz konu Apple ve AT&T’nin iPhone 3G için düzenlediği harika fiyat politikası.
Apple’ın tüm kaçakçılığı önleme çabasına rağmen, 3G’nin çıkmasından hemen sonra DoğuBank’ta iPhone 3G bir şekilde getirilmiş ve satılıyordu. 1250 - 1500$ arasında değişen fiyatları ile telefon özelliği çalışmayan kaçak iPhone 3G’ler tahminlerin ötesinde satıldı. Telefon özelliğinin çalışmadığını bile bile, (yurtdışında 299$’a alınan bir ürün) burada 1500$’a kolaylıkla müşteri buldu.
Gerçekten de enteresan… Apple’ın takipçileri Amerika ve Türkiye fiyat farkını da çok iyi bilirler. Örneğin aynı özelliklere sahip bir MacBook ülkemizde 3.531,67YTL+KDV‘ye satılırken bu fiyat Amerika’da 1499$+TAX yani günümüzün döviz kuru ile 1.783.81YTL. Aradaki fark 1.747.86YTL… Bu %200′lük fiyat farkı iPhone 3G’ye nasıl yansıyacak dersiniz?
Türkiye dışında neredeyse her ülke satışa sunacağı tarihi ve fiyatları şimdiden belirledi. İsterseniz en pahalı ülkelerden birinin tarife ve sözleşmesine bir göz gezdirelim.
Aylık bedel £30,£35,£45,£75...8GB iPhone’un Fiyatı £99,Bedava,16GB iPhone’un Fiyatı£159,Bedava Dakikalar75,600,1200,3000,Bedava Kısa Mesaj 125 500,Sınırsız Data & Wi-Fi Var,Sesli Mesaj Var,Yurtdışında İndirimli Konuşma Var,Sözleşme süresi 18 ay,Ayda 66YTL’lik telefon faturası ödeyerek sadece 220YTL’ye bir iPhone 3G 8GB sahibi olabiliyorsunuz. iPhonedo ekibi olarak bu satırı tekrar tekrar yazmak istiyoruz şu anda. Özellikle 1.500YTL’ye DoğuBank’tan çalışmayan iPhone 3G alanlar için!..
Sizce Nokia N95 gibi harika bir telefonun hat ile beraber verildiği İngiltere’ya karşılık Türkiye’de 1500YTL civarında satılması, iPhone 3G ile başımıza gelebileceklerin doğru orantısı olabilir mi?
Bu tarifedeki sınırsız Data ve WiFi hizmetine özellikle dikkatinizi çekmek istiyoruz. Turkcell’in (3G değil) Edge hizmetini 19YTL‘ye Vodafone’un 100KB’ı 10YKR’a verdiğini ve bu paketlerin sınırsız olmadığını biliyor muydunuz?
(100kb = iPhone ile hava durumu güncellemesi)
Tabii her ülkenin tarifesi bu kadar güzel değil. SingTel’in tarifesine bakacak olursak; 8GB iPhone 3G 698$ (840YTL) ve aylık 25$ telefon faturası ödüyorsunuz.
Hindistan’daki Vodafone’un fiyatlandırması biraz daha da acımasız. 16GB iPhone 3G 985YTL. Fakat yine de DoğuBank’ın fiyatlarına yaklaşılmadığının ve bu fiyatlara telefon faturasının bir şekilde dahil olduğunu hatırlatmanın burukluğunu yaşıyoruz.
Burada çok ciddi bir konuya geliyoruz. Çünkü Türkiye için iPhone 3G’nin ciddi kan kaybedeceği ikinci konu iPhone’un adında olup da Türkiye’de olmayan 3G…
3G, Cep telefonu için hızlı internet bağlantısıdır. Görüntülü konuşma yapabilmeniz için şebekenizin 3G (Third Generation) hizmeti sağlaması gerekmektedir. Steve Jobs, WWDC ‘08 Keynote’da aralarındaki farkı böyle basit bir şekilde anlatmıştı.

Fakat biz Türkiye’de iPhone 3G aldığımızda sağdaki hızı değil, soldaki, yani iPhone 2G ile gerçekleşen EDGE hızında internette gezinebileceğiz. (Hem de oldukça pahalı bir bağlantı ücreti ile)
Unutmadan iPhone 3G’nin barındırdığı X-GOLDTM608 Infineon çipinin 3G bağlantısı ile sıkıntıları olduğunu, şebeke sinyalinin kaybına neden olduğunu ve bir çok uzman tarafından yerden yere vurulduğunu biliyor muydunuz? : )
Yani, şebeke tarafından kusursuz 3G hizmeti sağlansa dahi iPhone 3G’nin bu hizmetten tam randımanı sağlayamayacağını, telefon görüşmelerinizin ortasında kesilebileceğini, konu ile ilgili kullanıcıların Apple’a dava açtıklarını, iPhone 3G reklamlarındaki yanıltıcı unsurları ifşa ettiklerini biliyor muydunuz?
(3G probleminin 2.1 iPhone sürümü ile tamamen ortadan kaldırılacağı söyleniyor. Hatta 2.0.2 sürümü ile bir kısmının üstesinden gelindiği de iddia ediliyor. Gerçi kullanıcılar 2.0.2′nin 3G bağlantı hatasını düzeltmediğini, problemlerin devam ettiğini kısa zaman içersinde belirttiler.)
Boşverin de, Türkiye’ye 3G gelmeyecek mi? Bundan 5 yıl önce Turkcell’e telefon açtığımda 3G hizmetinin çok yakında verileceği söylenmişti. “Çok yakında” sözü o gün de vardı, bugün de var ama hala 3G yok. Çok lazımmış gibi Turkcell3G.com adresinde, eline photshop ile iki adet telefon tutturulmuş, bir binanın tepesinde duran iş adamı ile açılan korkunç kötü bir web site mevcut. Burada bizlere sözde 3G öğretileri veriliyor. Anlamsız ve sıkıcı oyunları oynarken insan 3G kolaylık sağlayan bir şey olmalı, fakat bu site bana bu işin zor olacağını anlatıyor sanki diye düşündürüyor. Sitedeki kötü oyunculukların bahsini açmıyorum bile. Hele ki dünyanın en maganda adamını canlandıran bir adam ve tavuğu temalı reklamından çıkan, yolunacak tavuksunuz anlamına girmek dahi istemiyoruz. Reklamlar konusunda Vodafone ne yazık ki Turkcell’in bir kaç gömlek üzerinde.
Konumuza geri dönecek ve özetleyecek olursak, ülkemizde iPhone 3G’nin çıkış tarihi muamma, fiyatı belli değil, 3G hizmetini alıp alamayacağımıza dair ipucu dahi yok. Turkcell’in bu sitesini ipucu olarak varsayarsak, EDGE’i 19YTL’ye satan bir yer iki misli hızlı olan 3G’yi iki misli fiyata satmak istemez mi? (O da gün olur 3G hizmeti verirlerse…)
Peki EDGE ya da GPRS şart mı?
(Hah! ne güzel sorduk değil mi?) iPhone 2G kullanıcıları EDGE’e ihtiyaç duymadan yaşayabiliyorlar. Benim bugüne kadar kullandığım EGDE 780kb civarında (1 yıla yakın süredir iPhone kullanıyorum).
Şimdi burada iPhone 3G almak isteyen birisini MUHTEŞEM bir cevap bekliyor. Biliyorsunuz iPhone 3G’nin içinde GPS var. GPS iPhone’da bulunan MAPS programı ile beraber çalışıyor. Bulunduğunuz yeri tespit edebilmesi için uydu bağlantısına, baz istasyona ve İNTERNETE ihtiyacı var!
Peki bu ne demek oluyor?
Çok basit, iPhone’un içindeki MAPS isimli program haritaları ya da uydu görüntülerini (ya da henüz ülkemizde çalışmayan, trafik durumunu) internetten indiriyor. Dolayısı ile GPS’i kullanacaksanız internet bağlantısız nerede olduğunuzu dahi gösteremiyor.
Üstelik, MAPS (Google’ın ürünü) henüz Türkiye’de rota çizemiyor. Yani, internet bağlantınız olsa dahi, gitmek istediğiniz yeri işaretlediğinizde, oraya nasıl gidileceğini size gösteremiyor.

Dümdüz gideceğiz işte?
Yeniden özetleyelim. 3G yok, GPS çalışmıyor, fiyat, ne zaman ve kaça satılacağı belli değil!…
Bitmedi! iPhone 3G size gideceğiniz rotayı çizebilseydi dahi, “50 metre sonra sağa”, “100 metre sonra sola” gibi sesli uyarı sistemine sahip olmadığı için (HENÜZ) örneğin otomobilnizde giderken devamlı surette iPhone’unuza bakmanız gerekecekti.
(TomTom isimli bir programın AppStore’da satılacağı ve bu işlemleri yapabileceği söyleniyor. Fakat programın kaça satılacağı, telefonu yavaşlatıp yavaşlatmayacağı bilinmiyor)
Peki iPhone 3G’nin 3G bağlantısı açıkken, GPS kullanarak gezintiye çıktığınızda pil ömrünün 5 saate kadar düşebileceğini biliyor muydunuz?
Pil ömrü dedikten sonra tabii ki arıza konusuna geliyoruz. iPhone 3G sahiplerinin yaşadığı problemler oldukça fazla.
1). Arka plastik kapağın kendi kendine kırılması.

Hayır sadece beyaz renkli iPhone’larda meydana gelen bir çatlama değil bu, siyah renklerde de oluyor. Bu şikayet henüz 2 haftalık iPhone 3G sahiplerinden geldi!
2). Güncelleme sonrası telefonun sinyal almaması, kilitlenmesi.
3). Ekranın içine toz kaçması. iPhone 3G’de dokunmatik sensörü ve ekran birbirine yapıştırılmamış. Dolayısı ile telefonun içine kaçan toz ikisinin arasına girerek ekranınızda kalıyor. Şikayetlere göre yeni açılan iPhone 3G’lerde de görülebiliyor bu problem.
4). Ölü piksel. Ekranı olan neredeyse her elektronik cihazda karşımıza çıkabilecek bir problem ama iPhone bir ekrandan ibaret olduğu için oldukça canınızı sıkacak bir durum.
5). Sarı ekran. Her ne kadar Apple ekranı bilerek sararttıklarını, bunun daha sıcak bir görüntü verdiğini söylese de, bir çok iPhone 3G’de aşırı derecede sarı görüntü bir çok kullanıcıyı rahatsız ediyor.


6). Ekran çizilmiyor fakat rahatlıkla kırılabiliyor. (Ör:
Masadan yere düştüğünde)


7). Pil değişimi. iPhone’un pilini değiştirmek için telefonu servise göndermeniz gerekiyor. Garanti kapsamı dışında kalmasını umursamıyorsanız ifixit.com gibi sitelerden pil sipariş edip kendiniz değiştirebilirsiniz.
8). Çalınma. Amerika’da Apple Care Plan ile telefonunuz güvencede. Peki ya burda?
9). Telefonun kendi kendine ısınıp (kullanılmazken) arka kapağını deforme etmesi. Arka kapakla beraber kullanıcının bacağını da yakması.

(Bu olayın AppStore’dan indirilen kodlamasında hatalar bulunan yazılımdan kaynaklandığı açıklandı. Peki AppStore’dan indirdiğiniz programın böyle bir tehlikeye yol açıp açmayacağını nasıl bilebilirsiniz?)
10). iPhone 3G’nin arka kapağı kolaylıkla çiziliyor, hatta bu çizikler neredeyse minik oyuklar haline geliyor. Sim Kart kapağının orası başta olmak üzere zımparalanmamış tahta gibi bi hal alabiliyor. Siyah arka kapak parmak izi gösterme konusunda CSI Miami’den daha başarılı!

Peki bütün bu maddeleri neden sıraladık? Bir tek cevabı var. “SERVİS” Sadece çizik ekranı değişmesi için yolladığım Sony Ericsson marka telefonumu bir ay beklediğimi dün gibi hatırlarım. Peki yurtdışında bu saydığımız maddelerdeki problemleri yaşayanlar ne yaptı dersiniz? Hemen en yakın Apple’a gittiler, telefonları yenisi ile değiştirildi, içindeki bilgiler yeni telefona aktarılıp kullanıcıya teslim edildi.
Ne dersiniz sizce bu Türkiye’de olabilecek bir şey mi?
Yeniden özetlememiz gerekirse iPhone 3G, diğer ülkelerdeki kalitede hizmet sunulmadıkça, neredeyse hiç bir beklentinizi karşılamama potansiyeline sahip.
1). 3G belirsiz
2). GPS belirsiz
3). Servis belirsiz
4). Fiyat belirsiz
Alacağınız telefonun, şu andaki şartlarda eski iPhone’dan hiç bir farkı olmayacağı hatta üretim ve kalite açısından oldukça kötü bir telefon olacağını unutmayın.
Netice itibari ile, eğer elinizde iPhone 2G mevcut ise, iPhone 3G almadan önce tekrar düşünün. Eğer ilk defa iPhone alacaksanız, keşke ilk iPhone’unuz iPhone 2G olsaydı demekten kendimizi alamıyoruz.
Tebrikler!
Eğer yazımızı buraya kadar okuduysanız size sonsuz teşekkür ederiz. Umarız iPhone 3G ile ilgili daha DOĞRU bilgilere sahip olmuşsunuzdur. Hepimize harika tarifeleri olan 3G’li iPhone’lu eğlence ve sağlık dolu günler dilerim.
 


trust-cloud

trust-cloud

Üye
süpersin harıka çok sağoll bende soyluyom ama bizim eşşekler hala alıyo snrda satıcak eşşek arıyolar n95 8 gb başkasını tanımam
 
Romantik Prens

Romantik Prens

Üye
yazıyı baştan sona kadar okudum çok doğru bi yazı olmuş
 

blade1980

Üye
tebrikler süper bir yazı ellerine sağlık
 
akula

akula

Üye
alanları gördükce şükrediyom benim takoz(6630) bile daha iyiymiş die
 
miharbi1455

miharbi1455

Üye
en iyisi 6600 manyak düşüyo düşüyo bişi olmuyo
 
wertyytrew

wertyytrew

Üye
Iphone hakkındaki ön yargimi kesinleştirmis oldun... Varsa yoksa nokia.... 6600 yada 6630 yada n73 yada n95......
 
mc zerem

mc zerem

Üye
tşkler kardeş almayı düşünüyordum bu yazılardan sonra almayı değil yanından geçmeyi düşünmüyorum
 

wonder.kid

Üye
Kim Ne Derse Desin iPhone süper bi cihaz ;) piyasada bir sürü taklidi war ama onun gbisi yok ;)
Ben 2-3 aya kadar alacagm zaten bunlar fasa fiso ;) herkes farklı şeyler söylüyor ama bizim TÜRK milleti malınn kymetini bilmiyor o yüzden böle saçma sapan şikayetler gelmiş TÜRK milletimize titanium kaplama telefn lazm kusursuz demek için...avrupada ve dünyada satılan iPhone milyonu geçti çktan...millet boşuna almıyor olsa gerek ;)) teşekkürler..
 
omrtnrvr

omrtnrvr

Üye
merhaba bende iphone kullanıcısıyım tel çok mükemmel yorum bile yapılamaz bence ama herkezin fikrine saygılar diyorum
 
gurkan2008

gurkan2008

Üye
uyarın içi tşk.ler arkadaş yanlız şunu bilmelisin n dersen de bizim halk ta kabahat almayın kardeşim silah mı dayadılar ölümle mi tehtit edildiniz.
 
anl_tr

anl_tr

Emekli Yönetici
böle bir konudan farkında deildim çok güzel bir paylaşımmış tebrikler arkadaşımıza çok dogru şeyler yazmış ama anlayana
 

dark_f_legend

Üye
abi 5800 aldım we gördüm ki bu ı phone warya eski 5110 lar kadar değeri yok gözümde harbiden ya boktan bi telefon bu ı phone 3g görüntülü konuşma bile yokk ya
 

mirbaha16

Üye
bnde de iphone var ekranı çizilmiyor demişsin ama ekranı çok kolay çiziliyor.. Onun dışında arka kapağında yapıldığı maddeden olsa gerek zor çizildiğini söylemek yalan olur.. Ama iphone gibi bir cihaz için daha fazla kötüleme fazla..
 
SERSEL

SERSEL

Üye
Ya kardeşim istanbulda bir akıllıya 17 enayi düşüyormuş .gerçekten ıphone güzel telefon o para verilmez ona ya ya bu telefon ya .içindeki parçaların değeri ne lc di ekran televizyondan pahalı sizce hangisinin parçaları pahalı . Yazılımmı okadar değerli hayır .normalde deki değeri en fazla 700 tl fazlası enayilik .tükcelle wodafon milletin kanını emiyor .1500 tl ye ne kadar çalışıyorsunuz .siz almassanız onun fiyatı düşer .nasıl bir telefon ilk çıktığında manyak değerde oluyor 1 buçuk sene sonra yarı fiyatı na düşüyor uyanın artık .amerikan ordusu tüm proğramlarıyla birlike ıphone yi 250 dolara alıyor .burada 1500 tl hadi bize 300 dolara gelsin bunun gümrüğü 1oo tl ekleyelim 450 tl olsun 100 tl de vergisi olsun 550 tl . Hadi serbest piyasa da 100 tl daha ekleyelim 650 olsun hadi 50 tl de benden olsun :(700) tl değerinde kardeşlerim uyanık olun kerizlik yapmayın şimdilik almayın bekleyin
 

thecabbarman

Üye
arkadaşlar bu gün birisi bana iphone 3g 16 gb getirecek 450 tl dedi ve fillandiya malı olduğunu söylüyor ben telefondan anlmadığım için bana yardımcı olurmusunuz telefonun nesine nereseine bakiim. sizce alayımmı kararsızım ?
 

didyou

Üye
En güzeli Samsung İ900 Omnia.
 

gamze-gamze

Üye
finlandia demesi bişi ifade etmez.çünkü nokia finl.üretiliyor.i phone için bişi diemicem geçen sorduğumda çin malı olana 350 demişlrdi fiyat olarak..bence menüsüne dikkat et.original menüsü ve çin menüsü farklı.onun dışında tel içinde bandrol var mı bilmiyorum ama bandrolünde yazanlara dikkan et mesela.made in falan yazar ona bak..dikkat t işte
 
mmzzkk

mmzzkk

Üye
teşekküreler iyi olmuş bu konu
 

zero445

Üye
bende de var ama degistiricem heralde
 


Üst Alt