İçinden Çıkamadığım ısınma sorunu

Sponsorlu Bağlantılar

spanyol12

Üye
    Konu Sahibi
İçinden Çıkamadığım ısınma sorunu
Merhaba dostlar biraz detaylı bir anlatım olacak şimdiden kusura bakmayı.

Bundan 4 sene önce toshiba satellite l50 b 27j marka laptop aldım. İlk aldığımda içinde Win 8.1 kuruluydu. Yaklaşık 5-6 ay kadar bu bilgisayarla AC Blackflag-cyrsis 3- Call of duty black ops- vs gibi o zamana göre yüksek grafikli oyunlar oynadım.Bu sürelerde bilgisayarda ısınma problemi vardı ancak hiç kapanmazdı. Hatta ısınmadan dizüstü kullanımda bacağım ısınırdı. Daha sonra aradan 8 ay geçti windows 10 uptade i gelmesi ile kapanma problemleri başladı. İlk başlarda çok uzun saatler oyun oynayınca kapanıyordu ve çok dert etmiyordum.Aradan 1 sene geçince kapanma problemi iyice arttı. servise göndereyim derken aklıma soğutucu almak geldi. Bu biraz etkili oldu ancak tekrar aynı şekilde kapanmaya başladı.Geçen ay en sonunda servise yolladım. Termal macun ve fan temizliği yapıldı. Ardından işin ehli bir arkadaşım soğutma kanallarınıda temizledi. Ancak hala kapanmaya devam ediyor. Klimalı ortamda 25 derecenin altında soğutucu ile işlemci gücünü %80 yapınca bir sıkıntı olmuyor.Ancak dediğim gibi win 8.1 deyken böyle bir sıkıntı yaşamamıştım. Sorunun ısınmadan kaynaklandığına eminim.

Sorum şu olacak win 10 bilgisayarın işlemcisinin daha fazla ısınmasına neden oluyor mudur?
Win 8.1 e geri dönmeli miyim ?
Eğer Dönersem ve aynı sorun devam ederse orjinal olarak win 10 a dönebilir miyim ?

Not: Biraz uzun oldu ancak 3 senedir bu bilgisayarla uğraşıyorum. kapanma problemi artık beni deli ediyor.

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Speccy Kur Sistem Sıcaklıklarına Bir Bak.Eğer Güncellemeler Senin sürücülerin İle Uyumsuzsa Optimasyonlardan Falan Filandan Makine Zorlanabilir.Sürücüleri Güncelle Tekrar Dene. 8.1 İle 10 Arasında Çok Bi Uçurum Fark Yok Performansda Ama Oladabilir.Belkide Sürücülerin Eski Kalıyordur Sorun Oluyordur

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
içi açıldıktan sonra iyi kapatılması gerekiyor.
eğer vidaların dengesi düzgün değilse ve kullanılan macun fazla cıvık vs ise aşırı ısınmaya yol açabilir.

Sorunun ısınmadan olup olmadığını
Hardware monitor gibi programları açıp arka plandan sentetik yük testleri çalıştırabilirsin
sıcaklıklar 95-105 lere ulaşınca kapanıyorsa. sorun soğutmanın yetersizliğinden dolayı. ama yük bindikten sonra sıcaklar ortalama olduğu halde kapanıyorsa ozaman sorun farklı bir yerde demektir

spanyol12

Üye
    Konu Sahibi
Speccy Kur Sistem Sıcaklıklarına Bir Bak.Eğer Güncellemeler Senin sürücülerin İle Uyumsuzsa Optimasyonlardan Falan Filandan Makine Zorlanabilir.Sürücüleri Güncelle Tekrar Dene. 8.1 İle 10 Arasında Çok Bi Uçurum Fark Yok Performansda Ama Oladabilir.Belkide Sürücülerin Eski Kalıyordur Sorun Oluyordur

içi açıldıktan sonra iyi kapatılması gerekiyor.
eğer vidaların dengesi düzgün değilse ve kullanılan macun fazla cıvık vs ise aşırı ısınmaya yol açabilir.

Sorunun ısınmadan olup olmadığını
Hardware monitor gibi programları açıp arka plandan sentetik yük testleri çalıştırabilirsin
sıcaklıklar 95-105 lere ulaşınca kapanıyorsa. sorun soğutmanın yetersizliğinden dolayı. ama yük bindikten sonra sıcaklar ortalama olduğu halde kapanıyorsa ozaman sorun farklı bir yerde demektir

Tekrar merhaba. Tavsiyeniz üzerine aıda64 ve gpu-z programlarını indirdim. Öncelikle aıda64 ile cpu stress testi gerçekleştirdim. Bu test sırasında 45-50 derecelerden 80-90 dereceleri gördüm ama kapanma olmadı. Daha sonra aynı stress testini Gpu ya uyguladım, oda 50-55 derecelerden 80-90 derceleri gördü. Ardından 97 derecede kapandı. Sorun sanırım gpu ısınmasından kaynaklanıyor.
Ekran görüntülerini alamadığım için burada paylaşamıyorum.
Ek olarak bilgisayar aynen masaüstü bilgisayarın fişini çekermiş gibi kapanıyor ve yeniden başlatma vs olmuyor.
Ve son olarak bazı zamanlar görev yöneticisinde disk kullanımı %100 olarak görünüyor.
Not: Bilgisayarın altında bu testler sırasında 1000 rpm de dönen soğutucu vardı.

• Beğen
Tepkiler: DarkredBlue61
TheNightMare.

TheNightMare.

Moderator
İşlemci de kullanılan Termal Macun Kalitesiz olduğu için de kapanma sorunları yaşayabilirsiniz. Öncelikle piyasadaki en kaliteli Termal Macun'lar dan birini alıp, İşin ehli birisine uygulattırın. Ayrıca, Notebook ile oyun oynarken, Pili çıkarıtıp Fişe takılı bir şekil oyun oynamayı deneyebilirsiniz. Ciddi derecede fark edecektir.

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Tekrar merhaba. Tavsiyeniz üzerine aıda64 ve gpu-z programlarını indirdim. Öncelikle aıda64 ile cpu stress testi gerçekleştirdim. Bu test sırasında 45-50 derecelerden 80-90 dereceleri gördüm ama kapanma olmadı. Daha sonra aynı stress testini Gpu ya uyguladım, oda 50-55 derecelerden 80-90 derceleri gördü. Ardından 97 derecede kapandı. Sorun sanırım gpu ısınmasından kaynaklanıyor.
Ekran görüntülerini alamadığım için burada paylaşamıyorum.
Ek olarak bilgisayar aynen masaüstü bilgisayarın fişini çekermiş gibi kapanıyor ve yeniden başlatma vs olmuyor.
Ve son olarak bazı zamanlar görev yöneticisinde disk kullanımı %100 olarak görünüyor.
Not: Bilgisayarın altında bu testler sırasında 1000 rpm de dönen soğutucu vardı.
Başlata Ekran Alıntısı Yaz Zaten Windowsun Kendi Uygulaması Var Onunla Atabilirsin. Ekran Kartının Değişim Zamanı Gelmiş Olabilir. Bir İhtimal Eski Driverları Varsa Onları Kurup Tekrar Dene 5 6 Versiyyon Geriye Sar O Driverları Yükle Bide

PALA.

PALA.

Üye
Herşey değişmiş iken sonucun farklı olması doğaldır.
Aynı argümanlar ile test yapıldığında muhtemelen sonuç aynı olacaktır.
W10 un daha çok kaynak kullandığıda su götürmez bir gerçek.
En kalitelisinden termal macun alıp, gerekli bakım yapılıp, temiz bir windows kurup öyle deneyin.
Ayrıca sürücülere gelen güncellemeler performansı kasıtlı olarak düşürebiliyor, eski sürücüleri deneyin...
İşlemciyi %80 değerinde kullanmanız akıllıca bir hareket. Ek olarak prizde ve pilde en düşük işlemci yüzdesini %5 yapın.
Ayrıca batarya şarj olurken enerji yetmeyebilir, bu yüzden şarj tam dolu iken oyuna girmek daha verimli olur...

vedat1966

vedat1966

Üye
Besleme katında bir sıkıntı var gibi. Isınan bilgisayarın bataryası olmayan fişi çekilmiş bir bilgisayar gibi kapanmayacağını düşünüyorum. Bataryasız ve tam şarjlı iken bataryalı deneyin.

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üst Alt