Hp Pavilion 15 Fanın sürekli yüksek devirde çalışması.

Sponsorlu Bağlantılar

Ersin Oktay

Ersin Oktay

Üye
    Konu Sahibi
Hp Pavilion 15 Fanın sürekli yüksek devirde çalışması.
Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 1 hafta önce HP pavilion 15 Cd011nt isimli bilgisayarı "Freedos" olarak satın aldım. "Windows 10 home 64 bit Oem" lisanslı işletim sistemini kurdum. Fakat fan işlemciye yük binmemesine ve buz gibi olmasına rağmen sürekli yüksek devirde çalışıyor." BİOS sürümü güncel" ve bios ayarlarından "fan always on" seçeneğini "disable" yaptım sonuç yine aynı. Bir çoğunuz "iade" et diyeceksiniz biliyorum. İade işlemi benim için çok sıkıntılı ve işlerimi büyük ölçüde aksatacak. Öyle ki bulunduğum ilçe de PTT kargodan başka firma dahi yok. Belki bir ipuçu belki bir tavsiyeniz olabilir diye açıyorum konuyu şimdiden ilginiz için teşekkür ederim. İyi forumlar.

MaxipmaN

Üye
çözüm değil ama gene de yazayım:
hp'den en fazla yazıcı alınır.

Ersin Oktay

Ersin Oktay

Üye
    Konu Sahibi
Teşekkür ederim tavsiyen için.

vedat1966

vedat1966

Üye
çözüm değil ama gene de yazayım:
hp'den en fazla yazıcı alınır.
Hangi seri olduğuna bağlı hocam.

4 senedir HP 8740w Elitebook (17") kullanıyorum. Asus, Dell ve HP'nin diğer modellerini kullanan biri olarak derim ki markaya takılmak yerine her markanın iyi modelini almaya çalışabiliriz.

SM-N910F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

PALA.

PALA.

Üye
Bu durum sürekli mi oluyor ? Yoksa sistem boşta iken mi oluyor ?
Fanın dönüşü işlemcinin ısınması ile doğru orantılıdır, görev yöneticisinden bakın işlemciyi en çok neyin kullandığına...

franklinda

franklinda

Üye
Driverleri bizzat sitesinden güncelleyin daha sonra biosta fan kontrolü varsa auto yapın deneyin sorun büyük ihtimal çözülecektir :)

By_Casparov

By_Casparov

Üye
sistemin güncel ve donanımsal bi arızan yoksa güç seçeneklerine bak performans modunda ise dengeli moda al fan normale geçecektir

Ersin Oktay

Ersin Oktay

Üye
    Konu Sahibi
Söylediklerinizin hepsini yaptım denedim arkadaşlar sağolun yine de.

PALA.

PALA.

Üye
Bir ihtimalde, fanı kontrol eden devrede sorun olabilir. Kontrol elemanları bozulduğunda, doğrudan akım geçişi olabilir...

franklinda

franklinda

Üye
Harici bir uygulama ile fan kontrolünü denedin mi :)

Ersin Oktay

Ersin Oktay

Üye
    Konu Sahibi
Harici bir uygulama ile fan kontrolünü denedin mi :)

Denedim... Speedfan, fancontroller, hp coolsense hiçbiri fayda etmedi malesef. Cihazi iade ediyorum. Verdiğiniz tüm cevaplar ve ilginiz için teşekkür ediyorum iyi forumlar.

Symbianist

Symbianist

Üye
Konuyu hortlatmak gibi olacak ama benim laptop da hp ve boşta bile sürekli yüksek devirde çalışıyordu. Ben bir takım işlemler yaptım normale döndü.

Bunun dışında arka planda yuk bildiren genelde antivirus programı oluyor. Mesela avg işlemciye çok yükleniyor. Google drive da senkronizasyon yaparken epey yükleniyor.

Bunlara baktınız düzelmedi mi? Bilgisayarin fanının hava aldığı verdiği ızgaralari elektirikli süpürge ile temizleyin.

Bu da olmazsa söküp temizleyip kaliteli bir termal macun uygulamak gerekir.

Son düzenleme:

Üst Alt