GSM1800 ve GSM900 sizce hangisi??

Sponsorlu Bağlantılar

gölgee_65

gölgee_65

Üye
    Konu Sahibi
GSM1800 ve GSM900 sizce hangisi??
Arkadaşlar öncelikle konuyu yanlış yere açmışsam özür dilerim.
Sizin de bildiğiniz gibi Avea GSM1800 Vodafone ve Turkcell ise GSM900 frekans bandını kullanmakta ve GSM900 menzil uzunluğu olarak GSM1800 ise frekans yoğunluğu olarak daha avantajlı(konu uzamasın diye fazla detaya girmiyorum çünkü bilen bilir bilmeyen araştırma yaparsa tüm farkları görür :))
Neyse gelelim asıl soruma:
Arkadaşlar 2 gündür numaramı Vodafone'dan Avea'ya taşıdım ve sözde Avea'nın baz istasyonlarının çekim alanı daha dar fakat gelin görün ki Avea baz istasyonu bizim eve yaklaşık 350m uzaklıkta olmasına rağmen evimde genelde şebeke ful 3G+ iken(bazen 1-2 diş düşüyor) neden ben Vodafone'da iken eve 300m uzaklıkta baz istasyonu varken evimde şebeke çekimi %50'nin üstüne çıkamadı bir türlü??
GSM900'lü Vodafone neden GSM1800'lü Avea'dan daha iyi çekmiyor diye takıldı kafama arkadaşlar.
Acaba baz istasyonunda mı bir kalitesizlik var yoksa bilmediğim daha farklı durumlar mı var diye siz forum üyelerinin değerli fikirlerini almak için konuyu açtım.

----------Eklendi @ 18:17:59 ---------- Yazıldı @ 18:14:10 ----------

Ya da Vodafone burada çok kullanılıyor diye şebeke bana kadar yetişmiyor mu yoksa Avea hiç tutulmadığı için tüm frekansları ben mi kullanıyorum :D

phasan

phasan

Üye
her yere gore degısıyor ama bızım burdada ıyı degıl vodafone

----------Eklendi @ 19:58:45 ---------- Yazıldı @ 19:58:30 ----------

her yere gore degısıyor ama bızım burdada ıyı degıl vodafone

gölgee_65

gölgee_65

Üye
    Konu Sahibi
Acaba gsm1800 daha mı iyi oluyor?

S.c.k.N

S.c.k.N

Üye
Acaba gsm1800 daha mı iyi oluyor?

Çok eski bir mesajımda bunu açıklamıştım uzunca fakat bulamadım o konuyu :) Senin için tekrar yazıcam arkadaşım.

Öncelikle Türkiye'de Turkcell-Vodafone GSM900 , Avea ise GSM1800 kullanmaktadır.

Öncelikle her iki iletişim protokolününde kendine göre avantaj ve dezavantajı vardır.
Şöyle ki ;
GSM1800 baz istasyonu daha geniş alana sinyal gönderimi sağlar. Bu yüzden 1800GSM kullanan bir şirket diğer şirketlere göre daha az baz istasyonu kurar.
GSM900 baz istasyonu da daha dar alana sinyal sağladığı için bölgeye çok daha sık baz istasyonu kurulur.

Şimdi gelelim hangisi daha iyidir ?

Şimdi bölgeleri biraz daha büyük düşünmemiz gerekiyor bölge derken şehir-ülke kastediyorum bölge dağlık engebeliyse GSM1800 orada kötüdür çok sinyal dalgalanması yaratır kapalı alanlarda sinyal seviyesi birden düşebilir.

GSM900 böyle bölgelerde daha sık kurulduğu için bu sorun GSM900'de çok daha azdır kapalı alanda çekim daha iyidir sinyal dalgalanması çok fazla olmamaktadır.

Yani hangisi daha iyidir sorusu bölgeye göre değişir.

Türkiye'yi genel düşünürsek GSM900 daha iyidir.

turker10

turker10

Üye
avea çekmiyor hemde kartalda okulun içinde çok zayıf çoğu zaman hat yok turkcell e kaçıracak beni :(

gölgee_65

gölgee_65

Üye
    Konu Sahibi
Çok eski bir mesajımda bunu açıklamıştım uzunca fakat bulamadım o konuyu :) Senin için tekrar yazıcam arkadaşım.

Öncelikle Türkiye'de Turkcell-Vodafone GSM900 , Avea ise GSM1800 kullanmaktadır.

Öncelikle her iki iletişim protokolününde kendine göre avantaj ve dezavantajı vardır.
Şöyle ki ;
GSM1800 baz istasyonu daha geniş alana sinyal gönderimi sağlar. Bu yüzden 1800GSM kullanan bir şirket diğer şirketlere göre daha az baz istasyonu kurar.
GSM900 baz istasyonu da daha dar alana sinyal sağladığı için bölgeye çok daha sık baz istasyonu kurulur.

Şimdi bölgeleri biraz daha büyük düşünmemiz gerekiyor bölge derken şehir-ülke kastediyorum bölge dağlık engebeliyse GSM1800 orada kötüdür çok sinyal dalgalanması yaratır kapalı alanlarda sinyal seviyesi birden düşebilir.

GSM900 böyle bölgelerde daha sık kurulduğu için bu sorun GSM900'de çok daha azdır kapalı alanda çekim daha iyidir sinyal dalgalanması çok fazla olmamaktadır.

Öncelikle benim için uğraşıp böyle uzun uzun yazma zahmetinde bulunduğun için :tşk:
Emeğine sağlık :oke:
Ben de şimdiye kadar GSM900'ün GSM1800'e göre daha fazla alana sinyal gönderdiğini biliyordum fakat öyle değilmiş sayende öğrenmiş oldum tekrar :tşk:
Demekki GSM900 kullanan bir şirket GSM1800 kullanan bir şirkete göre daha fazla baz istasyonu kurduğu için harcadığı mebla daha fazla oluyor ama o göre de aldığı verim de fazla oluyor. Gelin görün ki demekki Avea daha az baz istasyonu kurup daha masraf yapıp daha fazla kar etmek için GSM1800 tercih(seni uyanık Avea seni :D)etmiş fakat ülkenin coğrafi konumu buna izin vermediği için evdeki hesap çarşıya uymamış o da hep geri planda kalıyor :D :D

phasan

phasan

Üye

Öncelikle benim için uğraşıp böyle uzun uzun yazma zahmetinde bulunduğun için :tşk:
Emeğine sağlık :oke:
Ben de şimdiye kadar GSM900'ün GSM1800'e göre daha fazla alana sinyal gönderdiğini biliyordum fakat öyle değilmiş sayende öğrenmiş oldum tekrar :tşk:
Demekki GSM900 kullanan bir şirket GSM1800 kullanan bir şirkete göre daha fazla baz istasyonu kurduğu için harcadığı mebla daha fazla oluyor ama o göre de aldığı verim de fazla oluyor. Gelin görün ki demekki Avea daha az baz istasyonu kurup daha masraf yapıp daha fazla kar etmek için GSM1800 tercih(seni uyanık Avea seni :D)etmiş fakat ülkenin coğrafi konumu buna izin vermediği için evdeki hesap çarşıya uymamış o da hep geri planda kalıyor :D :D

haklısın

gölgee_65

gölgee_65

Üye
    Konu Sahibi

Şöyle ki ;

Sayın moderatör arkadaşım bu konuya bir açıklık getirelim. Çünkü ortada bir kafa karışıklığı var :)
Size göre GSM1800 GSM900'e daha uzun alana sinyal gönderiyor ama ben tam tersi diye biliyordum ve hala da öyle düşünüyorum :hmmm
acaba bu cevabı yazarken karıştırmış olabilir misiniz? Yazıyı biraz daha dikkatli okumanızı rica edecem çünkü ben dün internette biraz araştırma yaptım bu GSM1800 ve GSM900 özellikleri hakkında hep sizin dediklerinizin tam tersi durum mevcuttu acaba siz mi dikkatsiz yazdınız yoksa biz mi şimdiye kadar yanlış biliyoruz sayın moderatör arkadaşım :oke:

S.c.k.N

S.c.k.N

Üye

Sayın moderatör arkadaşım bu konuya bir açıklık getirelim. Çünkü ortada bir kafa karışıklığı var :)
Size göre GSM1800 GSM900'e daha uzun alana sinyal gönderiyor ama ben tam tersi diye biliyordum ve hala da öyle düşünüyorum :hmmm
acaba bu cevabı yazarken karıştırmış olabilir misiniz? Yazıyı biraz daha dikkatli okumanızı rica edecem çünkü ben dün internette biraz araştırma yaptım bu GSM1800 ve GSM900 özellikleri hakkında hep sizin dediklerinizin tam tersi durum mevcuttu acaba siz mi dikkatsiz yazdınız yoksa biz mi şimdiye kadar yanlış biliyoruz sayın moderatör arkadaşım :oke:

Arkadaşım benim dediğim en dıştan anlatımı yani ben direk büyük bir ülke veya şehri düşündüğümüz durumdaki şekilde yazdım yoksa bunlar sadece böyle düşünülerek kurulan şeyler değil atıyorum 2 şehir var aynı büyüklükte ama nüfus yoğunlukları arasında çok fark olduğunda durum değişir. Yani bunlar sürekli değişiklik gösteren şekilde planlanır fakat düz alanlarda GSM1800 Avantajlıdır ve ses kalitesi daha doğaldır. Ama dediğim gibi kapalı alanlarda iş tamamen değişmekte. Her ikisinin de kendine göre iyi ve kötü yanı vardır ama yine söylediğim gibi Türkiye'yi genel düşündüğümüzde GSM900 uygundur.

----------Eklendi @ 13:22:07 ---------- Yazıldı @ 13:12:01 ----------

Ben bir kez daha şöyle konuyu toplamak istiyorum. GSM1800 band genişliği yönünden GSM900 'den daha avantajlıdır.
Şimdi Türkiye'de 3 operatörün de %'deli ifade ile çekim kuvvetlerine bakarsanız hepsinin %95 üzerinde olduğunu söylediğini görürsünüz.
Halbuki baz istasyonlarına baktığımızda GSM1800 kullanan şirket en az baz istasyonuna sahiptir. Peki o halde bu nasıl oluyor ? Hem baz istasyonlar arasında GSM1800 baya az istasyonu mevcut ama çekim gücü diğerleriyle aynı oranda. Tekrar söylüyorum bir alanı engebeleri işe katmadan bakıp oranladığınız da GSM1800 avantajlı çıkar ama bir engel veya kapalı alana girildiğinde hayaller suya düşer :)

Tekrar söylüyorum bu işler öyle anlatmakla sabit bir kuralı da yoktur. Yani bunlar planlama yaparken en ufak bir farka göre değişiklik gösterebilir. Yani direk şundan şöyle olur demekte çok doğru değil. Ama en genel en basit şekli bu.

gölgee_65

gölgee_65

Üye
    Konu Sahibi
Ama ben şu an şehir merkezinde oturuyorum ve dediğim gibi Avea baz istasyonu Vodafone baz istasyonundan daha uzak oturduğum yerde. Asıl merak ettiğim evimde Vodafone 2 kademe çekerken hemen evin balkonunda ful oluyor fakat Avea'da evimde de dışarıda aynı çekiyor ya da çok az fark oluyor. Yani bulunduğum konumda kapalı alanda Avea daha aktif görünüyor(ama bu benim evimde öyle çünkü çarşıya falan çıktığımda birçok yerde Vodafone ön planda :D) şimdi bu farkın sebebi sizce o civardaki Vodafone abonelerinin çokluğu mu oluyor ya da Avea abonelerinin azlığı mı :) yoksa baz istasyonlarının kalitesi mi??
Konuyu özetlemek gerekirse benim bulunduğum bölgede Avea kapalı alanlarda özellikle ses kalitesi yönünde Vodafone'dan çok daha iyi fakat açık alanlarda Avea geride kalıyor özellikle internet ve mesaj gönderim hızında. Yani şu an Avea bana sadece evin içinde sesli görüşmeleri kesintisiz sağlıyor onun dışında hiçbir artısını göremedim. Ne interneti Vodafone kadar hızlı ve kesintisiz ne de mesajları Vodafone kadar hızlı geliyor :hmmm

----------Eklendi @ 18:54:25 ---------- Yazıldı @ 18:34:41 ----------

Yani anlayacağınız öyle arada kalmışım ki yukarı tükürsem bıyık aşağı tükürsem sakal :(
bi yanda çevrem Vodafone ve daha avantajlı üstelik interneti daha hızlı ama diğer yanda Vodafone ile evimde konuşamıyorum illa dışarı çıkmam lazım.
Yani konuşma kalitesi olarak Avea kullanmak zorundayım ama diğer yanda benim için internet, sms ve çevre olarak daha cazip gelen Vodafone var :hmmm
sizce arkadaşlar siz olsaydınız yerimde hangisini seçerdiniz??D

S.c.k.N

S.c.k.N

Üye
Ama ben şu an şehir merkezinde oturuyorum ve dediğim gibi Avea baz istasyonu Vodafone baz istasyonundan daha uzak oturduğum yerde. Asıl merak ettiğim evimde Vodafone 2 kademe çekerken hemen evin balkonunda ful oluyor fakat Avea'da evimde de dışarıda aynı çekiyor ya da çok az fark oluyor. Yani bulunduğum konumda kapalı alanda Avea daha aktif görünüyor(ama bu benim evimde öyle çünkü çarşıya falan çıktığımda birçok yerde Vodafone ön planda :D) şimdi bu farkın sebebi sizce o civardaki Vodafone abonelerinin çokluğu mu oluyor ya da Avea abonelerinin azlığı mı :) yoksa baz istasyonlarının kalitesi mi??
Konuyu özetlemek gerekirse benim bulunduğum bölgede Avea kapalı alanlarda özellikle ses kalitesi yönünde Vodafone'dan çok daha iyi fakat açık alanlarda Avea geride kalıyor özellikle internet ve mesaj gönderim hızında. Yani şu an Avea bana sadece evin içinde sesli görüşmeleri kesintisiz sağlıyor onun dışında hiçbir artısını göremedim. Ne interneti Vodafone kadar hızlı ve kesintisiz ne de mesajları Vodafone kadar hızlı geliyor :hmmm

----------Eklendi @ 18:54:25 ---------- Yazıldı @ 18:34:41 ----------

Yani anlayacağınız öyle arada kalmışım ki yukarı tükürsem bıyık aşağı tükürsem sakal :(
bi yanda çevrem Vodafone ve daha avantajlı üstelik interneti daha hızlı ama diğer yanda Vodafone ile evimde konuşamıyorum illa dışarı çıkmam lazım.
Yani konuşma kalitesi olarak Avea kullanmak zorundayım ama diğer yanda benim için internet, sms ve çevre olarak daha cazip gelen Vodafone var :hmmm
sizce arkadaşlar siz olsaydınız yerimde hangisini seçerdiniz??D

Arkadaşım senin ki tamamen şansızlık olmuş :D :D Ben senin yerinde olsam etrafım Vodafone ve Vodafone sana daha avantajlı geliyorsa evi değiştirmek olurdu :P :)

gölgee_65

gölgee_65

Üye
    Konu Sahibi
Arkadaşım senin ki tamamen şansızlık olmuş :D :D Ben senin yerinde olsam etrafım Vodafone ve Vodafone sana daha avantajlı geliyorsa evi değiştirmek olurdu :P :)

Yani benimki tamemen şansızlık dediğin gibi :)
Düşünsene yaşadığım şehirde en çok tutulan operatör Vodafone ve gerçekten de burada çok kaliteli bir operatör ama gel gör ki koskoca şehirde Vodafone sadece 3 mahallede sorunlu ve o mahallelerden birinde de ben oturuyorum :D
bu sıkıntılara ve sorunlara rağmen hala Vodafone'u seviyorum ve hala sempatim var ona karşı :)
ama dediğin gibi şu anlık tek çözüm evi taşımak başka yere :D(ki bu taşıma fikrini Vodafone bayide çalışan biri tek çözüm olarak ve ciddi bir şekilde demişti zaten)

S.c.k.N

S.c.k.N

Üye

Yani benimki tamemen şansızlık dediğin gibi :)
Düşünsene yaşadığım şehirde en çok tutulan operatör Vodafone ve gerçekten de burada çok kaliteli bir operatör ama gel gör ki koskoca şehirde Vodafone sadece 3 mahallede sorunlu ve o mahallelerden birinde de ben oturuyorum :D
bu sıkıntılara ve sorunlara rağmen hala Vodafone'u seviyorum ve hala sempatim var ona karşı :)
ama dediğin gibi şu anlık tek çözüm evi taşımak başka yere :D(ki bu taşıma fikrini Vodafone bayide çalışan biri tek çözüm olarak ve ciddi bir şekilde demişti zaten)

Hahahaha :D Dediğin gibi çok sinir bozucu bir durum peki baz istasyonu şikayetiyle hiç Vodafone'a bilgilendirme yaptın mı :)

gölgee_65

gölgee_65

Üye
    Konu Sahibi
Hahahaha :D Dediğin gibi çok sinir bozucu bir durum peki baz istasyonu şikayetiyle hiç Vodafone'a bilgilendirme yaptın mı :)

2 Defa bu sorunu dile getirdim ve defalarca da bayiye gittim ama ilk başlarda telim bozuk diye kurtulmaya çalıştılar fakat baktılar öyle değil bu seferde inkar etmeye çalıştılar yok öyle sorun yok orada bir şikayet almıyoruz tarzında sonra biz yine de not alıyoruz şikayetinizi size en kısa zamanda dönecez fakat dönüş yok giden gelmiyor :)
Bayi ise biz oraları kontrol ettik oralarda sorun yok şebeke çok iyi çekiyor diyorlar ama sadece genç bir bayi çalışanı bunu bana dedi: kardeşim bu sorun düzelmez çünkü Vodafone sadece orada şebekenin çekip çekmediğine bakarak karar verir şebeke sorunu olduğuna bu şekil asla çözülmez ancak birgün gelir senin evinin karşısına baz istasyonu kurar işte o zaman çözülür sorun :D

S.c.k.N

S.c.k.N

Üye

2 Defa bu sorunu dile getirdim ve defalarca da bayiye gittim ama ilk başlarda telim bozuk diye kurtulmaya çalıştılar fakat baktılar öyle değil bu seferde inkar etmeye çalıştılar yok öyle sorun yok orada bir şikayet almıyoruz tarzında sonra biz yine de not alıyoruz şikayetinizi size en kısa zamanda dönecez fakat dönüş yok giden gelmiyor :)
Bayi ise biz oraları kontrol ettik oralarda sorun yok şebeke çok iyi çekiyor diyorlar ama sadece genç bir bayi çalışanı bunu bana dedi: kardeşim bu sorun düzelmez çünkü Vodafone sadece orada şebekenin çekip çekmediğine bakarak karar verir şebeke sorunu olduğuna bu şekil asla çözülmez ancak birgün gelir senin evinin karşısına baz istasyonu kurar işte o zaman çözülür sorun :D

Çok açıklayıcı olmuş gerçekten arkadaşın dediği :D

telepati

telepati

Üye
Sinyal aldınız baz istasyonunun kapasitesinin doluluk oranıda etkiler çok fazla. Ben bunu test ettim birkaç kez sonuç aynı. Örneğin bizim evin girişinde sebeke 1 yada yok gibi neredeyse. 10a yakın vodafone hattı aldım komsuların v.s yakındakilerin hepsini kapattım. Aynı noktada 1 dakika içinde sinyal seviyesi 3-4 arası bazen 5e kadar vurdu. sırayla açtım telefonları açılıp şebeke bulan her telefondan sonra sinyalde oynama oldu azalma yonunde. cihazların tamamı aynı noktada açıkkende samsung cihazları sinyal almazken nokia ve diğerleri 1 ve 3 arası sinyal veriyordu. Ayrıca su noktada dikkatimi cekdi son açılan telefonlarda sebeke varken daha önce acılanlarda gitmeye basladı kısa sürede. Buda demek oluyorki aynı bölgede baz istasyonu yeterli olsada yogun kullanım varsa zayıf sinyal alabiliyorsunuz. 500 metre daire çizersek etrafında evimin toplam 6 tane baz istasyonu var :)

----------Eklendi @ 01:36:26 ---------- Yazıldı @ 01:28:02 ----------

Ayrıca sorun yasadıgınız bölgeyi Vodafone Müşerteri Hizmetlerini arayarak planlama listesine ekleme şansınız var bölgesel anlamda ciddi sorun varsa gideriyorlar. Gerek baz istasyonu sinyallerini duzenlemek gerek bölgeye geçici mobil baz istasyonu kurmak v.s
Örnek vermek gerekirse özellikle karadeniz bölgesinde yaz dönemlerinde yayla tarzı yerlerde toplanılan noktalara mevsimlik baz istasyonu verilir

gölgee_65

gölgee_65

Üye
    Konu Sahibi
Sinyal aldınız baz istasyonunun kapasitesinin doluluk oranıda etkiler çok fazla. Ben bunu test ettim birkaç kez sonuç aynı. Örneğin bizim evin girişinde sebeke 1 yada yok gibi neredeyse. 10a yakın vodafone hattı aldım komsuların v.s yakındakilerin hepsini kapattım. Aynı noktada 1 dakika içinde sinyal seviyesi 3-4 arası bazen 5e kadar vurdu. sırayla açtım telefonları açılıp şebeke bulan her telefondan sonra sinyalde oynama oldu azalma yonunde. cihazların tamamı aynı noktada açıkkende samsung cihazları sinyal almazken nokia ve diğerleri 1 ve 3 arası sinyal veriyordu. Ayrıca su noktada dikkatimi cekdi son açılan telefonlarda sebeke varken daha önce acılanlarda gitmeye basladı kısa sürede. Buda demek oluyorki aynı bölgede baz istasyonu yeterli olsada yogun kullanım varsa zayıf sinyal alabiliyorsunuz. 500 metre daire çizersek etrafında evimin toplam 6 tane baz istasyonu var :)

----------Eklendi @ 01:36:26 ---------- Yazıldı @ 01:28:02 ----------

Ayrıca sorun yasadıgınız bölgeyi Vodafone Müşerteri Hizmetlerini arayarak planlama listesine ekleme şansınız var bölgesel anlamda ciddi sorun varsa gideriyorlar. Gerek baz istasyonu sinyallerini duzenlemek gerek bölgeye geçici mobil baz istasyonu kurmak v.s
Örnek vermek gerekirse özellikle karadeniz bölgesinde yaz dönemlerinde yayla tarzı yerlerde toplanılan noktalara mevsimlik baz istasyonu verilir

Evet dostum haklısın ve bence bu soruna şimdiye kadar en net cevabı sen verdin :oke:
çünkü oturduğumuz bölgede Vodafone kullananların oranı %99 dersem abartmış olmam gerçekten çünkü bizim buralarda Vodafone bir numara ve bence bu yüzden gönderilen sinyaller yoğunluktan dolayı paylaşılması sonucu bana birşey kalmıyor :(
ama bu da bi gerçek madem bu kadar tutulan bi şebeke neden yatırım yapmıyor

----------Eklendi @ 10:16:55 ---------- Yazıldı @ 10:14:17 ----------

Ve bence Avea'nın da baz istasyonun vodafone'a göre uzak olmasına rağmen evimde ful çekmesinin tek sebebi arada Avea kullananların parmakla gösterecek kadar az olması. En basit mantıkla bizim evde 6 tane simkart ve bunlardan sadece biri turkcell diğerleri Vodafone. yani bu bile aradaki oranı göstermeye yetiyor bence

phasan

phasan

Üye
en ıyısı vodafone

gölgee_65

gölgee_65

Üye
    Konu Sahibi
en ıyısı vodafone

Sen de en iyisi Vodafone diyorsun başka birşey demiyorsun :)
neye dayanarak diyorsun anlamadım ama eğer cepnet kullanıyorsan bence Vodafone aylık cepnet'i elinden alırsa fikirlerin Vodafone hakkında çok değişecek :D

gölgee_65

gölgee_65

Üye
    Konu Sahibi
Arkadaşlar bugün yeni birşeyin daha farkına vardım. Dayımın teli nokia 6303c ve hattı Vodafone olmasına rağmen evin içinde yaptığı görüşmeler kesintisiz oldu. Fakat hattı benim tele yani samsung s8000 takınca ses kalitesi düştü ve kesik kesik gitmeler oldu arada sırada. Acaba sorun telde mi şimdi yoksa şebekede mi?
Not: telin sorunlu olduğunu sanmıyorum çünkü Avea ve Turkcell hat taktığımda evin içinde rahatlıkla konuşabiliyorum üstelik baz istasyonları Vodafone'a göre uzakta ve turkcell çekim gücü Vodafone'na göre daha az gösteriyor telde :hmmm
bunu çözebilecek bir baba yiğit var mı forumda acaba :)

Üst Alt