Garmin Mobile XT v5.00.60 Kurulumu & Kılavuzu


alemburda

alemburda

Üye
    Konu Sahibi
Bu sürümde 5800 kullanıcılarını ve diğer dokunmatik ekranlı symbian işletim sistemine sahip telefonların yüzünü güldürecek yenilikler var:
- Garmin Mobile'de 5800'da yaşanan ekran seçenek problemeleri giderildi.
- Yatay dikey ekran desteği.
- Dönüş hızı arttırıldı.

Notlar:
- Harita ve diğer ses dosları önceki sürümdeki gibi yüklü olmalıdır.
- Bilmiyorum sizin telefonda da olur mu ama benim telefonumda direk Garmin Mobile XT 5.00.60 sürümünü yüklediğimde programa girince programda açılıp kapanmalar oldu (programın kendisi açılıp kapandı tel değil) bu yüzden ilk Garmin 5.00.50 sürümünü yükleyip üzerine Garmin 5.00.60 sürümünü yüklediğimde problem çözüldü.
- Eski sürüm zaten yüklüyse sadece yapmanız gereken Garmin Mobile 5.00.60 sürümünü yüklemek.

- GPS'den çogu kişi şikayetçi GPS bağlantısı doğru uzun sürüyor 0-15dk arası şebeke yardımlı bağlanırsanız anında bağlanırsınız.(Şebeke yardımlı GPS ücretlidir.)

-----------------------------------------------------------------------------------------------
KURULUM
a-) root.rar: Haritasız ana dosyalar
v5.00.60 (Sadece yükleme dosyasının kendisi Hotfile değildir alternatif)
v5.00.50:
b-) gmapsupp.img: Haritalar son sürümden eskiye doğru sıralanmıştır.
2010.01 (TKLTLA)
2009.12 (TKLTLA)
2009.06 NT - ENG (IKLTL)
2009.02 TKLTL:
2008.10A:
2008.10:
2008.07:
c-) ilac.rar:
ilac.zip: (Root dosyaları ve ler dahil alternatif link hotfile değildir.)
.zip:

Ve tüm linkler hotfile olduğu için diğer dosyalarda beklememeniz için alternatif sitelere yükledim.​

Tüm yükleme eski sürümle aynıdır. Elimde Garmin Mobile XT 5.00.60 root dosyaları var ama bunlar yabancı dil olduğu için ve sorun yaşamamanız için yüklenmedi aynı sonucu verecektir.
----------------------------------------------------------------------------------------------​

1-) 3 dosyayıda indirin ve 1 yere açın.
2-) gmapsupp.img'yi root/Garmin/ dizinine atın. (Garmin klasörünün içine)

Adım-2: sw.unl Düzenlemesi:
1-) ilac.rar dosyası içerisindeki IMEI Converter'ı çalıştırın. IMEI'nizi gerenkli yere yazın ve Generate diyerek kodu alın.
2-) Bu sefer ilac.rar dosyası içerisindeki Garmin İleç.exe'yi çalıştırın. Aldığınız kodu Unit ID yerine yazın. İlk (üstteki) Generate butonuna basarak kodu alın ve kopyalayın (CTRL+C).
3-) Yeni 1 Not Defteri açın ve yeni aldığınız uzun yapıştırın (CTRL+V). Farklı kaydet deyip, dosya ismini sw.unl olarak Garmin klasörünün içine kaydedin. (Uzantı .txt olMAsın, kaydederken alttan Tüm dosyalar'ı seçin.)

Adım-3: gmapsupp.unl Düzenlemesi:
1-) ilac.rar dosyası içerisindeki IMEI Converter'ı çalıştırın. IMEI'nizi gerenkli yere yazın ve Generate diyerek kodu alın.
2-) Bu sefer ilac.rar dosyası içerisindeki Garmin İleç.exe'yi çalıştırın. Aldığınız kodu Unit ID yerine yazın.
3-) Select Map Product bölümünden Custom Mapset'i seçin. MapID Code'a 848 yazın. Bu sefer 2. (alttaki)Generate butonuna basarak kodu alın ve kopyalayın (CTRL+C).
4-) Yeni 1 Not Defteri açın ve yeni aldığınız uzun yapıştırın (CTRL+V). Farklı kaydet deyip, dosya ismini gmapsupp.unl olarak Garmin klasörünün içine kaydedin. (Uzantı .txt olMAsın, kaydederken alttan Tüm dosyalar'ı seçin.)

Adım-4: Kurulum:
1-) root klasörü içindeki 4 klasörü ve uygulamayı (Garmin, private, Resouce, sys ve sis dosyası - 4.20.20'de 5 dosya olabilir.) direkt karta atın. (Yeni 1 klasör açıp içine atmayın ya da root klasörünü direkt atmayın. root'un içindekilerini atın.) Çıkan soruya Tümüne evet deyin. (Garmin klasöründe içine sonradan kopyaladığınız sw.unl, gmapsupp.unl ve gmapsupp.img dosyalarının olduğundan emin olun.)
2-) Kartınızı cihazınıza takın ya da kablonuzu cihazdan çıkartın. 1az bekleyin. Ekranda "Yükleniyor..." yazısı belirecektir. ** Yalnız uygulama yüklenemeyecektir. "Uygulama yöneticisine gidin." uyarısını dikkate alıp Uygulama Yöneticisine gidin. "Yüklenmedi" yazan GarminMobile_PA'yı seçenekler-sil diyerek silin. Akabinde az önce karta attığınız GarminMobileXT.sis dosyasını açarak kurulumunu başlatın.

** Eğer belirmezse aldırmayın, karta gidip GarminMobileXT.sis dosyasıyla kurulumu başlatın.
3-) Sorumluluk Reddi'ni kabul edin. Metin dili seçme bölümünde 19 kez sağ yaparak Türkçe seçeneğini seçin.
4-) Sesli yönlerdimede de yine Türkçe seçeneğini seçin. Birimi metrik olarak ayarladıktan sonra Garmin Online erişimi iznini de kendi isteğimize göre ayarlayın.
5-) Genelde sistem Ekli/Yardımlı/Yerleşik GPS’i otomatik tanır. Eğer tanımazsa; karşınıza gelen bilgi ekranından GPS Cihazı Aranıyor'u iptal edin. Ayarlar – Sistem – Uzak GPS’e girip Ekli/Yardımlı/Yerleşik GPS’i seçip etkinleştir deyin.
Önemli Noktalar

1-) Harita görünümünde haritayı görebilmeniz için 1 defalığa mahsus uyduya bağlanmanız gerekir. Bağlandıktan sonrada 3 tuşu ile mutlaka yakınlaştırma yapın ve program haritayı algılasın. Aksi taktirde No Map yazacaktır.

2-) Eğer birden fazla harita kullanacaksanız;
Haritaları sırasıyla gmapsupp.img ve gmapsup2.img olarak adlandırın.
Etkinleştirme için de gmapsupp.unl ve gmapsup2.unl dosyalarını oluşturun.

Yazılım kullandığınız vakte göre temayı otomatik olarak beyaz veya siyah biçiminde değiştirir. Ayarlarda sadece gece veya sadece gündüz yapabilirsiniz.

1-) “Nereye?” menüsündeki seçimler:a-) “Ev”e tıkladığınızda bulunduğunuz konumdan evinize rotayı çizer ve ek bir ayar gerekmeden size yolları sesli olarak tarif eder. Adresler bölümünde de kaydetmiş olduğunuz noktalar mevcuttur. Yine tıkladığınız zaman bulunduğunuz konumdan gitmek istediğiniz yere navigasyon yapar.b-) “Yiyecek Otel…” menüsünün başlığının sonunda barındırdığı… (3nokta)dan da anlaşılacağı gibi geyet kapsamlı bir başlık. İsmi hecele bölümünden bildiğimiz bir yer varsa ilk hecesini yazıp aratabiliriz. Yiyecek-İçecek bölümündeTüm Kategoriler Çinli Uluslar arası Deniz ürünleri Kafe/Lokanta gibi kolay erişim sağlayan kategorizasyonlar mevcut. Cidden çok kullanışlı ve kolaylık sağlayan bir menü.
Konaklama menüsünde ise Otel/Motel ve Kamp tarzı konaklama sınıflandırması var.
Yakıt bölümünde ise size en yakın yakıt istasyonlarını bulur ve dilerseniz tarif eder.Eğlence Programları bölümünde de Lunapark/Eğlence Parkı Müze Tarihi Nirengi işareti Park/Bahçe Toplantı salonu/Oditoryum gibi sınıflandırmalar mevcut. Bunlarda yine size en yakın mekânları göstermekte.
Aktivite menüsünde ise yüzme havuzu sivil havaalanı lunapark park/bahçe gibi sınıflandırmalar karşımıza çıkıyor.
Eğlence menüsünde de Tiyatro Bar/Gece Kulübü Sinema olarak 3 kategori mevcut. Büyük kolaylık cidden.Alışveriş bölümünde bölüm bakkaliye alışveriş merkezleri eczane hazır giyim ev mobilyaları gibi kullanışlı seçenekler mevcut.
Otomatik Servislerde ise Oto tamir ve park yeri olarak 2 kategori açılmış.
Nakliyede hava ve kara olarak 2 bölüm var.
Topluluk bölümünde kütüphane okul karakol mahkeme salonu şehir merkezi hükümet dairesi postane ve banka/ATM olarak çeşitli kullanışlı kategoriler mevcut.Hastane menüsünde kategorizasyon yok. Tıkladığınızda direkt size en yakın noktaları sunmakta.
İnsan Yapımı Mekânlar diye bir menü var ki adres tariflerinde çok işe yarayacak. Köprü mezarlık kilise geçit baraj askeri maden ve alt bölüm olarak çeşitli kategoriler var.Su özellikleri menüsünde kategori ayrımı yok. Tıkladığınızda size en yakın limanları listeliyor.
Arazi Özellikleri menüsü ise hafta sonunu iyi değerlendirmek isteyenler için biçilmiş kaftan. Menü içinde orman düzlük koru tepe gibi mangal tarzı aktiviteler için ayrılmış kategoriler mevcut.
“Yiyecek otel…” de bitti. Sıra diğer menüleri açıklamakta…c-) Contacts sizin rehberinizdeki insanlardır. Eğer onlara konum atadıysanız buradan da navigasyon yapabilmek mümkün.
Konumlarım da yine kaydettiğiniz yer imlerini barındırıyor.d-) Geçerli Bulgular en son gitmek istediğiniz veya aradığınız yerleri listeler. Tekrar gitmek için kolaylık sağlar:e-) Ekstralarda bir şey yok. Ülkemizi desteklemiyor bu bölüm.f-) “Şehirler” menüsü ismin tam karşılığı değil. Girdiğinizde size en yakın şehir merkezlerini listeliyor. İstanbul’a veya başka şehre yabancıysanız kullanışlı gerçekten.g-) Geri kalan menüler ise yine aynı anlayış üzerine kurulmuş menüler.

2-) “Araçlar” menüsündeki seçimler;a-) Garmin Onine: Tam anlamıyla GPS dedirten bu menü size trafik ve hava durumuna ulaşmanıza ayrıyetten güvenlik kameralarına göz atmanıza da yardımcı oluyor.Ama maalesef güvenlik kamerası ve trafik bilgilerine ülkemizde ulaşılamıyor. Ama bu desteğin ileride sağlanacağına eminim.

b-) Rota Detaylar: Navigasyon yapıyorsanız size hangi adımları takip edeceğinizi listeler.

c-) Haritayı Tara: Nokia Maps gibi harita üzerinde gezmenizi sağlar.

d-) Neredeyim: Sizin konumunuzu enlem ve boylam biçiminde size sunar.Ben GPS’e o anda bağlı olmadığım için herhangi bir veri yok.

e-) Verilerimi Yönet:Konumlarımdan konum ekleyebilir düzenleyebilir veya silebilirsiniz. Burası sadece ayar bölümü. Konumlar için Nerededen ulaşabilirsiniz.
Rotalarda önceden kaydetmiş olduğunuz rotalara ulaşabilirsiniz. Mesela yazılımın çizdiği rota sıkışıksa veya oradan gitmek istemiyorsanız alternatif rotayı kaydedip her oradan gidebilirsiniz.

Yollar: Kendi rotanızı kaydetmeye yarayan bölümdür. Son derece kullanışlı bir sistem.

Contacts: Rehberinizdeki kişilere konum eklemek için yapılmış bir bölüm.

Harita ayarları: Buradan haritalarınızı özelleştirmek mümkün. Detay vs vs

Seyahat Bilgisayarı:Şekilde gördüğünüz üzeri çeşitli bilgileri size sunuyor.

3-) “Ayarlar” Menüsü seçimleri;


Ayarlar bölümü kişisel bir bölüm. İstediğiniz ayarı kendinize göre yapmanız mümkün.

Gelelim en çok kullanacağımız bölüm navigasyona:Navigasyonu başlatmak için hiç çaba sarf etmenize gerek yok. Gerekli adımları program zaten size sunuyor ve gerçekten büyük kolaylık sağlıyor. Hız yenilenmesi yaklaşık 1sn kadar. Hatta 0.75 gibi bir değer. Gecikmenin sebebi verilerin uyduya gidip gelmesi… Varış aradaki yolu siz düşünün.​


Kılavuzu by Reis-i Eagles™ alıntıdır.
EMEGE SAYGI ! :oke:
 
  • Beğen
Tepkiler: mutlunet33, servetu, selimdsc ve 8 diğerleri
Nadir

Nadir

Emekli Yönetici
teşekkürler.
 
murat3702

murat3702

Üye
Sağolasın yeni versiyon diye yükledik. Problem falan yok. Yalnız birşey soracağım, Garmin resmi sitesinde bu 5.00.60 versiyonu yok. En son versiyon 5.00.50 hala. Anlayamadım açıklarsan sevinirim.
 
alemburda

alemburda

Üye
    Konu Sahibi
Sağolasın yeni versiyon diye yükledik. Problem falan yok. Yalnız birşey soracağım, Garmin resmi sitesinde bu 5.00.60 versiyonu yok. En son versiyon 5.00.50 hala. Anlayamadım açıklarsan sevinirim.
Resmi sitesine baktım ve baktığımda iyi olmuş 5.00.70 sürümü çıkmış ama uğraşacak zaman yok yoksa paylaşıcam %19'da durdurdum indirmeyi öyle duruyor ayarlanacak bir ara !
 

serdarselim

Üye
teşekkürler...
 

ç.ç.iso

Üye
sağol tşk....
 
murat3702

murat3702

Üye
Resmi sitesine baktım ve baktığımda iyi olmuş 5.00.70 sürümü çıkmış ama uğraşacak zaman yok yoksa paylaşıcam %19'da durdurdum indirmeyi öyle duruyor ayarlanacak bir ara !
linki ver indireyim ben koyalım buraya, 5.70 bende gördüm ama PC versiyonu maalesef.
 

ftkara

Üye
5.00.60 ı kurdum çalıştırdım. garmin sürümü doğru gösteriyor ama başka hiçbir değişiklik yok. bütün menüler aynı biyerde bi yanlışlık mı yaptım acaba?
 

aa1970

Üye
garmin mobile xt v5.00.60 nokiax6'ya kurulabiliniyor mu?
 
alemburda

alemburda

Üye
    Konu Sahibi
5.00.60 ı kurdum çalıştırdım. garmin sürümü doğru gösteriyor ama başka hiçbir değişiklik yok. bütün menüler aynı biyerde bi yanlışlık mı yaptım acaba?
menüde bir değişiklik olacağını zaten belirtmedim dediğim gibi 5800 gibi dokunmatik ekranlı telefonlara yönelik bir güncelleştirme mevcut bir takım iyileştirmeler var geçiz hızı gibi. :evet:

--------------- Ekleme ---------------

garmin mobile xt v5.00.60 nokiax6'ya kurulabiliniyor mu?
Bilmiyorum ama sis dosyasını indir sadece (boşuna taman kaybetme) onu kur map ayarıyla uğraşma açılırsa harita ayarlarınıda yap çalışıyor demektir.

--------------- Ekleme ---------------

garmin mobile xt v5.00.60 nokiax6'ya kurulabiliniyor mu?
Bilmiyorum ama sis dosyasını indir sadece (boşuna taman kaybetme) onu kur map ayarıyla uğraşma açılırsa harita ayarlarınıda yap çalışıyor demektir.
 
murat3702

murat3702

Üye
menüde bir değişiklik olacağını zaten belirtmedim dediğim gibi 5800 gibi dokunmatik ekranlı telefonlara yönelik bir güncelleştirme mevcut bir takım iyileştirmeler var geçiz hızı gibi. :evet:

--------------- Ekleme ---------------


Bilmiyorum ama sis dosyasını indir sadece (boşuna taman kaybetme) onu kur map ayarıyla uğraşma açılırsa harita ayarlarınıda yap çalışıyor demektir.

--------------- Ekleme ---------------


Bilmiyorum ama sis dosyasını indir sadece (boşuna taman kaybetme) onu kur map ayarıyla uğraşma açılırsa harita ayarlarınıda yap çalışıyor demektir.

Dostum hani link verde indirelim dedim ama, yoksa öyle bir limk yokmu?
 
alemburda

alemburda

Üye
    Konu Sahibi
Dostum hani link verde indirelim dedim ama, yoksa öyle bir limk yokmu?
Konudaki koskoca linkleri görmüyor musun dikkatli bak ! :ah

Yinede ekledim buraya da;
a-) root.rar: Haritasız ana dosyalar
v5.00.60 (Sadece yükleme dosyasının kendisi Hotfile değildir alternatif)
v5.00.50:
 
emirberkcelik

emirberkcelik

Üye
arkadaşalr x6 da dahili hafıza yokya buna program yükleyince sorun olmazmı mesela garmin mobile yüklenirmi deneyen varmı arkadaşlar bide bağlantı hızı işlemci hızı wi-fi hızı 5800 dan dahamı iyi sizce
 
murat3702

murat3702

Üye
Resmi sitesine baktım ve baktığımda iyi olmuş 5.00.70 sürümü çıkmış ama uğraşacak zaman yok yoksa paylaşıcam %19'da durdurdum indirmeyi öyle duruyor ayarlanacak bir ara !

Bu yazdığına istinaden yazdım link ver indirelim diye ama sen 5.00.60 linkini vermişsin. Nerede 5.00.70 linki?
 
abidinak

abidinak

Üye
-) gmapsupp.img'yi root/Garmin/ dizinine atın. (Garmin klasörünün içine)

bu klasör yada dizin nerde? kusura bakmayın yeni 5800 e kuracağım acemiyim
 
krbk7860

krbk7860

Üye
-) gmapsupp.img'yi root/Garmin/ dizinine atın. (Garmin klasörünün içine)

bu klasör yada dizin nerde? kusura bakmayın yeni 5800 e kuracağım acemiyim

telefonun hafıza kartındaki garmin klasörünün içine atacaksın.:oke:
 

srkg

Üye
bende v5.00.50 kurulu ama 2010 haritasını nasıl yapıcam anlayamadım tarif edermisiniz.
 
krbk7860

krbk7860

Üye
bende v5.00.50 kurulu ama 2010 haritasını nasıl yapıcam anlayamadım tarif edermisiniz.

2010 haritasını telefonun kartının içersindeki garmin klasörünün içine at ve eski dosya ile değiştirilmesine izin ver. hepsi bu kadar.:oke:
 

new061903

Üye
Programı anlattığın şekilde kurdum fakat bende no map hatası alanlardanım.Programı kurdum açık alana çıktım ve 3tane yeşil gprs bağlantı ışığı yandı uyduyu buldu fakat hala no map hatası alıyorum. Zoom filanda yapıyorum ama bi değişme yok sadece araba var haritada..Dosya yöneticisinde garmin klasörü içine girdim baktım harita dosyanın başında soru işareti var bundan kaynaklanabilir mi ? iki tane harita denedim ikiside aynı.. Unl dosyaları sağlam soru işareti filan yok.Nereye seçeneğinden eve tıklıyorum rota hesaplanıyor diyor ve ardında bi hata veriyor... Başlama noktası yanında yol yok ! ne olur yardım et kafayı yiyecem...
 
hbpgks

hbpgks

Üye
süpersin yaa dedıklerını yaptım çalıstı ılk versıyonu kurmama gerek kalmadan...
 
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt