EVET!!! SON NOKTA!!! İŞLEMCİLERİN ÖZELLİKLERİ ( N8 ve GALAXY S)

Sponsorlu Bağlantılar

pRime.

pRime.

Üye
şimdi, işlemci değil, önemli olan işlemciyi nası kullandığın diycem ama inanmıycan, o yüzden örnek veriyorum.

iphone nasıl büyüdü? iphone 2g ve iphone 3g ile değil mi? çünkü çok hızlıydılar.
ama sorun şu ki: sadece 64 mb ram'e ve 128mhz işlemciye sahiptiler, o zamanki çoğu cihazdan düşük. yaaa...
n'oldu? işlemciyi nasıl kullandığı önemli oldu dimi?

5800'ın 444mhz işlemcisi ve 128mb ram'i,
iphone 3g'nin 128mhz işlemcisini ve 64mb ram'ini geçemedi.

ama kime anlatıyorum ki. Senin için hız/performans, işlemci gücünden ibarettir.

Iphone 2g 2007'de çıktığında rakibi N95'in başarısının yarısını yakalayamadı. Çünkü bir sürü yazılımsal sorunu ve eksiği vardı, N95'teki özelliklerin yarısı yoktu ve uygulamaları yoktu. (n95 için o zaman bile bir sürü hd oyun ve uygulama vardı.)
Iphone 3g de 2008'de rakipleri n82 n95 8gb gibi zamanının en iyi telefonlarının gölgesinde kaldı çünkü uygulama, oyundan olmasa da donanımsal ve yazılımsal olarak hala iphone bu telefonların gerisindeydi.
Iphone asıl büyük başarısını ve popülerliğini 2009'da Iphone 3gs'i çıkartarak kazanmıştır. Çünkü donanımsal olarak biraz daha olgun bir cihaz çıkarttı.

Nokia'nın 5800'ı ve birçok s60v5'li telefonu 434mhz işlemciye sahip ve hiç birinde gpu yok.
Iphone ve Iphone 3g'nin ise 412mhz işlemcisi ve PowerVR MBX-Lite gpusu var. Bu yüzden iphone'dan hızlı olamadılar. Olay birazda gpu'da bitiyor. O Nokia'larda gpu olsaydı çok tutarlardı. Nokia biraz geç anladı bu gerçeği ama sonuçta anladı ve symbian3'lü cihazlara en güçlü gpulardan birini koydu.
Bu arada iphone 3g 128mb ram kullanır, 64mb değil.

----------Eklendi @ 22:47:16 ---------- Yazıldı @ 22:44:54 ----------

ama kime anlatıyorum ki. Senin için hız/performans, işlemci gücünden ibarettir.

Kesinlikle katılıyorum.

Cruzer_Contour

Cruzer_Contour

Üye
çocuk bile anlamış neyin ne olduğunu ama nonamex hala atıp tutuyor...

• Beğen
Tepkiler: ozggurr

nonamex

Üye
Kendin söylüyorsun Symbian'a yüksek donanım versen bile iPhone'ı geçemediğini..
Rakiplerinden yüksek donanımı varken bile kötüyse, düşük donanımı varken sen hesap et :oke:

Cevap veremediniz :ehe

nonamex

Üye
pRime.

pRime.

Üye
İşlemci ve Ram'den kaybediyor şimdi de iPhone'un her zaman ki gibi gerisinde

:kop::kop::kop:

----------Eklendi @ 20:38:22 ---------- Yazıldı @ 20:37:49 ----------

Okumasını da mı biz öğreticez arkadaş! :kop:

nonamex

Üye
iPhone 4, 512 mb Ram 1 ghz işlemci
N8 256 MB Ram, 680 mhz işlemci..

256 > 512 zaten di mi ? :ehe:kop: Matematik mi öğreteyim size ne yapayım.

Uruloki

Uruloki

Üye
nonamex şöyle düşün windows 7 512 mb ram 1.6ghz işlemci tek çekirdek yemez değil çok kasar her türlü ama şu ubuntu mesela aynı sistemle ve daha görsel olarak uçar değil mi eee sistemin kullanıcağından daha fazla niye veresin ki niye daha pahalı olsun o sistem neden daha fazla ısınsın ya da neden gereksiz şekilde ağır olsun

nonamex

Üye
nonamex şöyle düşün windows 7 512 mb ram 1.6ghz işlemci tek çekirdek yemez değil çok kasar her türlü ama şu ubuntu mesela aynı sistemle ve daha görsel olarak uçar değil mi eee sistemin kullanıcağından daha fazla niye veresin ki niye daha pahalı olsun o sistem neden daha fazla ısınsın ya da neden gereksiz şekilde ağır olsun

256 MB Ram 680 mhz işlemci Symbian'ı kaldırmaya yetmiyor. Bu kesin birşey..

Uruloki

Uruloki

Üye
yetiyormuş ki adamlar öyle koymuş zaten öyle bir şey ki 256 mb ram az diyorlar anubis di galiba 42 program açtı garip

nonamex

Üye
yetiyormuş ki adamlar öyle koymuş zaten öyle bir şey ki 256 mb ram az diyorlar anubis di galiba 42 program açtı garip

Monopoly HD oyunu aç, arka plana at GPU'yu aşırı sömürdüğü için başka bir uygulamayı zar zor açarsınız. Ne kadar çok program açabildiğin değil, açabildiğin programları ne kadar verimli kullandığın önemli.

Uruloki

Uruloki

Üye
tek şunu diyorum kodlama başka birşey yok şöyle de örnek veriyim daha iyi grafikleri ve daha fazla arabası olan gt racing kasmıyorda aspalht 5 niye kasıyor

pcwolf

pcwolf

Üye
256 MB Ram 680 mhz işlemci Symbian'ı kaldırmaya yetmiyor. Bu kesin birşey..

Kesin birşey var ki symbian 3ün daha düzgün kodlanıp donanımı doğru kullanması lazım.
İşlemci yetmese her güncellemede telefon hızlanır mıydı?
Ya da neden androidli telefonlarda sürekli 1 ghz var diye bas bas bağırılıyor?

Uruloki

Uruloki

Üye
Kesin birşey var ki symbian 3ün daha düzgün kodlanıp donanımı doğru kullanması lazım.
İşlemci yetmese her güncellemede telefon hızlanır mıydı?
Ya da neden androidli telefonlarda sürekli 1 ghz var diye bas bas bağırılıyor?

anlatamıyoruz ki

pRime.

pRime.

Üye
iPhone 4, 512 mb Ram 1 ghz işlemci
N8 256 MB Ram, 680 mhz işlemci..

256 > 512 zaten di mi ? :ehe:kop: Matematik mi öğreteyim size ne yapayım.

Evet o 512 ramle multitask yapamıyor daha:kop:

----------Eklendi @ 11:52:58 ---------- Yazıldı @ 11:50:09 ----------

Bu mu sizin ileri dediğiniz telefon?! :kop::kop:

nonamex

Üye

Evet o 512 ramle multitask yapamıyor daha:kop:

----------Eklendi @ 11:52:58 ---------- Yazıldı @ 11:50:09 ----------

Bu mu sizin ileri dediğiniz telefon?! :kop::kop:

N8 çok güzel yapıyor zaten, çat diye programı kapatıyor bellek dolunca kaydedilmemiş herşey güm..

pRime.

pRime.

Üye
N8 çok güzel yapıyor zaten, çat diye programı kapatıyor bellek dolunca kaydedilmemiş herşey güm..

40 tane açıyor daha ne olsun be! Kaç tane videosu var! Forumdan kaç kişi gösterdi, bana mısın demiyo alet!
Anlayana!!

_ardaa

_ardaa

Üye
dün akşam telde boş 75mb ram varken yani telefon 3 gündür açık sürekli oyun oynayıp mesaj gönderip telefonu kullandım boş ram 75mb'a düştü, ve 22 tane uygulama açtım banamısın demedi, iphone bırak 22yi 12yi 2 tane'yi bile açamıyor aynı anda bizler boş ram miktarı 100mb üzerindeyken 40 civarı uygulama açıyoruz daha neyini savunuyorsun arkadaş multi taskingi yok işte matematiğinde mi kıt senin biri 2 uygulama açamıyor biri 40'a yakın açıyor.

nonamex

Üye
dün akşam telde boş 75mb ram varken yani telefon 3 gündür açık sürekli oyun oynayıp mesaj gönderip telefonu kullandım boş ram 75mb'a düştü, ve 22 tane uygulama açtım banamısın demedi, iphone bırak 22yi 12yi 2 tane'yi bile açamıyor aynı anda bizler boş ram miktarı 100mb üzerindeyken 40 civarı uygulama açıyoruz daha neyini savunuyorsun arkadaş multi taskingi yok işte matematiğinde mi kıt senin biri 2 uygulama açamıyor biri 40'a yakın açıyor.

40'a yakın açıyorda verimli mi kullandırıyor Allahını seversen.. Kıt mışım 680 mhz işlemcinin 1 ghz den daha iyi olduğunu öne süren biri bana matematiği kıt diyor :ehe:kop:

ChavRash

ChavRash

Emekli Yönetici
İyi forumlar.

Üst Alt